Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    New Member
    Join Date
    15-03-17
    Posts
    26

    Default Διατροφή Για Όγκο

    Γεια σας;Ειμαι 16χρονων 1.82υψος κ 61κιλα κ επιθυμω να φτασω τα 70.Η διατροφη μου ειναι η εξης
    πρωινο: 300μλ γαλα 80γρ βρψμη κουακερ 1 σκουπ whey protein
    Δεκατιανο:τοστ με μαυρο ψωμι 2 φετες γαλοπουλα κ 1 φετα τυρι light ,μια μπανανα κ μια μπαρα digestive με μαυρη σοκολατα
    Μεσημεριανο: 120γρ κοτοπουλο/μπιφτεκια(απαχο μοσχαρι χωρις πλυ ψωμι)/μοσχαρι/μπριζολα(χωρις λιπος) και 250-300γρ ρυζι/μακαρονια κ καμι φορα σαλατα με βαλσαμικο
    απογευματινο:γιαουρτι 2% κ μια μπανανα κ ροφημα ογκου
    (μερικες φορες πριν το γκυμ μια μπαρα inkospor με 0.2 γρ ζαχαρη 2.7λιπος)
    Μετα την προπονηση 1σκουπ whey με μια μπανανα
    βραδυνο 21-22.00περιπου: ιδιο με μεσημερι απλα με τονο 120γρ κοτοπουλο/μπιφτεκια(απαχο μοσχαρι χωρις πλυ ψωμι)/μοσχαρι/μπριζολα(χωρις λιπος) και 250-300γρ ρυζι/μακαρονια
    πριν τον υπνο:γιαουρτι 2%η 0% με 15γρ καρυδια
    προσπαθω να παιρνω 3300 θερμιδες περιπου με 50-55%υδατ/30πρωτ/15-20%λιπος Και γενικα οποτε δν τις φτανω καλυπτω με το ροφημα. Ειναι καλο να το αφησω ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by Therock View Post
    Γεια σας;Ειμαι 16χρονων 1.82υψος κ 61κιλα κ επιθυμω να φτασω τα 70.Η διατροφη μου ειναι η εξης
    πρωινο: 300μλ γαλα 80γρ βρψμη κουακερ 1 σκουπ whey protein
    Δεκατιανο:τοστ με μαυρο ψωμι 2 φετες γαλοπουλα κ 1 φετα τυρι light ,μια μπανανα κ μια μπαρα digestive με μαυρη σοκολατα
    Μεσημεριανο: 120γρ κοτοπουλο/μπιφτεκια(απαχο μοσχαρι χωρις πλυ ψωμι)/μοσχαρι/μπριζολα(χωρις λιπος) και 250-300γρ ρυζι/μακαρονια κ καμι φορα σαλατα με βαλσαμικο
    απογευματινο:γιαουρτι 2% κ μια μπανανα κ ροφημα ογκου
    (μερικες φορες πριν το γκυμ μια μπαρα inkospor με 0.2 γρ ζαχαρη 2.7λιπος)
    Μετα την προπονηση 1σκουπ whey με μια μπανανα
    βραδυνο 21-22.00περιπου: ιδιο με μεσημερι απλα με τονο 120γρ κοτοπουλο/μπιφτεκια(απαχο μοσχαρι χωρις πλυ ψωμι)/μοσχαρι/μπριζολα(χωρις λιπος) και 250-300γρ ρυζι/μακαρονια
    πριν τον υπνο:γιαουρτι 2%η 0% με 15γρ καρυδια
    προσπαθω να παιρνω 3300 θερμιδες περιπου με 50-55%υδατ/30πρωτ/15-20%λιπος Και γενικα οποτε δν τις φτανω καλυπτω με το ροφημα. Ειναι καλο να το αφησω ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!
    Γειά σου φίλε. καλωσόρισες στο forum. Η διατροφη σου για εμένα δεν είναι καθόλου καλή. ξεκίνησε το διάβασμα στο forum στα άρθρα σχετικά με την διατροφή και μην περιμένεις από κανέναν να σου δώσει έτοιμο πράγμα. από εκεί και πέρα, είσαι 16 χρόνων, ποιος ο λόγος να παίρνεις whey και γιατί 3 φορές την μερα; ποιος σου το είπε αυτό; στην ηλικια που είσαι το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται ο οργανισμός σου είναι η σκονη! καθαρό φαγητό είναι η λύση! από κει και πέρα για μια σωστή και καθαρή διατροφή για χτησιμο σώματος δεν νοείται το ψωμι, οι μπάρες σοκολατας, τα μπιφτεκια με ψωμί, τα λάδια κλπ. για εμένα το θέμα του όγκου θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και είναι πολύ δύσκολο πράγμα γιατί μπορεί τα κιλά που θες να βάλεις να είναι όλα λίπος. είσαι 61 κιλά... για να πας 70 που θέλεις και να βάλεις όσο το δυνατό λιγότερο λίπος νομίζω φαντάζεσαι ότι θέλεις αρκετό διάστημα, υπομονή και επιμονη, σκληρή διατροφή και γυμναστική. βέβαια είσαι 16 χρόνων. φρόντισε λοιπον εάν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρα, να βγάλεις ψωμιά, λάδια και σοκολάτες και να στρώσεις διατροφή σωστή ή όσο το δυνατόν καλύτερη γίνεται! με την τωρινή διατροφή σου για εμένα μην περιμένεις αποτελέσματα.

    φιλικά πάντα.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    15-03-17
    Posts
    26

    Default

    Δν κτλαβες ψωμι δεν τρωω καθολου στα μπιφτεκια οποτε τρωω μπενει το πολυ 20γρ λαδι αν τρωω θα ειναι στη σαλατα το πολυ 2-3 γρ.Σοκολατα επισης δεν τρωω αν εννοεις την μπαρα digestive νμζ δν επηρεαζει εχει 5γρ λιπαρα κ 0.5 σαχαρη,οσο για την αλλη της inkospor την χρησιμποιω 1-2 φορσς την εβδομα κ ουτε.Τωρα δν κτλβενω γτ η διατροφη μ δν ειναι καλη και για την πρωτεινη σε σκονη 2 φορες τη χρησιμοπιω το ροφημα ογκου δν εχει!!! Αν μπορεις εξηγησε μου λιγο ακομα για ποιο λογο δν σαρεσει;

  4. #4
    New Member
    Join Date
    15-03-17
    Posts
    26

    Default

    Ροφημα ογκου εννοω το σπιτικο της καρδουλας

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Therock View Post
    Δν κτλαβες ψωμι δεν τρωω καθολου στα μπιφτεκια οποτε τρωω μπενει το πολυ 20γρ λαδι αν τρωω θα ειναι στη σαλατα το πολυ 2-3 γρ.Σοκολατα επισης δεν τρωω αν εννοεις την μπαρα digestive νμζ δν επηρεαζει εχει 5γρ λιπαρα κ 0.5 σαχαρη,οσο για την αλλη της inkospor την χρησιμποιω 1-2 φορσς την εβδομα κ ουτε.Τωρα δν κτλβενω γτ η διατροφη μ δν ειναι καλη και για την πρωτεινη σε σκονη 2 φορες τη χρησιμοπιω το ροφημα ογκου δν εχει!!! Αν μπορεις εξηγησε μου λιγο ακομα για ποιο λογο δν σαρεσει;
    αφαίρεσε τις σοκολάτες και τις μπάρες εντελώς. ΔΕΝ χρειάζεσαι πρωτεινη σε σκόνη! είσαι 16 χρόνων δεν την χρειάζεται ο οργανισμός σου! καθαρό φαγητό και μόνο! επίσης στο πρωινο ή στο μετα-προπονητικό σου ή και στα δύο βάλε ασπραδια και ολόκληρα αυγα (κροκο μόνο στο πρωινο όχι στο μεταπροπονητικο). επίσης έχεις πολλά γραμμάρια υδατάνθρακα. τα υπολογίζω πάνω από 550! πρόσεχε γιατί είσαι λίγα κιλά και μπορεί να λιπωσεις ευκολα! για να βάλεις 9 κιλά χρειάζεσαι πολλούς μήνες για να είναι καθαρά! και πολύ γυμναστική! δεν γίνεται από την μία μέρα στην άλλη! τα κρέατα σου πως είναι μαγειρεμενα;

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Therock View Post
    Γεια σας;Ειμαι 16χρονων 1.82υψος κ 61κιλα κ επιθυμω να φτασω τα 70.Η διατροφη μου ειναι η εξης
    πρωινο: 300μλ γαλα 80γρ βρψμη κουακερ 1 σκουπ whey protein
    Δεκατιανο:τοστ με μαυρο ψωμι 2 φετες γαλοπουλα κ 1 φετα τυρι light ,μια μπανανα κ μια μπαρα digestive με μαυρη σοκολατα
    Μεσημεριανο: 120γρ κοτοπουλο/μπιφτεκια(απαχο μοσχαρι χωρις πλυ ψωμι)/μοσχαρι/μπριζολα(χωρις λιπος) και 250-300γρ ρυζι/μακαρονια κ καμι φορα σαλατα με βαλσαμικο
    απογευματινο:γιαουρτι 2% κ μια μπανανα κ ροφημα ογκου
    (μερικες φορες πριν το γκυμ μια μπαρα inkospor με 0.2 γρ ζαχαρη 2.7λιπος)
    Μετα την προπονηση 1σκουπ whey με μια μπανανα
    βραδυνο 21-22.00περιπου: ιδιο με μεσημερι απλα με τονο 120γρ κοτοπουλο/μπιφτεκια(απαχο μοσχαρι χωρις πλυ ψωμι)/μοσχαρι/μπριζολα(χωρις λιπος) και 250-300γρ ρυζι/μακαρονια
    πριν τον υπνο:γιαουρτι 2%η 0% με 15γρ καρυδια
    προσπαθω να παιρνω 3300 θερμιδες περιπου με 50-55%υδατ/30πρωτ/15-20%λιπος Και γενικα οποτε δν τις φτανω καλυπτω με το ροφημα. Ειναι καλο να το αφησω ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!

    Kαλή ειναι η διατροφή σου. Το ρόφημα πρωτεινης το γνωριζουν οι γονεις σου οτι το χρησιμοποιείς;
    Απο προπονηση τι κανεις;

  7. #7
    New Member
    Join Date
    15-03-17
    Posts
    26

    Default

    Σε αντικολητικο τηγανι χωρις καθολου λαδι.Μπαρα αν φαω θα ειναι στο σχολειο μερα παρα μερα που δεν εχει πολυ(στην ουσια την τρωω για συμπληρωση θερμιδων).Τον θδατανθρακα τον βγαζω 400(τα 300γ μακαρονια αν δν κανω λαθος 75-80υδατ εχουν βρασμενα παντα αρα 160 απο εδω/βρωμη 55γ υδατ γαλα 15γ υδατ κ ψωμι τοστ 19 και δυο μπανανες συνολο 40γ υδατ αρα 130γ υδατ/απο ροφημα κ λοιπα 130μαξ αρα 420γ περιπου διορθωσε με αν κανω λαθος) κ λιπος συνολικα περνω 65 γρ την ημερα περιππυ κ πρωτεινη 200-220. Οι θερμιδες μου ειναι καλες; λες να μειωσω τον υδατναυτακα και να τον παω στα 200γρ ρυζι/μακαρονι ανα γευμα;

  8. #8
    New Member
    Join Date
    15-03-17
    Posts
    26

    Default

    Ναι αλλα θα το σταματησω τωρα γτ το πηρα με χιλια ζορια ενα σακουλακι των 400γ ειχα παρει.Οταν λετε καλη δεν χρειαζεται να μειωσω τα μακαρονια και γενικα υδατανξρακα; και γενικα τις θερμκδες που ειναι 3300περιπου.Απο προοπονηση του musclemar που ειχε στειλει σε ενα λινκ ΤΝΒ-28.Επισης μακαρονια κανει τρωω καθε μερα γιατι εχουν πολυ αλευρι και γενικα παιρνω μονο ολικης η τα πολυχρωμα οπως κ ρυζι

  9. #9
    New Member
    Join Date
    15-03-17
    Posts
    26

    Default

    Κ ροφημα ογκου παντα ενοοω το δικο σας οχι τα weight gainer του εμποριου

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    16χρ παιδι εισαι, θα τρως ποικιλια τροφων. Μια χαρα ειναι και το μακαρονι. Τη μια μερα θα τρως ρυζι, την αλλη μακαρονια, την αλλη πατατες, την αλλη οσπρια. Κοιτα τη γενικη εικονα, να τρως απ ολα. Θα κοιτα το σωμα σου πως ανταποκρινεται και αναλογως θα κανεις αλλαγες.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    15-03-17
    Posts
    26

    Default

    Συνηθως τρωω κοτοππυλο(3-4φορες τη βδομαδα),τονο(3-4φορς τη βδομαδα),μοσχαρι νουα(1φορα τη βδομαδα),φακες (1φορα),μπιφτεκια χωρις ψωμι(1-2φορες στις δυο βδομαδες),μπριζολα (1φορα στις δυο βδομαδες) και οταν τρωω το μεσημερι ρυζι το βραδυ τρωω μακαρονι δηλαδη τα αντιστρεφω.Κατι αλλο την πρωτεινη(σκονης λετε να την κοψω η να την εχω μονο μετα το γυμναστηριο;) και αν τη κοψω να τρωω ασπραδια αυγου; Οι ασκησεις που κανω ειναι καλες;

  12. #12
    New Member
    Join Date
    15-03-17
    Posts
    26

    Default

    Ξεχασα και 1 φορα σαρδελα η γαυρο στο φουρνο χωρις λαδι.Τις μπαρες Καρδουλα λες να τις σταματησω;

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κράτα το συμπλήρωμα πρωτεινης για μετά την προπόνηση. Μπάρες μια στο τόσο φάε, δεν είναι προς θάνατο.

  14. #14

    Default

    κράτησε τις συμβουλές της ειρήνης! νόμιζα ότι τα μακαρόνια τα ζυγιζες ωμα. επέλεξε περισσότερες φορές πατάτα ρύζι και οσπρια από υδατανθρακες και λιγότερο μακαρόνια. πρόσθεσε ασπραδια αυγων και ολόκληρα αυγα για ακόμη καλύτερες πηγές πρωτεινης και λιπαρων. επίσης παίρνεις υπερβολική πρωτεινη. για την ηλικία και το επίπεδο σου 1,5γραμμαριο/κιλό σωματικού σου βάρους είναι μια χαρά! επίσης 4 φορές τόνο την βδομάδα δεν είναι και ότι καλύτερο λόγω του ότι είναι κονσέρβα και έχει πολύ αλάτι και γενικά δεν είναι ότι καλύτερο. επέλεξε από ψάρι σολωμο φρέσκο, γλώσσα φιλέτο, μπακαλιάρο φιλέτο. για μένα μετά το γυμναστήριο άσε την πρωτεινη και βουρ στα ασπραδια τρελε μου.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    15-03-17
    Posts
    26

    Default

    Οχι ξερετε τι τελειωνω αγγλικα φροντ 19.20 κ παω κατςυθειαν γκυμ και τρωω μια μπαρα digestive 25γρ χωρις ζαχαρη 0.2 κ λιπος 5 η ουτε κ τρωω απο το σπιτι 17.00 κ τελιωνω γκυμ 21.00 χρειαζεται να τρωω τη μπαρα η οχι; αντι για συμπληρωμα να βαζω ασπραδι αυγου το πρωι;

  16. #16

    Default

    Quote Originally Posted by Therock View Post
    Οχι ξερετε τι τελειωνω αγγλικα φροντ 19.20 κ παω κατςυθειαν γκυμ και τρωω μια μπαρα digestive 25γρ χωρις ζαχαρη 0.2 κ λιπος 5 η ουτε κ τρωω απο το σπιτι 17.00 κ τελιωνω γκυμ 21.00 χρειαζεται να τρωω τη μπαρα η οχι; αντι για συμπληρωμα να βαζω ασπραδι αυγου το πρωι;
    αν κατάλαβα καλά τρως στις 17:00 και πας φροντ και από εκεί τελειώνεις 19:20 και πας γυμναστήριο. βέβαια δεν κατάλαβα αν τρως την μπαρα πριν το γυμναστήριο ή μετά. για εμένα κοψτην εντελώς. ΔΕΝ σου χρειάζεται σου είναι άχρηστη... πρεπει να χωνεψεις το φαγητό σου για να κάνεις γυμναστική... το φαγητό που τρως στις 17:00 το γιαούρτι με την μπανάνα είναι υπεραρκετο για να έχεις άδειο στομάχι και να βγάλεις δυνατή προπόνηση. βγάλε το συμπλήρωμα το πρωί και βάλε ασπραδια!

    Υ.Γ ρε μαγκα 18 χρόνων είμαι μην μου μιλάς στον πληθυντικό χαχαχα

  17. #17
    New Member
    Join Date
    15-03-17
    Posts
    26

    Default

    Αλα σκεφτομουν οτι απο τις 5-9.20 περιπου ειναι πολυ ωρα νηστικος για αυτο.Επισης πολλες φορες τρωω για βραδυ 22.00-22.30 που ειναι πολυ αργα ,κανω μεγαλο κακο;

  18. #18

    Default

    Quote Originally Posted by Therock View Post
    Αλα σκεφτομουν οτι απο τις 5-9.20 περιπου ειναι πολυ ωρα νηστικος για αυτο.Επισης πολλες φορες τρωω για βραδυ 22.00-22.30 που ειναι πολυ αργα ,κανω μεγαλο κακο;
    φιλε μου το στομάχι σου πρέπει να αδειάσει και να έχεις χωνεψει για να κάνεις προπόνηση αλλιώς θα έχεις κάποιες επιπλοκές του τύπου να είσαι φουσκωμενος και να μην μπορείς να βγάλεις την προπονηση ή να έχεις τάσεις για εμετό. 2 ώρες νηστικος είναι λίγη ώρα εκτός αν τρως ένα σνακ. εγώ τι να πω δλδ που τρώω το πρωί στις 8 και μένω νηστικος μέχρι τις 2:30 που θα κάνω προπόνηση και θα ξαναπάω στις 4; χαχαχαχα απλάκα τρώω ένα γεύμα πλούσιο σε υδατανθρακες και πρωτεΐνες και με υπερκραταει σε ενέργεια. εάν είσαι μέσα στα μακρος σου δεν έχεις θέμα ότι ώρα και αν φας, αν τρως τελευταίο γεύμα στις 10 γιαούρτι με ξηροκαρπια είσαι μια χαρά. αν τρως τελευταίο γεύμα στις 10 και αυτό είναι Burger ή το μισό ταψί παστιτσιο που έφτιαξε η μητέρα σου εκεί υπάρχει ένα θέμα χαχαχαχα

  19. #19
    New Member
    Join Date
    15-03-17
    Posts
    26

    Default

    Οχι στις 22.00 τρωω 250γρ μακαρονια/ρυζι με 100γρ τονο

  20. #20

    Default

    Quote Originally Posted by Therock View Post
    Οχι στις 22.00 τρωω 250γρ μακαρονια/ρυζι με 100γρ τονο
    προσαρμοσε την διατροφή σου ακόμα καλύτερα. προσπάθησε να βελτιώσεις όχι μόνο την ποιότητα αλλά και τον χρονισμο των γευματων σου. αν είσαι στα μακρος σου νταξει δεν θα σε επηρεάσει τόσο να φας υδατανθρακες το βράδυ αλλά θα σου συνέστηνα για τελευταίο γεύμα να έχεις γιαούρτι/cottage + πηγή καλών λιπαρων.

    μην περιμένεις από κανέναν να σου πει τι και πότε πρέπει να τρως στο ξαναλέω. εάν διαβάσεις προσεκτικά όλα τα άρθρα διατροφής θα φτιάξεις μόνοΣ σου μετά από πειραματισμους την καλύτερη διατροφή για εσενα

  21. #21
    New Member
    Join Date
    15-03-17
    Posts
    26

    Default

    Το γιαπυρτι το τρωω στις 24.00 με 10γρ καρυδια και τοτε καλυπτω τα μακρος παντως τις τελευταιες βοδμαδες που το κανω βλεπω καλα αποτελεσματα

  22. #22

    Default

    Quote Originally Posted by Therock View Post
    Το γιαπυρτι το τρωω στις 24.00 με 10γρ καρυδια και τοτε καλυπτω τα μακρος παντως τις τελευταιες βοδμαδες που το κανω βλεπω καλα αποτελεσματα
    τότε συνέχισε


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή για όγκο
    By panoyk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 06-02-15, 18:45
  2. Η Διατροφή Μου Για Όγκο
    By maviator in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 06-10-12, 15:58
  3. Διατροφή μου για όγκο..
    By ΦΩΤΗΣ83 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 05-09-12, 13:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •