Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 32
  1. #1

    Default Προετοιμασία & Ασκήσεις - Προπόνηση Για Ειδικές Δυνάμεις

    Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Μετα το καλοκαιρι θα μπω στρατο στις ειδικες δυναμεις. Θα ηθελα να με βοηθισει καποιος με το προγραμμα το τι θα πρεπει να κανω να προετοιμαστω. Ειμαι 21 χρονο 82 κιλα 1.83 υψος....εδω και 1 χρονο πηγαινω συστηματικα γυμναστηριο 4 φορες την βδομαδα. Απλα τωρα θα ηθελα βοηθεια με το τι προγραμμα να ακολουθησω ωστε να ειμαι ετοιμος για τις ειδικες δυναμεις....σας ευχαριστω απο τωρα!!!????

    Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλημερα!!βαλε στο προγραμμα σου ασκησεις οπως push ups,burpees,μονοζυγο,συνεχομενο τρεξιμο σε σταθερο ρυθμο επι καποια ωρα.Ανα βδομαδα ανεβαζε επαναληψεις στις ασκησεις και προσπαθησε να αυξανεις κατα ενα με δυο χιλιομετρα το τρεξιμο σου μεχρι να μπορεις να τρεχεις 5 6 χιλιομετρα σε 35 με 40 λεπτα.Αυτα σε γενικη βαση ειναι μια καλη προετοιμασια για να μπεις με καλη φυσικη κατασταση στις ειδικες δυναμεις

  3. #3

    Default

    Καλημερα σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου να σαι καλα!!!

    Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Καλημέρα

    Γενικα να ξερεις οτι δε θέλει κατι ιδιαίτερο σωματικά. Οι αποστασεις στο τρέξιμο που εχει δεν ειναι παρα πολυ μεγάλες οπότε αν ηδη τρέχεις δε θα εχεις προβλημα. Push ups και μονοζυγο επισης δε ζητανε πολλα. Push ups βεβαια κανεις πολυ περισσοτερο απ οτιδηποτε αλλο οποτε δουλεψε τα περισσοτερο και κυριως αλλαγες οπως εισαι σε θεση κατω - πανω - κατω -μεση - κατω- πανω κλπ. Που θα το κανεις συχνα στα καψωνια χαχα



    Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σιγά μην σε κόψουν στην επιλόγη. Στην επιλογή θα κοπείς αν είσαι εντελώς Ι.

    Και μετά αυτό που λέει ο Στάθης: θα πέφτεις συνεχώς για κάμψεις και το καθιερωμένο πρωινό τρέξιμο.

    Αν θες μια γυμναστική που να αυξήσει την φυσική σου κατάσταση χωρίς να το πολυψάχνεις τι και πού και πώς, τότε cross training ή functional training σε κάποιο γυμναστήριο με ομαδικά και τελειώνει το ζήτημα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Έτοιμος για ειδικές δυνάμεις πρέπει να είσαι ψυχολογικα , όχι σωματικά.
    Δεν παίζει να κοπείς.

    Gesendet von meinem ONEPLUS 3 mit Tapatalk.
    Obese To Fit

  7. #7

    Default

    Καλημέρα και από εμένα κάτι παρόμοιο θέλω να ανέφερε και εγώ αλλά εγώ θέλω για το λιμενικό έχω αρκετή δύναμη για να βγάλω άνετα τα push ups και το μονόζυγο γενικά ότι εχει να κάνει με άρση βαρών το μόνο δύσκολο για εμένα είναι τα μέτρα σε πηδήματα που πρέπει να κάνω και το τρέξιμο αλλά έχω κτλβει πως να το φτιάξω το τρέξιμο δεν πάω σε γυμναστήριο είμαι 91 κιλά 1.75 περίπου 19 χρονών....

    Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Δεν ξέρω τι σας έχουν πει οι παλιοί που έχουν πάει σε ειδικές δυνάμεις ΛΟΚ ΜΟΚ ΤΟΚ κτλ αλλά άμα θέλεις να μπεις μπαίνεις ακόμα και περπατοντας να το κάνεις το τρέξιμο. Και με μια επανάληψη μονόζυγο και με μία κάμψη! Ειδικά σε σειρές που δεν έχει πολύ κοσμο! Καλοκαίρι πχ. Άμα ήταν αυστηρες οι εξετάσεις τα στρατόπεδα θα ταν άδεια από ειδικοδυναμιτες! Κόσμο θέλουν για να βγει η "δουλειά" οπότε χαλαρωστε άμα κάνετε 5 κάμψεις και αυτοί θέλουν 10. Με κλειστά τα μάτια περνάτε!

    Gesendet von meinem ONEPLUS 3 mit Tapatalk.
    Obese To Fit

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Ναι δε λέμε να τα κανει αυτά για τις αρχικες εξετασεις που ειναι γελοιες αλλα για μετά οχι οτι θα εχει θέμα απλα να εισαι σε λιγο καλυτερη φαση αφου σου αρεσει, ουτως ή αλλως και στις καμψεις στη πρωινη γυμναστικη το 98% δεν αντεχει μεχρι τελους, οι ανθυπολοχαγοι που ειχα εκαναν καθε μερα καμψεις και ηταν και 1.60 60 κιλα.

    Εγω μπηκα 110 κιλα στο 1.94, δεν ειχα τρεξει καθολου πριν μονο λιγο κολυμβηση στη θαλασσα γιατι δουλευα σεζον πριν μπω και δεν ειχα κανενα θεμα στο τρεξιμο ποτέ. Για να ειμαι ειλικρινής μονο μια φορα στην αρχη μεχρι να ξεμπουκωσω και με εσωσε η σημαια και ο υμνος και σταματησαμε χαχα

    Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #10
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-02-17
    Location
    Athens
    Posts
    1

    Default

    Quote Originally Posted by nikhtasgate777 View Post
    Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Μετα το καλοκαιρι θα μπω στρατο στις ειδικες δυναμεις. Θα ηθελα να με βοηθισει καποιος με το προγραμμα το τι θα πρεπει να κανω να προετοιμαστω. Ειμαι 21 χρονο 82 κιλα 1.83 υψος....εδω και 1 χρονο πηγαινω συστηματικα γυμναστηριο 4 φορες την βδομαδα. Απλα τωρα θα ηθελα βοηθεια με το τι προγραμμα να ακολουθησω ωστε να ειμαι ετοιμος για τις ειδικες δυναμεις....σας ευχαριστω απο τωρα!!!????

    Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Φανταζομαι σημερα τα πραγματα ειναι πολυ ευκολα. Πριν πολλα χρονια που υπηρετησα εκει, ηθελαν στη Σχολη Αλεξιπτωτιστων για να περασεις 20 καμψεις, 8 ελξεις στο μονοζυγο και το μιλι σε 04.30 αν θυμαμαι σωστα. Εκει που υπηρχε προβλημα ηταν στην Ρεντινα που πηγα γιατι εγινα αξιωματικος, οπου δεν χρειαζοσουν και τοσο δυναμη αλλα το τρεξιμο και το ατελειωτο περπατημα σε ανωμαλο δρομο πηγαινε συννεφο κι ετσι χρειαζοσουν πολυ αντοχη. Για καποιον που παει γυμναστηριο 4 φορες την εβδομαδα δεν υπαρχει προβλημα σιγουρα, αλλα αν τρεχεις σε διαδρομο φρονιμο θα ηταν να συνηθισεις και το τρεξιμο σε εξωτερικο χωρο, δεν ειναι το ιδιο


    Sent from my iPad using Tapatalk

  11. #11

    Default

    Ναι αυτο πρεπει να αρχισω και εξω γιατι κανω μονο σε διαδρομο κανα δεκαλεπτο πριν την προπονηση για προθερμανση

    Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Κανε διάφορες παραλλαγες για να εισα λιγο πιο προετοιμασμενος αλλα οκ δε θα εχεις θεμα, Βεβαια ειναι διαφορετικό να περπατας 10 χιλιομετρα με Asics των 200 ευρώ σε σχεσγ με την αγαπημένη Αρβυλα :P

  13. #13

    Default

    Χαχαχαχ καλαα αυτο ειναι σιγουρο ????????

    Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  14. #14

    Join Date
    27-10-16
    Posts
    33

    Default

    Φιλε μου πρέπει να κάνεις σοβαρή προετοιμασια ενα 2-3μηνες πριν. Το κυριοτερο θέμα σε τέτοιου ειδους εκπαιδευσεις ειναι οι τραυματισμοί. Επειδη σε εκπαιδευουν έχοντας στο μυαλο τους την στρατιωτική προετοιμασια θα προσπαθησουν σε κάποιες περιπτωσεις να το σκληρυνουν. Καμια σχέση με το γυμναστηριο. Στο γυμναστηριο έχεις την θέρμανση , και οι ασκησεις ειναι ελεγχομενες. Εκει θα χρειαστει να "τσαλακωθεις". Γνωμη μου να δώσεις εμφαση στις κάμψεις οπως σου ειπαν , στις έλξεις , στο τρέξιμο και βέβαια στα καθισματα. Ξεκινα να κάνεις σετάκια βαθεια καθισματα.

    Για το τρέξιμο αμα μπορεις να βγάζεις 5-10 χιλιομετρα (τα 5 σε 40λεπτά) τοτε εισαι μια χαρά. Έχουμε και λέμε :

    Kάμψεις -> Ευθεια ο κορμος κατεβαινεις - ανεβαινεις κατα τα γνωστά.
    Έλξεις -> Ευθεια ο κορμος και δεν σπρώχνεις με τα ποδια σαν το ψάρι. Επικεντρώνεις στους μυς της πλάτης οταν σηκώνεσαι.
    Καθισματα -> Τα γονατα να μην φευγουν σε προβολη και μπροστα απο τα δαχτυλα των ποδιών σου. Η μέση σε ελαφρυα λορδωση (κουρβα) , σαν να κάθεσαι σε ενα σκαμνακι.
    Προβολές -> ευθεια ο κορμος οταν κατεβαινεις και παλι εδω τα γονατα να μη φευγουν μπροστα απο τα δαχτυλα των ποδιων σου.

    Οι προβολές και τα καθισματα ειναι βασικότατες ασκησεις πριν πάς στις ειδικές δυναμεις. Πριν τις κάνεις βεβαια να έχεις τρέξει κανα 10λεπτο για να έχουν ζεσταθει τα ποδια σου. Μέτρα ενα 1000αρι να δεις και που βρισκεσαι σε αντοχη και φυσική κατασταση.
    Last edited by Sonic30; 26-02-17 at 14:37.

  15. #15

    Join Date
    27-10-16
    Posts
    33

    Default

    Μπορει οντως να μην σε κοψουν στα αγωνισματα αλλα θα σ αρεσε να πας εκει και να τραυματστεις ή να πηγαινεις συχνα θεραπευτηριο και να σε χλευάζουν οι "μαγκες" ;;; για αυτο για μενα κοιτα να προετοιμαστεις απο πριν.

    Εγω πριν πάω έβγαζα χιλιομετρο στα 3 και κάτι λεπτά και σετάκια καθισματα έκανα 4-5 επι 40 επαναληψεις έκαστο. Στα ποδια ειμαι πολυ δυνατος δοξα το θεο. Γιατι με τις ασκησεις - καψωνια μπορει να τραυματιστεις ευκολα στον μηνισκο. Λαγουδάκια και καγκουρο τα ξέρεις σαν ασκησεις ;;;; μπορει να τα μαθεις εκει μεσα! Μην το υποτιμήσεις δεν έχει καμια σχέση με το γυμναστηριο.

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Δεν υπαρχει λογος να τον αγχωνουμε. Που να τραυματιστει? Τι ψυχολογια ειναι αυτη να μπει να τραυματιστει.
    Δεν ειναι τοσο ευκολο να τραυματιστει νεο παιδι δε θα παει και για 140 χιλιομετρα πορεια στην ερημο

    Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. #17

    Default

    Ναι θα ξεκινησω σιγα σιγα το τρεξιμο εξω σε κανα γηπεδο. Τα αλλα τα εχω δεν εχω θεμα...αλλα το τρςξιμο πρςπει να δουλεψω

    Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  18. #18

    Join Date
    27-10-16
    Posts
    33

    Default

    Quote Originally Posted by stathis23 View Post
    Δεν υπαρχει λογος να τον αγχωνουμε. Που να τραυματιστει? Τι ψυχολογια ειναι αυτη να μπει να τραυματιστει.
    Δεν ειναι τοσο ευκολο να τραυματιστει νεο παιδι δε θα παει και για 140 χιλιομετρα πορεια στην ερημο

    Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ετσι λές εσυ. Εγω που έχω περάσει απο τέτοια εκπαιδευση ομως θεωρώ οτι υπάρχει σοβαρος λογος οχι να αγχωσουμε αλλα να εφιστήσουμε την προσοχη σε κάποιον να μην πάει απροετοιμαστος διοτι οι πιθανοτητες τραυματισμου για κάποιον που δεν έχει σκληραγωγηθει σε συγκεκριμένες ασκησεις - καψωνια ειναι μεγάλες. Απο τον πιο ελαφρυ τραυματισμο μια απλη υπερκοπωση - κακωση μέχρι τους πιο σοβαρους ριξεις μηνισκου κτλπ. τα γονατα μπορει να την ακουσουν ευκολα. Ειδικά στο τρέξιμο θέλει βαθμιαια προετοιμασια και δεν έχει σχέση το τρεξιμο στον διαδρομο του γυμναστηριου απο το τρεξιμο σε εξωτερικους χωρους και απο θεμα κραδασμων αλλα και αντοχης εξω σέρνεις και το βάρος του σωματος σου μαζι ειναι και ο αερας καμια φορά κτλπ.

    3-4 μηνες πριν θα τον συμβουλευα να τα παρατησει ολα (γυμναστηρια κτλπ) και να ασχοληθει μονο με το συγκεκριμενο ειδος προπονησης. Βασικες ασκησεις με το βάρος του σώματος και το βάρος να το ριξει στα ποδια μπορει να πάρει και εναν περσοναλ βεβαια να του πει τι ακριβως θέλει να κάνει. Μην πάει τουριστας θα υποφέρει μετα τα πρωτα 2 24ωρα πολυ συντομα δηλαδη στον στρατο δεν παιζουνε και δεν τους ενδιαφέρει το αισθητικο κομμάτι. Θα σε ζορισουν αρκετά. Ειδικα αμα πέσεις σε περιεργο λοχαγο. Και καλα θα κανει αυτη ειναι η δουλεια του για πολεμο θα σε στειλει οχι στα καλλιστεια. Αυτη ειναι η αληθεια.
    Last edited by Sonic30; 26-02-17 at 14:59.

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Τι ειναι αυτα που λες φιλε μου τι να παρατήσει. Δε ξερω τι ειδους προπονησης κανεις στο γυμναστηριο αλλα εννοειται πως δε θα το σταματήσει, δεν υπαρχει λογος.

    Επισης ο στρατος εχει μαλακωσει πολυ, απ οτι καταλαβαινω εισαι παλαιοτερος μαλλον για να τα λες αυτα. Που εχεις υπηρετησει?

    Απροετοιμαστος πηγα εγω φιλε μου και το 95% της σειρας μου και κανενα δεν επαθε τιποτα σοβαρο σε τραυματισμο. Το να χτυπησεις να παθεις ενα διαστρεμμα ή να πεσεις ατσαλα στο πυρ και κινηση ή σε αλλη ασκηση και να τραυματισμεις δε μπορεις να το αποφύγεις ουτε 3000 καμψεις τη μερα να κανεις.

    Και πιστευω αυτος ειναι ο μονος τροπος να τραυματιστεις. Οσο για το τρεξιμο εξω, ναι ενταξει δεν ειναι οπως ο διαδρομος αλλα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, αν εισαι προετοιμασμενος λιγο στο διαδρομο δε θα εχεις κανενα απολυτως θεμα, εξ αλλου δεν τρεχει κανενας πλεον πανω απο 8-10 χιλιομετρα για να μην πω 5-6.




    Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. #20

    Join Date
    27-10-16
    Posts
    33

    Default

    Για ειδικές δυνάμεις μιλάμε αλεξίπτωτα , ΥΕΑ κτλπ. εγω ήμουν έφεδρος ακομα ειμαι βασικα. ΥΕΑ ήμουν.

    Υπηρξαν κάποιες φορές που ήθελα να τα παρατησω ειδικά ενα πρωϊ που μας σήκωσε ένας και τρέξαμε 12 χιλιομετρα αλλα έφτασα ως το τέλος. Μαραθωνιους δεν γουστάρω μέχρι 10χλμ τρέχω στο τσακιρ κέφι. Ευτυχως το ειχα κανει 3-4 φορές πριν μπω. Γιατι κατα τα αλλα έκανα και εγω 4-5 χιλιομετρα και ελεγα εντάξει ειμαστε. Δεν ειμασταν ομως γιατι πέσαμε σε τρελο που φώναζε κιολας αμα έμενες λιγο πισω. Ποτε δεν ξέρεις. Εγω απλα γράφω τη δικη μου ιστορια τωρα ο καθενας ας κανει οτι θέλει.

    Α μην ξεχάσω οταν έγραψα πρωϊ εννοουσα μέσα στο χειμώνα με 7 βαθμους έξω. Για αυτο σωστα έγραψε και κάποιος φιλος πιο πανω οτι παιζει πολυ ρολο και η ψυχική προετοιμασια.
    Last edited by Sonic30; 26-02-17 at 15:16.

  21. #21

    Default

    Αυτο θελω δουλεια στο τρεξιμο να φτιαξω λιγο την φυσικη μου κατασταση αλλα γενικα εγω νομιζω οτι ειμαι σε καλα πλαισια. Δηλαδη σε καθισματα και καμψεις και ελξεις τα οαω καλα. Με το τρεξιμο μονο θελω δουλεια

    Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Ειδικες δυνάμεις ειναι αλεξιπτωτα, λοκατζιδες, αμφιβιοι και πεζοναύτες.

    Επισης ΥΕΑ ειναι αλλο πραγμα, δεν ειπε ο φιλος οτι θα παει για δόκιμος, μη το μπερδεύουμε.
    Σιγουρα εστω και μια φορα σε ενα βλαμμενο που θα το παρακανει λιγο θα πεσεις αλλα στρατος ειναι και μαλιστα αμισθος.

    Επισης στο τρεξιμο παντα μα παντα χωρις εξαιρεση εμενε κοσμος πισω και οταν ηταν πολυ πισω πεφταμε για καμψεις και φωναζαμε " σας περιμενουμε".

    Δοκιμος ειδικες δυνάμεις ήσουν ή απλος?

    Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  23. #23

    Join Date
    27-10-16
    Posts
    33

    Default

    Quote Originally Posted by nikhtasgate777 View Post
    Αυτο θελω δουλεια στο τρεξιμο να φτιαξω λιγο την φυσικη μου κατασταση αλλα γενικα εγω νομιζω οτι ειμαι σε καλα πλαισια. Δηλαδη σε καθισματα και καμψεις και ελξεις τα οαω καλα. Με το τρεξιμο μονο θελω δουλεια

    Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ρώτα και κανεναν γυμναστή να σου δωσει κάποιο προγραμμα. Εγω ειχα βάλει και πέρσοναλ. Δεν στα εγραψα αυτα για να φοβηθεις εννοειται αλλα θα πρέπει να έχεις προετοιμαστει. Ειχαν έρθει και δυνατα παιδια απο γυμναστηριο αλλα δυσολευτηκαν και αυτοι μαλιστα ο ενας μας ειχε πει οτι τον ηπιε επειδη ετρεχε μονο στο διαδρομο του γυμναστηριου και νομιζε οτι θα ειναι καλυμένος. Ειναι ειδικές - εξειδικευμενες προπονησεις και γενικα τρεξιμο σε ειδικές συνθηκες γιατι οταν σηκωνεσαι να τρέξεις με ενα φανελάκι μεσα στο κρυο ή εχεις την αντισταση του αέρα σε καταπονει το έδαφος ολα αυτα ειναι παράμετροι που πρέπει να σκεφτεις γιατι στο γυμναστηριο αυτα δεν υπάρχουν ... ο διαδρομος έχει ισιο έδαφος δεν έχεις τοσους κραδασμους συνεπως το στομάχι δεν γινεται πλυντηριο αέρα να σε κουράζει επισης δεν έχεις κρυο δεν κανει κτλπ.

  24. #24

    Join Date
    27-10-16
    Posts
    33

    Default

    Quote Originally Posted by stathis23 View Post
    Ειδικες δυνάμεις ειναι αλεξιπτωτα, λοκατζιδες, αμφιβιοι και πεζοναύτες.

    Επισης ΥΕΑ ειναι αλλο πραγμα, δεν ειπε ο φιλος οτι θα παει για δόκιμος, μη το μπερδεύουμε.
    Σιγουρα εστω και μια φορα σε ενα βλαμμενο που θα το παρακανει λιγο θα πεσεις αλλα στρατος ειναι και μαλιστα αμισθος.

    Επισης στο τρεξιμο παντα μα παντα χωρις εξαιρεση εμενε κοσμος πισω και οταν ηταν πολυ πισω πεφταμε για καμψεις και φωναζαμε " σας περιμενουμε".

    Δοκιμος ειδικες δυνάμεις ήσουν ή απλος?

    Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απλός ήμουν αλλα μας ζορισαν και εμάς. Φαντασου να πέσεις για κάμψεις και μετα οταν φτάσουνε να σηκωθεις και να συνεχισεις. Ακομα χειροτερο. Καλυτερα να εμενες πισω με τους αλλους!
    Το βλαμμένος ειναι σχετικο η μια αποψη ειναι οτι ναι το παράκανε λιγο η άλλη αποψη ειναι οτι αμα γινει κάτι και σε καλέσουν να πολεμήσεις τοτε θα βριζεις τον εκπαιδευτη που στα έκανε ολα καλά και άγια. Η δουλειά του ειναι να σε ζορισει, οποιος θέλει πάει.

    Ευτυχως καποιοι μας άφηναν στο επιτοπου μέχρι να έρθουν και οι άλλοι δεν πέφταμε πάντα για κάμψεις.
    Last edited by Sonic30; 26-02-17 at 15:28.

  25. #25
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Υπηρέτησα ειδικές δυνάμεις σχετικά πρόσφατα(το 2013). Δεν σε κόβουν, παραμόνο αν εσύ το ζητήσεις, ή είσαι εντελώς ακατάλληλος σωματικά. Τα κριτήρια για να μπεις είναι: 20 κάμψεις, 4 έλξεις, 20 σωματικές αναδιπλώσεις και 1 χλμ σε λιγότερο 5 λεπτά. Από εκεί και πέρα, στη μονάδα, περισσότερο θα παίρνετε κάμψεις σαν καψώνι, παρά σαν συστηματική γυμναστική (θέση για κάμψεις νεοιιιιιι!)
    Τώρα από γυμναστική, εξαρτάται από τα στελέχη και τι όρεξη έχουν. Εμείς κάθε πρωί κάναμε μια κυκλική -10 κάμψεις, 4 έλξεις, 4 βυθίσεις στο δίζυγο, 10 καθίσματα, 4 ή 5 φορές- και 30-60 λεπτά σχετικά γρήγορο τρέξιμο.
    Το δύσκολο δεν είναι το σωματικό κομμάτι στις ειδικές δυνάμεις, αλλά όλα τα υπόλοιπα.

  26. #26

    Default

    ενας φιλος μου που μπηκε στο πευκο με την α εσσο (ιανουαριο) μου ειπε πως στα παιδια που ηθελαν ειδικες δυναμεις περασαν την τριτη μερα και τους εβαλαν να κανουν καποια αθληματα και εκοψαν 7 ατομα.. ζητησαν 30 καμψεις 4 ελξεις και 1 χιλιομετρο σε 5 λεπτα! Το θεμα μου ειναι οτι τον μαρτιο λογικα μπαινω κι εγω αλλα δεν μπορω να κανω ελξεις γτ ειμαι αρκετα βαρης αλλα μπορω να βγαλω το χιλιομετρο και τις καμψεις.. μηπως ξερει κανεις καμια ασκηση στο γυμναστηριο ωστε να με βοηθησει στις ελξεις;

  27. #27
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-04-18
    Posts
    3

    Default

    Καλησπέρα πρώτα απο ολα και χρηστος ανεστη, τον μαϊο κοβω την αναβολη μου ως φοιτητης και θελω να ενταχθω στης ειδικες δυναμεις ΛΟΚ-ρεντινα για Γ εσσσο (Αύγουστο-σεπτεμβρι),ειμαι 1,80 κ;ι 60kg αθλητικος και θα ηθελα να ρωτησω τι εξετασεις θα περασω και τι πρεπει να κανω για να ειμαι 100% ετοιμος ,περα απο αυτο θα ξεκινήσω γυμναστήριο . Ευχαριστώ

  28. #28
    New Member
    Join Date
    11-01-10
    Location
    .
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by Pavlos619 View Post
    Καλησπέρα πρώτα απο ολα και χρηστος ανεστη, τον μαϊο κοβω την αναβολη μου ως φοιτητης και θελω να ενταχθω στης ειδικες δυναμεις ΛΟΚ-ρεντινα για Γ εσσσο (Αύγουστο-σεπτεμβρι),ειμαι 1,80 κ;ι 60kg αθλητικος και θα ηθελα να ρωτησω τι εξετασεις θα περασω και τι πρεπει να κανω για να ειμαι 100% ετοιμος ,περα απο αυτο θα ξεκινήσω γυμναστήριο . Ευχαριστώ

    Καλημερα φιλε, να σε ρωτησω, τελικα πηγες λοκ? για πες την εμπειρια γιατι ειμαι αμεσα ενδιαφερομενος

  29. #29
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-04-18
    Posts
    3

    Wink ΚΕΕΔ

    Quote Originally Posted by alma123 View Post
    Καλημερα φιλε, να σε ρωτησω, τελικα πηγες λοκ? για πες την εμπειρια γιατι ειμαι αμεσα ενδιαφερομενος
    Ναι φιλε μου πηγα λοκ 359 ΣΤ'ΕΣΣΟ με ειδικοτητα Νοσοκομος καταδρομων , γι αρχη θα παρουσιαστεις στο ΚΕΕΔ -μεγαλο πευκο θα κανεις εκει 3 εβδομαδες η 4 ,αναλογος ποτε παρουσιαζεσαι. το μονο που θα κανεις εκεινο το διαστημα ,ειναι να μαθεις τα βασικα : Προσοχη, ημη-αναπαυση ,αναπαυση .στροφες και μλκιες, α και το ποιο καλυτερο ξεχνα της πολυτελειες που εχεις στην κανονικη σου καθημερινοτητα ,πευκο πας οχι σε μοναδα που σημαινει , μπανιο με παγωμενο νερο , απλυτα ρουχα μεχρι να πας μοναδα( εκτος κι αν εχεις κανα συγγενη,τοτε εισαι κομπλε για προσοπικη φροντιδα) φαγητο 5 αστερων και να εισαι οικονομικα προετοιμασμενος πανω απο 1000?. Και μετα την ορκομωσια ερχονται τα χαρουμενα ,η ειδικοττα που θα σε καθωρισει για το ποτε θα πας μοναδα.Εαν τυχεις ειδικοτητα ΝΟΣΟΚΟΜΟΣ η ΧΕΛΙΣΤΑΣ ενα θα σε πω ,την γ**** ειδικα αμα εισαι χελιστας και δεν τα πας καλα με την παγωμενη θαλασσα αναλογος την περιοδο και τον καιρο ,κοβεσαι απο ειδικοτητα και σε αλλαζουν ,γενικος απο ειδικοτητα μπορεις να αλλαξεις μια φορα ,και αυτο αμα! .κατα τα αλλα οι 3 με 4 εβδομαδες που θα εισαι ακομη στο πευκο για ειδικοτητα , θα εχεις τα καλυτερα ξενυχτια ,καθε μερα σκοπια .εξοδο αν!!! (εμενα με πηγε 17-1 + μπιφτεκι +σερυ) θα τυχενεις να μην τρωως καν η 1 η δυο φορες την μερα ,δεν θα σε αφηνουν στην ησυχια σου κτλπ ,μεχρι να πας μοναδα θα σου σπασουν τα νευρα.

  30. #30
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Καλά, οι Χελίστες πίκρα θυμάμαι μετά στην μονάδα. Ήταν κάποιοι που έκαναν σαν τρελοί να πάνε επειδή νόμιζαν ότι θα οδηγούσαν βάρκες και άλλα ηρωικά, στην πραγματικότητα ένα μεγάλος μέρος της θητείας τους όταν ήμασταν στην μονάδα και όχι σε καμιά άσκηση το πέρασαν να καθαρίζουν και να συντηρούν τις βάρκες.... και όταν ήταν καμιά άσκηση με βάρκες τις οδηγούσαν συνήθως οι ΕΠ.ΟΠ...


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Aρχάριος με ... ειδικές(?) απορίες...
    By gfransp in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 13-05-08, 22:16
  2. Όταν υπερεκτιμούμε τις δυνάμεις μας
    By iNCubO in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 20
    Last Post: 30-07-07, 15:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •