Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Ηλία για να σου ξεκαθαρίσω κάτι Δεν βάζουμε διαγωνισμό ποιος τρέχει πιο πολύ, ή ποιο γρήγορα ή ποιος έχει καλύτερη αντοχή ούτε είμαστε 15 χρονών.
    Εσύ στο 7 πας παραπατώντας και είσαι 1.78 εγώ στο 7 τρέχω δεν μπορώ να πάω περπατώντας και είμαι 1.85 οκ?
    Πάμε παρακάτω...

    Ο Σκοπός του θέματος είναι να βρούμε κάποιες προπονήσεις HIIT και να βοηθηθούν όσοι Αθλητές και Αθλήτριες μπορούν να ακολουθήσουν αυτού του είδους την προπόνηση
    (μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ) Οι προπονήσεις HIIT είναι απαιτητικές και γιαυτό προτείνουμε να γίνουνται 2 το πολύ 3 φορές την εβδομάδα
    Ιδανικά για εμένα βάζω την Πρώτη την Δευτέρα την Δεύτερη την Πέμπτη και την Τρίτη το Σάββατο (Έτσι ώστε να μπορώ να είμαι ποιο ξεκούραστος)

    Δεν έχει καμία απολύτως σημασία εάν εγώ σήμερα έχω μέγιστο σημείο το 10 στον διάδρομο ή εσύ έχεις το 14, σημασία έχει να δουλεύετε σωστά η προπόνηση και μέρα με την μέρα εφόσον βελτιώνεται η φυσική μας κατάσταση να ανεβάζει ο κάθε ένας μας την ταχύτητα βάσει των δυνάμεων του και τις αντοχής του.
    Ειλικρινά δεν μπορώ να σου το περιγράψω πιο απλά.

    Σε προσωπικό επίπεδο παρόλο που δεν είμαι έτοιμος ακόμη είμαι +7 κιλά από το φυσιολογικό μου βάρος, αποφάσισα σε 1.5 μήνα να λάβω μέρος σε έναν Αγώνα Πλαστήριος δρόμος λέγεται και η Απόσταση είναι 5 χιλιόμετρα.
    +1000!!!!!Επισης η ταχυτητα διαφερει απο διαδρομο σε διαδρομο.Πχ στον ενα διαδρομο μπορει το7 να ειναι πολυ γρηγορο τρεξιμο αν ειναι γυρισμενος σε μιλια ανα ωρα ενω σε αλλον διαδρομο το 10 να ειναι τζοκινγκ..Αναλογα το πως νιωθεις πρεπει να τρεχεις κι οχι αναλογα με τα νουμερα

  2. #32
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Ηλία για να σου ξεκαθαρίσω κάτι Δεν βάζουμε διαγωνισμό ποιος τρέχει πιο πολύ, ή ποιο γρήγορα ή ποιος έχει καλύτερη αντοχή ούτε είμαστε 15 χρονών.
    Εσύ στο 7 πας παραπατώντας και είσαι 1.78 εγώ στο 7 τρέχω δεν μπορώ να πάω περπατώντας και είμαι 1.85 οκ?
    Πάμε παρακάτω...

    Εσύ κατάλαβες ότι κάνω διαγωνισμό?
    Ποιο διαγωνισμό, εδώ εγώ σου είπα ότι δεν έχω καν τα κουράγια να κάνω ΗΙΙΤ.
    Απλά επειδή διαβάζουν και πολλά παιδιά που ξεκινάνε τώρα το γυμναστήριο θεώρησα σωστό να εξηγήσω τι είναι η ΗΙΙΤ. Εν πάση περιπτώσει, ό,τι κάνει κανείς καλό είναι, θερμίδες καίει.

  3. #33
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Όποιος δεν έχει παλμογράφο και είναι αρχάριος σε τέτοιες προπονήσεις, μπορεί να υπολογίζει με αυτό τον απλό τρόπο. Για τις επαναλήψεις των 400μ. δουλεύει κάπως έτσι: Παίρνουμε τον επίκαιρο καλύτερο χρόνο στα 5.000μ. και τρέχουμε με αυτόν το 400άρι. Δηλαδή, αν κάποιος έχει στα πόδια του τώρα 25 λεπτά, διαιρεί με 12,5 και βγαίνει κάπου 125 δεύτερα ή δύο λεπτά και 5 δεύτερα. Και κάνει ας πούμε 8 επί 400μ., σε αυτό το χρόνο, με διάλειμμα πολύ χαλαρό τζόκινγκ για άλλα 400μ. Φαίνεται και είναι εύκολο, αλλά έτσι μπαίνεις σταδιακά και σε κάθε προπόνηση κατεβάζεις λίγο το χρόνο. Αν μπει κανείς τόσο σταδιακά, μπορεί να κάνει και δύο τέτοιες προπονήσεις τη βδομάδα. Κάπως αντίστοιχα δουλεύουν και οι επαναλήψεις των 200μ. ή των 600μ. κ.λπ., με μια μικρή αναπροσαρμογή των δευτερολέπτων, λίγο πάνω λίγο κάτω.

  4. #34
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Με άλλα λόγια το γρήγορό σου είναι 9 με 10 χλμ/ώρα.
    Πάρα πολύ λογικό για κοπέλα. Λογικά το ύψος σου είναι μέχρι 1.70 περίπου, σωστά?
    χαχα μακαρι να ημουν 1.70.σε κερναω ενα σκουπ χαχα.
    1.59-1.60 ειμαι και στο 10 και πανω ειναι το γρηγορο μου γι'αυτο και το εχω για σπριντ.αλλα ξεκιναω με 7,6 που το χω για χαλαρο τρεξιμο

  5. #35
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Γεια σου Psonara0 Χαίρομαι που σου άρεσε το Πρόγραμμα. Το πρόγραμμα έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να ανεβαίνουμε διαρκώς σε ταχύτητα. Θα σου πρότεινα να προσαρμόσεις το 7,6-8 και να το κάνεις 6.7-8 και στην υψηλή. 8-9-10.
    Από εκεί και έπειτα ένα καλό Tips είναι να ξεκινήσεις με 2 HIIT την εβδομάδα, Το ένα να προσπαθήσεις να το κάνεις την Δευτέρα (γιατί θα είσαι ξεκούραστη από το Σ/Κ) και το δεύτερο να το κάνεις το Σάββατο γιατί θα έχεις την Κυριακή Off.
    ναι οντως μου αρεσε και αμεσως το εφαρμοσα.οι αλλαγες πουεχω κανει ειναι εφικτες οπτε τις συνεχιζω γιατι το δικο σου μου ειναι πιο ευκολο.
    αεροβιο κανω πολλα χρονια 7 μερες την εβδομαδα,αλλα απο περυσι την εχω μειωσει στις 5 φορες και ετσι συνεχιζω.ειναι τροπος ζωης και δεν μπορω να το αλλαξω

  6. #36

    Default

    καλησπέρα και από εμένα παιδιά. θα ήθελα να πάρω και εγώ την γνώμη σας. σήμερα ξεκίνησα τα hiit μου και εγώ. και είναι τα έχεις. 4 λεπτά ζέσταμα. και μετά 15" τρέξιμο και 30" παύση. Είμαι σωστά για αρχή? Θέλω να κάψω λίγο λίπος και γι'αυτό ξεκίνησα.


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. HIIT προπόνηση και carb cycling μαζί
    By sotirisgounelas in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 22-06-16, 19:45
  2. Hiit
    By KwstasTraX in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 10-05-16, 15:21
  3. Αερόβια HIIT
    By billys021 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 24-07-15, 06:04
  4. Απορίες για HIIT
    By Spartan94 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 21-06-14, 21:29
  5. HIIT Αερόβια
    By apro in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 21-02-14, 21:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •