Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    07-02-17
    Posts
    7

    Default Διατροφη βοηθεια, απελπισια....

    15302335_10209580006189271_1669805228_o.jpg

    Καλησπέρα σας. Χρειάζομαι την βοήθεια σας για χάσιμο κιλών. Να σας πω οτι είμαι γυναίκα 1,63 Υ και 80 kg και Ηλικία 34 , ήμουν τα τελευταία χρόνια γύρω στα 68 με 70, εκεί έπαιζα . Στην 2η εγκυμοσύνη πριν 5 χρόνια πήρα 30 κιλά και από τότε δεν μπορώ να χάσω. Έχω πάει σε διαιτολόγους, έχω προσπαθήσει μόνη μου να μετράω θερμίδες και τον τελευταίο μήνα και παραπάνω κάνω αυτή που έχω ανεβάσει (μου την έδωσε φίλος γυμναστής) αλλά δεν είμαι ικανοποιημένη. Να σημειώσω ότι πέρσι ο διαιτολόγος με είχε μετρήσει σχεδόν 40% λίπος . Βέβαια άμα με βλέπατε , φαίνομαι ψηλότερη και 6-7 κιλά πιο αδύνατη απ ' οτι είμαι και δεν είμαι χαλαρή αλλά αντιθέτως αρκετά σφιχτή γιατί γυμνάζομαι και περπατάω σχεδόν καθημερινά καμία δεκαετία. Τους 2 τελευταίους μήνες έβαλα στη ζωή μου τα βάρη (3 φορές τη βδομάδα και τις άλλες 3 αεροβια) και μου αρέσει πολύ, έχω δει αλλαγή στο σώμα μου αλλά δεν έχω χάσει κανένα κιλό (1 φορά την εβδομάδα το ρίχνω λίγο έξω) , πλέον δεν ζυγίζομαι. Ξέρω ότι δεν γίνεται να χάσω κιλά γρήγορα και μαγικά αλλά τι διατροφή να κάνω??? Πραγματικά είναι πολύ απογοητευτικό. Sorry για το κατεβατό.
    thanks.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλησπέρα!
    Τα 30 κιλά υποθέτω τα πήρες και λόγω φαγητού την περίοδο της εγκυμοσύνης, σωστά;
    Πόσο συνεπής ήσουν στις διατροφές που έκανες από τους διαιτολόγους; Σε αυτό το πλάνο που κάνεις (δεν μπορώ να διακρίνω καθαρά από τη φωτό, καλύτερα να τα γράψεις) το ακολουθείς πιστά; Όταν λες μια φορα τη βδομαδα "το ριχνω λιγο εξω', πόσο έξω δηλαδή; Πες ενδεικτικά να καταλάβουμε.

    Ξεκινα ισορροπημένα και χωρίς άγχος, με το να έχεις 4-6 μικρογεύματα μέσα στη μέρα, από καθαρό φαγητό και χωρίς να κάνεις ατασταλίες. Καμιά φορά νομίζουμε πως προσπαθούμε, αλλά δεν είναι τόσο όσο πρέπει. Αν δηλαδή μια φορά τη βδομάδα τρως όσο ειναι οι θερμίδες που γλιτώνεις από τη διατροφή σου, αυτό όπως καταλαβαίνεις σε πάει πίσω.

    3 φορές αερόβια δεν φτάνει. Πόση ώρα κάνεις και σε τι ένταση;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    07-02-17
    Posts
    7

    Default

    γεια σου καρδούλα, εννοείται ότι τα πήρα από το φαγητό. Λίγο έξω εννοώ ότι τρώω γλυκά κυρίως. Εκείνη την μέρα δεν περιορίζομαι, τρώω. Δηλαδή το πρόβλημα έιναι η συνέπεια?Ξέρεις σκεφτόμουνα ότι άμα φας μια μέρα και τι έγινε αλλα δεν είχα συνειδητοποιήσει αυτό που είπες ότι , ότι γλυτώνω όλη τη βδομάδα το παίρνω σε μια μέρα. Καθαρό φαγητό εννοείς μόνο ψητό κρέας και ψάρι?

    Η αερόβια είναι https://youtu.be/LUrrN6cEBRQ ή https://youtu.be/6pDMOIlPLFE ή https://youtu.be/Vve4BVTZ0QU ελπίζω να ανοίγουν τα βίντεο.

    Η διατροφη είναι


    πρωι
    1 ποτήρι γάλα 1,5% και 1/2 κούπα κουάκερ, 1 φρούτο
    ή
    1 τοστ τυρί γαλοπούλα, 1 φρούτο
    ή
    φέτα ψωμί ολικής με μέλι και becel (εγώ βάζω ταχίνι)


    Δεκατιανό

    15 ξηρο'ι καρποί ανάλατοι ωμοί
    ή
    2 φέτες τυρί και 2 φέτες γαλοπούλα


    κυρίως γεύμα (για μετα την προπόνηση, μεσημέριανο ή βραδινό)


    1 σαλάτα
    3 κουτ γλυκού λάδι
    80γρ ρύζι ( ή ζυμαρικά) ή 120 γρ γλυκοπατάτες ( ή πατάτες)
    120 γρ άπαχο κρέας (κοτόπουλο, μοσχάρι, χοιρινό ή ψάρι) ή 100γρ όσπρια (εγω τρώω και φασολάκια ή αρακά ή σπανακόρυζο

    Απόγευμα


    15 ξηρο'ι καρποί ανάλατοι ωμοί
    ή
    2 φέτες τυρί και 2 φέτες γαλοπούλα



    κυρίως γεύμα ( μεσημέριανο ή βραδινό)


    1 σαλάτα
    3 κουτ γλυκού λάδι
    110γρ κρέας ή 90γρ όσπρια (μαγειρεμενα τα υπολογιζω 250 γρ - 300γρ γιατί τα 100 και 90 γρ είναι σχεδόν τίποτα και φαντάστηκα εννουσε άβραστα)



    α! και μετα τα βάρη (1 ωρα διάρκεια ) πίνω πρωτείνη whey

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εμ βρε κοριτσάρα μου.. αν τρως σε μια μέρα χωρίς σταματημό όλη μέρα γλυκά, μετά δεν σου φταίει η διατροφή. Οτι αεροβιες, οτι προπονήσεις κάνεις, πάνε στράφι.. Στα λέω όπως έχουν τα πράγματα, για να μη λες, γιατι δεν δουλεύει ένα πλάνο.
    Εγώ θα σου πω το εξής - Η παραπάνω διατροφή έχει περιθώρια βελτίωσης, αλλά κάνε το εξής..Ακολουθησε την με ευλάβεια, χωρις να την χαλασεις καθολου για 2 ολοκληρες εβδομάδες. Και μετα ελα να μου πεις αν δεν βλέπεις αλλαγή στο βάρος σου.
    Αερόβιες χρειάζεσαι περισσότερο. Διαλεξε οτι σου αρέσει, αλλά να ειναι 4-5 φορές την εβδομάδα από 40-45 λεπτά.
    Κακά τα ψέμματα.. αν θες να φύγει το λίπος πρέπει να προσπαθήσεις 100%!!!

    Όταν λέω καθαρές τροφές, εννοώ όπως εδώ στη λίστα. Είναι οι τοπ τροφές για να δίνεις στο σώμα σου το καλύτερο καύσιμο.
    Λίστα Τροφών Για Διατροφή Bodybuilding & Fitness (Download & Print)!!


  5. #5
    New Member
    Join Date
    07-02-17
    Posts
    7

    Default

    να σημειωσω οτ κανω μονη μου γυμναστικη, εχω διαμορφωμενο χωρο στο υπογειο και απο βδομαδα θα εχω και σακο μποξ για να κανω μετα την αεροβια. Κανω γυμναστικη το απογευμα και το πρωι παω για 1 ωρα γρηγορο περπατημα. Η απογευματινη γυμαναστικη μου παιρνει γυρω στη 1,30 ωρα μαζι με διατασεις και κοιλιακους (οπως λες στο προγραμμα για γυναικες που ακολουθω), δεν μπορω περισσοτερη ωρα γιατι εχω και τα παιδια και ο μεγαλος παει 3η δημοτικου και εχουμε διαβασματα...

  6. #6
    New Member
    Join Date
    07-02-17
    Posts
    7

    Default

    ευχαριστώ,

    δεν έχεις άδικο....

    ωραία κάνω αερόβια αλλα βάρη? αν κάνω 3 φορές τη βδομάδα βάρη , κυριακή ξεκούραση αερόβια απο τριτη πέμπτη σάββατο , ποια άλλη μερα?
    Last edited by kap100; 23-03-17 at 18:00.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν λόγω χρόνου και υποχρεώσεων δεν μπορείς να διαθέσεις άλλες μέρες, κράτα τις αερόβιες 3 φορές, αλλά μεγαλύτερης διάρκειας, 40 λεπτά από 30. Και το κυριότερο, μην χαλάς τη διατροφή, κράτα την για 2 βδομάδες χωρίς ατασταλίες να δεις πως ανταποκρίνεται το σώμα σου και οσο θα προχωράς θα μπορεις να έχεις ένα ελεύθερο γευμα τη βδομάδα (αλλά γεύμα, όχι όλη μέρα ελεύθερη γιατι ειναι κρίμα να χαλάς την προσπάθεια και τον κόπο που κάνεις).

  8. #8
    New Member
    Join Date
    07-02-17
    Posts
    7

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αν λόγω χρόνου και υποχρεώσεων δεν μπορείς να διαθέσεις άλλες μέρες, κράτα τις αερόβιες 3 φορές, αλλά μεγαλύτερης διάρκειας, 40 λεπτά από 30. Και το κυριότερο, μην χαλάς τη διατροφή, κράτα την για 2 βδομάδες χωρίς ατασταλίες να δεις πως ανταποκρίνεται το σώμα σου και οσο θα προχωράς θα μπορεις να έχεις ένα ελεύθερο γευμα τη βδομάδα (αλλά γεύμα, όχι όλη μέρα ελεύθερη γιατι ειναι κρίμα να χαλάς την προσπάθεια και τον κόπο που κάνεις).



    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. βοηθεια με την διατροφη μου
    By alexis153 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 16-07-13, 19:04
  2. Βοήθεια Για Διατροφή
    By fragkeskos10 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 30-04-12, 13:54
  3. Μια βοηθεια για τη διατροφη μου
    By nikos2004dj in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 13-01-12, 15:43
  4. Βοήθεια Για Διατροφή
    By pantsos87 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 21-10-10, 09:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •