Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 121 to 150 of 224
  1. #121
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 2x5 95kg / 1x5 97,5kg
    OHP 3x5 47.5kg
    Power Clean 3x5 55kg

    Πολύ καλή προπόνηση, αν και αυξήθηκε η διάρκεια στις τελευταίες προπονήσεις λόγο μεγαλύτερων διαλειμμάτων. Ακόμα και τώρα νιώθω αρκετή κούραση. Χαίρομαι που ανέβηκαν κι άλλο τα κιλά.

    Έριξα μια ματιά στις ζώνες, είναι λίγο υψηλές οι τιμές για μια ζώνη της προκοπής δυστηχώς.

  2. #122
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Αν είναι όντως της προκοπής όμως,θα σου κρατήσει μια ζωή.Πιστεύω αξίζει για ζώνη να δώσεις κάτι παραπάνω.Δεν είναι σαν τα συμπληρώματα που λες για παράδειγμα όπα ρε φίλε τι 50 ευρώ για 30 servings
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  3. #123
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by jesueah View Post
    Αν είναι όντως της προκοπής όμως,θα σου κρατήσει μια ζωή.Πιστεύω αξίζει για ζώνη να δώσεις κάτι παραπάνω.Δεν είναι σαν τα συμπληρώματα που λες για παράδειγμα όπα ρε φίλε τι 50 ευρώ για 30 servings
    Συμφωνώ... Δώσε μια φορά ένα 80αρι και θα σε πάει για πάντα. Αλλιώς στο 50αρι και πάλι ικανοποιημένος πιστεύω θα είσαι
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #124
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σωστό και αυτό που λέτε. Απλά απ' ότι έβλεπα η πιο οικονομική σοβαρή ζώνη είναι στο 80αρι αυτή του strengthshop, lever belt βέβαια και όχι η buckle. Η buckle πχ βγαίνει στα 60ευρώ με τα μεταφορικά και η lever στα 80, οπότε λες θα την πάρω που θα την πάρω να μην δώσω κάτι παραπάνω μια και καλή; Και μετά βλέπω οι Inzer που θεωρούντε top βγαίνουν κάνα 100+ οπότε δεν ξέρω, να πάρω μια πιο φθηνή ή να κρατήσω και να πάρω μία που θα μαι σίγουρος; Πιο φθηνά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο.

  5. #125
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 1x5 97,5kg / 1x4 97,5kg / 1x3 97,5kg
    OHP 1x3 50kg / 2x4 47.5kg
    Deadlift 1x5 125kg - Οι δύο τελευταίες με rest-pause.

    Έχασα την προπόνηση της Δευτέρας και δεν μπόρεσα να την αναπληρώσω ούτε χθες, λόγο υποχρεώσεων.
    Δοκίμασα να ανέβω λίγο παραπάνω αλλά δεν βγήκαν, βέβαια κρατάω το ότι ο ύπνος δεν έχει βελτιωθεί ακόμα, οπότε ίσως πάει λίγο παραπάνω ως έχει ακόμα.
    Ο όγκος της προπόνησης έχει μεγαλώσει πλέον αφού είναι στάνταρ 1 ώρα και 45 λεπτά.
    Last edited by Down; 17-01-18 at 14:21.

  6. #126
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 3x5 95kg
    BP 1x3 70kg / 1x4 67,5kg / 1x3 65kg
    Chin ups 2x10 / 1x6
    Back extensions 3x10 5kg

    Στο Squat ήθελα να κάνω το πρώτο στα 95 και τα άλλα στα 97,5 αλλά βγήκαν δύσκολα και τα 3 σετ στα 95. Πήγα να ανεβάσω και τον πάγκο αλλά ένιωθα μια ενόχληση στον αριστερό καρπό ήδη απ' το Squat και τελικά δεν μπόρεσε να βγει καθόλου.

  7. #127
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Αυτό με τον καρπό το έχω κι εγώ (έχω και γάγγλιο στο δεξί). Αν δεν χρησιμοποιείς wraps για squat + πιέσεις δοκίμασέ το, αξίζει.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #128
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Ευτυχώς, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο σε μένα, σπάνια με έχουν ενοχλήσει οι καρποί και αυτό κυρίως λόγο λάθους δικού μου. Γενικά δεν χρησιμοποιώ καθόλου εξοπλισμό σε καμία άσκηση. Ίσως θα πρέπει να βάλω κάποια πράγματα σιγά σιγά, όπως wraps και ζώνη.

  9. #129
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    RAW Καλά κάνεις φίλε. Τα wraps και η ζώνη βοηθάνε πολύ, ναι.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #130
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Πιο RAW δεν γίνεται, μόνο τα παπούτσια μένουν!
    Απλά επειδή έχω φτάσει και ψηλότερα σε κιλά και πάνω κάτω ξέρω τον δρόμο, δεν θέλω να βάλω εξοπλισμό ακόμα γιατί θα 'ναι σαν να κλέβω, αφού μπορώ και κάτι παραπάνω. Γιαυτό τα αφήνω για όταν θα κολλήσω για τα καλά, να πάρω μια μικρή ώθηση.

  11. #131
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 2x5 97.5kg / 1x3 97,5kg
    OHP 1x5 47.5kg / 2x4 47,5kg
    Power Clean 3x5 57,5kg

    Στο Power Clean ξέχασα πάνω τα 1,25kg απ' το τελευταίο σετ στο ζέσταμα και το είδα στο 2ο λειτουργικό, οπότε αναπάντεχα ανέβηκε και αυτό. Στο Squat κακή αναπνοή και μάλλον δεν είχα τις δύο τελευταίες επαναλήψεις, μπορεί και να τις είχα δεν το δοκίμασα.

    Τελικά σε αυτό που έχω κολλήσει εδώ και πολύ καιρό είναι το ΟΗΡ, μία λίγο πάνω μία λίγο κάτω αλλά παίζω στα 47.5kg πάνω απο ένα μήνα. Οπότε ή πρέπει να κάνω deload ή να βάλω back off sets νομίζω.

  12. #132
    Junior Bodybuilder makpappad's Avatar
    Join Date
    23-03-16
    Posts
    172

    Default

    Τελικά σε αυτό που έχω κολλήσει εδώ και πολύ καιρό είναι το ΟΗΡ, μία λίγο πάνω μία λίγο κάτω αλλά παίζω στα 47.5kg πάνω απο ένα μήνα. Οπότε ή πρέπει να κάνω deload ή να βάλω back off sets νομίζω.[/QUOTE]

    Ενταξει σε αυτην την 2 αντε 3 μυες καλουνται να παραγουν εργο οποτε δεν ειναι ευκολο να ανεβει κανεις.Οι ωμοι θελουν και χρονο για να χτιστουν και να δυναμωσουν.

    Στάλθηκε από το SM-J320F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    A winnner is just someone who wins something. A prize, a title, a fortune, and so on. A champion is someone who defends something, right? We don’t really call someone a “champ” until they’ve got a title to defend.
    A true champion is someone who defends things that matter, resonate, endure. What are those things? They’re not just objects, trophies, belts. Throughout history, the figures that we think of as true champions are those who defend values.

  13. #133
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by makpappad View Post
    Ενταξει σε αυτην την 2 αντε 3 μυες καλουνται να παραγουν εργο οποτε δεν ειναι ευκολο να ανεβει κανεις.Οι ωμοι θελουν και χρονο για να χτιστουν και να δυναμωσουν.

    Στάλθηκε από το SM-J320F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Έχεις δίκιο σε αυτό, θέλει υπομονή.

    Σημερινή προπόνηση.
    Έχασα και την Τετάρτη, με ανεπαρκή ύπνο αρκετές μέρες και ψιλοκρυωμένος, ένιωθα λίγο καταπονημένος και είπα να αλλάξω λίγο την προπόνηση για σήμερα ίσα ίσα για να βγει αφού διάθεση υπήρχε αλλά δυνάμεις όχι.
    Θέλησα να τσεκάρω το squat μου σε στυλ άρσης βαρών, που νομίζω μου ταιριάζει καλύτερα.

    Squat ζέσταμα μέχρι τα 85kg και μετά 1x1 95kg / 1x1 97,5kg / 1x1 100kg / 1x1 102,5kg / 1x7 80kg / Jump Squat 2x5 40kg
    Bench Press 2x2 70kg
    Chin ups 2x10 / 1x6
    Back Extensions 3x10 5kg

    Όλα τα κιλά πήγαιναν λίγο παραπάνω, αλλά δεν το επιχείρησα.

  14. #134
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Έχεις δίκιο σε αυτό, θέλει υπομονή.

    Σημερινή προπόνηση.
    Έχασα και την Τετάρτη, με ανεπαρκή ύπνο αρκετές μέρες και ψιλοκρυωμένος, ένιωθα λίγο καταπονημένος και είπα να αλλάξω λίγο την προπόνηση για σήμερα ίσα ίσα για να βγει αφού διάθεση υπήρχε αλλά δυνάμεις όχι.
    Θέλησα να τσεκάρω το squat μου σε στυλ άρσης βαρών, που νομίζω μου ταιριάζει καλύτερα.

    Squat ζέσταμα μέχρι τα 85kg και μετά 1x1 95kg / 1x1 97,5kg / 1x1 100kg / 1x1 102,5kg / 1x7 80kg / Jump Squat 2x5 40kg
    Bench Press 2x2 70kg
    Chin ups 2x10 / 1x6
    Back Extensions 3x10 5kg

    Όλα τα κιλά πήγαιναν λίγο παραπάνω, αλλά δεν το επιχείρησα.
    Θα χτυπίσεις ρε φίλε με τα jump squats... Μήπως να σκεφτείς να κάνεις power cleans που είναι πολύ πιο ασφαλή;

    Σε ό,τι αφορά τους ώμους εγώ θα έλεγα οτι θέλει deload ώστε να βγαίνουν 5αρες και μικρότερες αυξήσεις απο 2.5kg, πχ 1-1.5kg. Αν πάρεις fractional plates του μισού κιλού θα σε βοηθήσουν πολύ.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #135
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Αχιλλέα είπα να βάλω τα jumps για να βελτιώσω λίγο την εκρηκτικότητα μου στο ανέβασμα στο squat. Power Clean κάνω κανονικά, λες να αφήσω μόνο αυτά χωρίς τα jumps;

    Για τους ώμους μάλλον έτσι θα το πάω.

  16. #136
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Αχιλλέα είπα να βάλω τα jumps για να βελτιώσω λίγο την εκρηκτικότητα μου στο ανέβασμα στο squat. Power Clean κάνω κανονικά, λες να αφήσω μόνο αυτά χωρίς τα jumps;

    Για τους ώμους μάλλον έτσι θα το πάω.
    Στα κιλά που είσαι δεν χρειάζεται να βελτιώσεις την εκρηκτικότητα σου στο squat κατά τη γνώμη μου. Η εκρηκτικότητά σου δουλεύει και με το παραπάνω στο power clean αλλά και με την ίδια τη δύναμη που παίρνεις απο τις βασικές. Πολύ αργότερα αν θελήσεις υπάρχουν πχ τα box squats για να βελτιώσεις τη δύναμη στο ανέβασμα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  17. #137
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Στα κιλά που είσαι δεν χρειάζεται να βελτιώσεις την εκρηκτικότητα σου στο squat κατά τη γνώμη μου. Η εκρηκτικότητά σου δουλεύει και με το παραπάνω στο power clean αλλά και με την ίδια τη δύναμη που παίρνεις απο τις βασικές. Πολύ αργότερα αν θελήσεις υπάρχουν πχ τα box squats για να βελτιώσεις τη δύναμη στο ανέβασμα.
    Αχά, οπότε δεν το συνεχίζω. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

    Μία πιο γενική ερώτηση τώρα, όποιος θέλει απαντάει. Αυτή την στιγμή είμαι σα 64kg και 14-16% λίπος (εκτίμηση απο μετρήσεις με δερματοπτυχόμετρο).
    Έχει νόημα να μπω σιγά σιγά σε υποθερμιδική, αφού τόσο καιρό είμαι σε συντήρηση, να κατέβω 2-3 κιλά για να φύγει λίγο λίπος και να ανέβω μετά ή όχι;
    Last edited by Down; 27-01-18 at 11:55.

  18. #138
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 1x5 άδεια μπάρα / 2x5 40kg / 1x5 50kg / 1x3 60kg / 1x2 70kg / 1x1 80kg / 1x1 92,5kg / 1x1 90kg / 1x2 85kg / 1x3 82,5kg / 1x5 80kg
    OHP 3x5 42,5kg
    Power Clean 3x5 50kg

    Στο squat υποτίθεται ότι τα 92,5 θα ήταν τα κιλά για τα λειτουργικά σετ, μία επανάληψη και ένιωσα τράβηγμα στους προσαγωγούς, κατέβηκα μέχρι να νιώθω οκ, αλλά μόνο στα 80 έβγαλα 5άρα. OHP έκανα deload και βγήκαν κομπλέ.
    Κανονικά ήταν μέρα deadlift έκανα Power Clean γιατί δεν θα το 'χα για άρσεις, στα 50kg και ένιωθα λες και κάνω πρώτη φορά τόσα κιλά power clean.
    Μπορεί και απ' τις μαλακίες που έκανα τις τελευταίες μέρες να μην βγήκε το squat. Σχεδόν 2ωρη κατέληξε η προπόνηση.

    Ο ύπνος πλέον καλός και η διατροφή καλή αλλά ελλιπή, που θα πάει σε λίγες μέρες θα το ισορροπήσω και αυτό γιατί έχω μείνει στάσιμος.

  19. #139
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Δεν είναι όλες οι μέρες καλές.
    Φτάσε σε τοπ επίπεδο ύπνο και διατροφή, και θα ανέβεις!
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  20. #140
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Δεν είναι όλες οι μέρες καλές.
    Φτάσε σε τοπ επίπεδο ύπνο και διατροφή, και θα ανέβεις!
    Ευχαριστώ για το support! Να δω πότε θα καταφέρω να τα ισορροπήσω και πάλι.

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 2x2 90kg / 1x3 90kg / 1x7 80kg / 1x6 70kg
    BP 2x5 67,5kg
    Chin ups 2x10 / 1x6
    Back extensions 3x10 5kg

    Δοκίμασα μερικές εναλλαγές στο squat μεταξύ weightlifting και powerlifting τεχνικής, με το 1ο νιώθω καλύτερα την κίνηση στην φυσιολογία του σώματος μου αλλά με το 2ο καταφέρνω περισσότερα κιλά.
    Επίσης, αν και πρόκειται για δικαιολογία, νομίζω πως παίζει ρόλο και η μπάρα, καθώς πρόκειται για μικρή μπάρα 1,2 μέτρα και ~10κιλά.

    Διατροφικά πρέπει να εντάξω λίγο περισσότερο κρέας, ακόμα και το κοτόπουλο είναι λίγο. Απ' ότι φαίνεται στα κιλά που είμαι τώρα με ισοθερμιδική διατροφή είναι πολύ μικρά τα περιθώρια βελτίωσης.

  21. #141
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 3x5 85kg
    OHP 3x5 42.5kg
    Deadlift 1x5 110kg

    Κάνω ένα μικρό deload, απ' το 80% του μέγιστου μου που είδα ότι παίζω είπα να πάω στο 75% και να δω αν μπορώ αν ανέβω. Πρέπει να κάνω και μια μικρή ανασκόπηση γιατί νομίζω είναι 3μηνο που δεν έχω ανέβει σχεδόν καθόλου σε όλες τις ασκήσεις.

  22. #142
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 3x5 85kg
    OHP 3x5 42.5kg
    Deadlift 1x5 110kg

    Κάνω ένα μικρό deload, απ' το 80% του μέγιστου μου που είδα ότι παίζω είπα να πάω στο 75% και να δω αν μπορώ αν ανέβω. Πρέπει να κάνω και μια μικρή ανασκόπηση γιατί νομίζω είναι 3μηνο που δεν έχω ανέβει σχεδόν καθόλου σε όλες τις ασκήσεις.
    Έχεις πάρει κανένα κιλό αυτούς τους 3 μήνες; Νομίζω το φαγητό είναι το σημαντικότερο.

    Επίσης τώρα κοιτάζοντας λίγο τις προηγούμενες προπονήσεις σου, μου φαίνεται οτι το παρακάνεις λίγο στο ζέσταμα (πχ 2x5 40kg / 1x5 50kg / 1x3 60kg / 1x2 70kg / 1x1 80kg / 1x1 92,5kg / 1x1 90kg / 1x2 85kg / 1x3 82,5kg ) και επίσης νομίζω οτι σε αυτή τη φάση το τελευταίο που θα έπρεπε να σε νοιάζει είναι οι μονές ή οτιδήποτε κάτω απο 5αρες.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  23. #143
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Έχεις πάρει κανένα κιλό αυτούς τους 3 μήνες; Νομίζω το φαγητό είναι το σημαντικότερο.

    Επίσης τώρα κοιτάζοντας λίγο τις προηγούμενες προπονήσεις σου, μου φαίνεται οτι το παρακάνεις λίγο στο ζέσταμα (πχ 2x5 40kg / 1x5 50kg / 1x3 60kg / 1x2 70kg / 1x1 80kg / 1x1 92,5kg / 1x1 90kg / 1x2 85kg / 1x3 82,5kg ) και επίσης νομίζω οτι σε αυτή τη φάση το τελευταίο που θα έπρεπε να σε νοιάζει είναι οι μονές ή οτιδήποτε κάτω απο 5αρες.
    Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρει μισό κιλό μόνο, βέβαια εσκεμμένα έχει γίνει αυτό, καθώς ήθελα απ' την μία να πετύχω μια ανασύσταση σωματικά, που εν μέρη έχει γίνει, και απ' την άλλη να δω μέχρι που μπορώ να φτάσω όντας 63-64kg που είμαι τώρα. Περίμενα, και περιμένω, να είμαι παραπάνω στις ασκήσεις, σίγουρα αν αυξήσω το φαγήτο θα ανέβω συν ότι θα βελτιωθεί η ανάρρωση μου, αφού τώρα μετά απο κάθε προπόνηση χρειάζομαι μεσημεριανό ύπνο οπωσδήποτε, που δεν μπορώ και πάντα να κοιμηθώ βέβαια.

    Αλλά αν θέλω να διατηρώ ένα Α βάρος, π.χ. 64kg, είναι αδύνατο να ανεβαίνω έστω και πιο αργά;

    Αυτό ήταν μόνο για την συγκεκριμένη μέρα αν και το σκεφτόμουν και εγώ για το ζέσταμα. Ακολουθώ ένα στανταρ template σε όλες τις ασκήσεις με διαίρεση των κιλών των λειτουργικών σετ, π.χ. Squat σήμερα 2x5 άδεια μπάρα / 1x5 40kg (~50% ) / 1x3 55kg (65%) / 1x2 70kg (80%) / 3x5 85kg (λειτουργικά σετ). Πιστεύεις είναι υπερβολή;

  24. #144
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρει μισό κιλό μόνο, βέβαια εσκεμμένα έχει γίνει αυτό, καθώς ήθελα απ' την μία να πετύχω μια ανασύσταση σωματικά, που εν μέρη έχει γίνει, και απ' την άλλη να δω μέχρι που μπορώ να φτάσω όντας 63-64kg που είμαι τώρα. Περίμενα, και περιμένω, να είμαι παραπάνω στις ασκήσεις, σίγουρα αν αυξήσω το φαγήτο θα ανέβω συν ότι θα βελτιωθεί η ανάρρωση μου, αφού τώρα μετά απο κάθε προπόνηση χρειάζομαι μεσημεριανό ύπνο οπωσδήποτε, που δεν μπορώ και πάντα να κοιμηθώ βέβαια.

    Αλλά αν θέλω να διατηρώ ένα Α βάρος, π.χ. 64kg, είναι αδύνατο να ανεβαίνω έστω και πιο αργά;

    Αυτό ήταν μόνο για την συγκεκριμένη μέρα αν και το σκεφτόμουν και εγώ για το ζέσταμα. Ακολουθώ ένα στανταρ template σε όλες τις ασκήσεις με διαίρεση των κιλών των λειτουργικών σετ, π.χ. Squat σήμερα 2x5 άδεια μπάρα / 1x5 40kg (~50% ) / 1x3 55kg (65%) / 1x2 70kg (80%) / 3x5 85kg (λειτουργικά σετ). Πιστεύεις είναι υπερβολή;
    O Ed Coan στο ύψος σου ήταν 100kg πάντως να ξες :Ρ Αν δεν παίζεις κάποιο άθλημα με κατηγορία κιλών δε νομίζω οτι είναι η καλύτερη επιλογή να περιορίσεις την υπετροφία σου στα 64kg.

    Δεν είναι αδύνατο να ανέβεις, και οι αρσιβαρίστες λίγο πολύ αυτό κάνουν, αλλά μονο με ισοθερμιδική διατροφή θα δυσκολευτείς πάρα πολύ να δεις σοβαρή πρόοδο νομίζω... Κάτι που μπορείς να σκεφτείς είναι να δεις σε τι βάρος θα σταματήσεις να ανεβάζεις άνετα τα κιλά και να προσπαθήσεις να μείνεις εκεί.

    Το ζέσταμα που γράφεις μου φαίνεται μια χαρά!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  25. #145
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    O Ed Coan στο ύψος σου ήταν 100kg πάντως να ξες :Ρ Αν δεν παίζεις κάποιο άθλημα με κατηγορία κιλών δε νομίζω οτι είναι η καλύτερη επιλογή να περιορίσεις την υπετροφία σου στα 64kg.

    Δεν είναι αδύνατο να ανέβεις, και οι αρσιβαρίστες λίγο πολύ αυτό κάνουν, αλλά μονο με ισοθερμιδική διατροφή θα δυσκολευτείς πάρα πολύ να δεις σοβαρή πρόοδο νομίζω... Κάτι που μπορείς να σκεφτείς είναι να δεις σε τι βάρος θα σταματήσεις να ανεβάζεις άνετα τα κιλά και να προσπαθήσεις να μείνεις εκεί.

    Το ζέσταμα που γράφεις μου φαίνεται μια χαρά!
    Καλά τα κιλά του Ed Coan δεν τα βγάζω και 100kg μυϊκά να βάλω

    Το θέμα είναι ότι σαν εν μέρη πρώην, γιατί δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί που θέλω, skinny fat έχω μια επιφύλαξη ως προς το να ανέβω κιλά. Γιατί το ανσασερ πάνω κάτω στα κιλά το χω πάρει δύο φορές, την μία μάλιστα έφτασα μέχρι 78kg, και όχι με σαβούρα, που ένιωθα λίγο πολύ κεφτές

    Θεωρούσα πως δεν είναι ταβάνι τα κιλά που παίζω τώρα για τα κιλά που είμαι, δηλαδή ξέρω ότι αν ανεβάσω θερμίδες θα ανέβω, αν χρησιμοποιήσω εξοπλισμό θα με ανεβάσει λιγάκι, κλπ. Αλλά θέλω να δω που μπορώ να πάω, αλλάζοντας ένα ένα πράγμα την φορά το πως με ωφελεί ή όχι.

    Κάπου εδώ όμως φαίνεται να κολλάω, προφανώς δεν έχω αρκετή μάζα για να πιάσω περισσότερα κιλά.

  26. #146
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ναι ακριβώς. Κι επειδή κάνεις linear progression, χωρίς τις έξτρα θερμίδες δεν αναρρώνεις τόσο εύκολα... Αν ο στόχος είναι να χάσεις λίπος, κράτα όσο μπορείς τη δύναμη ψηλά με κάτι πιο χαλαρό (πχ 5/3/1) που θα σου διατηρήσει και τη μυική μάζα. Αν ο στόχος είναι η δύναμη, θέλει να αυξήσεις έστω λίγο αλλά σταθερά και τις θερμίδες...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  27. #147
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    5/3/1 είχα τρέξει και το περασμένο καλοκαίρι, με καλά αποτελέσματα είναι η αλήθεια αφού διατήρησα την δύναμη. Στόχος παραμένει να χάσω λίπος ακόμα, κρατάω αρκετό. Θέλω να ανέβω σε δύναμη αλλά όχι να δείχνω σαν powerlifter
    Επίσης έχω σκοπό στο προσεχές μέλλον, σε κάνα 3μήνο μάλλον, να εντάξω περισσότερο τις ασκήσεις της άρσης βαρών, snatch και clean&jerk.

    Θα μου πρότεινες να κατέβω όσο μπορώ και όταν χάσω λίπος να ξανανέβω; Απλά δεν ξέρω αν είναι λίγο ανούσιο αυτό.

    Ή να συνεχίσω με ελαφρύ πλεόνασμα θερμίδων, για να ανέβω σε δύναμη και κάποια στιγμή που θα χω περισσότερη μάζα να κατέβω;

  28. #148
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Ή να συνεχίσω με ελαφρύ πλεόνασμα θερμίδων, για να ανέβω σε δύναμη και κάποια στιγμή που θα χω περισσότερη μάζα να κατέβω;


    Αυτό αργά αργά
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  29. #149
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post


    Αυτό αργά αργά
    Θα το ακολουθήσω λοιπόν. Σε ευχαριστώ πολύ!

  30. #150
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat 2x5 20kg / 1x5 40kg / 1x3 55kg / 1x2 70kg / 2x5 85kg / 1x5 87,5kg
    BP 2x5 20kg / 1x5 30kg / 1x3 40kg / 1x2 50kg / 3x5 60kg
    Chin ups 2x10 / 1x5
    Back extensions 3x10 5kg

    Το Squat βγήκε πολύ καλά, δεν με κούρασε τόσο όπως τον τελευταίο καιρό και η προπόνηση διήρκησε μισή ώρα λιγότερο μετά απο πολλές μέρες.
    Συνεχίζω απ' το deload με περισσότερο φαϊ μήπως και ανέβω πιο ήπια.


 
Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •