Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default Πρωινή Αερόβια Προπόνηση Και Καρνιτίνη

    Καλημέρα!
    Σχετικά με ένα άρθρο που διάβασα, στο site, μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.
    Αν κάνω αερόβιο το πρωί σε στατικό ποδήλατο για περίπου 30 λεπτά και παίρνω και κάποιο συμπλήρωμα καρνιτίνης
    θα έχω επιπλέον κέρδος ή δεν χρειάζεται;
    Αν έχω κέρδος, πόσο πριν θα πρέπει να παίρνω την καρνιτίνη για να αφομοιώνεται;

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Όταν λες να έχεις κέρδος τι εννοείς;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default

    Εννοώ την καύση λίπους.
    Λόγο του ότι η καρνιτίνη βοηθάει στην μεταφορά του λίπους στα κύτταρα και την μετατροπή του λίπους σε ενέργεια.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Η καρνιτινη ειναι το κερασάκι στην τούρτα. Η διατροφή σου είναι αυτή που σε συνδιασμό με την αεροβια θα σε βοηθήσουν να χάσεις λίπος.
    Δεν γνωρίζω ουτε σε τι επιπεδο εισαι, ουτε τα στατιστικα σου ( ηλικια, βαρος, υψος, χρονια ενασχολησης), ουτε τι διατροφη κανεις, με ποση συνεπεια και τι αεροβιες μεχρι τωρα.
    Γι αυτό και δεν μπορώ να σου δώσω συγκεκριμένη απάντηση.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default

    Τα τελευταία 3 χρόνια κάνω πολύ ποδήλατο. Σχεδόν 2500 χλμ τον χρόνο. Φέτος κάνω ως και 70χλμ σε 3 ώρες. Τελευταία έβαλα και το τρέξιμο στην άσκηση μου. Είμαι1,73 υψος 95 κιλά με 28% λιπος και 37% μυική μάζα. Έχω 6 γεύματα την ημέρα, με 180γρ πρωτεΐνη, 320 υδατάνθρακες και 50γρ λίπαρα. Στο σύνολο των πρωτεΐνων έχω δύο σκουπ whey.
    Πριν 3 χρονια ήμουν 120 κιλά.
    Τώρα στοχεύω τα 87 κιλά αλλά θέλω να κατέβω σε λίπος.
    Last edited by Vempire_G4; 24-03-17 at 23:18.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Με τόσο υψηλό ποσοστό λίπους, η καρνιτίνη δεν θα σου κάνει απολύτως τίποτα! Διατροφη-διατροφη -διατροφη!!! Αυτή ειναι το Α και το Ω. Γυμναστική με βάρη κάνεις;
    Τι γεύματα κάνεις ακριβώς;
    Όσο πιο συνεπης είσαι σε αυτό που κάνεις, τόσο πιο σύντομα και έντονα θα είναι τα αποτελέσματα πάνω σου.
    Αερόβιες δεν παίζει ρόλο στη φάση αυτή είτε νηστικός είτε όχι. Απλά κάνε αερόβιες με συνέπεια.
    Last edited by Kardoula; 25-03-17 at 11:07.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default

    Γυμναστική με βάρη δεν κάνω. Περιστασιακά μόνο.
    Περισσότερο ποδήλατο και τρέξιμο.
    Η διατροφή μου είναι αυτή.
    Attachment 31814

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μια ήπια μορφής άσκησης με αντιστάσεις θα σε βοηθήσει πολύ. Δεν σου λέω να κάνεις κλασικό διαχωρισμό bbing αν δεν σου αρέσει. Ανεξαρτήτου χόμπυ, τα βάρη θα σε βοηθήσουν στο μεταβολισμό και κυρίως στην χαλάρωση του δέρματος.
    Στη διατροφή , προσοχή με το 'οτι υπαρχει σπιτι". Οσο πιο συγκεκριμένος εισαι σε αυτα που τρως, τοσο πιο συγκεκριμένα αποτελέσματα θα έχεις.
    Επίσης στο τελευταίο γευμα, θα έτρωγα στερεό φαγητό , όχι ρόφημα. Πχ σολομό με σαλάτα ή άλλο ψάρι ή μπιφτέκι.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default

    Όταν γράφω, ότι υπάρχει στο σπίτι, δεν εννοώ ότι να ναι!!!
    Γενικά προσέχω πολύ τον τρόπο μαγειρέματος, όχι τηγάνι, όχι λάδι στο μαγείρεμα και όχι τσιγαρίσματα!!!
    Να αντέστρεφα το τελευταίο σκουπ με το κεικ πρωτείνης και να αφήσω την σαλάτα εκεί που είναι;
    Γενικά, όλο τον χειμώνα δεν παίρνω πρωτείνη. Όμως προς την άνοιξη, όταν αρχίζω να παίρνω, χάνω κιλά και λίπος κάπως εύκολα. Ε, όχι και εύκολα, αλλά ευκολότερα!!!
    Πάντα σε συνδιασμό με την επιπλέον αερόβια, την οποία δεν μπορώ να κάνω τον χειμώνα λόγο καιρού.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Συμφωνώ, το σπιτικό φαγητό οταν γραφεις οτι εχει σπιτι, ειναι προσεγμένο. Αλλά πιστεψε με.. ακομα και εκει πρεπει να υπολογιζεις θερμιδες και μακροθρεπτικα. Μπορει να σου φαινεται υπερβολη, αλλα απο κατι τετοια ειναι που θα δεις μεγαλυτερη προοδο πανω σου.
    Εγω θα ελεγα να κρατησεις μονο σε ενα σνακ το ροφημα, η στερεη τροφη κανει περισσοτερες καυσεις στο σωμα σου απ οτι νερο με πρωτεινη. Τωρα τι να σου πω, εσυ κρινεις εκ του αποτελεσματος. Τη μια βαζε ροφημα την αλλη ψαρακι.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρωινή Προπόνηση Αερόβια-Βάρη - Καλύτερη Σειρά;
    By XMEN WOLVERINE in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 03-05-14, 19:43
  2. Καρνιτίνη μαζί με καφείνη πριν την πρωινή αερόβια
    By mitsos777 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 21-09-08, 16:37
  3. Πρωινή Αερόβια Προπόνηση Για Απώλεια Λίπους
    By Musclemar in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 29-01-05, 00:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •