Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 43 of 43
  1. #31
    New Member
    Join Date
    27-03-17
    Posts
    35

    Default

    καλησπερα ειρηνη μου! εχω μπερδευτει με τα μακρος η αληθεια ειναι.

    αυτα που τρωω βγαινουν γυρω στις 1500 θερμιδες

    πρωινο
    45γρ βρωμη 4 ασπραδια ενας κροκος κ 1 κγ κακαο

    προπονηση

    μεταπροπονητικο
    1 ποτηρι γαλα 1.5% με μια μπανανα

    μεσημεριανο
    110γρ κοτοπουλο η ψαρι η 130γρ μπιφτεκια (χωρις ψωμι αυγο με ντοματα κρεμμυδι καροτο μαιντανο) με 50 γρ αβραστο ρυζι καστανο η 150 γρ μαγειρεμενη πατατα κ 1 σαλατα με 1 κουταλια λαδι

    σνακ
    100γρ κοτατζ με 3 ρυζογκοφρετες κ 10 αμυγδαλα

    βραδυνο
    110γρ κοτοπουλο με σαλατα.

    ερωτηση για σνακ μπορω να τρωω γιαουρτι με τι ?? ρυζογκοφρετα?? επισης καποιες φορες καθομαι μεχρι αργα κ δεν με κραταει το βραδινο τι να τρωω γιαουρτι με αμυγδαλα κ να αφησω για σνακ το κοτατζ με ρυζογκοφρετες μονο? κ τις μερες που κανω μονο αεροβια μετα απο ποση ωρα να τρωω κ τι? οχι γαλα μπανανα?

  2. #32
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ωραία! Μια χαρά τώρα. Στο πρωινο χυλωνεις τη βρωμη σε νερο κ βαζεις κακαο; Ή εχεις ξεχασει να γραψεις πχ γαλα;

    Σνακ εξαρταται για τι ωρα μιλαμε. Μπορεις να συνδιασεις το γιαουρτι με μια πηγη λιπους πχ ταχινι / αμυγδαλα ή με υδατανθρακα πχ φρουτο ρυζογκοφρετες.
    Οταν κανεις αεροβια, τελειωνεις και πας και τρως. Γιατι να περιμενεις; Θα φας το επομενο σνακ/γευμα που ακολουθει.
    Ασε το μπανανο γαλο, αυτο θα το εχεις μονο μετα τα βαρη.

    Το βραδυ να μην καθεσαι αργα, να κοιμασαι! Αν το ξημερωνεις λογικο να σε πιανει πεινα! Ασε τα γιαουρτια με τα αμυγδαλα γιατι υπαρχει κινδυνος να φας πολλα και να ξεφυγεις. Φαε μια σαλατα σκετη. Αλλα και παλι.. πεσε για υπνο και μην ξημερωνεσαι γιατι ειναι κινδυνος θανατος για να φας.

  3. #33
    New Member
    Join Date
    27-03-17
    Posts
    35

    Default

    λοιπον

    πρωινο
    45γρ βρωμη
    3 ασπραδια
    1αυγο ολοκληρο
    1κγ κακαο
    Π 24,9- Υ 26-7- Λ9 θερμιδες309

    προπονηση

    μεταπροπονητικο γευμα απο βαρη
    200μλ γαλα 1.5%
    1 μπανανα
    Π 7.8- Υ 12.1- Λ 3.4 θερμιδες 195

    μεταπροπονητικο μετα απο αεροβια κανονικα το σνακ (οπως ειπες)
    200γρ τοταλ 2%
    1 μηλο
    Π 20- Υ 22,1- Λ 4,6 θερμιδες 204

    μεσημεριανο
    110γρ κοτοπουλο/ψαρι η 130 γρ μπιφτεκι
    50γρ αψητο καστανο ρυζι
    1 σαλατα
    1 κσ ελαιολαδο
    (εδω δεν ξερω διατροφικη αξια μονο του ρυζιου) θερμιδες 410 (μονο της κοτας κ του ρυζιου)

    σνακ
    100γρ κοτατζ
    2 ρυζογκοφρετες
    12 αμυγδαλα
    Π 16,05- Υ 13.3- Λ 9.5 θερμιδες 204

    βραδινο
    110 γρ κοτοπουλο
    σαλατα θερμιδες 240 (μονο κοτοπουλου κ χωρισ τα διατροφικα στοιχεια που δεν ξερω)



    αρα μου βγαινουν 1358 8ερμιδες τις ημερες που κανω βαρη χωρις να εχω υπολογισει το ελαιολαδο κ σαλατα
    κ 1367 τις μερες που κανω μονο αεροβια χωρις να εχω υπολογισει παλι ελαιολαδο κ σαλατες
    επισης Π 56,25- Υ 125,1- Λ 23,9 τις ημερες με βαρη (χωρις τα στοιχεια της κοτας, ελαιολαδο, σαλατες)
    κ με αεροβια Π 65,15- Υ98,6- Λ 24,1 (παλι χωρις τα στοιχεια κοτας, ελαιολαδο, σαλατες)


    το κακαο δεν το ανακατευω με κατι απλα αλεθω τη βρωμη κ το ριχνω ετσι σκετο.

    οποιες αλλαγες δεκτες στη διατροφη
    επισης κανω βαρη 4 φορες την εβδομαδα κ αεροβια μετα απο αυτα 30 λεπτα κ 2 μερες μονο αεροβια 40 λεπτα
    (μην με ρωτησετε σκησεισ δεν ξερω πως τις λενε. εχουμε υπογειο με βαρη κ θυμαμαι τις ασκησεισ απο το γυμναστηριο οταν πηγαινα. απλα τα χωριζω σε Δευτερα ποδια κοιλιακους αεροβια
    τριτη στηθος δικεφαλα τρικεφαλα αεροβια
    τεταρτη αεροβια κοιλιακους Πεμπτη ωμοι πλατη αεροβια Παρασκευη ποδια αεροβια κ σαββατο αεροβια κοιλιακους κανω γυρω στο 40-45 βαρη ειδικα τις ημερες με τα ποδια τις αλλες κανα 25 λεπτο με 30λεπτο

    PS sorry για το κατεβατο :)

  4. #34
    New Member
    Join Date
    27-03-17
    Posts
    35

    Default

    ααα ξεχασα 8 με 8.30 πρωινο
    10.30 περιπου προπονηση
    γυρω στις 12 μεταπροπονητικο γευμα
    2-2.30 μεσημεριανο
    5.30 - 6 σνακ
    9-9.30 βραδυνο

  5. #35
    New Member
    Join Date
    27-03-17
    Posts
    35

    Default

    μια βοηθεια παρακαλω... ενω ολα πηγαιναν μια χαρα εδω 3 βδομαδες σημερα σε μια στιγμη πανε ολα. μου ειχες πει ειρηνη να φαω λιγο τσουρεκι γλυκο κατι τελοσπαντων με μετρο παντα αλλα... αλλα.... σηκωνομαι το πρωι τρωω κανονικα το πρωινο μου κανω τη γυμναστικουλα μου τρωω το μεταπροπονητικο κ μετα απο λιγο ξεκιναμε... ηταν ενα τσουρεκι.. κ με κοιταζε πολυ επιμονα κ δεν αντεξα εφαγα κ δυστυχως το εφαγα ολο κ δεν ηταν κ μικρο.κ μετα το κεφαλι για χαμο κ μετα απο λιγο πηγα κ εκανα εμετο γιατι εφαγα κ λιγο σοκολατιτσα βλεπετε. οχι δεν συνηθιζω να το κανω αυτο βασικα ηταν η πρωτη φορα που το εκανα γιατι ενιωθα τυψεις κ οτι θα εκραγω γιατι το ετρωγα με το ζορι το σκασμενο. κ τωρα τι? πανε ολα στραφη? δεν ειναι οτι πειναω με τη διαυροφη μια χαρα ειμαι πληρης αλλα το ειχα μπροστα μου κ περιμεμω να αδιαθετησω κ το ειδα κ σαν δικαιολογια κ καλα να φαε λιγο αλλα απο το λιγο πηγαμε σε ολο. καταραμενα γλυκα!!! σορρυ για το κατεβατο αλλα καπου επρεπε να πω κ εγω τον πονο μου

  6. #36
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Τι να σου πω ρε κοριτσάρα μου , δεν θα σου πάρουμε και το κεφάλι . Αλλά καλύτερα είναι να κανεις ένα ελεύθερο γεύμα προγραμματισμένο παρά να ξεσπασεις και να κανεις εμετούς . Συνέχισε το προγραμμα σου και βάλε στόχο να μην έχεις αλλά τέτοια ξεσπάσματα. Υπάρχουν λύσεις όπως γιαούρτι με κακάο αν θες κάτι γλυκό !


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #37
    New Member
    Join Date
    27-03-17
    Posts
    35

    Default

    μια απορια.. μερικες φορες το μπιφτεκι η το ψαρι μου βγαινει λιγοτερα γρ μετα ( δεν το υπολογιζω σωστα ωμο απ οτι φαινεται) μπορω να συμπληρωνω με λιγο κοτατζ ωστε να φτανει τα γρ που πρεπει να φαω?

  8. #38
    New Member
    Join Date
    27-03-17
    Posts
    35

    Default

    κ αλλη μια... ποσες φορες την εβδομαδα μπορω να φαω λιπαρο ψαρι?

  9. #39
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by antekala View Post
    μια απορια.. μερικες φορες το μπιφτεκι η το ψαρι μου βγαινει λιγοτερα γρ μετα ( δεν το υπολογιζω σωστα ωμο απ οτι φαινεται) μπορω να συμπληρωνω με λιγο κοτατζ ωστε να φτανει τα γρ που πρεπει να φαω?
    Γιατί δεν βάζεις περισσότερη ποσότητα για να έχεις περισσότερες μερίδες να τρως; Τα κρεατικά σου τα ζυγίζεις και ωμά και μαγειρεμένα; Αυτό λίγο δεν κατάλαβα.
    Ναι μπορείς να συμπληρώσεις και με μια άλλη πηγή πρωτεϊνης. Αλλά και να μη βάλεις δεν τρέχει κάτι, μπορείς να βάλεις λίγο περισσότερο στο επόμενο γεύμα.


    Quote Originally Posted by antekala View Post
    κ αλλη μια... ποσες φορες την εβδομαδα μπορω να φαω λιπαρο ψαρι?
    Όσες θες. Δεν υπάρχει μπορώ ή δεν μπορώ. Μέτρα θερμίδες, μέτρα λιπος και από τη στιγμή που είσαι στα πλαίσια μπορείς να το έχεις όσο συχνά θες.

  10. #40
    New Member
    Join Date
    27-03-17
    Posts
    35

    Default

    ναι τα μετραω κ ωμα κ μαγειρεμενα μεχρι να βρω τη σωστη ποσοτητα γιατι μεχρι στιγμης δεν το πετυχαινω. πχ σημερα εψησα μπιφτεκι 120 γρ ωμο κ μου βγηκρ μαγειρεμενο 70 κ ετσι προσθεσα κ κοτατζ.

  11. #41
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν έχει νόημα να τα ζυγίζεις ωμά και ψημένα! Ή το ένα ή το άλλο!! 100γρ κοτόπουλο ωμό έχει άλλες θερμίδες και άλλη περιεκτικότητα σε πρωτεινη σε σχέση με 100γρ ψημένο. Μέτρα μαγειρεμένα για να μη μπερδευεσαι.

  12. #42
    New Member
    Join Date
    27-03-17
    Posts
    35

    Default

    καλημερα. σκεφτηκα ν ανεβασω λιγο τις θερμιδες γιατι νομιζω πως μπορει να φταει κ αυτο στην ατονια που εχω βεβαια θα παω για εξετασεις τη δευτερα κ βλεπουμε.
    λοιπον επειδη δεν ξερω πως ακριβως γινεται σημερα εφαγα 5 ασπραδια κ 1 κροκο κ 50 γρ βρωμη κ 10γρ κακαο. μετα το γιαουρτι με το μηλο οπ ς ηταν κ το μεσημερι τι? ανεβαζω κ πρωτεινη κ υδατανθρακα η μονο τον υδατανθρακα? κ στο σνακ λεω να βαλω μια ρυζογκοφρετα ακομα κ το βραδυ οπως ειναι η ν ανεβασω πρωτεινη?

  13. #43
    New Member
    Join Date
    27-03-17
    Posts
    35

    Default

    στα παραπανω σχολια ειναι η διατροφη μου δεν ξερω πως ακριβως το αντιγραφο κ το κολαω εδω γι αυτο να ξερετε αν ρωτησετε τι ετρωγα πριν :)


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφική Βοήθεια Προς Αρχάριο
    By Thranduil MW in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 15-10-16, 22:19
  2. Διατροφική Βοήθεια
    By ManousLRF in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 03-09-15, 19:53
  3. Διατροφική Ερώτηση!!
    By Draugluin in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 16-05-13, 14:52
  4. Διατροφική Βοήθεια Για Ενεργοποίηση Μεταβολισμού
    By ranger in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 09-02-08, 19:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •