Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-03-17
    Posts
    4

    Default Νέος στο φόρουμ. Χρειάζομαι την βοήθεια σας!

    Χαίρετε μάγκες. Κωνσταντίνος εδώ.

    Μετά από ένα και πλέον μήνα επιστρέφω στο gym. Με το σώμα μου ταλαιπωρούμαι αφάνταστα αν και πολύ καλός "στρατιώτης" σε γυμναστική και διατροφή παρ όλες τις δυσκολίες. Το πρόβλημα

    μου το εξής: Το σωσίβιο δεν φεύγει με τίποτα, ιδίως το πίσω μέρος που αν και είμαι 1,76 - 73kg και 34 χρονών, φαίνεται υπερβολικά έντονο και πολύ άσχημο. Αν και είμαι ωραίο παιδί (έτσι λένε) και

    αδύνατος (φαινομενικά) πραγματικά ντρέπομαι να με δει κάποιος γυμνό. Πείτε με υπερβολικό αλλά αυτό νιώθω. Χρειάζομαι την βοήθεια σας να βρω μια ρότα να το αντιμετωπίσω. Θέλω να

    εξαφανίσω το σωσίβιο με σωστή (πάλη) και θέλω συμβουλές να αρχίσω σωστά. Η αυτοπεποίθηση μου έχει πατώσει και το μόνο που έχω τώρα είναι αποφασιστικότητα μου.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Γραψε μας το πλανο διατροφης που ακολουθεις ωστε να δουμε τυχον ελλειψεις.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-03-17
    Posts
    4

    Default

    Πρωινό: μισό φλυ. βρώμη με 3 ασπράδια αυγού (καρύδια, μπανανα, μούρα κτλ)
    πράσινο τσάι

    Δεκατιανό: φρούτο ή γιαούρτι ή μπάρα δημητριακών

    Μεσημεριανό: κοτόπουλο ή τιλάπια ψάρι ή σολομό (φούρνο ή γκριλ) με λίγο μαύρο ρύζι ή λίγη γλυκοπατάτα και βραστά λαχανικά ή σαλάτα. (Δεν βάζω αλάτι στη σαλάτα ή γενικά στα φαγητά μου. Κουταλακι μικρο ελαιόλαδο ή και καθόλου)

    Απογευματινό: Γιαούρτι μικρό ή φρούτο.

    Νύχτα: Κοτόπουλο ή ψάρι (πιο μικρη μερίδα) με πάρα πολλή σαλατα. Γενικά δεν τρώω υδατάνθρακα το βράδυ. Ίσως καμιά φρυγανιά κάποτε ή πολυ λίγο μαυρο ρύζι.

    Κανα 2ωρο πριν τον ύπνο (συνήθως κοιμάμαι 11:30 - 12:00) μπορεί να φάω κανα καρότο ή αγγουράκι ή σέλινο.

    Απο κρέατα δυστυχώς τρώω μόνο το κοτόπουλο, γενικά όλα τα υπόλοιπα κρέατα δεν μου αρέσουν ιδίως το αρνί. Κοιμάμαι συνήθως 7-8 ώρες και γυμνάζομαι 4-5 φορές την βδομάδα. 3 φορές τη βδομάδα κάνω 35 λεπτά τρέξιμο. Πίνω σχεδόν 3,5 λίτρα νερό.
    Γενικά δεν μου αρέσει το junk food, τα αναψυκτικά ή το ποτό, τα γλυκά καθόλου (μπορεί λίγο να μου αρέσει το cheesecake), δεν μου αρέσουν οι σοκολάτες ούτε τα τσιπς κτλ. Κάποιες ελάχιστες φορές το χρόνο τρωω καμιά καραμέλα.

    Αυτά.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Κοιτα για να σε βοηθησουμε πρεπει να δουμε το πλανο διατροφης σου(διατροφη δεν εννοουμε ποιες τροφες μας αρεσει ή εχουμε επιλεξει να καταναλώνουμε) αλλα τις ποσότητες απο αυτές.

    Αν δεν μετραμε ποσοτητες μπορει καλλιστα να γινουμε ''χοντροι'' ακομα και μονο με φιλετο κοτοπουλο και πατατα.

    Επισης οταν θες να εχεις διαφορες επιλογες για καποιο γευμα πρεπει να προσεχεις αυτες να μπορουν πραγματι να αντικαταστησουν η μια την αλλη.Παραδειγμα στο δεκατιανο εχεις 3 επιλογες,καμια εκ των οποιων δεν εχει σχεση με την αλλη-ουτε θερμιδικα ουτε απο αποψη μακροστοιχειων(πρωτεινη-υδατανθρακες-λιπαρα)

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-03-17
    Posts
    4

    Default

    Όλες οι τροφές που ανάφερα πιο πάνω είναι ΠΑΝΤΑ μετρημένες ποσότητες. Κοτοπουλλο πχ στο μέγεθος παλάμης, ρύζι κ γλυκοπατάτα μισό φλυτζανι. Μονο η σαλατα μου είναι πολλή.
    Στο δεκατιανό σε έχασα λίγο. Οι επιλογές που έβαλα δεν τις τρώω ολες μαζί. Ένα κάθε φορά επίσης σε ανάλογη ποσότητα. πχ. μισο φλυντζανι γιαουρτι 0% μπαρα δημητριακών (που σπάνια τρωω) και είναι στα 30gr και φρούτο που μπορεί να είναι 1 μηλό, ή 1 μπανανα, ή ότιδήποτε αλλο. Δεν κάνω υπερβολές. Πάντα μετρημένα. Εκτός και αν εννοείς να χρησιμοποιώ ζυγαριά για να επιβεβαιώνω το βάρος των τροφών που και πάλι όμως και τις μετρήσω η ποσότητες είναι αυτές που σου είπα.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Μισο λεπτακι,ισως δεν ημουν πολυ ξεκαθαρος οποτε δικαιολογημενα να μην με επιασες.Οταν βγαζουμε ενα πλανο διατροφης ακολουθουμε καποια συγκεκριμενα βηματα,βασικες αρχες να το πουμε ετσι ωστε να υπαρχει μια λογικη σε αυτο.Αρχικα υπολογιζουμε τις θερμιδες συντηρησης μας(υπαρχουν τοπικ στο φορουμ αλλα γινεται και με ενα απλο γκουγκλαρισμα).Επειται πολλαπλασιαζουμε τις θερμιδες αυτες με το συντελεστη δραστηριοτητας μας(το ποσο και με τι ενταση γυμναζομαστε).Μολις βρουμε αρα τις τελικες θερμιδες(ειναι αυτες με τι οποιες το βαρος μας θα μενει σταθερο) αφαιρουμε ενα ποσοστο τους.Παραδειγμα αν την ημερα χρειαζομαι 3000 θερμιδες για να συντηρηθω,θα πρεπει να μειωσω καποιες εξ αυτων για να χασω βαρος(οπως στην περιπτωση σου) σε ας πουμε 2750.

    Τοτε παω και επιλεγω τροφες(εσυ πηγες απ ευθειας σε αυτο το βημα) και τις κατανεμουμε στα γευματα της ημερας ,με τα γραμμαρια τους ΠΑΝΤΑ(το μια χουφτα ή το μια παλαμη δεν ειναι μοναδες μετρησης,συνηθως κατι mens health και κατι cosmopolitan τα μετρανε ετσι.Μονο ετσι θα ξερεις οτι αποδεδειγμενα θα χανεις βαρος και λιπωδη ιστο.Ολα τα αλλα ειναι απλα για να πανε καποιον απο τα 150 στα 130 κιλα.Αν θες να βγαλεις κατι καλο πρεπει το διατροφικο σου πλανο να ειναι σωστα δομημενο.Ελπιζω να καταλαβες στο περιπου τη διαδικασια,ημουν οσο πιο απλος μπορουσα.

    Αυτο που εννοουσα για το τριτιο γευμα ειναι οτι οι επιλογες σου λογω του οτι εχουν εντελως διαφορετικες θερμιδες και μακροθρεπτικα συστατικα σε οδηγουν στο να αλλαζει το θερμιδικο σου ισοζυγιο καθε μερα(με λιγα λογια να μην παιρνεις ιδιες θερμιδες) αρα δεν μπορεις να ξερεις με σιγουρια σε τι θερμιδικο ελλειμα βρισκεσαι καθε μερα ωστε να κανεις τις απαραιτητες προσαρμογες.

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-03-17
    Posts
    4

    Default

    Οκ κατάλαβα. Απλα με παραξενεύει το γεγονός πως όποιον ρώτησα μέχρι τώρα (και έχουν εξαιρετική πρόοδο στο γυμναστήριο) δεν ακολουθούν τον νόμο της ζυγαριάς. Δεν ξέρω τι λένε στα περιοδικά. Επίσης είναι και το άλλο, (εκτός και αν έχω σώμα εξωγήινου) όλοι μου είπαν πως και μια χαρά γλυκά τρώνε και σοκολάτες, και μπόλικο junk αλλά το σώμα μια χαρά. Καταλαβαίνω πως ο καθένας το σώμα του λειτουργεί διαφορετικά αλλά και πάλι, πως γίνεται (για πάντα) να είσαι επ ώμου με μια ζυγαριά για να μετρήσεις το φαγητό σου? όπως επίσης, τον ιουνιο '16 είχα για ένα μήνα βάλει ζυγαριά και μπορώ να σου πω πως πολύ περισσότερες ποσότητες έτρωγα με μέτρημα-ζύγισμα απ ότι χωρίς. Το ίδιο κάνω και τώρα. Και να φανταστείς το μόνο που θέλω είναι απλά να είμαι και να φαίνομαι FIT, τίποτα άλλο. Ούτε φουσκωμένα μπράτσα, ούτε πλάτες γίγαντες ούτε στήθη μπαλόνια που χρειάζεται να τρως με χιλιοστά και γραμμάρια, επακριβής ώρες και λεπτά...

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Οκ θα ηθελα να συγκρινεις αυτους με καποια ατομα εδω περα που ζυγιζουν .Δεν θα βαλω τον εαυτο μου μεσα αν και μπορεις να δεις απο το αβαταρ μου το τι κανω και αν δουλευει η οχι(ζυγιζω παντα το φαγητο μου).Μπορεις να δεις απο εδω μεσα μελη οπως Mazda 6,Street gymnast,Δεσμωτης και αλλους πολλους και να τους συγκρινεις με τα ατομα που σου λενε αυτο.Εκτος αν πηγαινεις σε γυμνασηριο με εξωπραγματικους,γιατι καλως η κακως εχω γυρισει αμετρητα γυμ στην Αθηνα και γνωριζω το επιπεδο πανω-κατω.Εφ οσον ξερεις τον τροπο και δεν θες να ζυγιζεις γιατι το θεωρεις ακραιο να ζεις με ζυγαρια(το ακουσαμε κ αυτο) και το να αφιερωνεις 30 δευτερολεπτα πριν απο καθε γευμα σε αυτη τη διαδικασια τοτε παω πασο και δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω καπως αλλιως.

    Αν καποιο μελος μπορει ,τοτε πιθανοτατα να σε διευκολυνει,αν και αμφιβαλλω.Το οτι τρως λιγοτερο χωρις ζυγαρια μπορει να ειναι το ιδιο λαθος με το να ετρωγες περισσοτερο με ή χωρις ζυγαρια,οποτε αυτο ειναι ατοπο εντελως.

    Επισης πρεπει να ορισουμε το μια χαρα.Αλλοι βολευονται με το να εχουν ενα αποτελεσμα που να δειχνει απλα οτι κανουν λιγο ''γυμναστηριακι'' και αλλοι με το να παρουσιασουν κατι σχετικα αξιολογο,οπως στη φωτογραφια τη δικη μου ή των μελων που σε παρεπεμψα.Και μην ακουσω οτι ειμαστε επαγγελματιες(οπως πολλοι λενε εντελως λαθος) γιατι οι επαγγελματιες στην Ελλαδα ειναι μετρημενοι στα δακτυλα του ενος χεριου και εμεις δεν ανηκουμε εκει.

    Και επειδη καμια φορα παρεξηγειται ο γραπτος λογος,στα λεω εντελως φιλικα και ελπιζω πραγματικα να βρεις λυση σε αυτο που θες να πετυχεις.

  9. #9

    Default

    To σωσιβιο μπορει να φυγει αλλα ισως χρειαστει να πεσεις στα 65kg,πιθανον και πιο κατω κατι το οποιο εννοειται δεν συνιστω..οποτε οπως καταλαβαινεις πρεπει να βαλεις μυικα ωστε να εχεις την δυνατοτητα να καθαρισεις σε ενα μεγαλυτερο σωματικο βαρος στα κιλα που εισαι τωρα δηλαδη η εστω και στα 70.Επειδη βλεπω οτι θες να το παλεψεις θα σου προτεινα να πας στα 70 κιλα και να μεινεις εκει το οτι θα χασεις μερικα θα σε βοηθησει και ψυχολογικα καθως θα μειωθει λιγο το <προβλημα>...Ακου τις συμβουλες του Λαμπρου ,γενικα ψαξου στο θεμα της διατροφης αν και κατ εμε πρεπει να δωσεις αντιστοιχη εμφαση και περισσοτερη στην προπονηση σου..δηλαδη ενα σωστο προγραμμα,βασικες ασκησεις,σωστη τεχνικη και σταδιακη αυξυση των αντιστασεων που ειναι και το σημαντικοτερο.Αν δεν προσεξεις την προπονηση σου και στο 100% να πας την διατροφη δεν προκειται να δεις αλλαγη στην μυικοτητα ειναι νομος αυτο.
    Στο τελευταιο που εγραψες ναι μπορεις να κανεις σωμα και με junk food και χωρις ζυγιση αλλα αν βαλεις ολους αυτους να πιασουν ενα 10% λιπος θα αποκτησεις τελειως διαφορετικη αποψη προς το κακο τουλαχιστον για τους 9/10,πιθανον να μην εχεις αποκτηση ακομη την κριτικη ματια ωστε να καταλαβαινεις ποση προοδο κανει ο καθενας μεσα στο γυμναστηριο..ορισμενα ατομα ειτε λογω καλουπιου ειτε πλεονεκτικης εναποθεσης λιπους πχ δεν πιανουν λιπος στην κοιλια και μπορει για παραδειγμα να βλεπεις τα χερια τους να τουμπανιαζουν και την πλατη να φαρδαινει ενω στην πραγματικοτητα ειναι λιπος καθως οι λιποαποθηκες τους βρισκονται εκει Νομιζω πρεπει να επαναπροσδιορισεις τις δυνατοτητες ενος φυσικου μεσου ασκουμενου...ο μεσος ασκουμενος χρειαζεται αγωνα ακομα και για να φαινεται φιτ.
    Last edited by THEOOURGIOS; 02-03-17 at 15:36.
    Life is to short to be small

  10. #10
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Quote Originally Posted by costafreeman View Post
    Απλα με παραξενεύει το γεγονός πως όποιον ρώτησα μέχρι τώρα (και έχουν εξαιρετική πρόοδο στο γυμναστήριο) δεν ακολουθούν τον νόμο της ζυγαριάς. Δεν ξέρω τι λένε στα περιοδικά. Επίσης είναι και το άλλο, (εκτός και αν έχω σώμα εξωγήινου) όλοι μου είπαν πως και μια χαρά γλυκά τρώνε και σοκολάτες, και μπόλικο junk αλλά το σώμα μια χαρά.
    Δε σου κρύβω φίλε μου ότι κι εμένα με παραξενεύει που πιστεύεις αυτά που σου λένε!!!! Ότι τρώνε γλυκά, σοκολάτες και μπόλικο junk και το σώμα μια χαρά!!!
    Είσαι στη κουζίνα τους, να δεις αν ζυγίζουν κι αν τρώνε γλυκά και πίτσες κτλ;;;
    Έχω γνωρίσει στη ζωή μου οκ ολίγους τέτοιους έξυπνους που έλεγαν ότι έτρωγαν σαβούρες και δε ζυγίζουν τροφές αλλά το κορμί κορμί και τελικά αποδείχθηκε ότι μόνο στη τουαλέτα δεν είχαν ζυγαριά να ζυγίζουν τα κόπρανα τους μετά την ανάγκη τους...!!!
    Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά, στοχευμένη, η ζυγαριά είναι σχεδόν μονόδρομος!
    Αλλιώς προσέχεις απλά τι τρως και τα μετράς σε γροθιές, παλάμες, δάχτυλα και άλλους πιθανούς τρόπους μετρήσεων φίλε μου.
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by mjf View Post
    Δε σου κρύβω φίλε μου ότι κι εμένα με παραξενεύει που πιστεύεις αυτά που σου λένε!!!! Ότι τρώνε γλυκά, σοκολάτες και μπόλικο junk και το σώμα μια χαρά!!!
    Είσαι στη κουζίνα τους, να δεις αν ζυγίζουν κι αν τρώνε γλυκά και πίτσες κτλ;;;
    Έχω γνωρίσει στη ζωή μου οκ ολίγους τέτοιους έξυπνους που έλεγαν ότι έτρωγαν σαβούρες και δε ζυγίζουν τροφές αλλά το κορμί κορμί και τελικά αποδείχθηκε ότι μόνο στη τουαλέτα δεν είχαν ζυγαριά να ζυγίζουν τα κόπρανα τους μετά την ανάγκη τους...!!!
    Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά, στοχευμένη, η ζυγαριά είναι σχεδόν μονόδρομος!
    Αλλιώς προσέχεις απλά τι τρως και τα μετράς σε γροθιές, παλάμες, δάχτυλα και άλλους πιθανούς τρόπους μετρήσεων φίλε μου.
    Πολυ σωστος.Το θεμα ειναι να μην πιστεουμε τον καθε παπατζα.Εχω κατσει απο περιεργεια στο γυμ να πω σε πιτσιρικα οτι ''φτιαχνω'' με πατζαρια και φακες και το εχει πιστεψει.Φυσικα μετα του εξηγησα την ολη κατασταση και το πως πρεπει να αξιολογουμε καποια πραγματα που μας λενε και οτι εννοειται του το ειπα για πλακα.Φανταστειται ποσες χλιαδες τετοιες συζητησεις γινονται καθε μερα στα γυμναστηρια,με κινητρα ειτε εντυπωσιασμο ειτε καβλαντα ειτε προσωπικα οφελη.

  12. #12
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Θέλω τη συνταγή Λάμπρο με τις φακές και τα παντζάρια!!!!
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  13. #13
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Αντε με αναγκασες να το φανερωσω.Σε αυτη τη συνταγη δουλευουν μονο οι κοκκινες φακες,γιατι εχουν πιο πολυ β-καροτενιο λογω χρωματος.Σε συνδυασμο με τα νιτρικα αλατα που εχει το παντζαρι καταλαβαινεις τι εχει να γινει


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νεος στο φορουμ-βοηθεια σχετικα με προσωπο.
    By Lampros19 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 03-07-16, 11:42
  2. Replies: 4
    Last Post: 20-07-12, 22:59
  3. Νεος στο φορουμ
    By Nukem in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 19
    Last Post: 15-09-07, 01:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •