Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Trick Για Μυϊκότητα Στήθους;

    Καλησπέρα θέλω να σας ρωτήσω για κάποιο (trick) για να κλείσω το στήθος μου έχω δοκιμάσει? αρκετά προγράμματα το (βομβάρδισα) με κάποιες ασκήσεις crossover στην τροχαλία από όλες τις γωνίες αλλά πάλι το βλέπω κάπως στάσιμο έχετε να μου προτείνετε κάτι λοιπόν; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τι εννοεις να κλεισεις το στηθος σου;
    Τι προπονηση κανεις μεχρι τωρα;

  3. #3

    Default

    Eνωω οτι εχω ενα κενο αναμεσα στον δεξι και τον αριστερο θωρακικο πιστευω εαν κανω κατι με το πεκ ντεκ να με βοηθησει. Το προγραμμα το αλλαξα την περασμενη εβδομαδα και εχω στο προγραμμα μου της εξης ασκησεις
    1.πιεσεις στον οριζοντιο με μπαρα 1χ10 1χ8 1χ6
    2.πιεσεις στον επικλινη με μπαρα 1χ10 1χ8 2χ6
    3.πιεσεις στον οριζοντιο με αλτηρες 1χ10 1χ8 (2χ10 dropset)
    4.εκτασεις αλτηρων στον επικλινη 3χ10 dropset
    5.cross over-βυθισεις στο διζυγο 3χ10 superset

  4. #4

    Default

    Και γενικα οσα χρονια ασχολουμαι με το γυμναστηριο ψαχνομαι και ασχολουμαι μονος μου τι δουλευει καλυτερα πανω μου γιατι πλεον μεσα στα γυμναστηρια βλεπεις τους δηθεν personal trainers και σου δινουν μονιμως συμβουλες απο τις οποιες οι περισσοτερες ειναι λαθος και δεν στεκουν. Γι αυτο και ζητησα τη γνωμη σας μιας και βλεπω μεσα στο φορουμ υπαρχουν αρκετα ατομα τα οποια εχουν διακριθει και χαιρομαι να ακουω τις γνωμες τους!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by GiwrgosSW View Post
    Και γενικα οσα χρονια ασχολουμαι με το γυμναστηριο ψαχνομαι και ασχολουμαι μονος μου τι δουλευει καλυτερα πανω μου γιατι πλεον μεσα στα γυμναστηρια βλεπεις τους δηθεν personal trainers και σου δινουν μονιμως συμβουλες απο τις οποιες οι περισσοτερες ειναι λαθος και δεν στεκουν. Γι αυτο και ζητησα τη γνωμη σας μιας και βλεπω μεσα στο φορουμ υπαρχουν αρκετα ατομα τα οποια εχουν διακριθει και χαιρομαι να ακουω τις γνωμες τους!
    ουτε αυτο που λες εσυ στεκει. να ''κλεισεις'' το στηθος σου. μηπως εννοεις να το γεμισεις? μαλλον. δες στο βιντεακι τις πρωτες 2 ασκησεις. https://www.youtube.com/watch?v=5qp--aHZUQE
    επισης μια πολυ καλη τεχνικη ειναι η εξης. κανεις ανοιγματα με τον κλασσικο τροπο, εισπνοή, ανοιγεις και καθως κλεινεις στριβεις του καρπους σου προς τα μεσα ετσι ωστε οταν οι αλτηρες ειναι πανω απο το στηθος σου οι παλαμες σου να κοιτουν προς το προσωπο σου. https://www.youtube.com/watch?v=1MKNQEEXMls
    Last edited by razor023; 20-03-17 at 12:51.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Εγω νομιζω το παιδι αναφερεται στο αυλάκι που μπορει να εχουν τα δυο στήθη μεταξύ τους ανεξαρτητου του ποσο ανεπτυγμένα ειναι.
    A head full of fears has no space for dreams.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Θα φανει καπως περιεργο αυτο που θα πω, αλλα μιας και το δικο μου στηθος αναλογικα με το σωμα μου ειναι σημειο που χρειαζεται ιδιαιτερη μεταχειρηση λογω του παρελθοντος μου στους κρικους, θα σου πω τι βοηθησε εμενα να το "γεμισω".

    Αρχικα να ξεκαθαριστει οτι ο θωρακικος δεν ειναι ιδιος γενετικα σε ολα τα σωματα.Αλλοι ανθρωποι εχουν θωρακικους που στο κεντρο του στερνου "ενωνονται", και αλλοι (οπως εσυ και γω) εχουν θωρακικους που δεν ενωνονται, οποτε σχηματιζεται ενα κενο στο κεντρο.Αυτο δεν μπορει να αλλαξει, αλλα μπορει ο μυς του θωρακικου να γεμισει και να φαινεται λιγοτερο αυτη η "ατελεια".

    brustform.jpg

    Παρατηρησε πως συμπεριφερονται οι μυϊκες ινες του μειζωνος θωρακικου μυ.Ειναι οριζοντιες.Πραγμα που πρακτικα σημαινει οτι δεν μπορεις να "γεμισεις" το μεσα μερος του στηθους χωρις να αναπτυξεις συνολικα τον θωρακικο σου.

    Η λυση για μενα ειναι να διαλεξεις 2(!) βασικες ασκησεις εκ των οποιων η μια θα ειναι ειτε με μπαρα, ειτε με αλτηρες, και χωρις σπαστικες κινησεις και χρηση παραπανω κιλων απ'οσο πραγματικα μπορεις να χρησιμοποιησεις ωστε να νοιωθεις το στηθος σου να συσπαται συνεχως, να εκτελεσεις με συνεπεια και για αρκετο χρονικο διαστημα.

    Αν ειχα να διαλεξω 2 βασικες ασκησεις, αυτες θα ηταν πιεσεις ελαφρως επικλινους παγκου ειτε με μπαρα ειτε με αλτηρες, και βυθισεις σε διζυγο.


    Βεβαια, ιδιαιτερα στις ασκησεις πιεσεων, θα παρατηρησεις οτι στο τελος της επαναληψης(οταν δηλαδη το βαρος το εχεις πιεσει και εισαι ετοιμος να το κατεβασεις), ο θωρακικος συσπαται πληρως.Σε αυτο το σημειο, μπορεις να δωσεις εμφαση με το να κρατας αυτη τη θεση πριν κατεβασεις το βαρος για 1-2 δευτερολεπτα, και υστερα να ακολουθει η αρνητικη φαση της ασκησης(οταν κατεβαζεις το βαρος δηλαδη).

    Μπορεις επισης να εκτελεις τμηματικες επαναληψεις (partial reps) στο cross over και στο peck deck για τον ιδιο λογο.


    Παντως, ΜΗΝ χρησιμοποιησεις πανω απο 2 βασικες και 1 απομονωτικη ασκηση στο στηθος σου, αν ολα τα παραπανω δεν μπορεις να τα εφαρμοσεις στο επακρο.Εχοντας 2 βασικες ασκησεις να δουλεψεις, θα μπορεις να εισαι πιο δυνατος στην εκτελεση αφενος, και αφετερου θα αρχισεις να δινεις μεγαλη σημασια στην καθε ασκηση και στο καθε σετ, εν αντιθεσει με τις 4-5 ασκησεις που θα περιφερεσαι απο μηχανημα σε μηχανημα απλα για να κινεις το βαρος.Ασε που απο ενα σημειο και μετα δεν μπορεις να μεταφερεις καν βαρος απο το πρηξιμο.
    Last edited by StreetGymnast; 20-03-17 at 16:03.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  8. #8

    Default

    Ευχαριστώ πολύ street θαρρώ πως με κάλυψε πλήρως η απάντηση σου θα εφαρμόσω την τεχνική που μου προτεινες!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες για Συμπληρωμα Πρωτείνης Και Μυικότητα
    By mental in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 03-02-17, 10:16
  2. Σύγκριση Διατροφής IF με Κανονική Διατροφή Σε Απώλεια Λίπους & Μυϊκότητα
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 25-08-16, 08:06
  3. Μικρότερη Έμφαση Στη Μυικότητα Ζητά Η IFBB
    By Musclemar in forum Νέα Bodybuilding Εξωτερικού
    Replies: 13
    Last Post: 01-12-15, 01:55
  4. Σύσφιξη στήθους.
    By Stavros0 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 03-09-11, 15:59
  5. Ασυμμετρία Στήθους Δεξιού Θωρακικού
    By stayros4248 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 15-04-11, 03:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •