Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 69
  1. #31
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Τα πραγματα ειναι απλα.Ο καλυτερος τροπος και επωδυνος ταυτοχρονα για να χασουμε πολλες θερμιδες ειναι το γρηγορο τρεξιμο για πολλη ωρα.Αυτο απαιτει τελεια φυσικη κατασταση την οποια βοηθαει να οικοδομηθει η hiit.Γι αυτο και δεν κανουν οι αρχαριοι γρηγορο συνεχομενο τεμπο για πολλη ωρα και χρησιμοποιουν τη hiit για να αυξησουν ενταση

  2. #32
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Τα πραγματα ειναι απλα.Ο καλυτερος τροπος και επωδυνος ταυτοχρονα για να χασουμε πολλες θερμιδες ειναι το γρηγορο τρεξιμο για πολλη ωρα.Αυτο απαιτει τελεια φυσικη κατασταση την οποια βοηθαει να οικοδομηθει η hiit.Γι αυτο και δεν κανουν οι αρχαριοι γρηγορο συνεχομενο τεμπο για πολλη ωρα και χρησιμοποιουν τη hiit για να αυξησουν ενταση
    +1000 Έτσι είναι όπως τα λέει η Μίνα!!!

  3. #33
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Γρήγορο τρέξιμο και για πολλη ώρα!!!!!!!;;;;;
    Όταν λέμε τρέξιμο;;;;;;; Με πόσο τις εκατό της μεγίστης καρδιακής συχνότητας;;;;;
    Κι όταν λέμε για ωρα;;;;; Πόση ώρα;;;;;; 1 ώρα;;;; 2 ωρες;;;
    Μιλάμε για αερόβια άσκηση και δε βλέπω αναφορά πουθενά για τον νούμερο ενα παράγοντα της άσκησης αυτής... ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΆ!!!!
    Δηλαδή αν αρχίσω να τρέχω και πιάσω 85% και 90% της ΜΚΣ είναι οκ;;;;;;;;
    Στο 5 λεπτό αν προλάβω να το φτάσω, έχω φύγει με 8 εμφράγματα και 10 εγκεφαλικά!!!

    Όποιος το επιχειρήσει πάντως, καλό θα είναι να το κάνει στο στίβο του Ίδρυματος "Σταύρος Νιάρχος" γιατί είναι δίπλα το Ωνάσειο, θα του χρειαστεί!!!
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  4. #34
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by mjf View Post
    Γρήγορο τρέξιμο και για πολλη ώρα!!!!!!!;;;;;
    Όταν λέμε τρέξιμο;;;;;;; Με πόσο τις εκατό της μεγίστης καρδιακής συχνότητας;;;;;
    Κι όταν λέμε για ωρα;;;;; Πόση ώρα;;;;;; 1 ώρα;;;; 2 ωρες;;;
    Μιλάμε για αερόβια άσκηση και δε βλέπω αναφορά πουθενά για τον νούμερο ενα παράγοντα της άσκησης αυτής... ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΆ!!!!
    Δηλαδή αν αρχίσω να τρέχω και πιάσω 85% και 90% της ΜΚΣ είναι οκ;;;;;;;;
    Στο 5 λεπτό αν προλάβω να το φτάσω, έχω φύγει με 8 εμφράγματα και 10 εγκεφαλικά!!!

    Όποιος το επιχειρήσει πάντως, καλό θα είναι να το κάνει στο στίβο του Ίδρυματος "Σταύρος Νιάρχος" γιατί είναι δίπλα το Ωνάσειο, θα του χρειαστεί!!!


    Ετσι ακριβως.Και γενικοτητες γενικα πρεπει να αποφευγονται.Καλυτερο ως προς τι?Επωδυνο ως προς τι?Εγω που ειμαι 20 κιλα πανω απ το υψος μου δεν μπορω να τρεξω.Αυτο τι σημαινει?Οτι δεν μπορω να αποκομισω τα μεγιστα οφελη απο την αεροβικη?Το τρεξιμο δεν προσφερει κατι παραπανω οσον αφορα την οξειδωση του λιπους ουτε ως προς την καρδιαγγειακη λειτουργια(εκτος αν μιλαμε για πολυ υψηλες καρδιακες συχνοτητες της ταξης του 75% + οπου δεν μπορουν αν επιτευχθουν ευκολα με περπατημα.

    Οσον αφορα την HIIT .Καποιος που προπονειται σοβαρα με βαρη και εχει ως στοχο την καλυτερη δυνατη μυικη αναπτυξη δεν προτιμα hiit ως πρωτευουσα μορφη αεροβικης ασκησης(ασε που δεν ειναι αποκλειστικα αεροβικη αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα).Ας κανει καποιος hiit και ας παει την ιδια μερα ή την επομενη να κανει δυνατη προπονηση στα βαρη.Πολυ απλα δεν γινεται.Γι αυτο και προτιμαμε την παρατεταμενη αεροβια μεγαλυτερης διαρκειας.Και μια χαρα με αυτη εχουμε πεσει σε χαμηλα μονοψηφια ποσοστα παρα πολλοι απο εδω μεσα,δεν νομιζω οτι με την hiit θα ειχαμε περισσοτερα οφελη.Αντιθετως,θα λειτουργουσε πιθανοτατα ανασταλτικα στην εικονα μας.

  5. #35
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Post

    Quote Originally Posted by mjf View Post
    Γρήγορο τρέξιμο και για πολλη ώρα!!!!!!!;;;;;
    Όταν λέμε τρέξιμο;;;;;;; Με πόσο τις εκατό της μεγίστης καρδιακής συχνότητας;;;;;
    Κι όταν λέμε για ωρα;;;;; Πόση ώρα;;;;;; 1 ώρα;;;; 2 ωρες;;;
    Μιλάμε για αερόβια άσκηση και δε βλέπω αναφορά πουθενά για τον νούμερο ενα παράγοντα της άσκησης αυτής... ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΆ!!!!
    Δηλαδή αν αρχίσω να τρέχω και πιάσω 85% και 90% της ΜΚΣ είναι οκ;;;;;;;;
    Στο 5 λεπτό αν προλάβω να το φτάσω, έχω φύγει με 8 εμφράγματα και 10 εγκεφαλικά!!!

    Όποιος το επιχειρήσει πάντως, καλό θα είναι να το κάνει στο στίβο του Ίδρυματος "Σταύρος Νιάρχος" γιατί είναι δίπλα το Ωνάσειο, θα του χρειαστεί!!!
    Φίλε μου θέλω να σου απαντήσω αλλά πιστεύω πως το Ban θα το έχω στο τσεπάκι.
    Εσύ εαν θες ανέβα στον διάδρομο για 4 λεπτά με ταχύτητα 3 σταθερά όμως και μην ξεχάσεις να σφίγγεις τους κοιλιακούς σου καθώς κάνεις διάδρομο.
    Τα αποτελέσματα θα είναι τεράστια!!!

    Μετά από 1 μήνα Δοκίμασε και στο 3.2

  6. #36
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Ετσι ακριβως.Και γενικοτητες γενικα πρεπει να αποφευγονται.Καλυτερο ως προς τι?Επωδυνο ως προς τι?Εγω που ειμαι 20 κιλα πανω απ το υψος μου δεν μπορω να τρεξω.Αυτο τι σημαινει?Οτι δεν μπορω να αποκομισω τα μεγιστα οφελη απο την αεροβικη?Το τρεξιμο δεν προσφερει κατι παραπανω οσον αφορα την οξειδωση του λιπους ουτε ως προς την καρδιαγγειακη λειτουργια(εκτος αν μιλαμε για πολυ υψηλες καρδιακες συχνοτητες της ταξης του 75% + οπου δεν μπορουν αν επιτευχθουν ευκολα με περπατημα.

    Οσον αφορα την HIIT .Καποιος που προπονειται σοβαρα με βαρη και εχει ως στοχο την καλυτερη δυνατη μυικη αναπτυξη δεν προτιμα hiit ως πρωτευουσα μορφη αεροβικης ασκησης(ασε που δεν ειναι αποκλειστικα αεροβικη αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα).Ας κανει καποιος hiit και ας παει την ιδια μερα ή την επομενη να κανει δυνατη προπονηση στα βαρη.Πολυ απλα δεν γινεται.Γι αυτο και προτιμαμε την παρατεταμενη αεροβια μεγαλυτερης διαρκειας.Και μια χαρα με αυτη εχουμε πεσει σε χαμηλα μονοψηφια ποσοστα παρα πολλοι απο εδω μεσα,δεν νομιζω οτι με την hiit θα ειχαμε περισσοτερα οφελη.Αντιθετως,θα λειτουργουσε πιθανοτατα ανασταλτικα στην εικονα μας.
    Εγω αναφερθηκα στο τροπο που καιγονται περισσοτερες θερμιδες κι εμμεσα λιπος.Οσο περισσοτερη προσπαθεια καταβαλλει καποιος τοσο περισσοτερο afterburn δημιουργειται κι ετσι ανεβαινει ο μεταβολισμος στα υψη ολο το υπολοιπο της ημερας.Η hiit ειναι μια καλη προπονηση δυναμης και αντοχης ετσι ωστε να ανεβεις επιπεδο σε ταχυτητα και ανοχη στο γαλακτικο.Απο κει και περα δε πιστευω πως προσφερει πολυ σημαντικες αλλαγες στην εμφανιση

  7. #37
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Η hiit δεν ειναι καλη προπονηση δυναμης απ οποια αποψη και να το παρεις.Καλη προπονηση δυναμης ειναι το σκουοτ,οι αρσεις θανατου,οι πιεσεις παγκου,οι στρατιωτικες πιεσεις.

    Περισσοτερο λιπος καιγεται απο το μεγαλυτερο ελλειμα θερμιδων και απο πολλους ακομη παραγοντες(ενας απο αυτους και η αεροβια-αλλα οχι ο αποκλειστικος)

    Σε γενικες γραμμες ειναι ορθα αυτα που διευκρινισες τωρα,απλα δεν εχουν καμια σχεση με το ερωτημα του τοπικ.Δεν θα χασεις λιγοτερο μυικο ιστο με το να ανεβαινεις και να ''τρεχεις οσο πιο γρηγορα μπορεις'',αντιθετως.Λιγοτερο μυικο ιστο θα καψεις με σωστη προπονηση αντιστασεων,χαμηλης εντασης αεροβια ωστε να μπορεις να προπονεισαι με ενταση,με οχι πολυ μεγαλο ελλειμα θερμιδων και με σωστο supplementation.Ταπεινη μου αποψη παντα.

  8. #38
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Φίλε μου θέλω να σου απαντήσω αλλά πιστεύω πως το Ban θα το έχω στο τσεπάκι.
    Εσύ εαν θες ανέβα στον διάδρομο για 4 λεπτά με ταχύτητα 3 σταθερά όμως και μην ξεχάσεις να σφίγγεις τους κοιλιακούς σου καθώς κάνεις διάδρομο.
    Τα αποτελέσματα θα είναι τεράστια!!!

    Μετά από 1 μήνα Δοκίμασε και στο 3.2
    1ον. Δε κάνω αερόβιο στο διάδρομο.

    2ον. Η αερόβια μου γίνεται πάντα με καρδιοσυχνόμετρο ΓΙΑ ΝΑ ΞΈΡΩ ΤΙ ΚΆΝΩ και τι ακριβώς "δουλεύω" ανά πάσα στιγμή της αερόβιας μου άσκησης.
    Δε σημαίνει ότι όποιος δε χρησιμοποιεί καρδιοσυχνόμετρο, δε κάνει αερόβια και το απαντώ αυτό γιατί βλέπω απαντήσεις του στυλ "Δηλαδή όσοι δε χρησιμοποιούμε, δε κάνουμε αερόβιο;;;"
    Κάνουν και παρακάνουν, απλά μου αρέσει να ξέρω τι κάνω, όταν κάνω...

    3ον. Θα δοκιμάσω αυτό που με συμβούλευσες να κάνω αλλά το σημαντικό είναι ότι θα ζω για να το δοκιμάζω ξανά και ξανά.. Εσύ, έστω για μια φορά, τρέξε στο 90% της ΜΚΣ για έστω 10' και μετά έλα γράψε φορουμ ξανά, αν θα μπορείς δηλαδή.

    4ον. Αυτό για το BAN δε το κατάλαβα, μπορείς να μου μιλήσεις όπως αισθάνεσαι, δε παρεξηγώ φιλαράκο... Υπάρχουν και τα PM αν θες να ξεφύγεις.
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  9. #39
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Ετσι ακριβως.Και γενικοτητες γενικα πρεπει να αποφευγονται.Καλυτερο ως προς τι?Επωδυνο ως προς τι?Εγω που ειμαι 20 κιλα πανω απ το υψος μου δεν μπορω να τρεξω.Αυτο τι σημαινει?Οτι δεν μπορω να αποκομισω τα μεγιστα οφελη απο την αεροβικη?Το τρεξιμο δεν προσφερει κατι παραπανω οσον αφορα την οξειδωση του λιπους ουτε ως προς την καρδιαγγειακη λειτουργια(εκτος αν μιλαμε για πολυ υψηλες καρδιακες συχνοτητες της ταξης του 75% + οπου δεν μπορουν αν επιτευχθουν ευκολα με περπατημα.

    Οσον αφορα την HIIT .Καποιος που προπονειται σοβαρα με βαρη και εχει ως στοχο την καλυτερη δυνατη μυικη αναπτυξη δεν προτιμα hiit ως πρωτευουσα μορφη αεροβικης ασκησης(ασε που δεν ειναι αποκλειστικα αεροβικη αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα).Ας κανει καποιος hiit και ας παει την ιδια μερα ή την επομενη να κανει δυνατη προπονηση στα βαρη.Πολυ απλα δεν γινεται.Γι αυτο και προτιμαμε την παρατεταμενη αεροβια μεγαλυτερης διαρκειας.Και μια χαρα με αυτη εχουμε πεσει σε χαμηλα μονοψηφια ποσοστα παρα πολλοι απο εδω μεσα,δεν νομιζω οτι με την hiit θα ειχαμε περισσοτερα οφελη.Αντιθετως,θα λειτουργουσε πιθανοτατα ανασταλτικα στην εικονα μας.

    Καλησπέρα Λάμπρο συμφωνώ απόλυτα ότι η HIIT είναι αρκετά απαιτητική προπόνηση και υπάρχει κούραση, γιαυτό μπορεί κάποιος να κάνει 2 φορές την εβδομάδα της ημέρες δεν προπονείτε με βάρη
    Εναλλακτικά εαν κάνει κάποιος μόνο 1 Off από τα βάρη μπορεί να κάνει την HIIT το Πρωί και τα βάρη το Βράδυ για να έχει καλύτερη ανάρρωση και απόδοση.
    Το ότι είσαι 20 κιλά πάνω από το φυσιολογικό σου βάρος είσαι αθλητής γυμνάζεσαι σε καθημερινή βάση και δεν μπορείς να τρέξεις το θεωρείς φυσιολογικό?
    Δεν ξέρω την αναλογία σου ύψος βάρος κλπ, αλλά εγώ προσωπικά θα ήθελα να μπορώ και να τρέξω και γενικότερα να μπορώ να κάνω τα πάντα!!!

    Μπορείς να μου πεις πως εσύ μπορεί να έχεις 200 κιλά πάγκο και εγώ 100 οκ.
    Είναι ότι ευχαριστεί τον Κάθε έναν.
    Από προσωπική εμπειρία στους περισσότερους Bodybuilders δεν αρέσει η Αερόβια Προπόνηση και πάρα πολλοί κάνουν αγγαρεία.
    Με αυτή την λογική δεν...

    Το τρέξιμο φίλε μου έχει άπειρα ωφέλει βελτιώνει το Καρδιοαναπνευστικό σύστημα αυξάνετε η αντοχή σου κλπ.
    Δεν έχω πέσει ποτέ κάτω από μονοψήφιο αριθμό όπως εσύ που για να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο θεωρώ πως είναι επαγγελματίας και κατεβαίνει σε αγώνες

    Είμαι 1000% σίγουρος πως με την προπόνηση HIIT καις λιγότερο μυικό ιστό και περισσότερες θερμίδες σε λιγότερο χρονικό διάστημα διμιουργείτε μια κατάσταση afterburn και μπορεί να καις μέχρι και 48 ώρες μετά την προπόνηση.
    Πιστεύω να σε κάλυψα!

  10. #40
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    διαβάζω την όλη συζήτηση και τα επιχειρήματα του καθενός. Καθώς τα διαβάζω μου έρχεται στο νου η εικόνα ενός μαραθωνοδρόμου και ενός sprinter
    από την εικόνα και μόνο βλέπω ποιός έχει κρατήσει μυικό ιστό. (ενδεικτικά; http://www.runningnews.gr/item.php?id=21626)
    τώρα εμπλέκονται και άλλες μεταβλητές οι οποίες είναι τελείως υποκειμενικές για τον καθέναν μας.
    πχ. προσωπικά δίνω μεγάλο focus στα βάρη και έπειτα στις αερόβιες, οι οποίες χαρακτηρίζονται από μια ποικιλία (πρωινή με σταθερό τέμπο, βραδινές με σταθερό τέμπο αλλά και διαλειμματικές)
    Ως προς τις διαλειμματικές δεν τις εξοβελίζω στο πυρ το εξώτερο, αλλά προσπαθώ να δω πως συμπεριφέρεται το σώμα μου και με αυτές.

  11. #41
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by mjf View Post
    1ον. Δε κάνω αερόβιο στο διάδρομο.

    2ον. Η αερόβια μου γίνεται πάντα με καρδιοσυχνόμετρο ΓΙΑ ΝΑ ΞΈΡΩ ΤΙ ΚΆΝΩ και τι ακριβώς "δουλεύω" ανά πάσα στιγμή της αερόβιας μου άσκησης.
    Δε σημαίνει ότι όποιος δε χρησιμοποιεί καρδιοσυχνόμετρο, δε κάνει αερόβια και το απαντώ αυτό γιατί βλέπω απαντήσεις του στυλ "Δηλαδή όσοι δε χρησιμοποιούμε, δε κάνουμε αερόβιο;;;"
    Κάνουν και παρακάνουν, απλά μου αρέσει να ξέρω τι κάνω, όταν κάνω...

    3ον. Θα δοκιμάσω αυτό που με συμβούλευσες να κάνω αλλά το σημαντικό είναι ότι θα ζω για να το δοκιμάζω ξανά και ξανά.. Εσύ, έστω για μια φορά, τρέξε στο 90% της ΜΚΣ για έστω 10' και μετά έλα γράψε φορουμ ξανά, αν θα μπορείς δηλαδή.

    4ον. Αυτό για το BAN δε το κατάλαβα, μπορείς να μου μιλήσεις όπως αισθάνεσαι, δε παρεξηγώ φιλαράκο... Υπάρχουν και τα PM αν θες να ξεφύγεις.
    Εννοείτε πως αυτό που σε συμβούλεψα είναι ειρωνικό και να μην το κάνεις. Πάμε παρακάτω...
    Το Post που άνοιξα είναι πολύ σοβαρό και έχει στόχο να βοηθηθούν όσα μέλη του Φόρουμ τους ενδιαφέρει το θέμα και ασχολούνται με την Αερόβια προπόνηση.
    Προσωπικά δεν με ενοχλέι η αντίθετη άποψη αλλά με ενοχλεί η Καφενειακή άποψη του Στυλ Τζάνιο ανακοπές κλπ.

    Εδώ γράφουμε για να βοηθήσει ο ένας τον αλλο, όχι για να περνάει η ώρα.
    Φυσικά και καλά κάνεις και δοκιμάζεις, όλοι δοκιμάζουμε ξανά και ξανά στυλ προπόνησεις κλπ για να βρούμε τι δουλεύει καλύτερα επάνω μας.

    Παλμογράφο εφόσον είχες την δυνατότητα καλά έκανες και πήρες, αλλά δεν έχουμε όλοι.

  12. #42
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Καλησπέρα Λάμπρο συμφωνώ απόλυτα ότι η HIIT είναι αρκετά απαιτητική προπόνηση και υπάρχει κούραση, γιαυτό μπορεί κάποιος να κάνει 2 φορές την εβδομάδα της ημέρες δεν προπονείτε με βάρη
    Εναλλακτικά εαν κάνει κάποιος μόνο 1 Off από τα βάρη μπορεί να κάνει την HIIT το Πρωί και τα βάρη το Βράδυ για να έχει καλύτερη ανάρρωση και απόδοση.
    Το ότι είσαι 20 κιλά πάνω από το φυσιολογικό σου βάρος είσαι αθλητής γυμνάζεσαι σε καθημερινή βάση και δεν μπορείς να τρέξεις το θεωρείς φυσιολογικό?
    Δεν ξέρω την αναλογία σου ύψος βάρος κλπ, αλλά εγώ προσωπικά θα ήθελα να μπορώ και να τρέξω και γενικότερα να μπορώ να κάνω τα πάντα!!!

    Μπορείς να μου πεις πως εσύ μπορεί να έχεις 200 κιλά πάγκο και εγώ 100 οκ.
    Είναι ότι ευχαριστεί τον Κάθε έναν.
    Από προσωπική εμπειρία στους περισσότερους Bodybuilders δεν αρέσει η Αερόβια Προπόνηση και πάρα πολλοί κάνουν αγγαρεία.
    Με αυτή την λογική δεν...

    Το τρέξιμο φίλε μου έχει άπειρα ωφέλει βελτιώνει το Καρδιοαναπνευστικό σύστημα αυξάνετε η αντοχή σου κλπ.
    Δεν έχω πέσει ποτέ κάτω από μονοψήφιο αριθμό όπως εσύ που για να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο θεωρώ πως είναι επαγγελματίας και κατεβαίνει σε αγώνες

    Είμαι 1000% σίγουρος πως με την προπόνηση HIIT καις λιγότερο μυικό ιστό και περισσότερες θερμίδες σε λιγότερο χρονικό διάστημα διμιουργείτε μια κατάσταση afterburn και μπορεί να καις μέχρι και 48 ώρες μετά την προπόνηση.
    Πιστεύω να σε κάλυψα!
    Το αγωνιστικο bodybuilding δεν ειναι κατι φυσιολογικο απο μονο του.Πας να βγαλεις κατι που το 99,9% των ανθρωπων δεν θελει αλλα και να ηθελε πιθανοτατα δεν θα βγαλει ποτε.Οποτε απο αυτη την αποψη πραγματι δεν ειναι φυσιολογικο.

    Οπως πολυ σωστα ειπες εχει να κανει με τον στοχο του καθενος.Απλουστατα θεωρω οτι το μεγιστο μυικο ιστο θα τον κρατησεις με χαμηλοτερης εντασης αεροβια,ωστε να μπορεις να αποδωσεις στα βαρη.Το λεω απο προσωπικη εμπειρια αλλα και απο αυτα που εχω δει σε αριθμο ατομων.Βεβαια δεν ειμαι απολυτος,λογω του οτι υπαρχουν κ αλλοι παραγοντες μπορει να σου δουλεψει εξισου καλα η καλυτερα η hiit.Η δοκιμη ειναι απαραιτητο μερος του ''παιχνιδιου'' και καλα κανεις και ψαχνεσαι.

    Το καρδιοαναπνευστικο συστημα βελτιωνεται σε χαμηλοτερες εντασης (60-65% ΜΚΣ) .Σε υψηλοτερεες συχνοτητες ''προπονεις'' το improving performance .

    To να πεσεις σε μονοψηφιο δε νομιζω οτι εχει να κανει με το να εισαι επαγγελματιας.Οποιοσδηποτε θελει να βγαλει μια ποιοτικη εικονα δεν μπορει να το πετυχει σε ποσοστα 11%+.Η τουλαχιστον δεν το εχω δει εγω.Αναγνωριζω βεβαια οτι ο καθενας εχει αλλα ''ταβανια''

    Να εισαι καλα και καλη συνεχεια.

  13. #43
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    διαβάζω την όλη συζήτηση και τα επιχειρήματα του καθενός. Καθώς τα διαβάζω μου έρχεται στο νου η εικόνα ενός μαραθωνοδρόμου και ενός sprinter
    από την εικόνα και μόνο βλέπω ποιός έχει κρατήσει μυικό ιστό. (ενδεικτικά; http://www.runningnews.gr/item.php?id=21626)
    τώρα εμπλέκονται και άλλες μεταβλητές οι οποίες είναι τελείως υποκειμενικές για τον καθέναν μας.
    πχ. προσωπικά δίνω μεγάλο focus στα βάρη και έπειτα στις αερόβιες, οι οποίες χαρακτηρίζονται από μια ποικιλία (πρωινή με σταθερό τέμπο, βραδινές με σταθερό τέμπο αλλά και διαλειμματικές)
    Ως προς τις διαλειμματικές δεν τις εξοβελίζω στο πυρ το εξώτερο, αλλά προσπαθώ να δω πως συμπεριφέρεται το σώμα μου και με αυτές.
    Έλα Δήμητρα γιατί είμαι στα πρόθυρα για εγκεφαλικό!!! Θέλει τεράστιο μυαλό για να καταλάβει κάποιος πως ο Μαραθωνοδρόμος που τρέχει συνέχεια πάρα πολλά χιλιόμετρα με αργό τέμπο καταβολίζει αρκετό μυικό ιστό.
    Ενώ η Sprider έχουν εκπληκτικά Σώματα.

    Δεν κάνουμε συζήτηση έχει ξεφύγει η συζήτηση πάρα πολύ, γεγονός που δείχνει πως όσο αφορά την Αερόβια κάποιοι την φοβούνται και κάποιοι άλλοι έχουν μαύρα μεσάνυχτα.

  14. #44
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Τότε ας πω τη γνώμη μου επιχειρήματά και πηγές κι ο καθείς ας τα καταλάβει κι ας τα ερμηνεύσει όπως θέλει.
    Ζητώ συγγνώμη για το ειρωνικό μου σχόλιο για Ωνασειο κτλ. Δεν ήθελα να προσβάλλω κάποιον.

    Μέσα στις φωτογραφίες και κάτω δεξιά, αναφέρονται οι πηγές και οι έρευνες!








    Όπως αντιλαμβάνεσαι, με την ΜΙΚΡΉΣ διάρκειας αλλά ΜΕΓΆΛΗΣ έντασης αερόβιας άσκησης. Έχεις τα μέγιστα μυϊκά οφέλη!

    Και το παράδειγμα που αναφέρθηκε σε προηγούμενα posts για σπρίντερ και μαραθωνοδρόμους... Είναι 10000000% εύστοχο!!!!
    Last edited by mjf; 28-03-17 at 16:18.
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  15. #45
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Zyzz, try and fail μόνο αυτό έχω να σου πω.
    πρέπει να δοκιμάσεις τι ταιριάζει και πως αντιδράει το σώμα σου και πόσο κοντά έρχεσαι στους στόχους που έχεις θέσει/
    Το ξαναλέω αρχικό focus σε βάρη και διατροφή και το αερόβιο το προσαρμόζεις στα μέτρα και τα σταθμά σου.
    μου θύμισε το νήμα με το IFFYM με clean diet πάντως. Περί ορέξεως..

  16. #46
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Το αγωνιστικο bodybuilding δεν ειναι κατι φυσιολογικο απο μονο του.Πας να βγαλεις κατι που το 99,9% των ανθρωπων δεν θελει αλλα και να ηθελε πιθανοτατα δεν θα βγαλει ποτε.Οποτε απο αυτη την αποψη πραγματι δεν ειναι φυσιολογικο.

    Οπως πολυ σωστα ειπες εχει να κανει με τον στοχο του καθενος.Απλουστατα θεωρω οτι το μεγιστο μυικο ιστο θα τον κρατησεις με χαμηλοτερης εντασης αεροβια,ωστε να μπορεις να αποδωσεις στα βαρη.Το λεω απο προσωπικη εμπειρια αλλα και απο αυτα που εχω δει σε αριθμο ατομων.Βεβαια δεν ειμαι απολυτος,λογω του οτι υπαρχουν κ αλλοι παραγοντες μπορει να σου δουλεψει εξισου καλα η καλυτερα η hiit.Η δοκιμη ειναι απαραιτητο μερος του ''παιχνιδιου'' και καλα κανεις και ψαχνεσαι.

    Το καρδιοαναπνευστικο συστημα βελτιωνεται σε χαμηλοτερες εντασης (60-65% ΜΚΣ) .Σε υψηλοτερεες συχνοτητες ''προπονεις'' το improving performance .

    To να πεσεις σε μονοψηφιο δε νομιζω οτι εχει να κανει με το να εισαι επαγγελματιας.Οποιοσδηποτε θελει να βγαλει μια ποιοτικη εικονα δεν μπορει να το πετυχει σε ποσοστα 11%+.Η τουλαχιστον δεν το εχω δει εγω.Αναγνωριζω βεβαια οτι ο καθενας εχει αλλα ''ταβανια''

    Να εισαι καλα και καλη συνεχεια.
    Λάμπρο χαίρομαι που συμφωνείς με τα περισσότερα, θα συμφωνήσω απόλυτα πως το αγωνιστικό bodybuilding δεν είναι κάτι το φυσιολογικό και αυτός είναι ο κύριος λόγος που δεν μου αρέσουν τα Σώματα στις μεγάλες κατηγορίες ενώ μου αρέσουν πάρα πολύ τα Σώματα Fitness.

    Φυσικά και είναι επιλογή του κάθε ενός το πως του αρέσει να είναι.

    Όσο αφορά το μονοψήφιο αριθμό σωματικού λίπους εγώ είμαι 1.85 και 92 κιλά ο στόχος μου είναι τα 85 κιλά, θα είμαι πολύ ευχαριστημένος όταν φτάσω στο φυσιολογικό μου βάρος.
    Μακάρι να έρθει η μέρα να φτάσω και εγώ τον μονοψήφιο αριθμό,αλλά και στα 85 κιλά πάλι ευχαριστημένος θα είμαι.

    Καλή συνέχεια και σε εσένα.

  17. #47
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by mjf View Post
    Τότε ας πω τη γνώμη μου επιχειρήματά και πηγές κι ο καθείς ας τα καταλάβει κι ας τα ερμηνεύσει όπως θέλει.
    Ζητώ συγγνώμη για το ειρωνικό μου σχόλιο για Ωνασειο κτλ. Δεν ήθελα να προσβάλλω κάποιον.

    Μέσα στις φωτογραφίες και κάτω δεξιά, αναφέρονται οι πηγές και οι έρευνες!









    Όπως αντιλαμβάνεσαι, με την ΜΙΚΡΉΣ διάρκειας αλλά ΜΕΓΆΛΗΣ έντασης αερόβιας άσκησης. Έχεις τα μέγιστα μυϊκά οφέλη!

    Και το παράδειγμα που αναφέρθηκε σε προηγούμενα posts για σπρίντερ και μαραθωνοδρόμους... Είναι 10000000% εύστοχο!!!!
    Δόξα τον Θεό!!!
    Δεν έχω κάτι προσωπικό με κανέναν πιστεύω πως τα παιδιά του Φόρουμ είμαστε μια παρέα και ο στόχος μας είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλον με τις γνώσεις που έχουμε έτσι ώστε να πετυχαίνουμε τους στόχους μας.

    Δεν είμαι από τα ποιο έμπειρα μέλη ούτε έχω το φοβερό Σώμα, υπάρχουν και πιο έμπειρα μέλη και με καλύτερα αποτελέσματα από εμένα.
    Απλά ο σκοπός μου είναι να βοηθήσω και να βοηθησώ παράλληλα. Κάποιοι το κάνουν και κάποιοι όχι.
    Υπάρχουν όμως και παιδιά που με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ και αυτό δεν το ξεχνάω.

  18. #48
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Zyzz, try and fail μόνο αυτό έχω να σου πω.
    πρέπει να δοκιμάσεις τι ταιριάζει και πως αντιδράει το σώμα σου και πόσο κοντά έρχεσαι στους στόχους που έχεις θέσει/
    Το ξαναλέω αρχικό focus σε βάρη και διατροφή και το αερόβιο το προσαρμόζεις στα μέτρα και τα σταθμά σου.
    μου θύμισε το νήμα με το IFFYM με clean diet πάντως. Περί ορέξεως..
    Δήμητρα δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από την δοκιμή, σήμερα έκανα την 2η Προπόνηση HIIT την οποία την έχω προσαρμόσει στα δικά μου δεδομένα και δυνάμεις.
    Λιώνω επάνω στον Διάδρομο στάζω από ιδρώτα, θα δούμε σε κανέναν μήνα τι θα λέει η ζυγαριά και η λιπομέτρηση Φυσικά κάνοντας διατροφή και προπόνηση με βάρη.

  19. #49
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Έλα Δήμητρα γιατί είμαι στα πρόθυρα για εγκεφαλικό!!! Θέλει τεράστιο μυαλό για να καταλάβει κάποιος πως ο Μαραθωνοδρόμος που τρέχει συνέχεια πάρα πολλά χιλιόμετρα με αργό τέμπο καταβολίζει αρκετό μυικό ιστό.
    Ενώ η Sprider έχουν εκπληκτικά Σώματα.

    Δεν κάνουμε συζήτηση έχει ξεφύγει η συζήτηση πάρα πολύ, γεγονός που δείχνει πως όσο αφορά την Αερόβια κάποιοι την φοβούνται και κάποιοι άλλοι έχουν μαύρα μεσάνυχτα.
    +1000!!!Να προσθεσω οτι δε πρεπει να τα βλεπουμε ολα μονο απο τη σκοπια του bb.Βεβαιως υπαρχουν οι προσωπικες προτιμησεις και προτεραιοτητες αυτο ομως δε σημαινει πως υπαρψουν κι αλλες αποψεις σωστες για το ιδιο θεμα.Η αεροβια ειτε hiit ειτε συνεχομενη εχει ως κυριο στοχο τη βελτιωση της καρδιαγγειακης κυριως αντοχης.Προσωπικα πιστευω οτξ οποιαδηποτε μορφη και να κανεις θα καψεις θερμιδες και λιπος.Η διατροφη παιζει σημαντοκο ρπλο εδω.
    Μου εχει τυχει να κανω για καιρο προπονηση με κοπελα που ηθελε απο τα 10 χιλ να προπονηθει για μαραθωνιο.Λογω της απαιτουηκης ασκησης και των πολυωρων χιλιομετρων αναγκαστικε να αυξησει αρκετα τις θερμιδες της κι ετσι εβαλε βαρος.Θελω να πω οτι δεν πρεπει να διαχωριζουμε το σκοπο της αεροβιας ασκησης πχ τρεξιμο=αντοχη περπατημα =καυση λιπους διατηρηση μαζας.Ολα ειναι σχετικα και παντα αναλογα το ατομο.Σκοπος ειναι να κανουμε αεροβια ασκηση για καποιο ευλογο χρονικο διαστημα(30 λεπτα και ανω).Η μορφη δεν παιζει τοσο ρολο οσο η χρονικη διαρκεια

  20. #50
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Φίλε μου, HIIT (Υψηλής Έντασης Διαλειμματική Προπόνηση) μπορείς να κάνεις με διάφορους τρόπους. Εγώ αναφέρθηκα στο τρέξιμο, μιας και μου αρέσει και ασχολούμαι με αυτό. Ούτε να κάνω καφενείο και να σου χαλάσω το θέμα ήθελα, ούτε να σου κάνω πλάκα. Μιας και είσαι από εκείνα τα μέρη, ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα του Συλλόγου Δρομέων Τρικάλων, στα προγράμματα για μαραθώνιο, και θα διαπιστώσεις ότι προτείνονται τέτοιες προπονήσεις. Δεν είναι αυτό που θα συναντήσεις συνήθως σε γυμναστήρια ως πρόταση, αλλά είναι Υψηλής Έντασης Διαλλειματική Προπόνηση. Εκτός κι αν οι επαναλήψεις των 800μ. σε καρδιακή συχνότητα που πλησιάζει ή ξεπερνάει το 95% είναι κάτι άλλο και είμαι τόσο παραπληροφορημένος - στην περίπτωση αυτή να με συγχωρείτε, δεν το έχω σπουδάσει το θέμα, απ' όσα έχω διαβάσει λέω κι εγώ.

  21. #51

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Το τελευταίο που έγραψες Theourgios πραγματικά εκπληκτικό Μπράβο!!! Παμε παρακάτω...
    Συμφωνείς φυσικά με το ότι ο ttak λέει πως οι Μαραθωνοδρόμοι κάνουν προπόνηση HIIT γιατί τυνχάνει να είμαι από την Καρδίτσα και να έχω δει αρκετές φορές να προπονούνται 2 από τους καλύτερους Μαραθωνοδρόπους οι οποίοι πήγαν στο Ρίο
    Την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και τον Αλέξανδρο Παπαμηχαήλ τους έχω δει πολλές φορές να προπονούνται και πίστεμε με φίλε ότι ποτέ δεν έχουν κάνει προπόνηση HIIT και κάτι ακόμα βρες μου ένα καλό επιχείρημα σε τι θα χρεισιμεύσει η προπόνηση HIIT σε έναν αθλητή ο οποίος χρειάζετε τεράστεια φυσική κατάσταση και φυσικά τέμπο.
    Περιμένω την απάντηση σου φίλε μου...

    Για την γεννετική κατασκευή ποιος μίλησε? Και λέω εαν θυμάτε κανείς την αρχική ερώτηση λέει:
    Με Ποιά Άσκηση Αερόβιας Χάνουμε Λιγότερο Μυϊκό Ιστό;

    Πάμε και στα πιο σοβαρά τώρα, επειδή το θέμα με απασχολεί πολύ σοβαρά το έψαξα πολύ
    με αργό τέμπο χάνουμε περισσότερο μυικό ιστό μαζί με το λίπος
    η καλύτερη προπόνηση είναι η HIIT η οποία είναι απαιτητική αλλά έχουμε τεράστιο κέρδος
    χάνουμε πολύ λιγότερο μυικό ιστό και καίμε περισσότερες θερμίδες σε λιγότερο χρονικό διάστημα αυτά.
    Και εγω επειδη τυγχανει να γνωριζω τον νο1 μαραθωνοδρομο αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα μιας και ειναι συντοπιτης μου να σε ενημερωσω οτι κανει και hiit οχι συχνα αλλα κανει και οταν εννοουμε hiit το κανονικο 25-30km γρηγορο 10-15 αργο αλλα μικρη σημασια εχει...
    Εσυ ο ιδιος μιλησες για την διαφορα στο σωμα των μαραθωνοδρομων και σπριντερς και σου εξηγησα οτι εκτος απο την διαφορετικη προπονηση παιζει ρολο και η γενετικη και θα προσθετα ασφαλως και την διατροφη που δεν επιτρεπει στον μαραθωνοδρομο να βαλει αχρηστα κιλα και ας ειναι και μυικα.
    Πραγματικα πιστευεις οτι αν εσυ με ενα λογικο θερμιδικο ελλειμμα των 200-400 θερμιδων και στο ποσοστο λιπους που εχεις..θα εχει καμια σημασια αν κανεις Hiit ειτε κολυμπι ειτε περπατημα με τον σκυλο?αν σε καθε περιπτωση η αεροβικη κινειτε σε λογικα πλαισια και χωρις να υπερβαλεις?Το μονο που θα κερδισεις με την hiit ειναι οτι θα καις περισσοτερες θερμιδες σε λιγοτερο χρονικο διαστημα οπως πολυ σωστα ειπες.

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Έλα Δήμητρα γιατί είμαι στα πρόθυρα για εγκεφαλικό!!! Θέλει τεράστιο μυαλό για να καταλάβει κάποιος πως ο Μαραθωνοδρόμος που τρέχει συνέχεια πάρα πολλά χιλιόμετρα με αργό τέμπο καταβολίζει αρκετό μυικό ιστό.
    Ενώ η Sprider έχουν εκπληκτικά Σώματα.

    Δεν κάνουμε συζήτηση έχει ξεφύγει η συζήτηση πάρα πολύ, γεγονός που δείχνει πως όσο αφορά την Αερόβια κάποιοι την φοβούνται και κάποιοι άλλοι έχουν μαύρα μεσάνυχτα.
    Βλεπω δεν σαρεσει να μετατρεπεται το ποστ σου σε καφενειο αλλα πετας και συ κατι καλα...Λοιπον ο καταβολισμος οφειλεται στο θερμιδικο ισοζυγιο του μαραθωνοδρομου..και οχι στο στυλ αεροβιας.Αν εβαζες το ιδιο ατομο να καιει ολες αυτες τις θερμιδες με hiit και οχι τρεξιμο θα αλλαζε κατι?ουτε το βαρος του θα αλλαζε εφοσον και παλι θα κινουνταν ισοθερμιδικα ουτε το ποσοστο λιπους θα επεφτε κιαλλο..ποσο θα πηγαινε δλδ απο 7-8 στο 5?
    Και ειναι η τελευταια φορα που σου γραφω μια και εχεις παρωπιδες και απλα ανοιγεις τοπικ και κρατας μονο τις αποψεις που συμβαδιζουν με αυτα που ηδη πιστευεις.
    Last edited by THEOOURGIOS; 28-03-17 at 21:42.
    Life is to short to be small

  22. #52
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by THEOOURGIOS View Post
    Και εγω επειδη τυγχανει να γνωριζω τον νο1 μαραθωνοδρομο αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα μιας και ειναι συντοπιτης μου να σε ενημερωσω οτι κανει και hiit οχι συχνα αλλα κανει και οταν εννοουμε hiit το κανονικο 25-30km γρηγορο 10-15 αργο αλλα μικρη σημασια εχει...
    Εσυ ο ιδιος μιλησες για την διαφορα στο σωμα των μαραθωνοδρομων και σπριντερς και σου εξηγησα οτι εκτος απο την διαφορετικη προπονηση παιζει ρολο και η γενετικη και θα προσθετα ασφαλως και την διατροφη που δεν επιτρεπει στον μαραθωνοδρομο να βαλει αχρηστα κιλα και ας ειναι και μυικα.
    Πραγματικα πιστευεις οτι αν εσυ με ενα λογικο θερμιδικο ελλειμμα των 200-400 θερμιδων και στο ποσοστο λιπους που εχεις..θα εχει καμια σημασια αν κανεις Hiit ειτε κολυμπι ειτε περπατημα με τον σκυλο?αν σε καθε περιπτωση η αεροβικη κινειτε σε λογικα πλαισια και χωρις να υπερβαλεις?Το μονο που θα κερδισεις με την hiit ειναι οτι θα καις περισσοτερες θερμιδες σε λιγοτερο χρονικο διαστημα οπως πολυ σωστα ειπες.



    Βλεπω δεν σαρεσει να μετατρεπεται το ποστ σου σε καφενειο αλλα πετας και συ κατι καλα...Λοιπον ο καταβολισμος οφειλεται στο θερμιδικο ισοζυγιο του μαραθωνοδρομου..και οχι στο στυλ αεροβιας.Αν εβαζες το ιδιο ατομο να καιει ολες αυτες τις θερμιδες με hiit και οχι τρεξιμο θα αλλαζε κατι?ουτε το βαρος του θα αλλαζε εφοσον και παλι θα κινουνταν ισοθερμιδικα ουτε το ποσοστο λιπους θα επεφτε κιαλλο..ποσο θα πηγαινε δλδ απο 7-8 στο 5?
    Και ειναι η τελευταια φορα που σου γραφω μια και εχεις παρωπιδες και απλα ανοιγεις τοπικ και κρατας μονο τις αποψεις που συμβαδιζουν με αυτα που ηδη πιστευεις.
    Δηλαδή εγώ που είμαι χονδρός και έχω χάλια σώμα είτε πάω τον σκύλο βόλτα είτε κάνω HIIIT είτε περπατάω επάνω στον διάδρομο στο 3 είτε τρέχω στο 9 σε αυτό το τεράστιο ποσοστό λίπους που είμαι είναι το ίδιο. Οκ σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου να είσαι καλά.
    Εαν κατάλαβα καλά γράφεις ότι η κανονική HIIT γίνετε στο 25-30 χιλιόμετρα την ώρα και το 10-15 είναι το αργό οκ.
    Εγώ δεν έχω δει ποτέ μου κάτι τέτοιο εαν το είδες μαζί σου.
    Απόψεις είναι αυτές ελέυθερία λόγου έχουμε, εφόσον δεν θέλεις να μην ξαναγράψεις κανένα πρόβλημα.
    Καλή συνέχεια.

  23. #53

    Default

    Κοιτα θα σου γραψω αλλη μια τελευταια καταρχην δεν εισαι χοντρος και ειναι αξιοσημειωτη η προοδος σου αλλα γνωμη μου ειναι αναλωνεσαι σε πραγμματα που δεν εχουν καμια ουσια...και αν εχεις παρατηρησει γραφω σχετικα σπανια μονο σε ατομα που ξεκινανε τωρα.. και σε ατομα που το παλευουν και ενδιαφερονται πραγμματικα.αυτα τα λιγα λοιπον καλη συνεχεια.
    Life is to short to be small

  24. #54
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Κακώς θα σου γράψω κι εγώ κάτι. Είμαι σίγουρος ότι θα το πάρεις στραβά.
    Ειλικρινά θα στο πω για το καλό σου. Αν δε θες, μη με πιστέψεις.

    Ναι, τα 10 χλμ/ώρα είναι πολύ αργό. Δεν είναι sprint.
    Τα 10 χλμ/ώρα είναι 10 χλμ/3600 δευτερόλεπτα. Αυτό μεταφράζεται σε 36 δευτερόλεπτα για να κάνεις 100στάρι.
    Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι αυτό δεν μπορεί να είναι το 90% του σπριντ σου φίλε.

    Για να σου δώσω να καταλάβεις, δες ένα βίντεο από ένα τυχαίο κοριτσάκι που κάνει τα 100 μέτρα σε 30 δευτερόλεπτα (δηλαδή πιο γρήγορα από τα 10 χλμ/ώρα που λες)



    E όχι. Δεν είναι δυνατόν να είναι αυτή η ταχύτητα του σπριντ σου.
    Πολύ απλά, δεν κάνεις HIIT. Μην ταλαιπωρήσαι τσάμπα, αυτό δεν είναι HIIT.
    Κάνε 30 με 40 λεπτά με σταθερή ταχύτητα γύρω στα 8 χλμ/ώρα και σταδιακά ανέβαζέ το.
    Θα έχεις και καλύτερες αποθεραπείες και είναι κάτι που μπορείς να το κάνεις καθημερινά μετά τα βάρη σου
    (ακόμα και μέσα στην ημέρα).

    Στο ξαναλέω. Δε στα λέω για σου κάνω τον έξυπνο. Και δεν νομίζω ότι κανένα από τα παιδιά έχει προηγούμενα μαζί σου, συμβουλές σου δίνουν. Τώρα εσύ κρίνε και φίλτραρε. Να 'σαι καλά και συνέχισε την προσπάθειά σου.

  25. #55
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post

    Πολύ απλά, δεν κάνεις HIIT.
    Έτσι είναι. Πήγα κι εγώ να το γράψω αλλά είπα να μη κάνω την τρίχα τριχιά. Aυτά είναι απλά intervals με τόσο μικρές διαφορές σε intensity.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  26. #56
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Ωράια όσα λέτε και συμφωνω με όλους αλλά για ποιο λόγο κάποιος να κάνει φούλ ΗΙΤ κάθε μέρα? Δηλ άμα κάνεις συνδιασμό? Και εννοώ να κάνεις μια μέρα με σταθερό τέμπο και αυξομειώσεις στο διάδρομο, την επόμενη ΗΙΤ (εγώ κάνω στο ποδήλατο και μου καιει και τα πόδια και δεν με σκάει όσο ο διάδρομος) την επόμενη μπορεί να συνδιάσω ελλειτικό με διάδρομο. Αν και για εμένα όπως έγραψα στο λόγκ σου δεν εισαι ακόμα για ΗΙΤ, μπορείς άνετα με "απλό" αερόβιο να κάνεις δουλειά και όπως είπε ο Lampros άνετα φτιάχνει και η αντοχή σου εκτός και άν θέλεις να συγκεντρωθείς εκει!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  27. #57
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Για να κάνεις ΗΙΙΤ δεν πρέπει να υπολογίζεις και τo hr σου? τότε απλά μπαίνεις σε μια διαλειμματική άσκηση με που είναι πιο κοντά σε medium intensity interval training.
    Και γω συμφωνώ με τα γραφόμενα της Άννας. Μην κολλάς τόσο σε λεπτομέρειες και χρησιμοποίησε μια ποικιλία αερόβιας άσκησης

  28. #58
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Oι περισσότεροι έχετε μπερδέψει την HIIT με τα intervals.
    Αν δοκιμάσετε εστω ΜΙΑ φορά να κάνετε HIIT
    1) Θα σας μείνουν τα πνευμόνια στο χέρι
    2) Δεν θα μπορείτε να κάνετε βάρη για το υπόλοιπο της βδομάδας

    Τώρα αν κάνετε εναλλαγές τρέξιμο, περπάτημα και το βαφτίζετε HIIT είναι άλλο.
    Επίσης όσοι κάνετε συνέχεια τρέξιμο και ειδικά πάνω στο διάδρομο μετά από λίγο αν έχετε θέματα με τα γόνατα μην αναρωτιέστε γιατί.
    Παρεπιπτόντως δεν κάνω hiit, δεν την παλεύω να κάνω, ειδικά αμα είσαι σε δίαιτα και θες να πέσεις χαμηλά σε λίπος.
    Άντε κανα interval κι αυτό αν αισθάνομαι ενέργεια.

  29. #59
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Φίλε μου θέλω να σου απαντήσω αλλά πιστεύω πως το Ban θα το έχω στο τσεπάκι.
    Εσύ εαν θες ανέβα στον διάδρομο για 4 λεπτά με ταχύτητα 3 σταθερά όμως και μην ξεχάσεις να σφίγγεις τους κοιλιακούς σου καθώς κάνεις διάδρομο.
    Τα αποτελέσματα θα είναι τεράστια!!!

    Μετά από 1 μήνα Δοκίμασε και στο 3.2
    Αυτό για το μπαν για αναλυσε το λίγο. Θα μας τρελάνεις Σάκη..

  30. #60
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αυτό για το μπαν για αναλυσε το λίγο. Θα μας τρελάνεις Σάκη..

    Καλησπέρα Ειρήνη δεν θέλω να τρελάνω κανέναν, απλά σέβομαι τους κανόνες του Forum και προσπαθώ να μιλάω πάντω κόσμια με όλους.


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορία Για Αερόβια & Μυικό Ιστό
    By Vasilis111 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 20-08-14, 22:29
  2. Διατροφη Για Καθαρο Μυϊκο Ιστο
    By venom1987 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 01-06-13, 22:24
  3. Συμβουλές Για Αύξηση Βάρους & Μυικό Ιστό
    By alexiptwtisths in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 26-12-12, 19:44
  4. αυξηση σε μυικο ιστο??
    By KORG in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 23-03-12, 13:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •