Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    16-05-16
    Posts
    5

    Angry Διατροφικές Ατασθαλίες

    Εκπέμπω sos και ζητώ πραγματικά την βοήθειά σας, διότι δεν ξέρω εαν χειρίζομαι σωςτά το πρόβλημα που έχω δημιουργήσει από τις διατροφικές ατασθαλίες που έκανα από τον Σεπτέμβρη μέχρι τώρα!


    Μετά από πολύ διάβασμα που έκανα στο site και την δική σας συμβουλή κατάφερα με υπομονή, επιμονή, πολύ κόπο και έφτασα από τα 59 κιλά, 1.67 ύψος και λίπος 28% στα 55 κιλά, με λίπος 22%!!! Τώρα είμαι δυςτυχώς 62 κιλά με λίπος 30%....Κάνω λιπομετρηση σε γυμναστήριο και βγάζει όλη την ανάλυση του σώματος.


    Είχα φτάςει και σε ικανοποιητικό επίπεδο γράμμωσης, όπως το ήθελα εγώ το σώμα μου, σε χέρια, πόδια, κοιλιά, αλλα δυστυχώς τα κατέστρεψα όλα και το σώμα τώρα σαν να μην υπακούει σε τίποτα από αυτά που κάνω πάλι....


    Εδώ και δύο εβδομάδες ακολουθώ την παρακάτω διατροφή με βάση το BMR μου, 1355 θερμίδες, και θερμίδες συντήρησης 2.100. Είμαι στις 1500 θερμίδες τώρα.


    Παρακάτω είναι το Πρόγραμμα διατροφής που ακολουθώ εδώ και δύο εβδομάδες και δεν έχω ξεφουσκώσει κάν...κάνω κάτι λάθος;;;


    (08:00) Χυμό από ενα γκρέιπφρουτ, παω γυμναστήριο, για να κάψω λίπος, 5 φορές την εβδομαδα αερόβια ελλειπτικό κυρίως και εναλλάξ πόδια - χέρια βάρη, 40-60' διάρκεια.

    Γεύμα 1ο (09:00)
    1 αυγό και 1 ασπράδι, 30 γρ. βρώμη, 10 γρ. λιναρόσπορο, 30 γρ. cottage, όλα μαζί πιτάκι βρώμης.


    Γεύμα 2ο (12:00)

    1/2 γιαούρτι 2% και Ενα scoop πρωτεΐνη whey σαν Μους.

    Γεύμα 3ο (14:00)
    100 γρ. Συκώτι μοσχαρίσιο στον ατμό (αναιμία)
    100 γρ. Γλυκοπατάτα / 100 γρ. μπασμάτι,
    Λαχανικά στον ατμό, 1 κουτ. γλυκ. λάδι.

    Γεύμα 4ο (17:00)
    100 γρ. Σολομό ή Μπακαλιάρο με λαχανικά, όλα στον ατμό.


    Γεύμα 5ο (20:00)
    100 γρ. κοτόπουλο με λαχανικά στον ατμό, 1 κουτ. γλυκ. λάδι.



    Γεύμα 6ο (22:00)
    200γρ. Cottage lidl 2.2% ,10 αμύγδαλα.

  2. #2

    Default

    Καλησπερα.Καταρχας 2 βδομαδες ειναι λιγες για να δεις αποτελεσμα,σιγουρα εχεις κανει κατακρατηση υγρων γι αυτο νιωθεις φουσκωμα.Οταν λες εναλλαξ ποδια-χερια?στηθος.πλατη,κοιλια δεν γυμναζεις?ποση ωρα κανεις αεροβια?κατα την αποψη μου χρειαζεσαι λιγο παραπανω υδατανθρακα,βαλε 50γρ βρωμη στο πρωινο.επισης γραψε μας τις ασκησεις που κανεις με τα βαρη.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τι ακριβώς έκανες και πήρες τα κιλά; Όταν μιλάμε για "ατασταλίες" προσδιόρισέ το.
    Σε αυτές τις δύο εβδομάδες δεν έχεις χάσει καθόλου βάρος;


    Quote Originally Posted by Niope View Post

    (08:00) Χυμό από ενα γκρέιπφρουτ, παω γυμναστήριο, για να κάψω λίπος, 5 φορές την εβδομαδα αερόβια ελλειπτικό κυρίως και εναλλάξ πόδια - χέρια βάρη, 40-60' διάρκεια.


    Το λίπος θα το κάψεις μέσω της διατροφής. Στο γυμναστήριο κάνεις βάρη για να χτίσεις μυς και αερόβια για να κάψεις θερμίδες. Νηστική δεν θα πηγαίνεις. Θα τρως το πρωινό σου ή ένα ελαφρύ σνακ και μετά.
    Πρώτα θα κάνεις τα βάρη και μετά την αερόβια! 5 φορές την εβδομάδα από 40 λεπτά είναι καλά. Μην πας στο άλλο άκρο.
    4 φορές βάρη , 5 φορές αερόβια.

    Εχεις πολυ χαμηλά τον υδατάνθρακα, πράγμα που οταν στη συνέχεια κολλήσεις δεν θα ξέρεις τι να κάνεις. Εσυ το πας φουλ αερόβιες, φουλ low carb και άγιος ο Θεος!! Δεν πάει ετσι..
    Βάλε στα 4 από τα 6 γευματα υδατανθρακα (ρυζι, πατατούλα) και κανε 40γρ τη βρώμη το πρωί. Στο πρωινό βάλε άλλο ένα κρόκο. Πατατα βαζε γυρω στα 130γρ και ρύζι 40γρ ζυγισμένο ωμό.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    16-05-16
    Posts
    5

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σας. Δυστυχώς οι ατασθαλίες ήταν χοντράδες, δηλαδή η γυμναστική πήγε περίπατο, μια δυο φορές την εβδομαδα και αν....οσο για το φαγητό χαλάρωσα αρκετά, αλλά τηρώ πάντα το πρωινό πιτάκι βρώμης γιατί μου αρέσει και το γιαουρτι με την πρωτείνη σαν Μους, οσο για τα άλλα γεύματα πήγαιναν περίπατο....


    Άρχισαν τα γλυκά, τα κρουασάν, οι πίτσες, τα σουβλάκια, οι μακαρονάδες, συν ότι φαγητό είχαμε για μεςημεριανο, και τα Χριςτούγεννα το αποκορύφωμα οι βαςιλόπιτες, οι κουραμπιέδες, τα μελομακάρονα και παει λέγοντας. Όλα τα λάθος φαγητά για τον οργανισμό! Πήρε το μυαλό μου αέρα επειδη είχε φτιάξει το σωματάκι μου και ολο έλεγα από αύριο μπορώ να το μαζέψω αλλά με πήρε η κάτω βόλτα....


    Όσο αφορά την γυμναστική, έχουμε ένα πολυμηχάνημα με βάρη και ένα ελλειπτικό, την μια μερα κάνω αερόβια και πόδια: 20' ελλειπτικό, Προβολές Με Αλτήρες 3χ15, Step up Με Αλτήρες 3χ15, Split Squat 3χ15, Hip Abduction 3χ15 για κάθε πόδι, και τέλος άλλα 20' ελλειπτικό. Όπως τα λέει και η καρδούλα, δηλαδή αερόβια βάρη αερόβια. Τα βάρη στα πόδια 15 -20 κιλά. Ότι ασκησούλες έχει η καρδούλα στο site για τα πόδια προσπαθώ να τις εφαρμόζω εαν μπορώ.




    Την άλλη μέρα κάνω αερόβια και χέρια: 20' ελλειπτικό, καθιστή στο μηχάνημα, τροχαλία για πλάτη 3χ15 και στήθος 3χ15, εκτάσεις με βάρη όρθια, 3χ15 άρσεις με μπάρα ξαπλωτή δέκα κιλα, δεν ξέρω εαν τα γράφω και σωστά, και τέλος 20' ελλειπτικό. Τα βάρη που βάζω 10 - 15 κιλά.




    Τα κιλά δυστυχώς για μένα παραμένουν 62 μετά από τις δυο εβδομάδες που ξεκίνηςα το Πρόγραμμα. Ζυγίζομαι μολις τελειώνει η καθε εβδομάδα για να μην μου γίνει εμμονή! Μεχρι και μπαταρίες άλλαξα στην ζυγαριά μήπως παει λάθος... Λες και μουλάρωσε ο οργανισμός και δεν υπακούει κάν.




    Καρδούλα, στα 4 από τα 6 γεύματα μαζί με τον υδατάνθρακα να βάζω και λαχανικά η όχι;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφικές Απορίες
    By lazaross in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 20-07-10, 08:43
  2. διατροφικες ατασθαλίες (απαιτει ειλικρινεια.....)
    By varth in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 43
    Last Post: 09-06-09, 00:43
  3. Διατροφικές συμβουλές
    By quatrifoglio in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 27-02-08, 19:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •