Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Διατροφή κ υψηλή χοληστερόλη.

    Γεια σε όλους. Θα ήθελα τις συμβολική σας μιας κ πιστεύω ότι κάποιοι θα το έχετε ψάξει. Είναι ένα θέμα βέβαια που μπορει να ακούσει κάποιος πολλές απόψεις.
    Βασικά η τελευταία μου μέτρηση χοληστερόλης έδειξε ότι είμαι αρκετά ψηλά . 260 ολική και 180 ldl.
    Είπα να δοκιμάσω με αλλαγή διατροφής μήπως κ μπορέσω να αποφύγω τη φαρμακευτική λήψη στατικών αλλά μου φαίνεται δύσκολο να λαμβάνω κάθε μέρα περί 2800 θερμίδες που υπολόγισα ότι χρειάζομαι κ ταυτόχρονα να περιορίσω λήψη κρέατος ώστε να παίρνω απαραίτητη ποσότητα πρωτεΐνης. Έχει κανείς να μου πει συμβουλές για το θέμα αυτό κ να με κατευθύνει σε ένα σωστό πλάνο διατροφής;


    Sent from my iPad using Tapatalk

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by dimtsanis1 View Post
    Γεια σε όλους. Θα ήθελα τις συμβολική σας μιας κ πιστεύω ότι κάποιοι θα το έχετε ψάξει. Είναι ένα θέμα βέβαια που μπορει να ακούσει κάποιος πολλές απόψεις.
    Βασικά η τελευταία μου μέτρηση χοληστερόλης έδειξε ότι είμαι αρκετά ψηλά . 260 ολική και 180 ldl.
    Είπα να δοκιμάσω με αλλαγή διατροφής μήπως κ μπορέσω να αποφύγω τη φαρμακευτική λήψη στατικών αλλά μου φαίνεται δύσκολο να λαμβάνω κάθε μέρα περί 2800 θερμίδες που υπολόγισα ότι χρειάζομαι κ ταυτόχρονα να περιορίσω λήψη κρέατος ώστε να παίρνω απαραίτητη ποσότητα πρωτεΐνης. Έχει κανείς να μου πει συμβουλές για το θέμα αυτό κ να με κατευθύνει σε ένα σωστό πλάνο διατροφής;


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Φίλε εγώ βάραγα 300άρια για πλάκα και τώρα έχω μόνο 170 χωρίς να πάρω στατίνες.
    Και κρέας τρώω.

    Κίνηση πρώτη (αν θες να δεις αποτελέσματα):
    Κομμένο το μαγείρεμα του λαδιού!!!!! Τελείως!!!!!! Αυτά τα "μα το ελαιόλαδο αντέχει παραπάνω θερμοκρασίες" κλπ. τα ξεχνάς. Το ελαιόλαδο είναι φανταστικό λιπαρό και εννοείται ότι δε χρειάζεται να το στερηθείς αλλά θα το τρως μόνο νωπό. Για παράδειγμα όταν φτιάχνω ρεβύθια, φακές κλπ. τα φτιάχνω κανονικά με σάλτσα χωρίς όμως να βάλω ούτε σταγόνα λάδι. Αφού τελειώσει το μαγείρεμα, όταν βάλω στο πιάτο μου, τότε βάζω λάδι. Στο πιάτο.
    Ποτέ στην κατσαρόλα ακόμα και αν δεν είναι στο μάτι γιατί στην ουσία συνεχίζει να μαγειρεύει για ώρα ακόμα και αν την έχεις απομακρύνει από το μάτι.

    Κίνηση δεύτερη. Τρώγε πρασινάδα με τα γεύματά σου. Οι φυτικές ίνες θεσμεύουν λιπαρά μέσα στο έντερο.
    Γενικά βάλε τη φυτική ίνα φουλ στο διαιτολόγιό σου (δημητριακά, λαχανικά/χόρτα κλπ).

    Κίνηση τρίτη. Κοτόπουλα κλπ ξεχνάς τελείως την πέτσα. Το ξέρω ότι είναι νόστιμη αλλά όσοι έχουν θέμα με χοληστερίνη καλό είναι να την αποφεύγουν.

    Γαλακτοκομικά χαμηλών λιπαρών τυριά, γάλατα, γιαούρτια κλπ άφοβα.

    Εννοείται τα τηγανιτά τα ξεχνάς. Επίσης και τη ζάχαρη καλό θα ήταν.

    Από συμπληρώματα (αν σε ενδιαφέρουν) Ω3 και CLA θεωρούνται ότι βοηθούν μακροπρόθεσμα.
    Αλλά να ξέρεις ότι με συστηματική γυμναστική και καθαρή διατροφή θα τα καταφέρεις.
    Εγώ είχα ανακαλύψει ότι έχω από τα 23 μου, είχα κάνει ότι εξέταση μπορείς να φανταστείς και είχα διαγνωστεί με οικογενειογενή (αν θυμάμαι καλά τον όρο) χοληστεριναιμία (δλδ κληρονομική τάση του οργανισμου).
    Ο καρδιολόγος μου πίστευε ότι μόνο με χάπι θα τη ρύθμιζα. Ε, τώρα πια δεν το πιστεύει χαχαχαχαχα

    Καλή τύχη και καλή προσπάθεια.

  3. #3

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου που μου ακούγονται λογικότατες! Θα τις εφαρμόσω!


    Sent from my iPad using Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η Διατροφή Υψηλή Σε Πρωτεϊνες Δεν Έχει Αρνητικές Επιπτώσεις Στην Υγεία
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 28-02-18, 00:49
  2. Υψηλη Ληψη Πρωτεινης-Υπερλευκωματουχα Διατροφη
    By Kostas95 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 23-08-11, 13:57
  3. Χοληστερολη και εκκριση ορμονων
    By Aggelos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-05, 09:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •