Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-02-17
    Posts
    2

    Default Νέο, μπερδεμένο μέλος!!!

    Γειά σας και καλώς σας βρήκα!! Είμαι καινούρια στο forum και έχω κάποιες απορίες.Πριν από ενάμιση μήνα, ξαναξεκίνησα (μετά από καιρό) βάρη, διατροφή και αερόβια με στόχο αρχικά να χάσω 3-4 κιλάκια (απ το χειμώνα) και στη συνέχεια να "σφύξω" και να γραμμώσω μέχρι το καλοκαίρι.Μέχρι τώρα ακολουθούσα υποθερμιδική διατροφή και έχασα τα κιλά που ήθελα και 2 παραπάνω.Το θέμα είναι ότι ενώ στο πάνω μέροσ του σώματος βλέπω αλλαγή, στα πόδια μου δεν βλέπω διαφορά! Δεν ξέρω τι να κάνω, να αλλαξω τη διατροφή μου από υποθερμιδική σε διατροφή όγκου για "σχηματιστούν" οι μυς στα πόδια? Αλλά έτσι θα παρω και λίπος, εχω μπερδεφτει..Επίσης σκευτόμουν ως αεροβια να ξεκινήσω τρέξιμο και κολύμπι επειδή έχω ακούσει ότι όσο αφορά τα πόδια βοηθάνε και τα 2 ..Τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω?? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλησπέρα ΜΑριάννα,

    Δεν μας δίνεις πληροφορίες όμως ούτε για εσένα (ύψος, βάρος, ηλικία, ποσοστό λίπους αν έχεις κάνει κάποια λιπομέτρηση), ούτε για το τι ακολουθείς στην προπόνηση και στην διατροφή, ώστε να σχηματίσουμε μια συνολική εικόνα και να σε βοηθήσουμε.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλησπέρα Μαριάνα και καλώς όρισες στο φόρουμ.
    Αν και χωρίς να μας πεις τα στατιστικά σου, πανω σε αυτό που ρωτάς, να ξέρεις πως για να δεις τα πόδια σου να γραμμώνουν θελει πολύ περισσότερο κόπο!! Δεν είναι τόσο εύκολο όσο ο άνω κορμός γιατί εκει μαζεύουμε το περισσότερο λίπος. Αλλά αν εσύ δεν διαθέτεις ικανοποιητική μυική μάζα , τότε αν χάσεις στα πόδια , θα φαίνονται ξυλάκια.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-02-17
    Posts
    2

    Default

    Καλησπέρα, λοιπόν ύψος:1,63 βάρος:51 κιλά ηλικία:19 χρονών (λιπομέτρηση δεν έχω κάνει). Από διατροφή όπως είπα πιο πριν προς το παρών είναι υποθερμιδική (θερμίδες 1700) με 5 γεύματα , είναι κάπως έτσι:
    πρωινό: πιτακι βρώμης + καφες σκέτος

    3 ώρες μετα: τόνος σε νερό ή στήθος κοτόπουλο + σαλάτα

    μεσημεριανο (πριν την προπονηση): ρύζι καστανό ή πατάτα ή γλυκοπατάτα ή φακές+ ψάρι ή στήθος κοτόπουλο ή γαρίδες ή τόνο ή μοσχαρι άπαχο +σαλάτα

    μετα την προπόνηση: προτείνη ρόφημα

    βραδυνό:
    ψάρι ή στήθος κοτόπουλο ή γαρίδες ή τόνο ή μοσχαρι άπαχο +σαλάτα

    από προπόνηση: 5-6 μερες την ευδομάδα αναλόγως αν προλαβαίνω, 4 μερες βαρη, όπου 2 μερεσ άνω κορμός 2 μέρες κάτω εναλάξ

    αερόβια κάνω όλες τις μέρες, όταν έχω βάρη κάνω 15 λεπτα hiit μετά τα βάρη και τις υπόλοιπες μέρες κάνω συνδιαστικά 20 λεπτά hiit και 20 λεπτα αερόβια μέτριας έντασης. (δυστυχώς δεν πάω γυμναστήριο, όλα γίνονται στο σπίτι όσο αφορά τα βάρη έχω καλό εξοπλισμό μπάρα αλτήρες κτλπ, αλλά στην αερόβια ότι κάνω είναι απο βιντεάκια στο youtube και δεν ξέρω κατα πόσο βοηθάει, γι αυτό έλεγα να την αλλάξω και να ξεκινήσω τρέξιμο και κολύμπι.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    51 κιλά για το ύψος σου βρε κορίτσι μου πόσο πιο κάτω θες να φτάσεις; Τρως πολύ λίγο υδατάνθρακα, μόνο στο πρωινό και στο μεσημεριανό σου.
    Πρόσθεσε στο μεταπροπονητικό ένα φρουτο μαζί με το ρόφημα, βάλε και ρύζι ή πατατα στο δεύτερο γεύμα.
    Και μην κάνεις κάθε μέρα αερόβια. 5 φορές φτάνουν και περισσεύουν.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •