Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 69 of 69
  1. #61
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Κακώς θα σου γράψω κι εγώ κάτι. Είμαι σίγουρος ότι θα το πάρεις στραβά.
    Ειλικρινά θα στο πω για το καλό σου. Αν δε θες, μη με πιστέψεις.

    Ναι, τα 10 χλμ/ώρα είναι πολύ αργό. Δεν είναι sprint.
    Τα 10 χλμ/ώρα είναι 10 χλμ/3600 δευτερόλεπτα. Αυτό μεταφράζεται σε 36 δευτερόλεπτα για να κάνεις 100στάρι.
    Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι αυτό δεν μπορεί να είναι το 90% του σπριντ σου φίλε.

    Για να σου δώσω να καταλάβεις, δες ένα βίντεο από ένα τυχαίο κοριτσάκι που κάνει τα 100 μέτρα σε 30 δευτερόλεπτα (δηλαδή πιο γρήγορα από τα 10 χλμ/ώρα που λες)



    E όχι. Δεν είναι δυνατόν να είναι αυτή η ταχύτητα του σπριντ σου.
    Πολύ απλά, δεν κάνεις HIIT. Μην ταλαιπωρήσαι τσάμπα, αυτό δεν είναι HIIT.
    Κάνε 30 με 40 λεπτά με σταθερή ταχύτητα γύρω στα 8 χλμ/ώρα και σταδιακά ανέβαζέ το.
    Θα έχεις και καλύτερες αποθεραπείες και είναι κάτι που μπορείς να το κάνεις καθημερινά μετά τα βάρη σου
    (ακόμα και μέσα στην ημέρα).

    Στο ξαναλέω. Δε στα λέω για σου κάνω τον έξυπνο. Και δεν νομίζω ότι κανένα από τα παιδιά έχει προηγούμενα μαζί σου, συμβουλές σου δίνουν. Τώρα εσύ κρίνε και φίλτραρε. Να 'σαι καλά και συνέχισε την προσπάθειά σου.
    Φίλε μου Ηλία εγώ είμαι ΥΠΕΡΒΑΡΟΣ!!! και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ και μπορεί να τρέχω και λιγότερο και από ένα κοριτσάκι 10 και 8 χρονών!!!
    Το παράδειγμα είναι ΑΚΥΡΟ γιατί τρέχει 100 μέτρα και τέλος!!!
    Ενώ το Πρόγραμμα HIIT είναι 40 λεπτά και όχι 15 δευτερόλεπτα.
    Και επειδή δεν έχω καμία απολύτος διάθεση να κάθομαι και να γράφω ότι να ναι κυριολεκτικά

    Ας μπω λίγο μέσα στο δικό σου το μυαλό (όσο μπορώ) Συγκρίνεις έναν άνθρωπο που θα τρέξει 100 μέτρα εγώ σου λέω 15 δευτερόλεπτα
    Με μια προπόνηση η οποία είναι 40 λεπτά η οποία προπόνηση για να γίνει σωστά θα πρέπει να καταφέρεις να την βγάλεις όπως πρέπει

    2ον γιατί στέκεσαι στην ταχύτητα που κάνω εγώ την HIIT ?
    Μήπως είπα εγώ παιδιά εγώ με τόσο τρέχω τόσο να τρέχετε και εσείς και δεν το θυμάμαι?
    Είπα πάρα πολλές φορές πως ο κάθε ένας μπορεί να προσαρμόσει την ταχύτητα βάσει των δυνάμεων και της αντοχής του.

    3ον η Συγκεκριμένη προπόνηση είναι από τον Bill Phillips ο οποίος έχει γράψει το Body For Life από εκεί είναι η Προπόνηση άσχετος και ο Bill Phillips.
    Last edited by Zyzz the king; 29-03-17 at 17:45.

  2. #62
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Φίλε μου Ηλία εγώ είμαι ΥΠΕΡΒΑΡΟΣ!!! και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ και μπορεί να τρέχω και λιγότερο και από ένα κοριτσάκι 10 και 8 χρονών!!!
    Το παράδειγμα είναι ΑΚΥΡΟ γιατί τρέχει 100 μέρτρα και τέλος!!!
    Ενώ το Πρόγραμμα HIIT είναι 40 λεπτά και όχι 15 δευτερόλεπτα.
    Και επειδή δεν έχω καμία απολύτος διάθεση να κάθομαι και να γράφω ότι να ναι κυριολεκτικά

    Ας μπω λίγο μέσα στο δικό σου το μυαλό (όσο μπορώ) Συγκρίνεις έναν άνθρωπο που θα τρέξει 100 μέτρα εγώ σου λέω 15 δευτερόλεπτα
    Με μια προπόνηση η οποία είναι 40 λεπτά η οποία προπόνηση για να γίνει σωστά θα πρέπει να καταφέρεις να την βγάλεις όπως πρέπει

    2ον γιατί στέκεσαι στην ταχύτητα που κάνω εγώ την HIIT ?
    Μήπως είπα εγώ παιδιά εγώ με τόσο τρέχω τόσο να τρέχετε και εσείς και δεν το θυμάμαι?
    Είπα πάρα πολλές φορές πως ο κάθε ένας μπορεί να προαρμοσει την ταχύτητα βάσει των δυνάμεων και της αντοχής του.

    3ον η Συγκεκριμένη προπόνηση είναι από τον Bill Phillips ο οποίος έχει γράψει το Body For Life από εκεί είναι η Προπόνηση άσχετος και ο Bill Phillips.
    1ον Δεν είσαι τόσο υπέρβαρος όσο έχεις στο μυαλό σου. Χαλάρωσε, δε χρειάζεται να χάσεις 20-30 κιλά. Κοίτα τους γύρω σου, κοίτα τους φίλους σου, τους παλιούς συμμαθητές σου. Σου βάζω στοίχημα ότι είσαι σε καλύτερη κατάσταση από τους περισσότερους. Ξεκόλλα. Από τη μία υποβιβάζεις τον εαυτό σου χωρίς λόγο και από την άλλη τον υποτιμάς αν πιστεύεις ότι τρέχεις πιο αργά από ένα παιδάκι.

    2ον Δεν έχεις καταλάβει προφανώς γιατί σου έδωσα αυτό το παράδειγμα. Για να καταλάβεις ότι το μάξιμουμ ταχύτητας που μπορείς να πιάσεις σίγουρα είναι μεγαλύτερο από αυτό στο video. Και η HITT φίλε ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι έχει σχέση με το μάξιμουμ της ταχύτητας που μπορείς να πιάσεις σε ένα σπριντ (το 100στάρι είναι σπριντ). Για να κάνεις HIIT πρέπει να εναλλάσεις χαλαρό τρέξιμο με γρήγορο, όπου το γρήγορο γίνεται σε ταχύτητα πολύ κοντά στο μάξιμουμ που μπορείς να πιάσεις. Γι'αυτό και άλλωστε είναι απίστευτα δύσκολη άσκηση. Γι'αυτό και βλέπεις ΥΠΕΡ-ΕΜΠΕΙΡΑ μέλη του forum (Ειρήνη) να σου λένε ότι αυτό που πολλοί λέτε ΗΙΙΤ στην πραγματικότητα δεν είναι.

    Και ξέρεις γιατί στα εξήγησα? Ο ένας λόγος είναι γιατί στην ουσία χάνεις το χρόνο σου πιστεύοντας ότι κάνεις ΗΙΙΤ ενώ δεν κάνεις και μετά από λίγο καιρό θα απογοητευτείς που δε θα δεις τα αποτελέσματα που περιμένεις. Ο άλλος είναι ότι πολλά από τα νέα μέλη του forum θα διαβάζουν να συζητάτε για ΗΙΙΤ και θα έχουν λάθος εντύπωση, ότι είναι άσκηση που μπορεί να γίνεται συχνά και θα κάνουν τα ίδια λάθη και θα έχουν τις ίδιες απογοητεύσεις.

    Τελευταία φορά που θα σε συμβουλεύσω. Δούλεψε, κοίτα να τρέφεσαι σωστά και έξυπνα. Και κάνε υπομονή και θα γίνει αυτό που θέλεις. Αν η όλη σου προσπάθεια είναι μόνο για να προλάβεις να είσαι έτοιμος για το καλοκαίρι αναθεώρησε. Ας έρθει το αποτέλεσμα όποτε έρθει, εσύ να είσαι συνεπής και όλα θα πάνε καλά.

    3ον Σταμάτα να διαβάζεις βιβλία, internet και YouTube. Η απίστευτα πολλή πληροφορία το μόνο που θα σου κάνει θα είναι να σε μπερδέψει. Κοίτα δώσε μεγάλη βάση στην προπόνησή σου, ότι προπόνηση είναι, βάρη, τρέξιμο ή οτιδήποτε. Όταν ένας άνθρωπος γυμνάζεται τακτικά και σωστά και τρέφεται ελαφρά υποθερμιδικά (για όσο χρειαστεί) είναι δεδομένο πως και το σώμα του θα φτιάξει και θα χάσει τα κιλά που θέλει. Πείσμα και υπομονή.

  3. #63
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    1ον Δεν είσαι τόσο υπέρβαρος όσο έχεις στο μυαλό σου. Χαλάρωσε, δε χρειάζεται να χάσεις 20-30 κιλά. Κοίτα τους γύρω σου, κοίτα τους φίλους σου, τους παλιούς συμμαθητές σου. Σου βάζω στοίχημα ότι είσαι σε καλύτερη κατάσταση από τους περισσότερους. Ξεκόλλα. Από τη μία υποβιβάζεις τον εαυτό σου χωρίς λόγο και από την άλλη τον υποτιμάς αν πιστεύεις ότι τρέχεις πιο αργά από ένα παιδάκι.

    2ον Δεν έχεις καταλάβει προφανώς γιατί σου έδωσα αυτό το παράδειγμα. Για να καταλάβεις ότι το μάξιμουμ ταχύτητας που μπορείς να πιάσεις σίγουρα είναι μεγαλύτερο από αυτό στο video. Και η HITT φίλε ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι έχει σχέση με το μάξιμουμ της ταχύτητας που μπορείς να πιάσεις σε ένα σπριντ (το 100στάρι είναι σπριντ). Για να κάνεις HIIT πρέπει να εναλλάσεις χαλαρό τρέξιμο με γρήγορο, όπου το γρήγορο γίνεται σε ταχύτητα πολύ κοντά στο μάξιμουμ που μπορείς να πιάσεις. Γι'αυτό και άλλωστε είναι απίστευτα δύσκολη άσκηση. Γι'αυτό και βλέπεις ΥΠΕΡ-ΕΜΠΕΙΡΑ μέλη του forum (Ειρήνη) να σου λένε ότι αυτό που πολλοί λέτε ΗΙΙΤ στην πραγματικότητα δεν είναι.

    Και ξέρεις γιατί στα εξήγησα? Ο ένας λόγος είναι γιατί στην ουσία χάνεις το χρόνο σου πιστεύοντας ότι κάνεις ΗΙΙΤ ενώ δεν κάνεις και μετά από λίγο καιρό θα απογοητευτείς που δε θα δεις τα αποτελέσματα που περιμένεις. Ο άλλος είναι ότι πολλά από τα νέα μέλη του forum θα διαβάζουν να συζητάτε για ΗΙΙΤ και θα έχουν λάθος εντύπωση, ότι είναι άσκηση που μπορεί να γίνεται συχνά και θα κάνουν τα ίδια λάθη και θα έχουν τις ίδιες απογοητεύσεις.


    Τελευταία φορά που θα σε συμβουλεύσω. Δούλεψε, κοίτα να τρέφεσαι σωστά και έξυπνα. Και κάνε υπομονή και θα γίνει αυτό που θέλεις. Αν η όλη σου προσπάθεια είναι μόνο για να προλάβεις να είσαι έτοιμος για το καλοκαίρι αναθεώρησε. Ας έρθει το αποτέλεσμα όποτε έρθει, εσύ να είσαι συνεπής και όλα θα πάνε καλά.

    3ον Σταμάτα να διαβάζεις βιβλία, internet και YouTube. Η απίστευτα πολλή πληροφορία το μόνο που θα σου κάνει θα είναι να σε μπερδέψει. Κοίτα δώσε μεγάλη βάση στην προπόνησή σου, ότι προπόνηση είναι, βάρη, τρέξιμο ή οτιδήποτε. Όταν ένας άνθρωπος γυμνάζεται τακτικά και σωστά και τρέφεται ελαφρά υποθερμιδικά (για όσο χρειαστεί) είναι δεδομένο πως και το σώμα του θα φτιάξει και θα χάσει τα κιλά που θέλει. Πείσμα και υπομονή.
    Ευχαριστώ για της συμβουλές οι οποίες είναι πολύ χρήσιμες.
    Πιστεύω πως γνωρίζεις από το λογκ μου πως δεν με ενδιαφέρει με την καμία το σώμα για το καλοκαίρι και την παραλία
    και πως γυμνάζομαι όλο τον χρόνο και ο στόχος μου μου είναι μακροπρόθεσμος.

  4. #64
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Σάκη μάλλον δεν έχεις καταλάβει το πρωτόκολλο της ΗΙΙΤ. Και μόνο που λες στο ίδιο κείμενο ότι είσαι υπέρβαρος και κάνεις ΗΙΙΤ 40 λεπτά, αυτό φαίνεται. Αν προσπαθούσες να κάνεις σωστά το πρωτόκολλο, θα έκανες 3-4 σπριντ και θα σταματούσες. Διάρκεια προπόνησης, 6 λεπτά.

    Ανεβοκατεβάζοντας τη ταχύτητα απο το 8 στο 10 για 40 λεπτά, δεν κάνεις ΗΙΙΤ. Κάνεις απλά intervals.

    ΗΙΙΤ θα έκανες εάν sprintαρες 10-15 φορές στο 80-95% (πρακτικά τα δίνεις όλα) για 10'' με 30'' και ξεκουραζόσουν για 20''-30''. Σύνολο προπόνησης max 30-35 λεπτά.

    Δεν είναι κακό να κάνεις intervals αλλά αυτό να έχεις υπόψη σου δεν είναι ΗΙΙΤ.

    edit: με πρόλαβε, πάλι, ο secret of steel.
    Last edited by Achillezzz; 29-03-17 at 18:16.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #65
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Οκ παιδιά δεν ξαναγράφω τίποτα μην αγχώνεστε έχετε δίκιο όλοι μην πάρω και κανέναν άνθρωπο στον λαιμό μου εγώ που είμαι άσχετος!!!
    Ζητώ συγνώμη καλή συνέχεια σε όλους και καλές προπονήσεις!!!

  6. #66
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αντί να το παίρνεις στραβά, προβληματίσου και κράτα τις συμβουλές που σου δόθηκαν και δεν θα χάσεις!

  7. #67
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Σάκη μάλλον δεν έχεις καταλάβει το πρωτόκολλο της ΗΙΙΤ. Και μόνο που λες στο ίδιο κείμενο ότι είσαι υπέρβαρος και κάνεις ΗΙΙΤ 40 λεπτά, αυτό φαίνεται. Αν προσπαθούσες να κάνεις σωστά το πρωτόκολλο, θα έκανες 3-4 σπριντ και θα σταματούσες. Διάρκεια προπόνησης, 6 λεπτά.

    Ανεβοκατεβάζοντας τη ταχύτητα απο το 8 στο 10 για 40 λεπτά, δεν κάνεις ΗΙΙΤ. Κάνεις απλά intervals.

    ΗΙΙΤ θα έκανες εάν sprintαρες 10-15 φορές στο 80-95% (πρακτικά τα δίνεις όλα) για 10'' με 30'' και ξεκουραζόσουν για 20''-30''. Σύνολο προπόνησης max 30-35 λεπτά.

    Δεν είναι κακό να κάνεις intervals αλλά αυτό να έχεις υπόψη σου δεν είναι ΗΙΙΤ.

    edit: με πρόλαβε, πάλι, ο secret of steel.
    ΈΤσι κάνω κι εγώ με την HIΤ, που την κάνω τώρα γιατί εφαρμόζω κάποιες αεροβικές τέτοιου στυλ να τις δοκιμάσω πριν τις δώσω σε πελάτες μου, όπου κάνω το 80 - 95% για 30 δεύτερα (αργότερα αυτό αυξάνεται όσο ανεβάζω αντοχή), "ξεκούραση" για 1 λεπτό (αργότερα αυτό μειώνεται όσο ανεβάζω αντοχή) και βάζω πριν και μετά ένα ζέσταμα και μια αποθεραπεία, σύνολο 20 - 25 λεπτά.

    Για εμένα, στο σώμα μου, καμιά σχέση το αποτέλεσμα όπως με την μακράς διαρκείας - μετρίας εντάσεως.

    Επίσης να κοιτάξετε ποιό είναι το αντίκτυπο της HIT στην κορτιζόλη και ποιό είναι το όφελος της μακράς διαρκείας στην αιμάτωση (κάπου του είχε γράψει ο Αλέξανδρος ο Μπελεγρής παλιότερα) και στην "ξεκούραση" του νευρικού συστήματος.

    Ξαναλέω: όλα δουλεύουν όμως υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις και αξίζει να τα δοκιμάζουμε και να τους δίνουμε ευκαιρίες.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #68
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    ΈΤσι κάνω κι εγώ με την HIΤ, που την κάνω τώρα γιατί εφαρμόζω κάποιες αεροβικές τέτοιου στυλ να τις δοκιμάσω πριν τις δώσω σε πελάτες μου, όπου κάνω το 80 - 95% για 30 δεύτερα (αργότερα αυτό αυξάνεται όσο ανεβάζω αντοχή), "ξεκούραση" για 1 λεπτό (αργότερα αυτό μειώνεται όσο ανεβάζω αντοχή) και βάζω πριν και μετά ένα ζέσταμα και μια αποθεραπεία, σύνολο 20 - 25 λεπτά.
    Ωραίο ναι! Εγώ πάνω απο 30'' δεν πάω ποτέ, απλά αυξάνω την κλίση στο διάδρομο, αλλά εξαρτάται το άθλημα φαντάζομαι.

    Κάποτε που έκανα λιγότερα βάρη και είχα περισσότερη ενέργεια για προπόνηση ΗΙΙΤ έκανα ένα σκότωμα:

    30''/30'' ΗΙΙΤ x10-15
    μισή ώρα low cardio
    30''/30'' HIIT x (max)10

    Στη 2η ΗΙΙΤ περνάει η ζωή μπροστά απο τα μάτια σου.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #69
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Άλλη μεγάλη κολπάρα που είπε ο Αχιλλέας στην HIT:

    Επειδή το τρέξιμο καταπονεί πάρα πολύ αρθρώσεις ποδοκνημικής, γόνατα και ισχία, δεν αυξάνουμε την ένταση αυξάνοντας ταχύτητα, αλλά αυξάνοντας την κλίση.

    Ωραίο κόλπο για άτομα με ευαισθησία, τραυματισμό ή υπέρβαρα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορία Για Αερόβια & Μυικό Ιστό
    By Vasilis111 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 20-08-14, 22:29
  2. Διατροφη Για Καθαρο Μυϊκο Ιστο
    By venom1987 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 01-06-13, 22:24
  3. Συμβουλές Για Αύξηση Βάρους & Μυικό Ιστό
    By alexiptwtisths in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 26-12-12, 19:44
  4. αυξηση σε μυικο ιστο??
    By KORG in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 23-03-12, 13:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •