Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1

    Default Απορία Για Πρόγραμμα Γράμμωσης

    Καλησπέρα παιδιά...έχω μια απορία με το πρόγραμμα γραμμωσης.εχω βρει κάποια προγράμματα στο ίντερνετ που έχουν 4-5 ασκήσεις για μεγάλες μυϊκες και 3 αν θυμάμαι καλά στις μικρές. Άλλες μόνες τους και άλλες superset...και στο τέλος 4 φορές την εβδομάδα έχει 45 λεπτά αερόβια..και ερωτώ. ...μετά τα 45 λεπτά ο οργανισμός δεν καιει μυες?για να κάνεις αυτό το πρόγραμμα ολόκληρο υπολογίζω θες 1.5 ώρα. ..σας ευχαριστώ.

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Κσλημερα. Πρόγραμμα γράμμωσης και όγκου στο γυμναστηριο δεν υπάρχειαλλά υπάρχει στη κουζίνα. Εκει γίνεται όλο το παιχνίδι του χάσιμου λίπους.
    Με τα 45 λεπτά δεν καίγεται τόσο εύκολα μυικός ιστός. Βεβαια χάνεται ενα ποσοστό μυικού ιστού κατα τη διαρκει της δίαιατας αλλα μη σε σκάει αυτό.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  3. #3

    Default

    Μα αυτο λέω. ..ότι αν κάνω 45 λεπτά αερόβια και άλλο ένα μισάωρο περίπου βάρη έχω ξεφύγει. Συμφωνώ ότι φτιάχνεται ατην κουζινα

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4

    Default

    anna_lou συμοωνω εν μερη αλλα μπορεις καλλιστα να τρως το ιδιο και να γραμμωσεις λογω αυξημενης δραστηριοτητας,μιλαω για νορμαλ απωλεια κιλων.

    Αν πιστευεις οτι τα 45 λεπτα ειναι υπερβολικα και επηρεαζουν αρνητικα την αποδοση σου στις προπονησεις σου εκει κρυβεται ο κινδυνος να χασεις μυικη μαζα.εκτος και αν η αεροβια σε ριχνει πολυ χαμηλοτερα απο τις θερμιδες συντηρησης με συνεπεια μαζι με λιπος να τρως και μυες λογω γρηγορης απωλειας κιλων στην προκειμενη περιπτωση δεν θα ευθυνεται η αεροβια μονο εννοειται αλλα και χαμηλη σε θερμιδες διατροφη.
    Life is to short to be small

  5. #5

    Default

    Ωραία. ....και πως θα γίνει να χάσω όσο το δυνατόν περισσότερο λίπος και λιγότερους μυες?;)

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mέσω διατροφής και συμπληρωμάτων (εδώ ειναι που μπαίνουν στο παιχνίδι τα συμπληρώματα).
    Δεν ξέρω το σώμα σου, δεν ξέρω πόσο λίπος έχεις να χάσεις, αλλά κατα κανόνα, όσο περισσότερο έχεις, τόσο λιγότερες πιθανότητες να καταβολισεις μυικό ιστό.
    Αμινοξέα και γλουταμίνη είναι βασικά συμπληρώματα που θα σε βοηθήσουν.

  7. #7

    Default

    Ειρηνη θα σου μιλήσω την επόμενη φορά στο γυμναστήριο να μου πεις;)....κοίτα....είμαι 103 κιλά και έχω 19%λίπος. Θέλω να πάω γύρω στο 12 με όσο το δυνατόν λιγότερο χάσιμο μυών..δηλαδή χωρίς συμπληρώματα δεν γίνεται ε? ; )

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8

    Default

    Ποσο καιρο ασχολεισαι?τι υψος εχεις?
    Life is to short to be small

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    103 κιλά και σχεδόν 20% λίπος ούτε καν τιθεται θεμα καταβολισης μυικού ιστού..

    Quote Originally Posted by bodybuilder82 View Post
    Ειρηνη θα σου μιλήσω την επόμενη φορά στο γυμναστήριο να μου πεις;)
    Να μου μιλησεις αλλά οχι την ώρα που θα κανω την άσκηση γιατι δαγκώνω

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by THEOOURGIOS View Post
    Ποσο καιρο ασχολεισαι?τι υψος εχεις?
    Ασχολούμαι περίπου 3.5 χρόνια και είναι 1. 82...νομιζω;)

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    103 κιλά και σχεδόν 20% λίπος ούτε καν τιθεται θεμα καταβολισης μυικού ιστού..



    Να μου μιλησεις αλλά οχι την ώρα που θα κανω την άσκηση γιατι δαγκώνω
    Εννοείς ότι δε θα καούν μυες αλλά μόνο λίπος. ..χαχα ναι αν σε δω να δίνεις πόνο δε θα έρθω. ..απλά τώρα με την δουλειά πάω η κατά τις 11 η μετά τις 9 το βραδυ

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #12

    Default

    Και εγω συμφωνω οτι δεν τιθεται θεμα να χασεις μυες με βαση τα στατς σου αν προσεξεις.
    Life is to short to be small

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Aν πας απόψε μετα τις 9, θα με βρεις στον διαδρομο ;)

  14. #14

    Default

    Όχι σήμερα πήγα στις 11...;)απλά ξέρεις κλασσικά THEOOURGIOS δεν πάω για αγώνες και είμαι πολύ του φαγητού. Όταν μπορώ οκ προσέχω. ..αλλά αν πχ κάνουν σπίτι παστίτσιο. .. έχω θεμα.τωρα θα μου πεις...τι μας λες ρε φιλε...απλά λέω τώρα που καλοκαιριαζει να το παλέψω λίγο με διατροφή και διαδρομο..στην λιπομετρηση είχα λίπος μόνο κοιλιά. ...κλασσικα

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν είναι θέμα να κατεβαίνεις σε αγώνες ή οχι.. Εγώ θα σου πω το εξής, ειδικά το κοιλιακο λίπος ειναι οτι χειρότερο. Σκέψου το ως προς την υγεία σου.
    Βάλε ένα χρονοδιάγραμμα, κάνε μια οργανωμένη προσπάθεια. Το πατσίτσιο πάντα εκεί θα είναι, δεν θα υπάρχει έλλειψη. Ετσι κι αλλιως θα εχεις ποικιλια στη διατροφη σου, δεν θα εισαι με ψάρι και αγγούρι.

  16. #16

    Default

    Ναι θα συμφωνήσω σε αυτό. Και όντως το κοιλιακό λίπος είναι ότι χειρότερο. Θεωρώ ότι έχω αλλάξει σε όλα το σώμα σε σχέση με πριν το γυμναστήριο και έχω 'παρει' αλλά κοιλιά είναι η ίδια. .θεωρώ ότι είναι κύκλος και κάπου έχω μπερδευτεί. Αν δε φάω πχ το πρωί υδατάνθρακα δεν μπορώ να βγάλω την προπόνηση. Κάνω την προπόνηση αλλά μετά λυσσαω να φάω. Και τρώω αρκετά. Είναι και το θέμα το οικονομικό όπως έχουμε γίνει και η σωστή διατροφή κοστιζει...Πάω και γω να τα κάνω όλα χωρίς στέρησεις. ..χαχα...είμαι ελεος

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αρα δεν τιθεται καν θεμα γράμμωσης, ούτε μυικού καταβολισμού.
    Αυτό που θες ειναι ενα σωστό πρόγραμμα διατροφής, να κανεις την αεροβια σου και να το ακολουθεις ολο αυτο με συνέπεια για να φυγει το λιπάκι από την κοιλιά.

  18. #18

    Default

    Το λες σαν να είναι πολύ ευκολο;) και τι εννοείς ότι δεν τίθεται θέμα γραμμωση? ;)

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Εννοώ πως δεν υφίσταται θέμα γράμμωσης με την έννοια της λέξης. Εδώ μιλάμε για μείωση λίπους. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Άλλο να θες να χάσεις την κοιλιά και άλλο να γραμμώσεις μέχρι το κόκαλο. Γράμμωση μιλάμε για μονοψήφια ποσοστά και να υπάρχει ικανοποιητική μυική μάζα από κάτω. Εσύ από αυτα που περιγράφεις καλα καλά δεν ακολουθεις συγκεκριμένο πλάνο διατροφης (διορθωσε με αν καταλαβα λάθος).

    Όσο για το αν είναι ευκολο, τίποτα δεν είναι εύκολο αλλά και τίποτα ακατόρθωτο.

  20. #20

    Default

    Όχι καλά κατάλαβες...εγώ το είπα λάθος ειρηνη.οχι δε θέλω να γραμμωσω μέχρι το κόκαλο. Έχεις δίκιο. Θέλω να χάσω το λίπος της κοιλιάς. Σορυ για το λαθος

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αυτό το είπα γιατί πολλά παιδιά μιλάνε για γράμμωση ενώ στην ουσία θέλουν μείωση λιπους.
    Πάντως αν θες βοηθεια στο κομμάτι της διατροφής, μπορεις να ανοιξεις τόπικ και θα σε βοηθήσουμε να την βάλεις σε μια σειρά και με την καλύτερη οικονομική διαχείρηση. Ολα γίνονται όταν θέλουμε κάτι

  22. #22

    Default

    Σε ευχαριστώ. Ναι θα προσπαθήσω να το κάνω. Ξέρεις. ..όλοι πιστεύω θέλουμε τον όγκο με το μικρότερο ποσοστό λίπους που το περισσότερο είναι στην κοιλιά. Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.τοπικ εννοείς να ανοίξω ένα καινούργιο θέμα ζητώντας βοήθεια για διατροφή?

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by bodybuilder82; 25-03-17 at 00:18.

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ναι, άνοιξε ένα νέο θέμα γράφοντας αναλυτικά τα γεύματά σου.
    Όλοι αυτό θέλουμε, αλλά πρέπει να γίνει με τον σωστό τρόπο και στο σωστό χρόνο.
    Να σαι καλα!

  24. #24

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ ειρηνη;)

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορία Διατροφή Γράμμωσης
    By philippos7 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 13-06-14, 14:11
  2. Απορία Για Προπονήσεις Όγκου/Γράμμωσης
    By MuayThaiGeo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 06-07-12, 22:37
  3. Απορία Σε Περιόδους Γράμμωσης
    By Bilias2 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 01-09-11, 13:43
  4. Απορία για πρόγραμμα γράμμωσης
    By pao34 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 02-04-09, 06:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •