Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 34
  1. #1
    New Member
    Join Date
    08-01-17
    Posts
    45

    Default Εμπειρίες Γράμμωσης

    Λοιπον παιδια σκεφτηκα να ξεκινησω αυτο το θεμα γιατι σε λιγες βδομαδες θα μπω σε περιοδο γραμμωσης αλλα και επειδη πιστευω οτι πολλους θα τους ενδιαφερει το θεμα τωρα που πλησιαζει το καλοκαιρακι... θα προτεινα να πει ο καθενας τι ξερει γι' αυτο απο πλευρας διατροφης και ασκησης

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Είναι σχετικό αυτό, γιατί για κάθε έναν δουλεύουν διαφορετικά πράγματα. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, την ηλικία, το επίπεδο, τη σωματική κατάσταση.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Εχω εγω μια εμπειρια γραμμωσης. Ειναι η εμπειρια του "ασανσερ".Την ξερει ο Mazda6 και με πειραζει παντα οποτε το θυμαται
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Εχω εγω μια εμπειρια γραμμωσης. Ειναι η εμπειρια του "ασανσερ".Την ξερει ο Mazda6 και με πειραζει παντα οποτε το θυμαται
    ΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Κάτι τέτοια έχουν αξία ανεκτίμητη!!!

    Μπάμπη, μιλάς για σοβαρή γράμμωση, ή για αυτά που κάνουν οι αυγολέμονοι και σκούζουν σαν γκόμενες να βρούνε αφορμή να σπάσουν;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    "Αυγολεμονοι";;; Μα πού τα βρισκεις, πού;;; Χαχαχαχα!!!
    Πανο πες μας για το ασανσέρ!!
    A head full of fears has no space for dreams.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    DEFECIT! Ότι διαιτα και να κάνεις ότι τροφές και να επιλέξεις/απορρίψεις από την διατροφή σου αν δεν είσαι σε υποθερμιδική διατροφή δεν θα χάσεις λίπος (άρα δεν θα γραμμώσεις). Γενικά γραμμώνεις από την στιγμή που το σώμα σου τροφοδοτείται με λιγότερη ενέργεια από αυτην που καταναλώνει. Μπορείς να εντάξεις και κάποια αερόβια για να μεγαλώσει αυτό το έλλειμα θερμιδών που χρειάζεσαι για να βρεθείς σε υποθερμιδική διατροφή αλλά το πιο σημαντικό είναι η καταμέτρηση θερμίδων για τον στόχο σου.
    Last edited by Mystical; 14-03-17 at 00:08.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    08-01-17
    Posts
    45

    Default

    Οταν λεω για γραμμωση εννοω σε φαση να γραμμωσουν και οι κοιλιακοι

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Λοιπον παιδια, μεταξυ σοβαρου και αστειου τωρα, τετοιες μερες περυσι ειμαι 9 βδομαδες πριν τον 1ο αγωνα, και επειδη δεν ειχα γραμμωσει τελειως, χρειαστηκε να αφαιρεθουν καποια τροφιμα απο τη διατροφη οπως φρουτα,ψωμι,ρυζι κλπ.Ε, τα πραγματα αλλαξαν καθως περνουσαν οι μερες, αρχισα να στεγνωνω, αλλα μαζι με το σωμα στεγνωσε και το μυαλο, ωσπου καποια στιγμη βρισκομαι στη δουλεια μπροστα στο ασανσερ γιατι ειχα σχολασει και εφευγα,πατησα το κουμπι για να ανεβει το ασανσερ, και για 2 περιπου λεπτα ημουν μπροστα στην πορτα και την κοιτουσα με απορια "τι στο καλο, δεν θα ερθει;".Ε λοιπον το ασανσερ ηταν ολη την ωρα στον οροφο και ηρθε μια κυρια και μου ειπε "γιατι το κοιτας;", και ανοιξε την πορτα και μπηκαμε
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by BabisKor View Post
    Οταν λεω για γραμμωση εννοω σε φαση να γραμμωσουν και οι κοιλιακοι
    Τι παει να πει να γραμμωσουν οι κοιλιακοι?Λιπος χανεις απο ολο το σωμα σου οχι πχ μονο απο την κοιλια. Αμα θες να φαινονται οι κοιλιακοι σου πρεπει να εισαι σε χαμηλο ποσοστο λιπους συνολικα.
    Και φυσικα προυποθετει οτι εχεις και ενα στοιχειωδης ποσοστο μυικοτητας στο σωμα σου.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Α ρε Πανο....!!! :-D
    A head full of fears has no space for dreams.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Ελενα View Post
    Α ρε Πανο....!!! :-D
    Ο μαθηματικός τρελάθηκε ;)
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #12
    New Member
    Join Date
    08-01-17
    Posts
    45

    Default

    Εε ναι βρε παιδια.. αυτο εννοω.. να φτασεις τα επιπεδα του σωματικου λιπου σε αυτα τα επιπεδα

  13. #13
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Αυγολέμονοι και ναχαμε να πούμε? Κλαιωωωωωωωωωωωωωω
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  14. #14
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Υστερα από μια σχετική εμπειρία για εμένα γράμμωση δεν μετράει μονο πόσο χαμηλά εισαι σε θερμίδες αλλά και τι τροφές θα φας και δεν θα φάς! Ειναι αυτές που θα σου δώσουν μια σχετική ενέργεια αλλά και ποιότητα που θα εχει και τον αντίστοιχο αντίκτυπο στο σώμα σου. Να το βλέπεις να αλλάζει και να μη πιστεύεις οτι ειναι δικό σου...
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  15. #15
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Αυγολέμονοι και ναχαμε να πούμε? Κλαιωωωωωωωωωωωωωω
    Η γράμμωση είναι για αρχόντους Άννα μου. όχι για λινάτσες!!!

    Εδώ... τα ορφανά πορεύονται ι οι χήρες κονομιόνται να πούμε... με τους αλεπουδιάρηδες...

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  16. #16
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Είναι αρχοντικό παιχνίδι η γράμμωση...είναι για αρχόντους...
    Ειναι θεόςςςςςςςςςς
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  17. #17
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Λοιπον παιδια, μεταξυ σοβαρου και αστειου τωρα, τετοιες μερες περυσι ειμαι 9 βδομαδες πριν τον 1ο αγωνα, και επειδη δεν ειχα γραμμωσει τελειως, χρειαστηκε να αφαιρεθουν καποια τροφιμα απο τη διατροφη οπως φρουτα,ψωμι,ρυζι κλπ.Ε, τα πραγματα αλλαξαν καθως περνουσαν οι μερες, αρχισα να στεγνωνω, αλλα μαζι με το σωμα στεγνωσε και το μυαλο, ωσπου καποια στιγμη βρισκομαι στη δουλεια μπροστα στο ασανσερ γιατι ειχα σχολασει και εφευγα,πατησα το κουμπι για να ανεβει το ασανσερ, και για 2 περιπου λεπτα ημουν μπροστα στην πορτα και την κοιτουσα με απορια "τι στο καλο, δεν θα ερθει;".Ε λοιπον το ασανσερ ηταν ολη την ωρα στον οροφο και ηρθε μια κυρια και μου ειπε "γιατι το κοιτας;", και ανοιξε την πορτα και μπηκαμε
    Την κυρια την σκοτωσες να μην υπαρχουν μαρτυρες?!?
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  18. #18
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Την κυρια την σκοτωσες να μην υπαρχουν μαρτυρες?!?
    Οχι, και υπαρχει και συνεχεια.Τις τελευταιες βδομαδες που ημουν στο χωρο και εκανα και ομαδικα, δυστυχως η φωνη μου δεν ακουγοταν δυνατα γιατι δεν ειχα δυναμη, το πρωσοπο μου ειχε γινει τυπου Skeletor, και παει λεγοντας.Με πιανει μια κοπελα πριν κατεβω για μαθημα και μου λεει "Χωρις παρεξηγηση, επειδη σε θυμαμαι πιο ογκωδη (εγκεφαλι εκει, με ειπε τσιχλα ) ,αν επιτρεπεται, ποσα κιλα εχεις χασει;Της λεω 11.Μου λεει αντιμετωπιζεις καποια ασθενεια;; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  19. #19
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Οχι, και υπαρχει και συνεχεια.Τις τελευταιες βδομαδες που ημουν στο χωρο και εκανα και ομαδικα, δυστυχως η φωνη μου δεν ακουγοταν δυνατα γιατι δεν ειχα δυναμη, το πρωσοπο μου ειχε γινει τυπου Skeletor, και παει λεγοντας.Με πιανει μια κοπελα πριν κατεβω για μαθημα και μου λεει "Χωρις παρεξηγηση, επειδη σε θυμαμαι πιο ογκωδη (εγκεφαλι εκει, με ειπε τσιχλα ) ,αν επιτρεπεται, ποσα κιλα εχεις χασει;Της λεω 11.Μου λεει αντιμετωπιζεις καποια ασθενεια;; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    To τακαμουρι της Βλαχακη επρεπε να πεις!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  20. #20
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    γραμμωση -γραμμωση με ολη την σημασια της λεξεως δεν εκανα ποτε μου..
    αλλα κλασικα προπερσι με βοηθησε αρκετα η αεροβια. και ειδικα η αναεροβια.ειδικα στα ποδια..ετσι που μου αρεσα περισσοτερο..ειδα διαφορα με το φετος..
    σαν την αεροβιο τιποτα..παιδια που θα δειτε το post.. για μενα το α και το ω..
    οταν λεω με ολη την σημασια της λεξεως εννοω να εχεις γραμμωση ..τι....
    -να μην πρεπει να κατσεις κατω απο το φως της λαμπας ..να δειξουν
    -να μην χρειαζεται να πεφτει στα πλαγια ο ηλιος...
    να μην χρειαζεται να υπαρχει ο κλασικος φωτισμος του ασανσερ...
    οι κοιλιακοι για μενα ειναι ανα πασα στιγμη αν σε ρωτησει καποιος εχεις καλους κοιλιακους?
    να σηκωνεις την μπλουζα και να λες ....παρε να χεις... !!!!
    οχι... να λες αααχ δεν φενονται καλα εδω....[στο σημειο που εισαι εκεινη την στιγμη!!]
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  21. #21
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Θυμαμαι τα προσωπάκια σας Πανο στους αγωνες! Είχατε και τη μπογιά και πραγματικα δυσκολευόμουν να σας αναγνωρίσω! Σε ολους τους δικους μας αγωνιστικούς που ειχα την τυχη να σας δω απο κοντα. Ειρήνη, Πάνος, Αντρεας, Πιστολας (που τον βλεπω στο gym)....
    Αλλα θα μου επιτρέψει να πω, θυμαμαι τον Αλεξ (Μπελεγρη) που τον εβλεπα μερες πριν κατέβει που θα ορκιζομουν πως μπορουσα να καταλαβω πλεον που σταματούν τα δοντια και που ξεκινούν τα ούλα ....τοσο διάφανα ειχαν γινει τα μάγουλα που του ειχαν απομείνει....

    Απο κει και περα, εκτος της αγωνιστικής γραμμωσης υπαρχει το top top lvl που έπιασε ο Σταύρος περισυ και ουσιαστικα αν ηθελε θα μπορουσε και να κατέβει. Οπως το λεει. Δεν ειναι για ολους. Ουτε ολα τα σωματα εχουν τη μαζα να το υποστηρίξουν ουτε και όσοι εχουν μαζα εχουν τη διάθεση.

    να δουμε φετος τι θα καταφερουμε...!
    A head full of fears has no space for dreams.

  22. #22
    New Member
    Join Date
    08-01-17
    Posts
    45

    Default

    Εγω ξερω οτι με τα σπριντ και γενικα με της διαλλειματικες γινεται πολυ καλη δουλεια

  23. #23
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Ελενα View Post
    Θυμαμαι τα προσωπάκια σας Πανο στους αγωνες! Είχατε και τη μπογιά και πραγματικα δυσκολευόμουν να σας αναγνωρίσω! Σε ολους τους δικους μας αγωνιστικούς που ειχα την τυχη να σας δω απο κοντα. Ειρήνη, Πάνος, Αντρεας, Πιστολας (που τον βλεπω στο gym)....
    Αλλα θα μου επιτρέψει να πω, θυμαμαι τον Αλεξ (Μπελεγρη) που τον εβλεπα μερες πριν κατέβει που θα ορκιζομουν πως μπορουσα να καταλαβω πλεον που σταματούν τα δοντια και που ξεκινούν τα ούλα ....τοσο διάφανα ειχαν γινει τα μάγουλα που του ειχαν απομείνει....

    Απο κει και περα, εκτος της αγωνιστικής γραμμωσης υπαρχει το top top lvl που έπιασε ο Σταύρος περισυ και ουσιαστικα αν ηθελε θα μπορουσε και να κατέβει. Οπως το λεει. Δεν ειναι για ολους. Ουτε ολα τα σωματα εχουν τη μαζα να το υποστηρίξουν ουτε και όσοι εχουν μαζα εχουν τη διάθεση.

    να δουμε φετος τι θα καταφερουμε...!
    ισχυει!!αυτο που λες..θα πει καποιος οτι αυτα τα θελω ειναι μονο για αγωνιστικους..δεν ειναι ομως ετσι ακριβως αυτα ειναι δικαιολογιες..υπαρχουν ατομα που ειναι τουλαχιστον πολυ κοντα σε αυτα τα επιπεδα ..απλα δεν ασχολουνται αγωνιστικα!! Οπως ο σταυρος που τον γνωριζουν εδω στο φορουμ για παραδειγμα..επισης μια παρενθεση ο σταυρος καθε καλοκαιρι βγαινει κομματια..χαχαχα γενικα οπου υπαρχει θελω υπαρχει και δρομος..οσο και δυσκολος ναναι υπαρχει!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  24. #24
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Πόσες φορες δεν εχεις ακούσει την ατάκα "μα καλά δεν πάμε και αγώνες"? Φυσικά και ειναι δικαιολογίες! ΄Δεν ειναι και εύκολο να πάς κόντρα στο μυαλό σου και ειδικά να μη ψάχνεις να βρεις όπως είπε και ο Σταυρος διακιολογίες για να τη σπάς!
    Το να θέλεις να πιάσει τόπ φόρμα δεν πάει να πει πάω για αγώνες! Το να θέλεις να τρως σωστά πάλι δεν πάει να πει πάω σε αγώνες...
    Ναί είναι δύσκολος ο ριμάδις ο δρόμος αλλά στο τέλος βλέπεις ωραία πράγματα!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  25. #25
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    γραμμωση -γραμμωση με ολη την σημασια της λεξεως δεν εκανα ποτε μου..
    αλλα κλασικα προπερσι με βοηθησε αρκετα η αεροβια. και ειδικα η αναεροβια.ειδικα στα ποδια..ετσι που μου αρεσα περισσοτερο..ειδα διαφορα με το φετος..
    σαν την αεροβιο τιποτα..παιδια που θα δειτε το post.. για μενα το α και το ω..
    οταν λεω με ολη την σημασια της λεξεως εννοω να εχεις γραμμωση ..τι....
    -να μην πρεπει να κατσεις κατω απο το φως της λαμπας ..να δειξουν
    -να μην χρειαζεται να πεφτει στα πλαγια ο ηλιος...
    να μην χρειαζεται να υπαρχει ο κλασικος φωτισμος του ασανσερ...
    οι κοιλιακοι για μενα ειναι ανα πασα στιγμη αν σε ρωτησει καποιος εχεις καλους κοιλιακους?
    να σηκωνεις την μπλουζα και να λες ....παρε να χεις... !!!!
    οχι... να λες αααχ δεν φενονται καλα εδω....[στο σημειο που εισαι εκεινη την στιγμη!!]
    Τι εννοεις με ολη την σημασια να εχεις γραμμωση? Προφανως εννοεις σκληραδες/φλεβικοτητα σε ενα χαμηλο ποσοστο λιπους με μια σεβαστη μυικοτητα επισης. Δεν νομιζω οτι το αεροβιο λοιπον πεζει καποιο ρολο στην μυικοτητα αλλα ειναι ενα εργαλειο για να μεγαλωνεις το defecit δηλαδη το έλλειμα θερμίδων.
    Να μην νομιζει κανεις πιτσιρικας δηλαδη οτι ειναι ντε και καλα αναγκη να τρεχει σαν τον βεγγο στον διαδρομο για να γινει "φετονι". Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που πρεπει να προσεξει και ενα μεγαλο κομματι απο αυτα ειναι και τα βαρη και μαζι η καταμετρηση θερμίδων και macros.

  26. #26
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Ακριβως,ο αγωνας ειναι απλα μια δικαιολογια,η οποια με τη σειρα της ειναι μια επινοηση του νου.Ο Shelby Starnes ειχε πει κατι τρομερο:

    ''Σε ολους τους αγωνες που κερδιζω δεν σημαινει οτι ημουν ο καλυτερος.Σημαινει οτι απλα ολοι αυτοι που ειναι καλυτεροι μου επιλεγουν να μην ανεβουν στη σκηνη.''

  27. #27
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    Τι εννοεις με ολη την σημασια να εχεις γραμμωση? Προφανως εννοεις σκληραδες/φλεβικοτητα σε ενα χαμηλο ποσοστο λιπους με μια σεβαστη μυικοτητα επισης. Δεν νομιζω οτι το αεροβιο λοιπον πεζει καποιο ρολο στην μυικοτητα αλλα ειναι ενα εργαλειο για να μεγαλωνεις το defecit δηλαδη το έλλειμα θερμίδων.
    Να μην νομιζει κανεις πιτσιρικας δηλαδη οτι ειναι ντε και καλα αναγκη να τρεχει σαν τον βεγγο στον διαδρομο για να γινει "φετονι". Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που πρεπει να προσεξει και ενα μεγαλο κομματι απο αυτα ειναι και τα βαρη και μαζι η καταμετρηση θερμίδων και macros.
    νομιζω εγραψα τι εννοω..εννοειτε δεν ειναι.μονο η αεροβια..εγραψα για εμενα οτι ειδα ..διαφορα αυτο.επειδη καποιοι την ψιλοβαριουνται αυτο..οτι ειναι πολυ σημαντικη..περα απο τα αλλα που σαφως εννοειτε χρειαζονται..τροφες και προγραμματισμος!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  28. #28
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ δεν θα μοιραστώ καμιά ιστορία ακόμη μαζί σας, γιατί κάνω αεροβική.

    Θα σας ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια κι επιφυλάσσομαι για ιστορία.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  29. #29

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    Τι εννοεις με ολη την σημασια να εχεις γραμμωση? Προφανως εννοεις σκληραδες/φλεβικοτητα σε ενα χαμηλο ποσοστο λιπους με μια σεβαστη μυικοτητα επισης. Δεν νομιζω οτι το αεροβιο λοιπον πεζει καποιο ρολο στην μυικοτητα αλλα ειναι ενα εργαλειο για να μεγαλωνεις το defecit δηλαδη το έλλειμα θερμίδων.
    Να μην νομιζει κανεις πιτσιρικας δηλαδη οτι ειναι ντε και καλα αναγκη να τρεχει σαν τον βεγγο στον διαδρομο για να γινει "φετονι". Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που πρεπει να προσεξει και ενα μεγαλο κομματι απο αυτα ειναι και τα βαρη και μαζι η καταμετρηση θερμίδων και macros.
    Eγω παλι πιστευω οτι βοηθαει ακομα και στην μυικοτητα σε περιοδους που σταματαω την αρεροβια παρατηρω παντα μειωση τις αποδοσης μου στο γυμναστηριο,και δεν μιλαω μονο σε αντοχη αλλα και σε δυναμη..η υπερβολικη αεροβια ομως πιστευω οτι επιδραει αρνητικα.
    Life is to short to be small

  30. #30
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by THEOOURGIOS View Post
    Eγω παλι πιστευω οτι βοηθαει ακομα και στην μυικοτητα σε περιοδους που σταματαω την αρεροβια παρατηρω παντα μειωση τις αποδοσης μου στο γυμναστηριο,και δεν μιλαω μονο σε αντοχη αλλα και σε δυναμη..η υπερβολικη αεροβια ομως πιστευω οτι επιδραει αρνητικα.

    Ισχυει .Δεν υπαρχει περιπτωση να βγει 12αρι-15αρι σετ σε σκουοτ ή αρσεις αν δεν εχεις την καταλληλη καρδιαγγειακη λειτουργεια.Τη σημασια της την καταλαβαινω τωρα που ειμαι 20 κιλα πανω απο το υψος μου.Αν δεν εκανα καθημερινο cardio δεν υπηρχε περιπτωση να ειχα την ιδια αποδοση στην προπονηση μου.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ab-coaster - Εμπειρίες
    By toubano19 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 08-02-16, 14:38
  2. Λιποδιαλύτες - Εμπειρίες
    By PEPI in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 34
    Last Post: 30-04-09, 04:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •