Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Hardgainer κ βοηθηματα

    Καλησπερα,
    δεν θα ελεγα οτι ειμαι hardgainer και πιστευω οτι δν υπαρχουν hardgainer πριν απο 7-8 μηνες ειμουν 75κιλα 1.81με πολυ ποσοστο λιπος κ μικρη μυικη μαζα,εκανα πολυ διαδρομο τοτε και καταφερα να στεγνωνσω τελειως φτανοντας στα 57 κιλα. Πριν απο 2 μηνες συνειδητοποιησα τι ειχα κανει κ εχω αρχισει να τρωω υπερθερμιδικα εχοντας φτασει 60κιλα σχεδον κ 1.83 τρωγοντας 3300-3500.Τωρα οσον αφορα τα weight gainers μια φορα πηρα ενα 750g της warriorlab καθως μου κεντρισε το ενδιαφερον,βεβαια δεν ειχα ψαχτει οσο τωρα και καταλαβα οτι δεν αξιζει.Τωρα παιρνω whey protein της warriorlab αλλα σκεφτομαι να παω στις ON whey100%.Ακομα σκεφτομαι να αγορασω κρεατινη για να με βοηθησει στις προπονησεις(λεω η platinum creatine muscletech/universal creatine powder/reflex creapure/nutrend creapure).Τελος,τς weight gainers αξιζουν στην περιπτωση η να μεινω στο σπιτικο ροφημα της ΚΑΡΔΟΥΛΑΣ;



    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλημέρα Σπύρο,

    για να βάλεις ποιοτικά κιλά στηρίξου στις τροφές και όχι τόσο στα συμπληρώματα. Άρα για σένα ταιριάζουν τα ροφήματα όπως έχω στο βίντεο, επίσης καλός υδατάνθρακας (πατατα, ρυζι, βρωμη, οσπρια, μακαρονι), καλο λιπος, κρεας (μοσχαρι, σολομο, κοτοπουλο ). Για να ανεβασεις θερμιδες επελεγε τροφες που δινουν θερμιδες και δεν πιανουν χωρο στο στομάχι (πχ ξηρους καρπους με αποξηραμενα φρουτα).
    Όλο αυτο ομως πρεπει να γινεται με συνέπεια , οχι μια βδομαδα ετσι και μια βδομαδα να τρως λιγοτερο. Επισης προσοχη με τις αεροβιες, μην το παρακανεις γιατι φιλε μου 57 κιλα ειναι τραγικα για το υψος σου!!
    Πόσο χρ. εισαι και ποσο καιρο κανεις βαρη;
    Πρωτεινη ειτε της ΟΝ που ειναι εξαιρετικη τοπ , ή από myprotein που ειναι εξαιρετικης ποιοτητας και πολυ πιο οικονομικές.

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλημέρα Σπύρο,

    για να βάλεις ποιοτικά κιλά στηρίξου στις τροφές και όχι τόσο στα συμπληρώματα. Άρα για σένα ταιριάζουν τα ροφήματα όπως έχω στο βίντεο, επίσης καλός υδατάνθρακας (πατατα, ρυζι, βρωμη, οσπρια, μακαρονι), καλο λιπος, κρεας (μοσχαρι, σολομο, κοτοπουλο ). Για να ανεβασεις θερμιδες επελεγε τροφες που δινουν θερμιδες και δεν πιανουν χωρο στο στομάχι (πχ ξηρους καρπους με αποξηραμενα φρουτα).
    Όλο αυτο ομως πρεπει να γινεται με συνέπεια , οχι μια βδομαδα ετσι και μια βδομαδα να τρως λιγοτερο. Επισης προσοχη με τις αεροβιες, μην το παρακανεις γιατι φιλε μου 57 κιλα ειναι τραγικα για το υψος σου!!
    Πόσο χρ. εισαι και ποσο καιρο κανεις βαρη;
    Πρωτεινη ειτε της ΟΝ που ειναι εξαιρετικη τοπ , ή από myprotein που ειναι εξαιρετικης ποιοτητας και πολυ πιο οικονομικές.
    Οχι δν καταλαβατε ειμουν 57 τωρα ειμαι 60 και ηδη βλεπω διαφορα διαδρομο κανω 1 φορα στο γυμναστηριο και 2-3 φορες ελαφρυ μπασκετ χωρις να ιδρωνω κ να κουραζομαι.
    Μακαρονια τρωω την ημερα 200γρ οπως και ρυζι αλλα τρωω κ κοτοπουλο/μοσχαρι/τονο και χρησιμοποιω καθε μερα το ροφημα σας(κανει καθε μερα ετσι; ) ηλικα ειμαι σχεδον 17 βαρη σοβαρα σοβαρα κανω 3μηνες γτ τους αλλους 5-6 εκανα πιο πολυ διαδρομο κ μηχανηματα που με βοηθησαν σχετικα
    Ακομα για τις θερμιδες μου ειναι καλα να τρωω 3300-3500 η πρεπει λιγοτερο η περισσοτερο;

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Φυσικά και κάνει το ρόφημα για την ηλικία σου!! Μα για εφήβους είναι κυρίως. Δώσε μεγάλη σημασία στην προπονηση με βάρη. Αυτά θα χτίσουν το σωμα σου και σε συνδιασμο με τη διατροφή θα βάλεις καθαρά κιλά. Θέλει ομως υπομονή.
    Το ποσες θερμιδες πρεπει να τρως θα το δεις εσυ. Ξεκινα με μια βάση και τσέκαρε ανα 10ημερο το βάρος και την εικόνα σου.
    Την κρεατίνη άστην , δεν χρειάζεται.

  5. #5

    Default

    Προγραμμα θα αρχισω αυτο σημερα .t-nation.com/workouts/boring-but-big-3-month-challenge που μου το προτεινε ενα μελος
    Κρεατινη γτ δν χρειαζομαι επειδη ειμαι μικρος;

    Επισης το γευμα μου για βραδυ ειναι στις 22.00 περιπου(κοτοπουλο/τονος με ρυζι/μακαρονια) πειραζει που ειναι αργα; κ μετα τρωω γιαουρτι με καρυδια πριν τον υπνο

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Oχι δεν παίζει ρόλο η ώρα. Φάε τα γεύματά σου με συνέπεια.
    Όλα τα προγράμματα θα δουλέψουν πανω σου, αρκει να τα κανεις σωστά.
    Κρεατινη δεν χρειάζεσαι για δύο λόγους α) ηλικία β) εχεις πολλα περιθώρια βελτίωσης μέσω διατροφής/άσκησης.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τροφές Βοηθήματα
    By tsigiax in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 30-03-16, 01:54
  2. Διατροφή Bodybuilding Φίλου Hardgainer
    By giorgos98 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 15-04-14, 12:52
  3. Diet για Hardgainer
    By Supernatural in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 31-08-13, 18:38
  4. Το Οδοιπορικό Ενός ex-Hardgainer...!!!
    By Optimus Prime in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 31-08-13, 01:49
  5. Και να 'σου ένας hardgainer... Τώρα τι;
    By Pharaoh in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 11-05-11, 23:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •