Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1

    Default Κυτταρίτιδα, αγάπη μου!

    Καλημέρα σας!
    Είμαι η Σμαράγδα και είμαι 25 χρονών. Το ύψος μου είναι 1.60 και είμαι 43 κιλά. Είναι το σκαρί μου τέτοιο (από νήπιο με μπαλέτο, χορούς κι ενόργανη, μην πάει σε κάτι κακό το μυαλό σας κι απ' ότι φαίνεται, ο μεταβολισμός μου είναι αρκετά καλός και καίει.)
    Τον τελευταίο όμως ενάμιση χρόνο, λόγω φόρτου εργασίας, έντονου στρες και άγχους, παράτησα οτιδήποτε είχε να κάνει με την σωματική κατάσταση, τόσο τη γυμναστική όσο και την υγιεινή διατροφή που συνήθιζα ν' ακολουθώ, με αποτέλεσμα, την αύξηση λίπους (κοινώς ΚΥΤΤΑΡΊΤΙΔΑ) σε γλουτούς, προσαγωγούς, κοιλιά και ΓΕΝΙΚΆ, σε σημεία που μια γυναίκα τείνει ν' αναπτύσσει!

    Παιδιά, μιλάμε για κυτταρίτιδα που ΠΡΏΤΗ ΦΟΡΆ παρατηρώ τόσο έντονα στο σώμα μου κι αυτό μ' έχει φρικάρει!!!
    Γράφτηκα πριν 2 εβδομάδες σε γυμναστήριο κι ακολουθώ ένα αερόβιο, κυκλικό πρόγραμμα για 10-12 φορές ώστε μετά να επιλέξω το πρόγραμμα που μου ταιριάζει, όχι μόνο σωματικά αλλά ΚΑΙ πνευματικά, γιατί θεωρώ, πως για να επιτευχθεί ο στόχος, ο δρόμος που θα επιλέξεις πρέπει να σ' ευχαριστεί, να σε τέρπει ταυτόχρονα, να το θέλει η ψυχούλα σου.

    Γι' αυτό και σκέφτηκα να διαλέξω yoga, χωρίς να έχω ακούσει δεύτερες γνώμες.
    Μπορείτε να μου αναφέρετε τα οφέλη της κι αν το συγκεκριμένο πρόγραμμα, ταιριάζει στην περίπτωσή μου;
    Μπορούν τα βάρη ν' αντικατασταθούν από ασκήσεις της yoga;
    Τι θα προτείνατε γενικά;
    Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων, για τον χρόνο που θα διαθέσετε!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Θα σου πρότεινα να τρως καθαρα και το καθαρα δε σημαινει πχ. Μεσογειακά. Διαβασε τα αντιςτοιχα link διατροφής να καταλαβεις πώς τρωει ενας αθλητής του χώρου εδω. Και σου αρεσουν και τα λιγο μυώδη γυναικεοα σωματα (που δε χάνουν εννοειται θηλυκοτητα) τοτε θα δεις πως τα βαρη ειναι μονόδρομος.
    Εγω την ολη προσπαθεια τη ξεκινησα πριν 3χρονια στα 37 και ο λογος ηταν ο ιδιος: κυτταριτιδα. Και τλκ εχει καταλήξει σε ενα "παιχνιδι" κυνηγητού οπτικής συμμετρίας και οσο για την κυτταριτιδα πλεον ειδα παρα πολύ συντομα πως μπορει και να μηδενιστεί. Παλια θυμαμαι μου έλεγαν "ελα μωρε Έλενα, δεν υπαρχρι τρόπος να φυγει. Αν υπηρχε δε θα ειχαν ουτε οι διάσημες που εχουν τοσα χρηματα, θα ειχαν βρει τη λυςη". Τωρα ξερω, η λυςη υπαρχει, ειναι μια και ειναι σκληρη. Γι αυτο και δε την αποφασίζουν ευκολα οι γυναικες. Αλλα κατ εμε, αξιζει και με το παραπανω. Καλη συνεχρια.
    Last edited by Ελενα; 10-03-17 at 08:16.
    A head full of fears has no space for dreams.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γεια σου Σμαράγδα κι από μένα.

    Έχουμε ακριβώς το ίδιο ύψος! Η κυτταρίτιδα που σου εμφανίστηκε είναι αποτέλεσμα 2 παραγόντων - κακής διατροφής και αύξησης σωματικού λιπους.
    Άρα.. καθαρίζεις τη διατροφή σου, το οποιο δεν σημαίνει απλώς "τρώω υγιεινές τροφές", αλλά να ξέρεις πόσο τρώς, να μετράς θερμίδες ποσότητες και μακροθρεπτικά (δηλαδή πόση πρωτεινη, υδατανθρακα, λιπαρά λαμβάνεις).

    Τα βάρη θα σε βοηθήσουν ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ σε αυτό!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Deadlift: Η Μεγάλη Αγάπη
    By aris11 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 01-02-17, 21:24
  2. Καλή Χρονιά Και Ευτυχισμένο Το 2015 Με Αγάπη & Υγεία!!!
    By Musclemar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 22
    Last Post: 06-01-15, 06:53
  3. Καμικάζι αγάπη μου!!!
    By A_K_I_S in forum Off Topic
    Replies: 45
    Last Post: 16-11-09, 19:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •