Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1

    Default 4 Σετ Των 8 Επαναλήψεων

    Καλησπέρα παιδιά ο γυμναστής μ μου πρότεινε να κάνω 4 σετ των 8 επαναλήψεων με με φουλ βαρος και θα ηθελα τη γνωμη σας!

  2. #2
    New Member
    Join Date
    08-01-17
    Posts
    45

    Default

    Προφανως προσπαθεις να αυξησεις τον μυικο σου ογκο... σωστα ?

  3. #3
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    δηλαδη αν παιζει δωδεκαρες τον μειωνει??η εισαι της αντιληψης πολλες επαναληψεις ειναι για γραμμωση και λιγοτερες για ογκο....
    αυτο ειναι λαθος κατα εμε ..εκτος φυσικα μεμονομενες περιπτωσεις που γερνουν στο powerlifter ..οπως παιζουν ας πουμε παγκο 8 set απο 3 επαναληψεις σκασμενα... εκει πας αλλου ειδους προπονησης για αυξηση δυναμης..
    τωρα απο 8 και πανω παιζεις μυικη υπερτροφια..η με διαφορους τροπους εκγυμνασης..
    αυτο που θα καθορισει την γραμμωση η τον ογκο ειναι το φαγητο[διατροφη]
    πλυν μεμονωμενων περιπτωσεων απο οσο ξερω για προχωρημενους αθλητες[αγωνιστικους] που εκει παιζουν με την λεπτομερεια.. και το τελευταιο καιρο πριν τους αγωνες παιζουν λιγα kg και αρκετες επαναληψεις και σε μηχανηματα..για να βγαλουν καλυτερο διαχωρισμο...αλλα μιλαμε για προχω.. φαση !! και ισως οχι και ολοι αναλογα..
    ο μυικος ογκος θα ερθει μα αυξημενο θερμιδικα διατροφολογιο..καλες προπονησεις ..με οποιοδηποτε τροπο αρκει να δωσει ερεθισματα ..και οχι νοχελικες προπονησεις..και οταν δουλευουμε ενα σημειο το μυαλο μας να ειναι συγκεντρωμενο εκει..και οχι να κοιταμε τους αλλους αν μας κοιτανε..η να σκεφτονται αντε να τελειωσω τους ωμους.που βαριεμαι να μπω χερια ξερω γω...
    το λεω στο γενικα αυτο δεν εχει να κανει με σενα..δεν σε ξερω..αλλα για καποια παιδια που θα δουν το post !!
    Last edited by lary2332; 03-03-17 at 03:00.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  4. #4

    Default

    Γενικα αν εισαι αρχαριος ειναι λογικο να σου εδωσε τετοιο προγραμμα μιας και θελει απλα να αισθανθεις ενα καλο πρηξιμο

    Τωρα ολα ειναι ασχετικα. ΔΕΝ σημαινει πολλες επναληψεις=γραμμωση! Παιζει ρολο η διατροφη, η αναπναυση, η τεχνικη κτλ κτλ κτλ

  5. #5
    New Member
    Join Date
    08-01-17
    Posts
    45

    Default

    Οτι λεει ακριβως και ο γαλαζιος και ο λαρυ

    ?Ογκος= θερμιδικο πλεονασμα (κατα τημ γνωμη μου μεχρι 300 θερμιδες πανω απο τις θερμιδες δοατηρησης σου)

    ?Γραμμωση= θερμιδικο ελλειμα 500 θερμιδες κατω απο τις θερμιδες διατηρησης σου για να και απο 1 μεχρι και 1μιση κιλο ανα εβδομαδα)

  6. #6

    Default

    Από τα λίγα που ξέρω,έχουν σχέση οι επαναλήψεις παιδιά. Σίγουρα θέλει και το κατάλληλο φαγητό. Αλλά άλλες ίνες ενεργοποιείς με τα πολλά κιλά και 8 άρες επαναλήψεις και άλλες με τα λιγότερα κιλά και 12 η 15 επαναλήψεις

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7
    New Member
    Join Date
    08-01-17
    Posts
    45

    Default

    Εγω πιστευω οτι οταν κανεις "ογκο" και θες να περασεις στην γραμμωση δεν χρειαζεται να αλλαξεις τον τροπο γυμναστικης στα βαρη απλα προσθετεις 3 φορες αεροβια την εβδομαδα και μειωνεις τις θερμιδες σου

  8. #8

    Default

    Για στεγνωμα πρέπει να κάνεις υψηλής έντασης προγραμμα με διάλειμμα ούτε καν 1 λεπτό. .περιπου 45 Δευτέρα. Για όγκο και καλό φόρτωμα θες 1.5 με 2 λεπτα.αν πας να κάνεις όγκο και φουλ φόρτωμα με διάλειμμα 45 Δευτέρα δε θα φορτώσεις όσα μπορείς και δε θα βγάλεις το πρόγραμμα...άρα άλλο να κάνεις πχ πάγκο 15αρες επαναλήψεις με 60 κιλά με 45 διάλειμμα και άλλο να κάνεις 8 άρες με 100 κιλα..τουλάχιστον αυτό δουλεύει σε μενα;)

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #9
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by bodybuilder82 View Post
    Για στεγνωμα πρέπει να κάνεις υψηλής έντασης προγραμμα με διάλειμμα ούτε καν 1 λεπτό. .περιπου 45 Δευτέρα. Για όγκο και καλό φόρτωμα θες 1.5 με 2 λεπτα.αν πας να κάνεις όγκο και φουλ φόρτωμα με διάλειμμα 45 Δευτέρα δε θα φορτώσεις όσα μπορείς και δε θα βγάλεις το πρόγραμμα...άρα άλλο να κάνεις πχ πάγκο 15αρες επαναλήψεις με 60 κιλά με 45 διάλειμμα και άλλο να κάνεις 8 άρες με 100 κιλα..τουλάχιστον αυτό δουλεύει σε μενα;)

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    8-12 ειναι καλα! τωρα 15 αρες ποιος κανει...παγκο..δεν εχει νοημα..
    και γω οταν θελω να φορτωσω προσπαθω να βγαλω τις 8 ...δεν σημαινει ομως οτι κανω ογκο..
    επισης ειπες οτι δουλευει σε εσενα..δηλαδη αν για καποιο διαστημα βαζεις στις προπονησεις ας πουμε στον παγκο..85 kg να τραβηξεις τα ιδια set αλλα με 12 αρες...θα πεσεις??
    η θα γινει το στηθος σου κατακομμενο..αλλα θα χασεις τον ογκο των 8...ελα τωρα..
    αυτο που λες με ινες και τα σχετικα μιλαμε για πολυ προχω .. φαση..που δειχνουν την λεπτομερεια ..οχι για εμας..
    καταλαβαινεις πως το λεω..
    εγω καταδικαζω οχι τις 8 και τις 12 που λεει ο λογος ..αλλα ατομα σχετικα αρχαρια που πλακωνονται στα πολλα kg νομιζοντας ετσι θα φτιαξουν σωμα..
    εσυ ok τραβας την 8 αρα μια χαρα..[κανεις δουλεια]
    κατι 4 αρες και 5 αρες και μονες...να σκουζουν ..καποιοι στιγμη θα το καταλαβουν..
    Last edited by lary2332; 10-03-17 at 02:00.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  10. #10

    Default

    Από όσο γνωρίζω 8-12 είναι για όγκο. Δηλαδή κάνεις 8 και μετά πιέζεται για τις 12...πάνω από 12 είναι στεγνωμα

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #11
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    μην εστιαζεις τον ογκο μετην προπονηση ...αλλα με την διατροφη..[θεωρω το ξερεις]
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  12. #12

    Default

    Νομίζω έχει να κάνει και με την προπόνηση. ..αυτό προσπαθώ να σου πω;)

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. #13
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    κατι 4 αρες και 5 αρες και μονες...να σκουζουν ..καποιοι στιγμη θα το καταλαβουν..
    Ειδικά ο αρχάριος με 5αρες και linear progression μπορεί να φτάσει τον πάγκο ή οποιαδήποτε άλλη βασική σε εντυπωσιακά νούμερα σε ένα 6μηνο με μεγάλα οφέλη και σε υπετροφία.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #14
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    τι να σου πω λες 15 αρες για στεγνωμα..
    εγω παντος στεγνωνω με ψαρια και ξυνομηλα..και κοτοπουλα..και αεροβια..φουλ..και ρυζακι και πατατα την βλεπω με το κυαλι..[μικρη ποσοτητα]
    κουβεντα κανουμε δεν θελω να σου αλλαξω την γνωμη..ουτο συ αλλος και συ απο 8 και πανω εισαι..οπως ειπα πιο πανω οι λιγοτερες οδευουν αλλου..
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  15. #15
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Ειδικά ο αρχάριος με 5αρες και linear progression μπορεί να φτάσει τον πάγκο ή οποιαδήποτε άλλη βασική σε εντυπωσιακά νούμερα σε ένα 6μηνο με μεγάλα οφέλη και σε υπετροφία.
    ωραιο προγραμματακι που παιζω αρκετες φορες.ειναι η πυραμιδα δινεις και εμφαση σε επαναληψεις..συν στο τελος βγαινεις και σκασμενος..με τις λιγες..
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  16. #16

    Default

    Εντάξει αυτό είναι σχετικό βρε.πχ η πυραμίδα που λες ότι κάνεις είναι δυνατό πρόγραμμα όγκου. Όλα στο bb είναι σχετικά. Ο κάθε ένας έχει διαφορετικό σώμα. Ίσως να υπάρχουν άτομα που με τις 15αρες παίρνουν όγκο. Όσο γι αυτό με τις ίνες είτε είναι προχω όπως λες είτε όχι,αυτό ισχύει φίλε μου.μην στο παιζω έξυπνος. Αν θες μπες να το διαβασεις;)

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. #17
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Και οι 2 επαναληψεις.Και οι 10,και οι 15 και οι 20 χουν θεση σε ενα προπονητικο πλανο.Σχεση εχει να υπαρχουν περιοδικοτητα,ποικιλια,και προοδευτικη υπερφορτωση στον μυ.Ρολο παιζει το συνολικο εργο(ογκος προπονησης),ουτε τα σετ ουτε οι επαναληψεις απο μονα τους.Υπερτροφια εξαλλου μπορει να ερθει με παραπανω απο ενα τροπο,οπως:

    α)Μηχανικη πιεση(χονδρικα το να δουλευω τους μυες μου με ολο και υψηλοτερα φορτια στην προπονηση)
    β)μεταβολικο στρες (κατα καποιο τροπο οι γνωστες μας υψηλες επαναληψεις με μικρα διαλλειματα)
    γ)Μυικη καταστροφη(οι οποια ειναι μεγαλυτερη κατα το εκκεντρο μερος της κινησης-οι γνωστες μας αργες αρνητικες επαναληψεις).

    Μην ξεχναμε,υπαρχουν πολλοι τροποι να γδαρεις μια γατα.

  18. #18
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Και οι 2 επαναληψεις.Και οι 10,και οι 15 και οι 20 χουν θεση σε ενα προπονητικο πλανο.Σχεση εχει να υπαρχουν περιοδικοτητα,ποικιλια,και προοδευτικη υπερφορτωση στον μυ.Ρολο παιζει το συνολικο εργο(ογκος προπονησης),ουτε τα σετ ουτε οι επαναληψεις απο μονα τους.Υπερτροφια εξαλλου μπορει να ερθει με παραπανω απο ενα τροπο,οπως:

    α)Μηχανικη πιεση(χονδρικα το να δουλευω τους μυες μου με ολο και υψηλοτερα φορτια στην προπονηση)
    β)μεταβολικο στρες (κατα καποιο τροπο οι γνωστες μας υψηλες επαναληψεις με μικρα διαλλειματα)
    γ)Μυικη καταστροφη(οι οποια ειναι μεγαλυτερη κατα το εκκεντρο μερος της κινησης-οι γνωστες μας αργες αρνητικες επαναληψεις).

    Μην ξεχναμε,υπαρχουν πολλοι τροποι να γδαρεις μια γατα.
    εννοειτε φυσικα και με τον χρονο ενασχολησης του καθε αθλουμενου![στα βαρη]για οποιοδηποτε γδαρσιμο!!

    υγ=επειδη το post εχει να κανει με νεο..στο jym.
    στο μεταξυ ο vaggelis μια που ρωτησε και μια που χαθηκε χαχα..
    Last edited by lary2332; 10-03-17 at 20:03.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  19. #19

    Default

    Καλά αυτο εννοείται. Τέλος πάντων στον κάθε ένα δουλεύει άλλο πρόγραμμα...

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. #20
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    εγω νομιζω το κουρασαμε χαχα !
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  21. #21

    Default

    Ναι και γω....ο καθένας κάνει ότι τον πιανει

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα - Τι Είδους Διατροφή Να Κάνω;
    By Dhmhtrhss3 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 18-06-16, 15:50
  2. Καλησπέρα - Κάνω Τίποτα Για Το Σώμα Μου;
    By TEO MIT in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 21-12-12, 20:17
  3. καλησπερα!θα ηθελα να κανω μια ερωτηση
    By Dourvas in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 27
    Last Post: 01-09-07, 08:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •