Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 91 to 120 of 224
  1. #91
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post

    Αχιλλέα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση φίλε. Όλα είναι εργαλεία. Κι όπως όλα τα εργαλεία τα χρησιμοποιούμε αναλόγως. Εγώ χρησιμοποιώ και ελεύθερα και σμιθ. Αυτό που βλέπω στο δικό μου σώμα δεν περιμένω να μου το επιβεβαιώσει καμία έρευνα. Άπαξ και δουλεύει , τέλος! Γι αυτό λέω δοκιμάστε , μην αφορίζετε τίποτα , όλα είναι θέμα σωστού χειρισμού εργαλείων.
    Συμφωνώ απολύτα Ειρήνη.

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Να αλλάξω γυμναστήριο προσεχώς είναι λίγο απίθανο. Οπότε θα συνεχίσω με πρέσα και τα power cleans του starting strength μάλλον. Αν χρειαστεί θα προσθέσω μερικές accessory.
    Θα χρειαστεί... Το squat είναι το 60% του SS. Κάνε πιο bodybuilderαδικα τα πόδια (πχ βάλε και καμιά προβολή).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  2. #92
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Τελικά, μάλλον βρήκα μία μέση λύση με ένα σταντ-ρακ που βάζουν τις μικρές μπάρες και χωράω ίσα ίσα, αν και δεν μπορώ να πω οτι μου εμπνέει μεγάλη ασφάλεια. Βέβαια, την μικρή μπάρα την νιώθω πολύ ελαφριά πάνω μου. Έκανα μια δοκιμή λοιπόν στο squat και ανέβηκα συντηρητικά μέχρι 5 επαναλήψεις στα 85kg γιατί το φοβήθηκα λιγο το ρακ στο τέλος όταν άφηνα την μπάρα και είπα να μην πάρω παραπάνω αν δεν σιγουρευτώ.

    Γενικά ήταν ημέρα δοκιμών σήμερα, για να μπω πιο δυναμικά την επόμενη εβδομάδα στο ss.

    Squat - 5 επαναλήψεις, ανέβαινα ανα 5kg μέχρι τα 85
    Power Cleans - 3x5 40kg
    Πάγκος - 3x5 50kg

    Διατάσεις και 10λεπτά διάδρομος

    Αν και ήταν ξεκούραστη προπόνηση, μπορώ να πω ότι ένιωσα ένα κάψιμο απ' το squat, μάλλον επειδή είχα καιρό να κάνω ελεύθερο.

  3. #93
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Γειά σας και χαρά σας! Είπα μετά απο καιρό να ενημερώσω λίγο το λογκ.

    Υπήρξε ένα γενικό σοκ αλλά και μάθημα το τελευταίο δίμηνο προπονητικά κυρίως. Κάπως όχι τόσο προσεγμένη διατροφή, με λιγότερο κρέας και πρωτεϊνη γενικά, για διάφορους λόγους. Λιγότερες ώρες ύπνου αλλά και αρκετές μέρες με πόνο χαμηλά στην μέση, με έφεραν αρκετά πιο χαμηλά απ' όσο περίμενα στα κιλά που σηκώνω. Συν την καταπόνηση του ΚΝΣ μου, που με έκανε να νιώθω τέρμα κουρασμένος μετά απο κάθε προπόνηση και να μην μπορώ να αναρώσω με 2 και 3 μέρες ξεκούρασης.

    Βέβαια όλο αυτό είχε και ένα θετικό, καθώς σωματικά είδα αρκετές καλές διαφορές.

    Έχοντας πιάσει, όπως έχω ξανα αναφέρει, πέρισυ στα 70 κιλά σωματικού βάρους, τα "μαγικά", για τα τωρινά δεδομένα, νούμερα των Squat: 2xbw (140kg), Bench Press: 1.5xbw (100kg) και Deadlift: σχεδόν 2.5xbw (160kg), είχα την ψευδαίσθηση ότι θα ήμουν εκεί κοντά και τώρα.
    Αλλά, λογικά βέβαια, ούτε κάν. Αφού τότε ήμουν 7 κιλά βαρύτερος, έτρωγα 3000 (700 παραπάνω απο τώρα) θεμίδες καθαρού φαγητού και πολύ καλή ξεκούραση.

    Τώρα έχουν βελτιωθεί κάπως τα πράγματα σε διατροφή και ξεκούραση, αλλά βλέπω τα κιλά που σηκώνω και κλαίω ολίγον τι.

    Βρίσκομαι στην τρίτη φάση του ss και σε 3x5 έχω:
    Squat: 85kg (με οριακά καλή τεχνική αν πάω 87,5)
    Bench Press: 67,5kg
    OHP: 45kg
    Deadlift: 125kg
    Power Clean: 50kg (η οποία άσκηση είναι και η μόνη που το καταλαβαίνω ότι έχει περιθώριο να ανέβει αρκετά, όταν νιώσω ότι βγαίνει με καλή τεχνική)
    Last edited by Down; 13-12-17 at 21:58.

  4. #94
    Pumping Iron
    Join Date
    12-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Γειά σας και χαρά σας! Είπα μετά απο καιρό να ενημερώσω λίγο το λογκ.

    Υπήρξε ένα γενικό σοκ αλλά και μάθημα το τελευταίο δίμηνο προπονητικά κυρίως. Κάπως όχι τόσο προσεγμένη διατροφή, με λιγότερο κρέας και πρωτεϊνη γενικά, για διάφορους λόγους. Λιγότερες ώρες ύπνου αλλά και αρκετές μέρες με πόνο χαμηλά στην μέση, με έφεραν αρκετά πιο χαμηλά απ' όσο περίμενα στα κιλά που σηκώνω. Συν την καταπόνηση του ΚΝΣ μου, που με έκανε να νιώθω τέρμα κουρασμένος μετά απο κάθε προπόνηση και να μην μπορώ να αναρώσω με 2 και 3 μέρες ξεκούρασης.

    Βέβαια όλο αυτό είχε και ένα θετικό, καθώς σωματικά είδα αρκετές καλές διαφορές.

    Έχοντας πιάσει, όπως έχω ξανα αναφέρει, πέρισυ στα 70 κιλά σωματικού βάρους, τα "μαγικά", για τα τωρινά δεδομένα, νούμερα των Squat: 2xbw (140kg), Bench Press: 1.5xbw (100kg) και Deadlift: σχεδόν 2.5xbw (160kg), είχα την ψευδαίσθηση ότι θα ήμουν εκεί κοντά και τώρα.
    Αλλά, λογικά βέβαια, ούτε κάν. Αφού τότε ήμουν 7 κιλά βαρύτερος, έτρωγα 3000 (700 παραπάνω απο τώρα) θεμίδες καθαρού φαγητού και πολύ καλή ξεκούραση.

    Τώρα έχουν βελτιωθεί κάπως τα πράγματα σε διατροφή και ξεκούραση, αλλά βλέπω τα κιλά που σηκώνω και κλαίω ολίγον τι.

    Βρίσκομαι στην τρίτη φάση του ss και σε 3x5 έχω:
    Squat: 85kg (με οριακά καλή τεχνική αν πάω 87,5)
    Bench Press: 67,5kg
    OHP: 45kg
    Deadlift: 125kg
    Power Clean: 50kg (η οποία άσκηση είναι και η μόνη που το καταλαβαίνω ότι έχει περιθώριο να ανέβει αρκετά, όταν νιώσω ότι βγαίνει με καλή τεχνική)
    Αν κανεις αυτα τα κιλα 3χ5 στα 63 kg δεν ειναι ασχημα. Μαλλον πλησιαζεις στο τελος του linear progression, ειναι λογικο η κουραση να αυξανεται. Το starting strenght δεν δουλευει για παντα, για να πιασεις τα νουμερα αυτα που γραφεις θα χρειαστει καποια στιγμη να αλλαξεις προγραμμα σε κατι πιο advanced, πχ texas method η star model.
    lift light, till you can lift right..

    If you haven't failed, you haven't lived..

  5. #95
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by g_dask View Post
    Αν κανεις αυτα τα κιλα 3χ5 στα 63 kg δεν ειναι ασχημα. Μαλλον πλησιαζεις στο τελος του linear progression, ειναι λογικο η κουραση να αυξανεται. Το starting strenght δεν δουλευει για παντα, για να πιασεις τα νουμερα αυτα που γραφεις θα χρειαστει καποια στιγμη να αλλαξεις προγραμμα σε κατι πιο advanced, πχ texas method η star model.
    Στα 63,5kg για την ακρίβεια . Μια μικρή διόρθωση μόνο, οι άρσεις θανάτου είναι στο 1x5 όχι 3x5.

    Τα κιλά που έγραψα τα είχα πιάσει δουλεύοντας ένα πρόγραμμα του candito τότε.

    Νομίζω έχω να πάρω κάτι ακόμα, αφού πχ. μονόζυγο είμαι με το πολύ ζόρι να βγάλω 3x10 και τα power cleans μου σηκώνουν αρκετή βελτίωση.

    Η κούραση είναι η αλήθεια έχει αυξηθεί, και πιο πολύ ο χρόνος μέχρι να αναρώσω πλήρως για την επόμενη προπόνηση. Τώρα, όμως, με πιο σωστή διατροφή θα φτιάξει και αυτό.

  6. #96
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Βρίσκομαι στην τρίτη φάση του ss και σε 3x5 έχω:
    Squat: 85kg (με οριακά καλή τεχνική αν πάω 87,5)
    Bench Press: 67,5kg
    OHP: 45kg
    Deadlift: 125kg
    Power Clean: 50kg (η οποία άσκηση είναι και η μόνη που το καταλαβαίνω ότι έχει περιθώριο να ανέβει αρκετά, όταν νιώσω ότι βγαίνει με καλή τεχνική)
    Φίλε τι ακριβώς εννοείς με οριακά καλή τεχνική;
    Όσο αντιπαραγωγικό είναι να ανεβάζουμε τα κιλά κλέβοντας, αλλό τόσο είναι το να μην τα ανεβάζουμε, περιμένοντας κάθε κίνηση να βγαίνει "smoothly" και αβίαστα.
    Σε καθετί που κάνεις να ρωτάς τον εαυτό σου: "θα πιανόταν έγκυρο σε έναν διαγωνισμό powerlifting;"
    Αν η απάντηση είναι ναι, τότε η τεχνική είναι μια χαρά.
    Σαφώς ισχύει για αθλητές δύναμης κι όχι για κάποιον που θέλει να κάνει bodybuilding
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  7. #97
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Φίλε τι ακριβώς εννοείς με οριακά καλή τεχνική;
    Όσο αντιπαραγωγικό είναι να ανεβάζουμε τα κιλά κλέβοντας, αλλό τόσο είναι το να μην τα ανεβάζουμε, περιμένοντας κάθε κίνηση να βγαίνει "smoothly" και αβίαστα.
    Σε καθετί που κάνεις να ρωτάς τον εαυτό σου: "θα πιανόταν έγκυρο σε έναν διαγωνισμό powerlifting;"
    Αν η απάντηση είναι ναι, τότε η τεχνική είναι μια χαρά.
    Σαφώς ισχύει για αθλητές δύναμης κι όχι για κάποιον που θέλει να κάνει bodybuilding
    Ενδιαφέρον αυτό που λες.

    Απλά σε κάποια προπόνηση που ανέβηκα μέχρι και τα 90 αποδείχθηκε ότι έκανα περίπου αυτό που δείχνει στο 0:42 https://www.youtube.com/watch?v=ZeqEWLvtZJw
    Όχι τόσο ακραία βέβαια, δεν σηκώθηκε η φτέρνα. Με συνέπεια να δημιουργηθεί lower back pain το οποίο τώρα φεύγει καλά καλά.
    Αυτό ήταν κάτι που δεν μου είχε ξανασυμβεί, ποτέ απο squat δεν είχα την παραμικρή ενόχληση ή να χαλάσει η τεχνική μου. Μπορεί και επειδή είχα στο μυαλό μου ότι είναι "λίγα" κιλά. Πράγμα που μου φάνηκε περίεργο, αλλά γιαυτό ξανακατέβηκα για να είμαι σίγουρος ότι δεν σπάει η τεχνική.

  8. #98
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καθόλου άσχημα τα κιλά, όντως. Θα στρώσει η τεχνική. Απλά δες ΟΛΑ τα βίντεο του Rippetoe για το squat. Btw, τι παππούτσια χρησιμοποιείς;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #99
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Καθόλου άσχημα τα κιλά, όντως. Θα στρώσει η τεχνική. Απλά δες ΟΛΑ τα βίντεο του Rippetoe για το squat. Btw, τι παππούτσια χρησιμοποιείς;
    Ενθαρρυντικό να τ' ακούω αυτό και απ' τους δυό σας. Πραγματικά του Rippetoe τα έχω δει πάρα πολλά βίντεο, καιρό τώρα, όχι μόνο για το squat. Αν και η αλήθεια είναι οτι και στο squat και στο deadlift με είχαν βοηθήσει πολύ περισσότερο κάποια βίντεο του Layne Norton. Μάλλον υπερτίμησα την κατάσταση μου επιστρέφοντας σε προπόνηση δύναμης.

    Σταράκια κοντά χρησιμοποιώ.

  10. #100
    Pumping Iron
    Join Date
    12-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Οντως η τεχνικη φτιαχνει με τον καιρο. Καποια βασικα points παντως καλο ειναι να τα κοιταμε πριν ανεβασουμε κιλα, κυριως για αποφυγη τραυματισμων. Τουλαχιστον εγω κοιτουσα περα απο το να πιασω το απαραιτητο βαθος, να μην γερνω μπροστα ( goodmorning squat) και τα γονατα μου να ειναι σταθερα και να μην πηγαινουν βολτες δεξια κι αριστερα.

    Btw ο allan thrall εχει πολυ ωραιο υλικο στο καναλι του, αξιζει να τα δει καποιος.
    lift light, till you can lift right..

    If you haven't failed, you haven't lived..

  11. #101
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by g_dask View Post
    Οντως η τεχνικη φτιαχνει με τον καιρο. Καποια βασικα points παντως καλο ειναι να τα κοιταμε πριν ανεβασουμε κιλα, κυριως για αποφυγη τραυματισμων. Τουλαχιστον εγω κοιτουσα περα απο το να πιασω το απαραιτητο βαθος, να μην γερνω μπροστα ( goodmorning squat) και τα γονατα μου να ειναι σταθερα και να μην πηγαινουν βολτες δεξια κι αριστερα.

    Btw ο allan thrall εχει πολυ ωραιο υλικο στο καναλι του, αξιζει να τα δει καποιος.
    Αυτό ήταν και το λάθος μου εμένα, ότι 1-2 φορές έκανα good morning squat με αποτέλεσμα lower back pain, που δεν θέλει και πολύ.
    Απλά μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν είχα ποτέ τέτοιο προβλήμα στην τεχνική.

    Προσπαθώντας σήμερα να καταλάβω τι φταίει, νομίζω ότι το θέμα μου είναι στο set up. Αφου το "ρακ" που κάνω είναι λίγο πιο ψηλό και για να βγάλω την μπάρα πρέπει να σηκωθώ λίγο στις μύτες. Επίσης και η μπάρα είναι μικρότερης διαμέτρου και μου "γλυστραει" κάπως, με αποτέλεσμα για να την κρατήσω να κάνα το good morning.
    Ενώ όπως και σήμερα καταλάβαινα ότι μπορώ να πάω ένα σκαλί παραπάνω στα κιλά.

    Anyway. Σημερινή προπόνηση.

    Squat 3x5 85kg
    BP 3x5 67,5kg
    Chin ups 1x10 / 1x8 / 1x5
    Back extensions 3x10

    Ο πάγκος βγήκε σχετικά άνετα και φαίνεται ότι ανεβαίνει ευκολότερα από squat, deadlift όλος περιέργως.
    Στα back extensions να βάζω και βάρος ή όχι;

  12. #102
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 3x5 87,5kg
    OHP 2x5 47,5kg / 1x4 47,5kg
    Power Clean 3x5 52,5kg

    Στο squat σε 2ο και 3ο σετ μου έδωσαν μια ζώνη και ήταν σαν να έφυγαν 5κιλά απο πάνω μου, βγήκαν πολύ καλά τα σετ και ένιωσα λιγότερη επιβάρυνση γιαυτό και ανέβασα OHP, αν και δεν εβγαλα 5 επαναληψεις στο τελευταιο σετ, και Power Clean.
    Τόσο καιρό δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω ζώνη για να μην αισθάνομαι αυτή την "ασφάλεια" και δεν μπορώ να ανεβαίνω αλλιώς, αλλά σήμερα που έβαλα μετά απο καιρό ζώνη βοήθησε πάρα πολύ.

  13. #103
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 3x5 87,5kg
    BP 3x5 67,5kg
    Chin ups 2x10 / 1x6
    Back extensions 3x10

    Έβαλα πάλι ζώνη στο squat και βγήκε πιο εύκολα μπορώ να πω, αν και δεν μου κάθεται καλά να φοράω ζώνη απο τώρα.
    Η αλήθεια, βέβαια, είναι ότι φαίνεται να έχω ψιλοκολλήσει στα κιλά σε όλες, εκτός του παγκου. Το οποίο και μου φαίνεται πολύ περίεργο.

    Θα πάρω και μια μέρα οφφ τώρα με τις γιορτές, θα ανεβάσω και λίγο το φαί να δω πως θα πάει. Αλλιώς θα πρέπει να αλλάξω κάτι.

  14. #104
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Μετά από 2-3 μέρες με ψιλοχαλια φαϊ και σκατα ύπνο, είπα να κάνω deload σήμερα και πάλι καλά γιατί δεν θα βγαινε προπόνηση. Παρόλο που χρειαζομουν ύπνο πήγα για προπόνηση με λίγη ενέργεια. Και δεν μπορώ να πω ότι βγήκε εύκολα παρά την μείωση.

    Squat 3x5 80kg
    OHP 3x5 42kg
    Deadlift 1x5 110kg

    Μου φαίνεται όσο πάει και αντί να ανεβαίνω πέφτω, αλλά λογικό και απ' την μια.

  15. #105
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 3x5 82,5kg
    BP 3x5 60kg
    Chin ups 2x10 / 1x5
    Back extensions 3x10

    Ελπίζω μετά τις μέρες ξεκούρασης που έρχονται και το deload να αρχίσω να ανεβαίνω, αλλιώς κάτι θα πρέπει να αλλάξω.

  16. #106
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Νομίζω το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να αυξήσεις:

    1. Θερμίδες
    2. Ύπνο
    3. Πρωτείνη

    Θα αρχίσεις να πετάς.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  17. #107
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Έχεις απόλυτο δίκιο και στα 3 είμαι σε ένα επίπεδο του 80% σωστά θα έλεγα. Απ' την μία έχω στο μυαλό μου να μην ανέβω σε κιλά + λίπος, απ' την άλλη δεν συνάδει με την προπόνηση που θέλω να βγάλω. Θα το ισορροπήσω κάπως πιστεύω, μετά και το φαγητό των γιορτών

  18. #108
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Απ' την μία έχω στο μυαλό μου να μην ανέβω σε κιλά + λίπος, απ' την άλλη δεν συνάδει με την προπόνηση που θέλω να βγάλω.
    Διαλεγεις και παιρνεις φιλε... Ολα μαζι δεν γινονται
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  19. #109
    Pumping Iron
    Join Date
    12-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Έχεις απόλυτο δίκιο και στα 3 είμαι σε ένα επίπεδο του 80% σωστά θα έλεγα. Απ' την μία έχω στο μυαλό μου να μην ανέβω σε κιλά + λίπος, απ' την άλλη δεν συνάδει με την προπόνηση που θέλω να βγάλω. Θα το ισορροπήσω κάπως πιστεύω, μετά και το φαγητό των γιορτών
    Τα τελικα σταδια του starting strength ειναι μεγαλο στρες για το σωμα, δε νομιζω να βαλεις και πολυ λιπος εκτος κι αν πεθανεις στο junk. Παντως νομιζω οτι με τα κιλα που κανεις ειναι ωρα να πας σε ενα πιο intermediate προγραμμα πχ texas method η madcow.
    lift light, till you can lift right..

    If you haven't failed, you haven't lived..

  20. #110
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Διαλεγεις και παιρνεις φιλε... Ολα μαζι δεν γινονται
    Quote Originally Posted by g_dask View Post
    Τα τελικα σταδια του starting strength ειναι μεγαλο στρες για το σωμα, δε νομιζω να βαλεις και πολυ λιπος εκτος κι αν πεθανεις στο junk. Παντως νομιζω οτι με τα κιλα που κανεις ειναι ωρα να πας σε ενα πιο intermediate προγραμμα πχ texas method η madcow.
    Έτσι ακριβώς είναι δυστηχώς. Θα ακολουθήσω αυτό που είχα και εγώ στο μυαλό μου, την συμβουλή του Βασίλη δηλαδή, βελτίωση φαγητού και ύπνου για τουλάχιστον 4 εβδομάδες να δω που θα πάω και αν δεν ξεκολλήσω θα αλλάξω κάποια πράγματα.

    Καλή χρονιά να έχουμε παιδιά, με υγεία πάνω απ' όλα!

  21. #111
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Καλή χρονιά σε όλους, εύχομαι να έχετε ο,τι επιθυμείτε!
    Μετά απο το δεύτερο διάλειμμα των διακοπών επιστρέψαμε λίγο καλύτεροι.

    Σημερινή προπόνηση.
    Squat 3x5 85kg
    OHP 3x5 45kg
    Power Clean 3x5 52.5kg

    Στο squat τα διαλείμματα ήταν πολύ μικρά σχετικά, κάτω απο 2 λεπτά, και βγήκαν τα σετ πολύ καλά, όπως και στις άλλες δύο ασκήσεις. Αν και μετά τράβηξε λίγο περισσότερο η προπόνηση, αλλά βγήκε ωραία μπορώ να πω.

    Ένας πρώτος στόχος είναι στις επόμενες 4-6 εβδομάδες να έχει ανέβει το squat στα 92.5-95 κιλά, δεν μπορώ να με βλέπω τόσο χαμηλά.

  22. #112
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 3x5 87,5kg
    BP 3x5 65kg
    Chin ups 2x10 / 1x7
    Back extensions 3x10

    Παρόλο που είμαι λίγο κρυωμένος και ένιωθα μια σχετική κούραση, μπορώ να πω ότι βγήκε αρκετά καλά η προπόνηση. Ελπίζω να συνεχίσω να ανεβαίνω.

  23. #113
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 2x5 90kg / 1x5 92,5kg
    OHP 2x5 47.5kg / 1x4 47.5kg
    Deadlift 1x5 120kg

    Το πρόβλημα βρέθηκε απ' ότι φαίνεται. Εκεί που έβλεπα κάτι βίντεο χθες, βγαίνει ένα "Olympic Squats vs Powerlifting Squats", κάθομαι βλέπω κι άλλα και καταλαβαίνω αμέσως τι γίνεται. Απ' ότι φαίνεται λόγο του "ρακ" του γυμναστηρίου και του χαμηλότερου ύψους μου, με έβαζε σε ένα positioning για high bar οπότε ασυναίσθητα μετά ακολουθούσα την τεχνική του weightlifting squat γιαυτό και δυσκολευόμουν μάλλον τόσο πολύ να ανέβω κιλά. Οπότε σήμερα φτιάχνοντας λίγο το positioning μου, κατεβάζοντας λίγο την μπάρα και κάνοντας hybrid squat κατάφερα να κάνω τα παραπάνω κιλά, νιώθοντας πολύ καλά.
    Το μόνο θετικό κάνοντας τόσο καιρό weightlifting squat ίσως να είναι ότι έχω σε καλά κιλά τα Power Clean.
    Αν είχε βγει και η 5η επανάληψη στο 3ο σετ στο ΟΗΡ θα ήταν τέλεια προπόνηση. Χαίρομαι πάντως που βρήκα, επιτέλους, τι με κράταγε λίγο πιο πίσω τόσο καιρό. Τώρα που φτιάχνει και η διατροφή πιστεύω θα ανέβω και άλλο.

  24. #114
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Aντε ωραία! Είναι αυτές οι μικρές διαφορές στην τεχνική που κάνουν τη διαφορά. Θα ανέβεις στα κιλά πιο εύκολα με low bar SQ.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  25. #115
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Σε όλους συμβαίνει αυτό,μέχρι να βρεις τις ανατομικές σου ιδιαιτερότητες,του εξοπλισμού που χρησιμοποιείς κ.τ.λ. Πόσο μάλλον στο squat που το χρησιμοποιούν όλων των ειδών οι αθλητές,όπου μπορείς να παρατηρήσεις αρκετές διαφορές στον τρόπο εκτέλεσης και να είναι όλοι σωστοί.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  26. #116
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Βλέποντας και κάποια παλιά βιντεάκια δικά μου παρατήρησα ότι πάντα έκανα low bar, μάλλον λόγο της αλλαγής στο υποτιθέμενο ρακ άλλαξε και η τεχνική μου. Άργησα να το καταλάβω μάλλον γιατί δεν έχω καθρέφτη μπροστά μου, παρά μόνο στα πλάγια και δεν μπορούσα να δω.

    Το επόμενο που θέλω να δοκιμάσω είναι weightlifting shoes να δω αν με βολεύουν καλύτερα γιατί τα σταράκια δεν μπορώ να πω ότι τα νιώθω σταθερά, βέβαια κάποια στιγμή θέλω να πάρω και μια ζώνη οπότε κάπου πρέπει να δώσω προτεραιότητα.

  27. #117
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 2x5 92,5kg / 1x5 95kg
    BP 3x5 67,5kg
    Chin ups 2x10 / 1x6
    Back extensions 3x10 +5kg

    Μακάρι να μπορούσαμε να αλλάζουμε 1-2 πράγματα κάθε εβδομάδα και να ανεβαίνουμε 7-8 κιλά στο squat!

  28. #118
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 2x5 92,5kg / 1x5 95kg
    BP 3x5 67,5kg
    Chin ups 2x10 / 1x6
    Back extensions 3x10 +5kg

    Μακάρι να μπορούσαμε να αλλάζουμε 1-2 πράγματα κάθε εβδομάδα και να ανεβαίνουμε 7-8 κιλά στο squat!
    Πάρε μια ζώνη και άλλα 15 κιλά πάνω τα'χεις πάντως
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  29. #119
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Πάρε μια ζώνη και άλλα 15 κιλά πάνω τα'χεις πάντως
    Μακάρι, μακάρι! Τι θα πρότεινες για την ζώνη; Έχω δει στο ebay, κάποιες 4" της RDX κοντά στα 40-50 ευρώ. Για squat κυρίως τις 4" δεν θέλουμε;

  30. #120
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δεν έχω εμπειρία στις ζώνες, εγώ έχω μια απο το strengthshop 13mmX4'' και την κάνει τη δουλειά της. Nαι για sq οι 4'' είναι καλές.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 
Page 4 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •