Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678
Results 211 to 224 of 224
  1. #211
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat
    (2x5 20kg / 1x5 40kg / 1x3 55kg / 1x2 70kg)
    3x5 85kg

    OHP
    (2x5 20kg / 1x5 27,5kg / 1x3 32,5kg / 1x2 40kg)
    2x5 47.5kg / 1x5 50kg

    Deadlift
    (2x5 20kg / 1x5 45kg / 1x3 70kg / 1x2 95kg)
    1x5 122,5kg

    OHP και DL πολύ καλά, νομίζω έχουν λίγο ακόμα να ανέβουν. Το Squat απλά δεν, νόμιζα θα κάνω fail σε κάθε επανάληψη.

    Εχασα δυστυχώς την Δευτέρα γιατί δεν προλάβαινα με τίποτα και θα είναι κλειστά το τριήμερο γιατί είναι αργία εδώ, άμα έχω κουράγιο θα πάω αύριο.

  2. #212
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Και μενα το σκουωτ νομιζω πως ειναι το πιο αδυναμο lift μου. Νομιζω ειναι θεμα εξασκασης και σωστης τεχνικης. Κανεις low bar η high bar?
    Εγω παντως οταν εκανα το starting strenght δεν μπορουσα να αναρρωσω σε μια μερα. Αν παρ ολα αυτα νιωθεις ενταξει πηγαινε και δουλεψε παγκο/μονοζυγο/βυθισεις η κατι τετοιο.

  3. #213
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Δεν ξέρω ρε φίλε, αλλά κοιτάω κάτι παλιά log που κράταγα όταν είχα κάνει ένα πρόγραμμα του candito που έκανα 5x5 110kg και κλαίω . Και βίντεο που βλέπω απο τοτε μια χαρά ήταν η τεχνική μου. Ήμουν 5-6 κιλά βαρύτερος βέβαια με 3000 θερμίδες την ημέρα, αλλά κοντά 30 κιλά διαφορά πια; Έχω κολλήσει στα 85-90 κιλά εδώ και κάνα 6μηνο κοντά, απ' όταν άρχισα το SS, ανεβαίνω λίγο και ξαναπέφτω και φτου και απ' την αρχή. Σε όλα τα lifts αυτό. Ίσως θα πρέπει να σκεφτώ να το αλλάξω, θέλω να ρωτήσω και τον προπονητή την Δευτέρα να μου πει την γνώμη του.

    Κάνω high bar, αυτό που κάνουν και οι weightlifters στην ουσία, γιατί μου κάθεται πιο καλά στην φυσιολογία του σώματος μου.

    Στα πρώτα στάδια του SS δεν μπορούσα να αναρρώσω με τίποτα και εγώ, τώρα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ η ανάρρωση μου. Αν νιώθω εντάξη αύριο θα πάω να κάνω κάτι τέτοιο όπως είπες.

  4. #214
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Μια σκεψη..Αφου εκανες ενα προγραμμα του candito με κοντα στις 3000 θερμιδες την μερα γιατι δεν κανεις ξανα κατι τετοιο??? 30 κιλα ειναι οντως παρα πολλα.. Δοκιμασε και low bar καθολου, ισως βολεψει πιο πολυ!

  5. #215
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Δίκιο έχεις. Κάνα μήνα πριν είχα φτάσει στις 2800 αλλά δεν είχα δει ιδιαίτερη διαφορά, τώρα είναι λίγο δύσκολο να είναι τοσο προσεγμένη η διατροφή μου γιατί έχουν αλλάξει πολλά. Αλλά προσπαθώ, πιστευώ τώρα είμαι κάπου στις 2500.

    Έχω δοκιμάσει και low bar αλλά δεν μου κάθεται καλά για κάποιο λόγο, και το fail τις προάλλες κάνοντας low bar πήγα να το πάθω.

    Μάλλον προσεχώς θα πάω σε άλλο πρόγραμμα, με το SS δεν είδα ουσιαστική διαφορά και αυτό με στεναχωρεί. Δεν λέω ότι 6 μήνες ήμουν 100% σε όλα αλλά περίμενα να έχω ανέβει λίγο αντί για καθόλου.

  6. #216
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Το SS ειναι για να χτισεις μια βαση μετα πρεπει να αλλαξεις κατα την γνωμη μου. Και εγω ειχα κολλησει για αρκετο καιρο με το SS , και μολις αλλαξα σε texas method ανεβηκα σχεδον +10 κιλα σε ολα τα lifts. Παντως η αναρρωση και το πολυ φαγητο ειναι must φιλε σε προγραμματα δυναμης.

  7. #217
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Lifting class σήμερα.

    Ήμασταν λίγα άτομα και δουλέψαμε πιο ατομικά. Power Cleans φυσικά, με pause σε καθε φάση της άσκησης μου βγαίνει τέλεια άλλα όταν πάω να κάνω όλη την κίνηση για κάποιο λογο φεύγει λίγο σε arm pull. Μου είπε ο προπονητής να το δουλέψουμε και άλλο, γιατί ενώ είναι εντάξει δεν θα βγάζω τα μαξ κιλά που μπορώ γιατί πιστεύει ότι είμαι αρκετά δυνατός!

    Ρώτησα και αυτά που ήθελα πιο πολύ για το πρόγραμμα, κλπ και το πρώτο που μου είπε ήταν "I would definitely skip the Starting Strength" .

    Φυσικά και δεν είναι λογικό να έχω πέσει τόσο πολύ και να μην μπορώ να ανέβω καθόλου, σύμφωνα με τα κιλά που ήμουν και είμαι και πόσα είχα πιάσει. Δεν ξέρω μου λέει τι ακριβώς πάει λάθος, ίσως overtraining, που για μένα δεν παίζει αφού έχω πάρει αρκετές μέρες off τον τελευταίο καιρό ειδικά.

    Οπότε και μου πρότεινε ένα πρόγραμμα του Aleksey Medvedev, με λίγα λόγια periodization και περισσότερο volume, με template παρόμοιο του Texas Method βέβαια, και άσκηση κλειδί τα back extensions.

    Γιαυτό και δεν έκανα επιπλεόν προπόνηση μετά.

    Θα κάτσω να μελετήσω το πρόγραμμα να το βγάλω και να ξεκινήσω με νέες βάσεις. Οπότε και θα σταματήσω-κλείσω αυτό το log περίπου ένα χρόνο μετά. Κατά ένα ποσοστό πέτυχα κάποια πράγματα που ήθελα όπως μια Α μεταμόρφωση σωματικά, αφού και έχω κατέβει σε λίπος και δείχνω καλύτερος. Και το δεύτερο ότι ναι μεν δεν ανέβηκα σχεδόν καθόλου σε δύναμη, αλλά η τεχνική έχει ανέβει επίπεδο σίγουρα σε όλα τα βασικά lift.

    Τέλος απο εδώ και θα επανέλθω με την αρχή του νέου λογκ!
    Last edited by Down; 30-04-18 at 18:50.

  8. #218
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Front Squat
    3x5 50kg / 2x5 52.5kg

    OHP
    3x5 50kg

    30 λεπτά εξάσκηση Power Cleans - άδεια μπάρα

    Back Extensions
    3x10 10kg

    Άνετα το μπροστινό Squat, ήθελα κυρίως να τεστάρω τεχνική, με είδε και ένας άλλος γυμναστής, το μόνο που πρότεινε είναι λίγο πιο αργά το κατέβασμα μικρή παύση ούτε 1 δευτερόλεπτο και εκρηκτικό ανέβασμα, κάτι που προσπαθούσα κυρίως να εντάξω στην τεχνική μου και απο μόνος μου. Και αυτό μου λέει αν θες να είσαι τέλειος, γιατί ήδη η τεχνική είναι πάρα πολύ καλή, γόνατα, πλάτη κλπ.

    Το γυμναστήριο έχει σοβαρούς επαγγελματίες που νιώθω ότι κάνω personal κάθε φορά που θα ρωτήσω κάτι, δωρεάν τέτοιες πληροφορίες, προπόνηση, συμβουλές, κλπ είναι λιγο σπάνιο να βρεις.

    Κοίταξα για τα προγράμματα του Medvedev, έχει δύο βιβλία, το ένα που βρήκα είναι πρόγραμμα για 6 χρόνια απο Novice στα βάρη, χωρίς εμπειρία στην άρση βαρών (δηλαδή ακριβώς εκεί που είμαι τώρα), να φτάσεις σε entry level για την εθνική ομάδα (της Ρωσίας τότε). Μιλάμε βέβαια για το σοβιετικό πρόγραμμα προπόνησης άρσης βαρών στις δεκαετίες του 50 και του 60, πριν απ' την εξάπλωση του βουλγάρικου και του Abadjiev.

    Δεν είμαι σίγουρος αν όντως μου το πρότεινε σοβαρά ο προπονητής την Δευτέρα να μπω σε κάτι τέτοιο. Γιατί για να ακουλουθήσω 6 χρόνια πρόγραμμα μου φαίνεται λίγο ότι είναι στην φαντασία κάτι τέτοιο.

    Θα προσπαθήσω να βρω και το άλλο βιβλίο που εξηγεί πρισσότερα για ασκήσεις, volume, κλπ αν προλάβω να αρχίσω την επόμενη εβδομάδα.

  9. #219
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Τωρα το ειδα..Με το καλο..Αν καταλαβα καλα ειναι καθαρα προγραμμα αρσης βαρων? Δεν το γνωριζω καθολου το προγραμμα.

  10. #220
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Πολύ ενδιαφέρον.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  11. #221
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Squat
    2x5 20kg / 1x5 30kg / 1x5 40kg / 1x5 52.5kg / 1x3 70kg / 1x2 80kg / 1x2 85kg / 1x1 90kg / 1x1 92.5kg / 1x1 95kg / 1x1 97.5kg / 1x1 97.5kg
    1x5 80kg / 1x5 65kg / 1x5 50kg / 1x5 40kg / 1x5 20kg

    Deadlift
    2x5 20kg / 1x5 40kg / 1x3 70kg / 1x2 90kg / 1x2 100kg / 1x1 110kg / 1x1 115kg / 1x1 120kg / 1x1 125kg / 1x1 130kg

    Clean Pulls (+ Power Clean - last rep)
    2x5 (+1) 20kg / 1x5 (+1) 30kg / 1x5 (+1) 35kg / 1x3 (+1) 40kg / 1x2 (+1) 45kg / 1x1 (+1) 50kg

    Snatch Pulls
    2x5 40kg

    Το Squat ήταν στο μέγιστο βάθος, high bar, με την ελάχιστη παύση και όσο πιο εκρηκτικό ανέβασμα γινόταν. Ήθελα να πάω μέχρι τα 105kg αλλά φοβήθηκα να πάω και στα 100 με αυτή την τεχνική, συν ότι ήθελα να συνεχίσω με τις υπόλοιπες ασκήσεις. Στο κατέβασμα των κιλών οι επαναλήψεις έγιναν με 3 δευτερόλεπτα παύση στο κάθισμα και εκρηκτικό ανέβασμα.

    Στις άρσεις η τελευταία βγήκε με sumo.

    Ήθελα να δοκιμάσω κάποια πράγματα για να έχω σημεία αναφοράς όταν ξεκινήσω με το καλό το πρόγραμμα της άρσης βαρών. Παρόλο που κράτησε 2 ώρες δεν νιώθω ιδιαίτερα εξαντλημένος, βέβαια δεν ξέρω πως θα είμαι αύριο.Πάντως ένιωσα μετά απο αρκετό καιρό ότι έκανα καλή προπόνηση.

    Ζυγίστηκα στο τέλος και με έδειξε 63.8 κιλά, με ρούχα,παπούτσια και αρκετό νερό απ' την προπόνηση, άρα είμαι κάπου στα 63. Σε αυτό το βάρος άντε να τα δεχτώ τα κιλά που κάνω .

    Ελπίζω να καταφέρω να καταλάβω το πρόγραμμα, να κάνω το πλάνο των προπονήσεων και να ξεκίνησω απο Δευτέρα.
    Last edited by Down; 04-05-18 at 16:36.

  12. #222
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Σκεψου να ανεβεις κιλα σε παιρνει..τα κιλα που σηκωνεις ειναι πολυ καλα για το βαρος σου!!!

  13. #223
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Όντως με παίρνει να βάλω 5 κιλά. Απλά στην κατάσταση που είμαι τώρα μου είναι λίγο δύσκολο να ακολουθήσω μια πειθαρχημένη διατροφή. Τώρα κάνω περίπου 4 γεύματα σωστά κάθε μέρα, πότε τρώω και το γιαούρτι το βράδυ ποτε όχι, συν καμιά μπύρα, συν 2-3 φορές την εβδομάδα το ένα γεύμα είναι junk food. Για κάποιο λόγο δείχνω καλύτερος και ναι μεν δεν ανεβαίνω αλλά είμαι -2 κιλά κοντά, που δεν το ήξερα γιατί είχα να ζυγιστώ καιρό, και είμαι στα ίδια επίπεδα.

  14. #224
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Αυτό το λογκ κλείνει, αφού οι στόχοι άλλαξαν και έγιναν πιο συγκεκριμένοι. Τέλος απο εδώ.


 
Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •