Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default Αξιολόγηση Διατροφής Όγκου

    γεια σας, σκεφτηκα να γραψω εδω την διατροφη που θα ακολουθησω μετα την φωτογραφιση μιας και θα μπω ξανα για τα καλα στον ογκο και να μου πειτε την γνωμη σας

    πρωινο: 100 γραμμαρια βρωμη + 4 αυγα (2 ολοκληρα+ 2 ασπραδια) + κανελα
    γευμα 1: 150 γραμμαρια ρυζι ολικης η μακαρονια ολικης + 120 γραμμαρια κοτοπουλο η γαλοπουλα η μοσχαρι
    γευμα 2 150 γραμμαρια ρυζι ολικης η μακαρονια ολικης + 120 γραμμαρια κοτοπουλο η γαλοπουλα η μοσχαρι
    γευμα:3 200 γραμμαρια ρυζι ολικης η μακαρονια ολικης + 120 γραμμαρια κοτοπουλο η γαλοπουλα η μοσχαρι
    γευμα 4: 200 γραμμαρια ρυζι ολικης η μακαρονια ολικης + 120 γραμμαρια κοτοπουλο η γαλοπουλα η μοσχαρι
    βραδινο: 200 γραμμαρια γιαουρτι 2% + 1 σκουπ πρωτεινη

    τα γευματα μου δεν αλλαζουν πολυ γιατι μου βγαινει πιο οικονομικο αυτο σε ολα τα γευματα θα εχω 10 γραμμαρια λαδι και υπαρχει περιπτωση μερικες φορες αν βγαινω οικονομικα να εχω προιοντα της myprotein οπως το φυστικοβουτηρο της και την βρωμη της γενικα σκοπευω να κανω μια παυση απο ολα τα συμπληρωματα θα χρησιμοποιω μονο πρωτεινη καθαρη και μια ογκου την stacker με την οποια ειχα βαλει 3 κιλα σχεδον ολα καθαρα και οχι σε φουλ δοση οπως ελεγε αλλα στην μιση της.. περιμενω της γνωμες σας για το παραπανω προγραμμα ειναι 6 γευματα και 1 γευμα απο την πρωτεινη ογκου οταν χωραει μεσα στην μερα μου οποτε 7 και απο προγραμμα γυμναστικης θα ξεκινησω προγραμμα για φουλ δυναμη θελω να ανεβασω κιλα σε ολες τις ασκησεις μου και να σπασω τα προσωπικα μου ρεκορ οποτε θα ειναι δυνατες οι προπονησεις θα εχω και πολυ φαγητο πιστευω θα παει καλα το πραγμα

    κατι τελευταιο ειμαι 22 χρονων 1,72 και τωρα πρεπει να ειμαι στα 75 κιλα οτι αποψη/γνωμη εχετε δεκτες ολες

  2. #2

    Default

    Καλησπέρα φίλε Άλεξ. η διατροφή σου δεν είναι άσχημη κατά την γνώμη μου. υπάρχουν όμως σοβαρές ελλείψεις! που είναι τα φρουτα; που είναι τα λαχανικά; που είναι το ψαρι; που είναι τα Ω3 λιπαρά; επίσης μακαρόνια για εμένα μην τρως πολύ συχνά. βάλε πατάτα στην θέση τους. επίσης στο τελευταίο γεύμα βγάλε την σκόνη και βάλε καρυδια ή άλλα καλά λιπαρά. από λίπος για τι ποσοστό μιλάμε;

  3. #3
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    φρουτα ναι δεν πολυ τρωω η αληθεια ειναι κυριως μπανανες τρωω οποτε θυμαμαι να αγορασω... λαχανικα μια απο τα ιδια αλλα συνηθω αγορασω κοκκινο και κανονικο λαχανο, μακαρονια δεν εχεις αδικο καλυτερα να τα αλλαξω με την πατατα δεν το σκεφτηκα καθολου :/ ψαρια δυσκολευομαι πολυ να βαλω μιας και τα βαριεμαι ευκολα και μετα απο ενα σημειο τα συχαινομαι... τωρα για το λιπος δεν εχω κανει ακομα λιπομετρηση αλλα πιστευω ειμαι χαμηλα εβαλα εχθες 2 φωτογραφιες μου στο random με τις φωτογραφιες

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by alex1995 View Post
    φρουτα ναι δεν πολυ τρωω η αληθεια ειναι κυριως μπανανες τρωω οποτε θυμαμαι να αγορασω... λαχανικα μια απο τα ιδια αλλα συνηθω αγορασω κοκκινο και κανονικο λαχανο, μακαρονια δεν εχεις αδικο καλυτερα να τα αλλαξω με την πατατα δεν το σκεφτηκα καθολου :/ ψαρια δυσκολευομαι πολυ να βαλω μιας και τα βαριεμαι ευκολα και μετα απο ενα σημειο τα συχαινομαι... τωρα για το λιπος δεν εχω κανει ακομα λιπομετρηση αλλα πιστευω ειμαι χαμηλα εβαλα εχθες 2 φωτογραφιες μου στο random με τις φωτογραφιες
    βαλε μπανάνα στο μεταπροπονητικο. μπορείς άνετα να συμπεριλαβεις τόνο σε κονσέρβα με νερό εάν βαριέσαι ή μπορείς να βάλεις σολωμο σε λαδοκολα στον φούρνο και σε 15 λεπτα είσαι μαγκας. 1 φορά την βδομάδα έστω ψάρι είναι απαραίτητο. για μπακαλιάρο δεν το συζητάω χαχαχα. επίσης, αγγούρι, μπρόκολο, μαρούλι αλλά και λάχανο είναι ιδανικές επιλογές για τα λαχανικά σου. πρέπει οπωσδήποτε να τρως κάθε μέρα φίλε μου....

  5. #5
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    οποτε να βαλω + 1 μπανανα στο μεταπροπονητικο μου εκει θα πινω την καθαρη πρωτεινη μου οποτε και την μπανανα μπομπα :D τωρα που εκοβα για την φωτογραφιση βαρεθηκα να τρωω παγκασιους χαχαχα παιζει να εχω καταναλωσει 6-7 κιλα.... οποτε στην ουσια πιστευω 2 φορες την εβδομαδα μπορω να το βαλω το ψαρι σε 1 γευμα εστω και 2 δεν εχεις αδικο ;) θα προτιμησω μπροκολο λαχανο κυριως ειδικα το λαχανο το τριβω και εχω για 1 εβδομαδα

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by alex1995 View Post
    οποτε να βαλω + 1 μπανανα στο μεταπροπονητικο μου εκει θα πινω την καθαρη πρωτεινη μου οποτε και την μπανανα μπομπα :D τωρα που εκοβα για την φωτογραφιση βαρεθηκα να τρωω παγκασιους χαχαχα παιζει να εχω καταναλωσει 6-7 κιλα.... οποτε στην ουσια πιστευω 2 φορες την εβδομαδα μπορω να το βαλω το ψαρι σε 1 γευμα εστω και 2 δεν εχεις αδικο ;) θα προτιμησω μπροκολο λαχανο κυριως ειδικα το λαχανο το τριβω και εχω για 1 εβδομαδα
    χαχαχαχ ορίστε! μόνος σου έγινες μάγκας! ιδανική τροποποίηση έκανες! μπανάνα και πρωτεινη στο μεταπροπονητικο, γιαούρτι +καλά λιπαρά στο τελευταίο!!!! μπρόκολο μέχρι να πάρουμε το Mr Olympia!!!!!

  7. #7
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    χαχαχα τελεια οποτε πιστευεις με αυτες τις τροποποιησεις εχω μια δυνατη διατροφη ογκου?? :D σκοπος να σπασουμε τα προσωπικα ρεκορ οποτε χρειαζεται πολυυυ φαγητο χεχε

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Βαλε στο πρωτο γευμα κ ενα φρουτο.

    Προσθεσε λαχανικα και ελαιολαδο στα κυρια γευματα

    Μεταπροπονητικα βαλε και καμια μπανανα η κανενα πορτοκαλι

    Βαλε ξηρους καρπους,και το ιδανικο θα ειναι καρυδια.

    Ψαρι δεν ειναι απολυτο,αλλα για ποικιλια δεν θα ηταν κακο.Εστιασε σε απαχο μοσχαρι(νουα,κιλοτο) κοτοπουλο(ακομα και φιλετο μπουτι) και γαλοπουλα οπως και τα εχεις βαλει.

  9. #9

    Default

    θεωρητικά είσαι καλά! ΠΡΟΣΕΞΕ όμως. κάτσε και υπολόγισε BMI & BMR και βρες τις θερμιδες συντήρησης σου! ξεκίνησε υπερθερμιδικα 20% και όσο περνάνε οι εβδομάδες να αυξανεις σιγά σιγά τον υδατάνθρακα ΑΝ και μόνο ΑΝ η ζυγαριά δεν ανεβαίνει ή δεν βλέπεις διαφορά στον καθρέφτη σου. μην παΣ απότομα στις 5000 θερμίδες πχ και τρέχεις να βγάλεις το λίπος που θα έχεις βάλει... ωστόσο περιμενε να πάρεις και μια 2η γνώμη από κάποιον με αρκετή εμπειρία γιατί είμαι πιτσιρικάς εγώ. ότι άλλο χρειαστείς χαρά μου να σε βοηθήσω σε ότι μπορω

  10. #10
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Βαλε στο πρωτο γευμα κ ενα φρουτο.

    Προσθεσε λαχανικα και ελαιολαδο στα κυρια γευματα

    Μεταπροπονητικα βαλε και καμια μπανανα η κανενα πορτοκαλι

    Βαλε ξηρους καρπους,και το ιδανικο θα ειναι καρυδια.

    Ψαρι δεν ειναι απολυτο,αλλα για ποικιλια δεν θα ηταν κακο.Εστιασε σε απαχο μοσχαρι(νουα,κιλοτο) κοτοπουλο(ακομα και φιλετο μπουτι) και γαλοπουλα οπως και τα εχεις βαλει.
    Quote Originally Posted by fitnesslife View Post
    θεωρητικά είσαι καλά! ΠΡΟΣΕΞΕ όμως. κάτσε και υπολόγισε BMI & BMR και βρες τις θερμιδες συντήρησης σου! ξεκίνησε υπερθερμιδικα 20% και όσο περνάνε οι εβδομάδες να αυξανεις σιγά σιγά τον υδατάνθρακα ΑΝ και μόνο ΑΝ η ζυγαριά δεν ανεβαίνει ή δεν βλέπεις διαφορά στον καθρέφτη σου. μην παΣ απότομα στις 5000 θερμίδες πχ και τρέχεις να βγάλεις το λίπος που θα έχεις βάλει... ωστόσο περιμενε να πάρεις και μια 2η γνώμη από κάποιον με αρκετή εμπειρία γιατί είμαι πιτσιρικάς εγώ. ότι άλλο χρειαστείς χαρά μου να σε βοηθήσω σε ότι μπορω
    σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις σας καπως ετσι την εφτιαξα τωρα τι λετε??

    πρωινο: 100 γραμμαρια βρωμη + 4 αυγα (2 ολοκληρα+ 2 ασπραδια) + κανελα+ 1 μπανανα
    γευμα 1: 150 γραμμαρια ρυζι ολικης η πατατα + 120 γραμμαρια κοτοπουλο η γαλοπουλα η μοσχαρι η σολομο/παγκασιους +120 γραμμαρια λαχανο η μπροκολο
    γευμα 2 150 γραμμαρια ρυζι ολικης η πατατα + 120 γραμμαρια κοτοπουλο η γαλοπουλα η μοσχαρι η σολομο/παγκασιους+120 γραμμαρια λαχανο η μπροκολο
    γευμα:3 200 γραμμαρια ρυζι ολικης η πατατα + 120 γραμμαρια κοτοπουλο η γαλοπουλα η μοσχαρι η σολομο/παγκασιους+120 γραμμαρια λαχανο η μπροκολο
    γευμα 4: 200 γραμμαρια ρυζι ολικης η πατατα + 120 γραμμαρια κοτοπουλο η γαλοπουλα η μοσχαρι η σολομο/παγκασιους+120 γραμμαρια λαχανο η μπροκολο
    βραδινο: 200 γραμμαρια γιαουρτι 2% + 1 σκουπ πρωτεινη + αμυγδαλα

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by alex1995 View Post
    σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις σας καπως ετσι την εφτιαξα τωρα τι λετε??

    πρωινο: 100 γραμμαρια βρωμη + 4 αυγα (2 ολοκληρα+ 2 ασπραδια) + κανελα+ 1 μπανανα
    γευμα 1: 150 γραμμαρια ρυζι ολικης η πατατα + 120 γραμμαρια κοτοπουλο η γαλοπουλα η μοσχαρι η σολομο/παγκασιους +120 γραμμαρια λαχανο η μπροκολο
    γευμα 2 150 γραμμαρια ρυζι ολικης η πατατα + 120 γραμμαρια κοτοπουλο η γαλοπουλα η μοσχαρι η σολομο/παγκασιους+120 γραμμαρια λαχανο η μπροκολο
    γευμα:3 200 γραμμαρια ρυζι ολικης η πατατα + 120 γραμμαρια κοτοπουλο η γαλοπουλα η μοσχαρι η σολομο/παγκασιους+120 γραμμαρια λαχανο η μπροκολο
    γευμα 4: 200 γραμμαρια ρυζι ολικης η πατατα + 120 γραμμαρια κοτοπουλο η γαλοπουλα η μοσχαρι η σολομο/παγκασιους+120 γραμμαρια λαχανο η μπροκολο
    βραδινο: 200 γραμμαρια γιαουρτι 2% + 1 σκουπ πρωτεινη + αμυγδαλα
    όσον αφορά το τελευταίο γεύμα αντί για αμύγδαλα βάλε καρυδια. επίσης το ιδανικό θα ήταν να πάρεις το σκουπ από το τελευταίο γεύμα και την μπανάνα από το πρωινό και να τα ενώσεις μαζί στο μεταπροπονητικο σου και μετά από 1 ώρα να φας το επόμενο στέρεο σου γεύμα. επίσης είδα βάζεις γραμμάρια και στα λαχανικά.. μην τρελενεσαι με τα λαχανικά. και 220 γραμμάρια να φας και 320 δεν τρέχει κάτι. μόνο φυτικες ινες περιέχουν

  12. #12

    Default

    όπως σου είπα το ιδανικό ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ θα ήταν αυτό που σου είπα. ο καθένας έχει την γνώμη του όπως ο φίλος Λάμπρος έχει την γνώμη να βάλεις στο πρωινο σου φρούτο. και έτσι να την αφήσεις είσαι καλά

  13. #13
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Συμπληρωσε και ελαιολαδο σε καποια απ τα κυρια γευματα.

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mεγάλη προσοχή πως θα κινηθείς μετά την φωτογράφιση. Το σώμα σου ήταν στερημένο τόσο διάστημα, άρα όλα πρέπει να πάνε σταδιακά.
    Μη μένεις σε αριθμούς και υπολογισμούς, αλλά σύμφωνα με το πως ετρωγες πριν. Λίγο λίγο ανέβαζε υδατανθρακα, μη πας μπαμ να βάλεις μακαρονια, φρουτα κλπ μέσα σε μια βδομάδα. Θα τα βάλεις αλλά θελει προσοχή.

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Το ρυζι και τα μακαρονια τα ζυγίζεις αφου τα εχεις μαγειρέψει?

    P.s. απ οτι ειδα μετα που εβαλες και την πατάτα, ναι μαγειρεμένα τα υπολογίζεις.. Γιατι εκανα ενα συντομο υπολογισμό με ωμή ζυγιση το πρωτο ποστ και εβγαιναν +-600γρ. Υδατανθρακα γι αυτο και ρωτησα απο περιεργεια
    Last edited by stathis23; 23-03-17 at 12:50.

  16. #16
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Συμπληρωσε και ελαιολαδο σε καποια απ τα κυρια γευματα.
    ωχχχ ναι ξεχαστηκα σε ευχαριστω για την παρατηρηση

  17. #17
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Mεγάλη προσοχή πως θα κινηθείς μετά την φωτογράφιση. Το σώμα σου ήταν στερημένο τόσο διάστημα, άρα όλα πρέπει να πάνε σταδιακά.
    Μη μένεις σε αριθμούς και υπολογισμούς, αλλά σύμφωνα με το πως ετρωγες πριν. Λίγο λίγο ανέβαζε υδατανθρακα, μη πας μπαμ να βάλεις μακαρονια, φρουτα κλπ μέσα σε μια βδομάδα. Θα τα βάλεις αλλά θελει προσοχή.
    σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη αυτη kardoula θα την ακολουθησω εννοειται γιατι δεν το ειχα σκεφτει αυτο...

  18. #18
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by stathis23 View Post
    Το ρυζι και τα μακαρονια τα ζυγίζεις αφου τα εχεις μαγειρέψει?

    P.s. απ οτι ειδα μετα που εβαλες και την πατάτα, ναι μαγειρεμένα τα υπολογίζεις.. Γιατι εκανα ενα συντομο υπολογισμό με ωμή ζυγιση το πρωτο ποστ και εβγαιναν +-600γρ. Υδατανθρακα γι αυτο και ρωτησα απο περιεργεια
    ναι ολα τα υπολογιζω μαγειρεμενα φιλε μου :)

  19. #19
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    μιας και απο το μαιο ξεκιναω καλυτερα την διατροφη γιατι αυτο το μηνα λογο οικονομικων και λογο οτι εχουμε γιορτες εχω χαλαρωσει λιγο ειπα να την ποσταρω να τις ριξετε και εσεις μια ματια να μου πειτε την γνωμη σας


    λοιπον ειναι διατροφη ογκου μιας και θελω να βαλω και αλλα κιλα ειναι στο +0,5kg την εβδομαδα και παει καπως ετσι:


    πρωινο: Αραβικη πιτα μεγαλη + 2 φετες τυρι χαμηλων λιπαρων + 2 φετες γαλοπουλα βραστη + 1 αυγο + ντοματα
    γευμα 1: 200 γραμμαρια ρυζι + 150 γραμμαρια κοτοπουλο + 20 γραμμαρια λαδι
    γευμα 2: 300 γραμμαρια φακες + 100 γραμμαρια ρυζι + 20 γραμμαρια λαδι
    γευμα 3: 200 γραμμαρια μακαρονια ολικης + 3 αυγα ολοκληρα + 20 γραμμαρια λαδι
    γευμα 4: 100 γραμμαρια πρωτεινης ογκου απο το myprotein
    βραδινο: 200 γραμμαρια γιαουρτι + 100 γραμμαρια βρωμη + 30 γραμμαρια μελι


    μετα την προπονηση 1 σκουπ + 1 μπανανα


    ειναι στις 3200 θερμιδες και εχει 393 γραμμαρια υδατανθρακα 175 γραμμαρια πρωτεινη 45 γραμμαρια λιπαρα πως την βλεπετε??

  20. #20

    Default

    Quote Originally Posted by alex1995 View Post
    μιας και απο το μαιο ξεκιναω καλυτερα την διατροφη γιατι αυτο το μηνα λογο οικονομικων και λογο οτι εχουμε γιορτες εχω χαλαρωσει λιγο ειπα να την ποσταρω να τις ριξετε και εσεις μια ματια να μου πειτε την γνωμη σας


    λοιπον ειναι διατροφη ογκου μιας και θελω να βαλω και αλλα κιλα ειναι στο +0,5kg την εβδομαδα και παει καπως ετσι:


    πρωινο: Αραβικη πιτα μεγαλη + 2 φετες τυρι χαμηλων λιπαρων + 2 φετες γαλοπουλα βραστη + 1 αυγο + ντοματα
    γευμα 1: 200 γραμμαρια ρυζι + 150 γραμμαρια κοτοπουλο + 20 γραμμαρια λαδι
    γευμα 2: 300 γραμμαρια φακες + 100 γραμμαρια ρυζι + 20 γραμμαρια λαδι
    γευμα 3: 200 γραμμαρια μακαρονια ολικης + 3 αυγα ολοκληρα + 20 γραμμαρια λαδι
    γευμα 4: 100 γραμμαρια πρωτεινης ογκου απο το myprotein
    βραδινο: 200 γραμμαρια γιαουρτι + 100 γραμμαρια βρωμη + 30 γραμμαρια μελι


    μετα την προπονηση 1 σκουπ + 1 μπανανα


    ειναι στις 3200 θερμιδες και εχει 393 γραμμαρια υδατανθρακα 175 γραμμαρια πρωτεινη 45 γραμμαρια λιπαρα πως την βλεπετε??
    καταρχάς. ξεκίνησε όσο το δυνατόν νωρίτερα γίνεται για το δικό σου καλύτερο δυνατό. έπειτα. τα λιπαρά δεν είναι με τίποτα 45 γραμμάρια... έχεις 60γρ λάδι που είναι 50 γραμμάρια και βάλε κροκο αυγου + από το τυρί πας στα 65 σίγουρα. επίσης. στο πρωινο βγάλε τις αραβικες και τα τυριά και τα αλλαντικά και βάλε αυγα και βρωμη. θα ήταν ιδανικό. επίσης 30γρ μελι για πριν τον ύπνο δεν σου χρειάζονται. κατά τα άλλα είσαι ωραίος. καλό Πάσχα καλή ανασταση

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  21. #21
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    ναι λαθος μου τα λιπαρα ειναι στα 64 γραμμαρια οι υδατανθρακες ανεβαινουν στους 400 κοιτα το πρωινο μου εινει πολυ δυσκολο γι αυτο το εβαλα ετσι γιατι δεν εχω την οικονομικη ανεση να βαλω και εκει αυγα και βρωμη και το μελι το εχω για τον υδατανθρακα ειναι υπολογισμενο ολο, καλο πασχα και καλη ανασταση και σε εσενα

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Καθιστε παιδια.Η Ειρηνη ειπε κατι και δεν το πηρε χαμπαρι κανεις.

    Αλεξανδρε αν θυμαμαι καλα εκανες μια πολυ καλη γραμμωση για να κανεις μια φωτογραφιση πριν καποιες μερες.Μεχρι τοτε, ποιες ηταν οι θερμιδες ποου ετρωγες;Γιατι τωρα δεν μιλαμε για καποιο που απλα λεει οκ, θα βαλω μαζα.Μιλαμε για καποιον που χρειαζεται reverse dieting.Πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος για να μη #$@#$! τις ορμονες σου και το μεταβολισμο σου αυτο το διαστημα.

    Εγω συμφωνω στο να μπουνε ολες οι ομαδες τροφων στο παιχνιδι αναμφισβητητα.Το φλεγον θεμα ειναι ποσο γρηγορα θα γινουν οι αλλαγες.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  23. #23
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Καθιστε παιδια.Η Ειρηνη ειπε κατι και δεν το πηρε χαμπαρι κανεις.

    Αλεξανδρε αν θυμαμαι καλα εκανες μια πολυ καλη γραμμωση για να κανεις μια φωτογραφιση πριν καποιες μερες.Μεχρι τοτε, ποιες ηταν οι θερμιδες ποου ετρωγες;Γιατι τωρα δεν μιλαμε για καποιο που απλα λεει οκ, θα βαλω μαζα.Μιλαμε για καποιον που χρειαζεται reverse dieting.Πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος για να μη #$@#$! τις ορμονες σου και το μεταβολισμο σου αυτο το διαστημα.

    Εγω συμφωνω στο να μπουνε ολες οι ομαδες τροφων στο παιχνιδι αναμφισβητητα.Το φλεγον θεμα ειναι ποσο γρηγορα θα γινουν οι αλλαγες.
    Με απλά λόγια ο Πάνος και η Ειρήνη λένε: όχι απότομα πολύ φαΐ και μεγάλες ποσότητες. Σταδιακά!!!

    Βήμα βήμα, ανα εβδομάδα, θα επιστρέφεις σε τροφές και ποσότητες που είχες πριν την φωτογράφιση.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  24. #24
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    ναι στην ουσια μολις εκανα την φωτογραφιση ξεκινησα να ανεβαζω τον υδατανθρακα σιγα σιγα απλα επειδη σχεδιαζω το πλανο απο μαιο και μετα πως θα με παει την ποσταρα να μου πειτε τις γνωμες σας αλλα το φαγητο ειχε ξεκινησει να ανεβαινει σιγα σιγα οπως μου ειχε πει και η ειρηνη..

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by alex1995 View Post
    ναι στην ουσια μολις εκανα την φωτογραφιση ξεκινησα να ανεβαζω τον υδατανθρακα σιγα σιγα απλα επειδη σχεδιαζω το πλανο απο μαιο και μετα πως θα με παει την ποσταρα να μου πειτε τις γνωμες σας αλλα το φαγητο ειχε ξεκινησει να ανεβαινει σιγα σιγα οπως μου ειχε πει και η ειρηνη..
    Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος σε τι μεταβολικο πλεονεκτημα θα βρισκεσαι το Μαιο για να πας και να βαλεις ενα ξερο νουμερο και να πεις "μαλλον μεχρι μαιο θα τρωω τοσο".Κοιτα να ζυγιζεσαι ανα τακτα χρονικα διαστηματα και να βλεπεις πως κινειται το βαρος σου, και αν βλεπεις οτι βαζεις βαρος γρηγορα(πανω απο 800γρ-1kg το μηνα) μειωσε λιγο τους υδ/κες και συνεχισε. Ολοι ειπαμε στον ογκο οτι θα βαζουμε 2 κιλα το μηνα και τελικα ξενερωσαμε :P The slower the better.


    Τωρα το πλανο που ποσταρες δεν θα σου πω αν ειναι καλο ή κακο.Αν ξερεις πως να φας και ποσο θα εισαι καλυμμενος 100%.Θα σου πω να προσεξεις ομως τις αποτομες μεταβολες στις θερμιδες και παλι. Η οικονομικη δυσχαιρεια δεν θα σε εμποδισει πουθενα στο να φτιαξεις πλανο που να εξυπηρετει τους στοχους σου. Εχουμε βγαλει και χρονιες με φασολια φακες και τονους κονσερβα.Ολα καλα θα πανε.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  26. #26
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    εκατσα και εβγαλα την διατροφη που θα ακολουθησω απο τον οκτβωμβριο που θα ξεκινησω τον ογκο:

    Πρωινο:

    4 φετες ψωμι του τοστ ολικης ( 50 γραμμαρια)
    Θ: 118,5/ Π: 4,5/ Υ: 19,5/ Λ: 2,5
    25 γραμμαρια φυστικοβουτηρο
    Θ: 160/ Π: 5,4/ Υ: 6/ Λ: 12,3
    100 γραμμαρια ασπραδι αυγου
    Θ: 51/ Π: 11 / Υ: 0,7/ Λ: 0,2
    50 γραμμαρια μπανανα
    Θ: 44,3/ Π: 0,55/ Υ: 11,5/ Λ: 0,15

    Συνολο: Θ: 374/ Π: 22/ Υ: 37,7/ Λ: 15,15

    Γευμα 1:
    100 γραμμαρια ρυζι αβραστο
    Θ: 375/ Π: 7,7 / Υ: 82 / Λ: 1,8
    100 γραμμαρια κοτοπουλο:
    Θ: 165/ Π: 31 / Υ: 0 / Λ: 3,6

    Συνολο: 540/ Π: 39 / Υ: 82 / Λ: 5,4


    Γευμα 2:
    100 γραμμαρια ρυζι αβραστο
    Θ: 375/ Π: 7,7 / Υ: 82 / Λ: 1,8
    100 γραμμαρια κοτοπουλο:
    Θ: 165/ Π: 31 / Υ: 0 / Λ: 3,6

    Συνολο: 540/ Π: 39 / Υ: 82 / Λ: 5,4

    Γευμα 3:
    Σεικ πρωτεινης ογκου 130 γραμμαρια:
    Θ: 530 / Π: 26 / Υ: 88 / Λ: 9

    Συνολο: Θ: 530 / Π: 26 / Υ: 88 / Λ: 9

    Γευμα 4:
    200 γραμμαρια γιαουρτι:
    Θ: 120 / Π: 20 / Υ: 7,2 / Λ: 4
    50 γραμμαρια βρωμη:
    Θ: 168 / Π: 5 / Υ: 38 / Λ: 0,8
    50 γραμμαρια μπανανα:
    Θ: 44,3/ Π: 0,55/ Υ: 11,5/ Λ: 0,15

    Συνολο: Θ: 332 / Π: 26 / Υ: 57 / Λ: 5,1

    Μετα την προπονηση 1 σκουπ whey 36 γραμμαρια:
    Θ: 140 / Π: 23 / Υ: 5 / Λ: 3

    Συνολο Διατροφης: Θ: 2456 / Π: 175 / Υ: 325 / Λ: 43

    Πως την βλεπετε??
    Last edited by alex1995; 19-08-17 at 23:38.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αξιολόγηση Διατροφής Όγκου
    By piou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 24-11-14, 11:13
  2. Αξιολόγηση Διατροφής Όγκου!
    By The_Imp in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 25-06-14, 23:08
  3. Αξιολογηση Διατροφης Όγκου
    By Spiros1993 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 16-03-14, 16:56
  4. Αξιολόγηση Διατροφής Όγκου
    By MAKIS ANTONIADIS in forum Bodybuilders.gr Over 35
    Replies: 6
    Last Post: 11-10-13, 13:49
  5. Αξιολογηση Διατροφης Ογκου
    By NBB in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 19-11-12, 21:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •