Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default Κάψιμο Λίπους

    Παιδιά υπολόγισα ότι ο οργανισμός μου χρειάζεται καθημερινά 1800 περίπου θερμίδες(είμαι 20 ετών,73 κιλά,1.81υψος) και ακολουθώ μια υποθερμιδικη διατροφή που έφτιαξα μόνος μου με βάση μια δίαιτα που δίνεται από μια διατροφολόγο στο ίντερνετ(δεν την τηρώ αυστηρά) και σύμφωνα με αυτή καθημερινά τρώω λιγότερο από 1000 θερμίδες(ίσως ακόμη πιο κάτω).Ειναι στιγμές που πεθαίνω της πείνας βέβαια, αλλά ο στόχος μου είναι να χάσω το καταραμένο λίπος που έχω στην κοιλιά(όταν ρουφιέμαι φαίνονται κοιλιακοί,γενικά είμαι γυμνασμένος και αυτό το λίπος στην κοιλιά τα χαλάει όλα).Αααα Κ επίσης κάθε μέρα στο γυμναστήριο καίω περίπου 350 θερμίδες.Γενικά, θέλω αυτό το λίπος της κοιλιάς να μεταφερθεί στο στήθος (να φουσκώσει στήθος με άλλα λόγια ).Πείτε μου ποία η γνώμη σας παρακαλώ και τι συμβουλευετε εσείς όσοι ξέρετε.Θελω παρά πολύ να φτιάξω σμιλεμένο σώμα (αυτό που θα με δυσκολευε περισσότερο είναι το μαγείρεμα της διατροφής και για αυτό η διατροφή που διάλεξα είναι εύκολη). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Διαπραττεις έγκλημα κατά του εαυτού σου.

    Αν το bmr σου είναι 1800 τότε οι θερμίδες συντήρησης σου είναι 350 θερμίδες (απορίας άξιο πως συμπεραίνεις πόσο καις με βάρη).

    Το θερμιδικό σου έλλειμμα δεν πρέπει να ξεπερνά το 20%. Κινδυνεύεις να βάλεις τον μεταβολισμο σου σε safe mode όπου θα κανιβαλισει μυϊκό ιστό για να βρει ενέργεια. Θα καταντήσεις skinny fat. Ίσως φύγει το λίπος που θέλεις αλλά θα χαιρετήσεις τους μυς.

    Επιπλέον από τα νούμερα σου μάλλον συμπεραίνω ότι σου χρειάζεται υπερθερμιδικη δίαιτα για να βάλεις μάζα. Πιθανότατα έχεις ήδη πλησιάσει στο skinny type κοινώς αδύνατος.

    Οι πιο έμπειροι θα σου ζητήσουν φωτο. Προστατευτικά μία αν θέλεις.



    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Antonis T.; 27-03-17 at 02:41.

  3. #3
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Sakoulis17 View Post
    Παιδιά υπολόγισα ότι ο οργανισμός μου χρειάζεται καθημερινά 1800 περίπου θερμίδες(είμαι 20 ετών,73 κιλά,1.81υψος) και ακολουθώ μια υποθερμιδικη διατροφή που έφτιαξα μόνος μου με βάση μια δίαιτα που δίνεται από μια διατροφολόγο στο ίντερνετ(δεν την τηρώ αυστηρά) και σύμφωνα με αυτή καθημερινά τρώω λιγότερο από 1000 θερμίδες(ίσως ακόμη πιο κάτω).Ειναι στιγμές που πεθαίνω της πείνας βέβαια, αλλά ο στόχος μου είναι να χάσω το καταραμένο λίπος που έχω στην κοιλιά(όταν ρουφιέμαι φαίνονται κοιλιακοί,γενικά είμαι γυμνασμένος και αυτό το λίπος στην κοιλιά τα χαλάει όλα).Αααα Κ επίσης κάθε μέρα στο γυμναστήριο καίω περίπου 350 θερμίδες.Γενικά, θέλω αυτό το λίπος της κοιλιάς να μεταφερθεί στο στήθος (να φουσκώσει στήθος με άλλα λόγια ).Πείτε μου ποία η γνώμη σας παρακαλώ και τι συμβουλευετε εσείς όσοι ξέρετε.Θελω παρά πολύ να φτιάξω σμιλεμένο σώμα (αυτό που θα με δυσκολευε περισσότερο είναι το μαγείρεμα της διατροφής και για αυτό η διατροφή που διάλεξα είναι εύκολη). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Όπως είπε και το παλικάρι αυτό που κάνεις είναι αυτοκτονία. Τι 1000 θερμίδες μου λες, εγώ στις 2500 και θέλω να φάω οτι υπάρχει. Μάλλον λάθος τα υπολόγισες BMR ίσως να βγει τόσο, απλά αυτό το πολλαπλασιαζεις ανάλογα με την γυμναστική σου. Επίσης αυτό που λες ότι καις 350 θερμίδες είναι ανοησία. Πάτρα όλα από την αρχή. Άμα θες κάτι συγκεκριμένο μην περιμένεις να το πετύχεις με αόριστα πράγματα. Καλή συνέχεια
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default

    θα ανεβάσω φωτο το βράδυ να δείτε και να μου πείτε.. :(

  5. #5
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Sakoulis17 View Post
    θα ανεβάσω φωτο το βράδυ να δείτε και να μου πείτε.. :(
    Πάρτα όλα από την αρχή μόνο σε καλό θα σου βγει. Στο forum έχει ότι άρθρο χρειάζεσαι για να ξεκίνησε σωστά την διατροφή α
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default

    Επειδή στεναχωρήθηκα λίγο, αν πάω σε έναν διατροφολόγο να με δει και να του πω και τι ακριβώς θέλω για να μου δώσει μια δίαιτα για να είμαι και σίγουρος ότι το κάνω σωστά,θα ήταν το προτιμότερο έτσι; Με αυτά που μου είπατε κατάλαβα ότι τσάμπα τρέχω στο γυμναστήριο και τζάμπα ψοφάω της πείνας ...να πάω σε διατροφολόγο λοιπόν;(προσπαθούσα να τον αποφύγω λόγω οικονομικών αλλά αν πρέπει για να είμαι ήρεμος και σίγουρος θα πάω)Ξυπνησα με φουλ διάθεση για γυμναστήριο αλλά δεν Θ πάω τελικά
    Last edited by Sakoulis17; 27-03-17 at 14:06.

  7. #7
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Sakoulis17 View Post
    Επειδή στεναχωρήθηκα λίγο, αν πάω σε έναν διατροφολόγο να με δει και να του πω και τι ακριβώς θέλω για να μου δώσει μια δίαιτα για να είμαι και σίγουρος ότι το κάνω σωστά,θα ήταν το προτιμότερο έτσι; Με αυτά που μου είπατε κατάλαβα ότι τσάμπα τρέχω στο γυμναστήριο και τζάμπα ψοφάω της πείνας ...να πάω σε διατροφολόγο λοιπόν;(προσπαθούσα να τον αποφύγω λόγω οικονομικών αλλά αν πρέπει για να είμαι ήρεμος και σίγουρος θα πάω)Ξυπνησα με φουλ διάθεση για γυμναστήριο αλλά δεν Θ πάω τελικά
    Εγώ δεν θα πήγαινα σε διατροφολόγο πάντως. Πολλοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Κάτσε και ψάξου μόνος σου στο φορουμ
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default

    Επειδή είμαι από κινητό και δεν ξέρω πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία μου δίνεις το μειλ σου να σου στείλω μια εκεί και να μου πεις τη γνώμη σου;

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default

    Ωραία σου έστειλα

  10. #10
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Λοιπόν, επειδή είδα την φώτο. Δεν είμαι ούτε γυμναστής ούτε τίποτα, άμα θες με ακούς.
    Μπες θερμίδες συντήρησης. Να χάσεις λίπος και να φανεί τι; χρειάζεσαι μυικα κιλά. Είσαι αυτό που λέμε skinny fat.
    Θερμίδες συντήρησης βγάλτες μόνος σου. Δεν χρειάζεσαι ούτε διατροφολόγους ούτε τίποτα. Άμα θες μπορώ να σε βοηθήσω και εγώ προσωπικά. Θέλει δουλειά ακόμα να ξέρεις. Άμα έχεις πείσμα ξεκίνα την διαδικασία.

    Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default

    Βασικός μου μεταβολισμός έψαξα και βρήκα ότι χρειάζεται περίπου 1800 θερμίδες.Προτείνεις δηλαδή να τρώω ημερήσια περίπου τόσες θερμίδες;Αυτο πως θα βοηθήσει ακριβώς αν δεν χάνω ούτε παίρνω βάρος;Και αν είναι να τρώω τόσες θερμίδες ημερήσια πειράζει αν της βάζω μόνο με παγωτό ξερωγω;...Σορυ που σε ζαλίζω αλλά δεν ξέρω και πολλά και δεν έχω και πολύ χρόνο για να κάτσω να ψάχνομαι λόγω πανεπιστημίου.σε ευχαριστω .Επισης είναι κακό αυτό το σκινι φατ;
    Last edited by Sakoulis17; 27-03-17 at 18:07.

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default Αναζήτηση διατροφικού προγράμματος

    Είναι εύκολο κάποιος να μου προτείνει ένα πρόγραμμα που να καλύπτει όλα τα παρακάτω:
    Θερμίδες:2900
    Πρωτεΐνες:175
    Λιπαρά:75
    Υδατάνθρακες:370

    Θα με βοηθούσε αφάνταστα και αν κάποιος δεν έχει πρόγραμμα να μου προτείνει να μην κάνει τον κόπο να απαντήσει. Χίλια ευχαριστώ...

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Εσύ φίλε μου θα κάτσεις να κάνεις το πρόγραμμα, όχι να ζητάς από εμάς.
    Φτιάξτο, πόσταρε το και μετά θα το διορθώσουμε.

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default ΡΡυζι-αυγο

    Ποια είναι η διαφορά μεταξύ του μπασματι και του καστανου ρυζιού;Τι είναι καλύτερο; σχετικά με το αυγό:ο κρόκος χρειάζεται;; Έχω ακούσει ότι είναι ότι καλύτερο και πως ότι κακό υπάρχει σχετικά με τον κρόκο είναι μύθος.Τι ισχύει;; ευχαριστώ για το χρόνο σας

  15. #15
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    To καστανο εχει λιγες παραπανω φυτικες ινες.Και τα δυο εξισου κααλ ειναι.
    Ο κροκος εχει μεγαλη ποσοτητα βιταμινων Β,μεταλλων και ''καλων'' λιπαρων.Βοηθα ,ειναι σημαντικος για τη διατροφη αλλα απαραιτητος απο αποψη επιβιωσης οχι.Αυτα περι χοληστερινης ειναι σε μεγαλο βαθμο μυθοι ναι.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    25-11-06
    Location
    Αθήνα
    Posts
    88

    Default

    (αντικαθιστάς το * με w) w*w.ntellos.gr/index.php/arthra/diatrofi/auga-psemmata-xolisterini

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default

    Να ρωτήσω.Ο όγκος απαιτεί πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις, ενώ η γράμμωση ακριβώς το αντίθετο;

  18. #18
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Δεν υπαρχει προγραμμα στα βαρη για γραμμωση κ ογκο. Ασε που εσυ δεν πρεπει να μπαινεις καν σε αυτες τις ορολογιες. Φτιαξε ενα προγραμμα μεβαρη για αρχη καποιο κυκλικο (διαβασε στην ενοτητα) και φτιαξε και ενα πλανο διατροφης. Ολα ξεκιναν απο τη διατροφη.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κάψιμο Λίπους
    By Thomas98 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 26-02-16, 20:46
  2. Κάψιμο Λίπους
    By RedKnop in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 09-05-14, 20:36
  3. Κάψιμο λίπους
    By Menin in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 14-09-12, 03:42
  4. κάψιμο λίπους
    By k@stss in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 04-09-09, 08:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •