Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default Τελικά Καλό Είναι Και Το Περπάτημα

    Γεια χαρά σε όλους. Δυστυχώς, έχω και στους δύο ώμους ασβέστωμα στο στροφικό πέταλο. Στον έναν έκανα κορτιζόνη πριν τέσσερα χρόνια και δεν με ενόχλησε ξανά. Τον άλλο τον έχω αντιμετωπίσει δύο φορές με φάρμακα και ξεκούραση. Αυτή είναι η τρίτη φορά που με έπιασε. Είναι σχεδόν βασανιστικό, ούτε να κοιμηθείς το βράδυ δεν μπορείς. Για ασκήσεις ενδυνάμωσης ούτε λόγος, αλλά ούτε και για τρέξιμο μπορούσα να πάω, φοβούμενος τους κραδασμούς. Έτσι, χθες το βράδυ βγήκα για περπάτημα, στο άλσος Νέας Σμύρνης, που έχει ανηφόρες και κατηφόρες. Συνολικά, γρήγορο περπάτημα για μία ώρα και σαράντα λεπτά. Σήμερα σηκώθηκα και ο κώλος μου ήτανε πιασμένος λες και έκανα προβολές μετά από καιρό! Διαπίστωσα επίσης ότι στην ανηφόρα, γρήγορα και με μεγάλο διασκελισμό ο τρόπος που δουλεύουν οι μυς είναι διαφορετικός από το τρέξιμο (στο ίδιο τερέν τρέχω). Στο μεταξύ, δεν καίει πολλές θερμίδες αλλά μια συχνότητα 4-5 φορές τη βδομάδα από μία ώρα γρήγορα, θα βοηθούσε πολύ - για τους φίλους που θέλουν να αδυνατίσουν. Εσείς, τι γνώμη έχετε για το περπάτημα;

  2. #2

    Default

    Μια χαρα ειναι το περπατημα και ειδικοτερα το γρηγορο...ποαυ εχω και την εντυπωση οτι πρεπει να καις περισσοτερο απο το jogging στην ιδια αποσταση οχι στον ιδιο χρονο.
    Life is to short to be small

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Εννοείς 5 χιλιόμετρα τζόκινγκ και 5 χιλιόμετρα γρήγορο περπάτημα; Το κακό είναι αυτό, ότι χρειάζεσαι το διπλάσιο χρόνο. Πέρυσι το καλοκαίρι που για ένα μήνα ήμουνα χωρίς ρεπό και με αρκετές ώρες δουλειάς, είχα καθιερώσει επιστροφή στο σπίτι 4-5 φορές περπατώντας γρήγορα, περίπου μία ώρα, και είχα ρέψει - εντάξει, πρόσεχα και τι έτρωγα.

  4. #4

    Default

    Ναι την ιδια αποσταση.Aν εχεις παρατηρησει αν προσπαθησεις να περπατησεις οσο πιο γρηγορα μπορεις ουσιαστικα η κινηση σου θα μετατραπει οπως των αθλητων του στιβου που κανουν βαδην,η οποια ειναι μια μη φυσικη κινηση καθως ο ανθρωπος εχει φτιαχτει ειτε για να περπαταει ειτε για να τρεχει..φαντασου ποσο πιο επιπονο ειναι να καλυψεις την ιδια αποσταση σε σχεση με το χαλαρο jogging η και το τρεξιμο.
    Life is to short to be small

  5. #5
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Το γρήγορο περπάτημα εμένα μου έσωσε κυριολεκτικά τη ζωή. Δεν υπερβάλω. Λόγω ηλικίας ήταν μεγάλο πλεονέκτημα έναντι του τρεξίματος γιατί και γρηγορότερη ανάρρωση είχα οπότε την ίδια μέρα σε άλλη ώρα πήγαινα και έκανα βάρη αλλά και δεν είχα κινδύνους τραυματισμών τόσο μεγάλους (οι αρθρώσεις μου δεν είναι και στην ίδια κατάσταση που ήταν πριν 20-25 χρόνια, πως να το κάνουμε).

    Όχι ότι το τρέξιμα δεν έχει τρομερά οφέλη βέβαια. Αλλά εμένα το γρήγορο περπάτημα, επειδή το έκανα επί καθημερινής βάσης, μου έγινε τέτοιο βίωμα που πλέον παντού κινούμαι με τα πόδια και δεν συνειδητοποιώ πλέον ότι περπατάω πιο γρήγορα από τον κόσμο γύρω μου (με βλέπουν ακόμα και τώρα φίλοι και μου λένε "ρε συ σε είδα εκεί και δεν πρόλαβα να σου μιλήσω"). Και επειδή μου έχει γίνει καθημερινότητα η μετακίνηση με τα πόδια, δεν ξοδεύω και χρόνο στο γυμναστήριο για αερόβια.

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Πόσο χρονών είσαι Secret;

  7. #7
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by ttak View Post
    Πόσο χρονών είσαι Secret;
    μεταξύ μας, πριν από ένα μήνα έκλεισα τα 46, μην το πεις πουθενά

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Χαχα! Σε ρώτησα επειδή παρατήρησα ότι αρκετές φορές αναφέρεσαι σε θέματα ηλικίας.. Δεν είσαι (είμαστε) καθόλου μεγάλος φίλε..

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα, και μακάρι να είμαστε καλά μέχρι τότε, εκεί προς τα 60 κι έπειτα το περπάτημα και το κολύμπι θα είναι οι μόνοι μου προπονητικοί φίλοι :)

  10. #10
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by ttak View Post
    Έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα, και μακάρι να είμαστε καλά μέχρι τότε, εκεί προς τα 60 κι έπειτα το περπάτημα και το κολύμπι θα είναι οι μόνοι μου προπονητικοί φίλοι :)
    Θα πηγαίνουμε περπατώντας στην παραλία......στο ουζερί να χτυπάμε κάνα καλαμαράκι?

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Μαζί με ούζο και μετά μάτι :)

  12. #12
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by ttak View Post
    Μαζί με ούζο και μετά μάτι :)
    Μη γίνουμε μόνο σαν κάτι εξηντάρηδες που το παίζουν τζόβενα ρουφώντας την κοιλιά και κάνοντας βουτιές σαν τον Κωσταντάρα στην ταινία με τη Βαλσάμη χαχαχαχαχαχαχα

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Δε θέλει πολλά ο άνθρωπος, λίγο παραλία, μπιρίτσα, μάτι και ξανανιώνεις :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τι είναι σωστό τελικά?
    By Υρια in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 17-04-12, 15:16
  2. Συμπληρώματα Διατροφής - Τελικά Κάνουν Καλό ή Όχι;
    By tolissg4 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 47
    Last Post: 19-02-11, 21:06
  3. Ποιός τελικά είναι ο πιό δυνατός ;
    By MuscleJim in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 22-05-08, 18:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •