Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-03-17
    Posts
    1

    Default Χτίζοντας Ένα Αξιοπρεπές Σώμα

    γεια σε όλους και όλες
    είμαι ο Δημήτρης και είμαι ...55 χρονων. Θέλω να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου "χτίζοντας" ένα αξιοπρεπές σώμα. είμαι 82 κιλά και θέλω να ξεκινήσω να γυμνάζομαι σε γυμναστήριο ...αν δεν είναι πολύ αργά. .Θέλω να αυξήσω το βάρος μου χωρίς να εχω πρόθεση να κατέβω σε αγωνες ΒΒ. Διαβάζω για άπειρα συμπληρώματα ...τα έχω χαμένα.
    Αν υπάρχει κανείς να μου δείξει ένα δρόμο θα του ήμουν ευγνωμων

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by dimtheo View Post
    γεια σε όλους και όλες
    είμαι ο Δημήτρης και είμαι ...55 χρονων. Θέλω να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου "χτίζοντας" ένα αξιοπρεπές σώμα. είμαι 82 κιλά και θέλω να ξεκινήσω να γυμνάζομαι σε γυμναστήριο ...αν δεν είναι πολύ αργά. .Θέλω να αυξήσω το βάρος μου χωρίς να εχω πρόθεση να κατέβω σε αγωνες ΒΒ. Διαβάζω για άπειρα συμπληρώματα ...τα έχω χαμένα.
    Αν υπάρχει κανείς να μου δείξει ένα δρόμο θα του ήμουν ευγνωμων
    Γεια σου φίλε Δημήτρη, καλώς όρισες.
    Να το κάνεις το δώρο στο εαυτό σου. Και θα το κάνεις γιατί αυτό ακριβώς θα είναι, δώρο. Και δε θα είναι μόνο δώρο εμφάνισης αλλά και υγείας,. Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ κάπως έτσι ξαναγύρισα πριν 2 χρόνια στα γυμναστήρια όταν έκλεινα τα 44. Τώρα που πέρασαν 2 χρόνια αισθάνομαι άλλος άνθρωπος. Θα δεις που θα είναι ταλαίπωρο ταξίδι αλλά θα έχει πολλά οφέλη στην πορεία.

    Καλές προπονήσεις πάνω απ' όλα. Και καλό ξεκίνημα.

    Όσο για συμπληρώματα στην αρχή δε χρειάζεσαι τίποτα το ιδιαίτερο απλά να σουλουπώσεις τη διατροφή σου.
    Στην πορεία θα δεις, ξεκίνα πρώτα σωστή διατροφή και γυμναστική και συμπληρώματα άστα για λίγο αργότερα.

    Όμως..... 2 συμπληρώματα που θα σου πρότεινα (και τα οποία προτείνω ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους φίλους μου άνω των 40, είτε γυμνάζονται είτε όχι) είναι μια καλή πολυβιταμίνη και ένα συμπλήρωμα Ω3.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Γεια σου φίλε και από εμένα. Θα είναι το καλύτερο δώρο για τον εαυτό σου να αρχίσεις τη γυμναστική. Με προσοχή και χωρίς υπερβολές, ώστε να καταφέρεις να γυμνάζεσαι για όλη σου τη ζωή. Το βάρος σου γιατί να το αυξήσεις; Και 1,90 να είσαι, δε χρειάζεσαι άλλα κιλά. Άσε που, όπως λένε, οι αδύνατοι άνθρωποι είναι αυτοί που φτάνουν μέχρι τα βαθιά τους γεράματα. Καλή αρχή.
    Για το συμπλήρωμα, σκέφτομαι να πάρω κι εγώ καμιά πολυβιταμίνη ή βιταμίνη C, στα 45 είμαι. Για το Ω3 δεν είχα ιδέα βασικά, μέχρι που άρχισα να μπαίνω εδώ και το σκέφτομαι κι αυτό, γιατί από ψάρι δεν τρώω και πολύ. Κάτι καρύδια, λιναρόσποροι και τέτοια δεν μας καλύπτουν λέτε;

  4. #4
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by ttak View Post
    Γεια σου φίλε και από εμένα. Θα είναι το καλύτερο δώρο για τον εαυτό σου να αρχίσεις τη γυμναστική. Με προσοχή και χωρίς υπερβολές, ώστε να καταφέρεις να γυμνάζεσαι για όλη σου τη ζωή. Το βάρος σου γιατί να το αυξήσεις; Και 1,90 να είσαι, δε χρειάζεσαι άλλα κιλά. Άσε που, όπως λένε, οι αδύνατοι άνθρωποι είναι αυτοί που φτάνουν μέχρι τα βαθιά τους γεράματα. Καλή αρχή.
    Για το συμπλήρωμα, σκέφτομαι να πάρω κι εγώ καμιά πολυβιταμίνη ή βιταμίνη C, στα 45 είμαι. Για το Ω3 δεν είχα ιδέα βασικά, μέχρι που άρχισα να μπαίνω εδώ και το σκέφτομαι κι αυτό, γιατί από ψάρι δεν τρώω και πολύ. Κάτι καρύδια, λιναρόσποροι και τέτοια δεν μας καλύπτουν λέτε;
    Δεν είναι θέμα αν μας καλύπτουν ή όχι. Αν τρως πολύ τακτικά ψάρι δεν χρειάζεται Ω3 σε συμπλήρωμα. Αλλά επειδή το ψάρι είναι ψιλοακριβό σπορ, οι περισσότεροι δεν μπορούμε να το έχουμε και τόσο τακτικά στη διατροφή μας. Και άντρας, μετά τα 40, πρέπει να προσέχει την καρδιά του (δεν τη λένε τυχαία "η επικίνδυνη ηλικία").

    Του πρότεινα πολυβιταμίνη και Ω3 ως βασικά συμπληρώματα ενός 40άρη 50άρη, γυμνάζεται ή όχι.
    Η C σαν συμπλήρωμα είναι κατά περίπτωση απαραίτητη. Αν όμως κάποιος είναι καπνιστής, καλό θα του κάνει.

  5. #5
    Junior Bodybuilder Atlas's Avatar
    Join Date
    04-02-07
    Posts
    179

    Default

    Αν τρως πολύ τακτικά ψάρι δεν χρειάζεται Ω3 σε συμπλήρωμα. Αλλά επειδή το ψάρι είναι ψιλοακριβό σπορ, οι περισσότεροι δεν μπορούμε να το έχουμε και τόσο τακτικά στη διατροφή μας.
    100% σωστός. εμένα η προτίμηση μου για ω3 είναι σαρδελίτσα...

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Atlas View Post
    100% σωστός. εμένα η προτίμηση μου για ω3 είναι σαρδελίτσα...
    Και μένα, λατρεύω τη σαρδέλα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δε θέλουν τη μυρωδιά της ούτε οι κόρες μου ούτε η γυναίκα μου, με αποτέλεσμα να μην τους χαλάω χατήρι και τελικά να την τρώω μόνο όταν πηγαίνουμε σε κάνα ταβερνάκι που να έχει σαρδέλες ψητές (όπου ΠΑΝΤΑ παραγγέλνω ένα κιλό σαρδέλες για πάρτη μου). Επειδή όμως ταβερνάκια πλέον μια φορά στους οκτακόσιους ενεηνταεπτά μήνες........καλά και τα Ω3 χαχαχαχαχαχαχαχα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το Σώμα Μου
    By dionisis5 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 2
    Last Post: 30-06-15, 13:22
  2. Replies: 1
    Last Post: 25-02-12, 23:03
  3. Δυσανάλογο σώμα.
    By ap_tzoum in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 23-01-10, 04:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •