Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14

Thread: Frank's log

  1. #1

    Default Frank's log

    Πραγματικά πόσο πολύ θα με βοηθήσει ακόμα αυτό το forum? πραγματικά πολλά συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά που γίνεται. σήμερα, από σήμερα μάλλον και γω με την σειρά μου θα καταγραφω αν όχι κάθε μέρα τότε 3-4 φορές την βδομάδα πως πηγαίνω από άποψη προπόνησης και διατροφής. τα στατιστικά μου είναι 18χρ 1.71 ύψος 65 κιλά 14%λίπος. πριν 2 χρονια ήμουν 83 κιλά και 28+% λιπος
    γυμνάζομαι 2 χρόνια με αυστηρή διατροφή τους τελευταίους 14-15 μήνες...
    από σήμερα λοιπόν έβγαλα μια εξαιρετική πιστεύω διατροφή και έχω πολλές προσδοκίες από αυτή... σας την ποσταρω λοιπόν.

    1ο(09:00): 100γρ βρωμη
            5ασπραδια
            1 κροκο

    2ο(12:30): 1 scoop
           1 φρούτο

    3ο(13:30): 120γρ ρύζι
           70 γρ κοτοπουλο/τόνο
            αγγούρι

    4ο(15:30):  120γρ ρυζι
            70γρ κοτόπουλο/μοσχαρι
            σαλατα
            10γρ ελαιολαδο

    5ο(17:30): 100γρ ρύζι
           70γρ κοτοπουλο/μοσχαρι
           10γρ ελαιολαδο
          
    6ο(19:30): 200γρ γλυκοπατατα
           70 γρ κοτόπουλο/ μοσχαρι

    7ο(21:30): 200γρ γιαούρτι/cottage
            30γρ ταχινι/καρυδια/φυστικοβούτυρο
                                           ή
             100γρ σολωμο
              σαλάτα
           

        

    υ: 360
    π:160
    λ: 50
    θ:2550

    η προπόνηση μου σήμερα το πρωί ήταν αερόβια 25' τρέξιμο 15' ποδήλατο, κοιλιακούς, ραχιαιους.

    εύχομαι καλή αρχή στο log μου και φυσικά να συζητάμε τα πάντα!
    Last edited by fitnesslife; 28-03-17 at 18:05.

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μου αρέσει η διατροφή σου.

    Το ρύζι είναι μετρημένο άβραστο ή ωμό;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Μου αρέσει η διατροφή σου.

    Το ρύζι είναι μετρημένο άβραστο ή ωμό;!
    Νάσαι καλά Σταύρο! το ρύζι είναι ζυγισμενο ωμο!

  4. #4

    Default

    καλησπέρα φίλε μου ημερολόγιο.

    Σήμερα είναι η δεύτερη ημέρα που γράφω και χαίρομαι πολύ που θα μπορώ να καταγραφω πράγματα σχετικά με το χόμπι μου. βέβαια θα ήθελα να γράφω και κάποια άλλα πραγματάκια ίσως και λιιιγο άσχετα με τον χώρο αλλά νταξει... σε 2 μήνες δίνω πανελληνιες.... χαχαχα...Σημερα δεν πήγα σχολειο... έκατσα σπίτι για να διαβάσω και να έχω χρόνο γενικότερα. το πρωί ξύπνησα με έναν πόνο στην μέση μου... ξυπνάω με αυτον τον πόνο τις τελευταίες 3 μέρες... ίσως από το κρύο με πιάνει κάποιου είδους ψύξη γιατί ξυπνάω ξεσκεπαστος... εν πάση περιπτώσει ξύπνησα, έφαγα το πρωινό και διάβασα λίγο. έπειτα πήγα στην λαϊκή και είδα τόσα ωραία φρέσκα φρούτα και λαχανικά. ακολούθησε προπόνηση. σήμερα είχα στήθος και ώμους.
    πρέσα στήθους 4set 10 10 8 8reps (40 40 50 50)
    push ups 4set 15 15 10 10 reps
    εκτάσεις με αλτηρες 4set 10 10 10 10reps (8 8 10 10)
    πιέσεις με αλτηρες 4set 10 10 10 10reps (10 10 10 10) εναλλάξ οι 2 τελευταίες ασκήσεις

    και για ώμους
    εκτάσεις με αλτηρες 4set 10 10 10 10reps (4 4 6 6)
    Smith με μπάρα πιέσεις 4set 10 10 10 10reps (30 30 35 35)
    δεν έκανα την 3η άσκηση για ώμους γτ ένιωσα ενόχληση στην μέση και φοβήθηκα. έκανα κοιλιακους ραχιαιουΣ και 5 λεπτά διάδρομο και έφυγα. μετά όλη την μέρα διάβασμα και τα γεύματα μου... μου αρέσει πολύ που έχω κάνει 7 τα γεύματα... ήταν μια κουραστική μέρα και ανυπομονώ να πάω σχολείο αυριο γιατί πολύ κλειστηκα μέσα.... καλό βράδυ σε ολους

  5. #5
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Πιέσεις ώμων γιατί κάνεις στο σμιθ;

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Smiath View Post
    Πιέσεις ώμων γιατί κάνεις στο σμιθ;
    Γιατί οχι;

  7. #7
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Γιατί ανεβάζοντας τη μπάρα εντελώς ίσια, ίσως να πιέζεις πολύ πίσω το λαιμό σου κάνοντας κακό στο σβέρκο σου και χάνοντας ίσως λίγη απο την ισορροπία και δύναμη του κορμού σου. Μπορεί και να γέρνεις παραπάνω από όσο νομίζεις προς τα πίσω, άλλωστε δε μπορείς εκείνη τη στιγμή να σε βλέπεις στον καθρέφτη προφίλ για να ελέγχεις. Ενώ κάνοντάς την ελεύθερα, και επιτρέποντας στη μπάρα να κάνει μια απειροελάχιστη παρένθεση περνώντας μπροστά από το πρόσωπό σου, κρατάς σίγουρα πιο σφιχτό κορμό και πιο ίσια σπονδυλική στήλη. Πολύ μικρές διαφορές, αλλά θεωρώ λάθος τις πιέσεις σε σμιθ. Όπως και τις άρσεις θανάτου, καλά εκεί δεν τους καταλαβαίνω καθόλου αυτούς που τις κάνουν, ευτυχώς δεν έχω πετύχει πολλούς.

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Λάθος είναι οι ελεύθερες πιέσεις, έως και επικίνδυνες.

    (τίποτε δεν είναι λάθος, αλλά μιλάω με το ίδιο στυλ για να αναδείξω την υπερβολή των απόψεων)

    Γιατί;!

    Γιατί στην προσπάθειά του κάποιος να σταθεροποιήσει τον κορμό του και να διατηρήσει τα φυσιολογικά κυρτώματα της σπονδυλικής στήλης, πιέζει σπόνδυλους δεν βάζει σωστά δύναμη και καταλήγει σε ζογκλερική κίνηση, που δεν αξίζει το ρίσκο του τραυματισμού.

    Ποιοί την κάνουν σωστά: ελάχιστοι. Οι περισσότεροι νομίζουν ότι την κάνουν σωστά, κανείς πχ. δεν μπορεί να την κάνει εφαρμόζοντας την βασική αρψή του pilates (η οποία είναι καλό να εφαρμόζεται παντού) και είναι η ενεργοποίηση του πυρήνα (της κοιλιάς στην ουσία). Μπακαλίστικα μιλώντας, το να διατηρείς "προς τα μέσα", "ρουφηγμένο" τον ομφαλό σου.

    Πάμε τώρα στο πώς κάνουμε smith για ώμους:

    Η πλάτη του καθίσματος είναι ένα κλίκ πίσω. Η λαβή μας 2 παλάμες πιο ανοιχτά από τους ώμους. Η μπάρα κατεβαίνει και σχεδόν "ακουμπάει" την μύτη μας, σε σημείο που στον καθρέφτη οι αγκώνες μας "σπάνε" το παράλληλο των ώμων. Στο ανέβασμα οι αγκώνες δεν τεντώνουν. ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΕΡΕΚΤΑΣΗ της σπονδυλικής στήλης στην προσπάθειά μας να βάλουμε κιλά.

    Οπότε για έναν αρχάριο:

    Ναι στις πιέσεις ώμων στο smith, υπό προϋποθέσεις, ναι στις πιέσεις ώμων όρθιος, ΕΦΟΣΟΝ και ΑΝ, γίνεται σωστά και όχι χοροπηδώντας και τρέμοντας σαν κρεμ καραμελέ. Δεν αξίζει το ρίσκο για να το παίξουμε "παλλικάρια".
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Λάθος είναι οι ελεύθερες πιέσεις, έως και επικίνδυνες.

    (τίποτε δεν είναι λάθος, αλλά μιλάω με το ίδιο στυλ για να αναδείξω την υπερβολή των απόψεων)

    Γιατί;!

    Γιατί στην προσπάθειά του κάποιος να σταθεροποιήσει τον κορμό του και να διατηρήσει τα φυσιολογικά κυρτώματα της σπονδυλικής στήλης, πιέζει σπόνδυλους δεν βάζει σωστά δύναμη και καταλήγει σε ζογκλερική κίνηση, που δεν αξίζει το ρίσκο του τραυματισμού.

    Ποιοί την κάνουν σωστά: ελάχιστοι. Οι περισσότεροι νομίζουν ότι την κάνουν σωστά, κανείς πχ. δεν μπορεί να την κάνει εφαρμόζοντας την βασική αρψή του pilates (η οποία είναι καλό να εφαρμόζεται παντού) και είναι η ενεργοποίηση του πυρήνα (της κοιλιάς στην ουσία). Μπακαλίστικα μιλώντας, το να διατηρείς "προς τα μέσα", "ρουφηγμένο" τον ομφαλό σου.

    Πάμε τώρα στο πώς κάνουμε smith για ώμους:

    Η πλάτη του καθίσματος είναι ένα κλίκ πίσω. Η λαβή μας 2 παλάμες πιο ανοιχτά από τους ώμους. Η μπάρα κατεβαίνει και σχεδόν "ακουμπάει" την μύτη μας, σε σημείο που στον καθρέφτη οι αγκώνες μας "σπάνε" το παράλληλο των ώμων. Στο ανέβασμα οι αγκώνες δεν τεντώνουν. ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΕΡΕΚΤΑΣΗ της σπονδυλικής στήλης στην προσπάθειά μας να βάλουμε κιλά.

    Οπότε για έναν αρχάριο:

    Ναι στις πιέσεις ώμων στο smith, υπό προϋποθέσεις, ναι στις πιέσεις ώμων όρθιος, ΕΦΟΣΟΝ και ΑΝ, γίνεται σωστά και όχι χοροπηδώντας και τρέμοντας σαν κρεμ καραμελέ. Δεν αξίζει το ρίσκο για να το παίξουμε "παλλικάρια".
    Σταύρο ακριβώς όπως λες εκτελω την άσκηση... δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα... και με βοηθάει και είναι μια καλή για μένα άσκηση και την εκτελω σωστά... τώρα δεν ξέρω τι λέει το παλικάρι

  10. #10
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Λάθος είναι οι ελεύθερες πιέσεις, έως και επικίνδυνες.

    (τίποτε δεν είναι λάθος, αλλά μιλάω με το ίδιο στυλ για να αναδείξω την υπερβολή των απόψεων)

    Γιατί;!

    Γιατί στην προσπάθειά του κάποιος να σταθεροποιήσει τον κορμό του και να διατηρήσει τα φυσιολογικά κυρτώματα της σπονδυλικής στήλης, πιέζει σπόνδυλους δεν βάζει σωστά δύναμη και καταλήγει σε ζογκλερική κίνηση, που δεν αξίζει το ρίσκο του τραυματισμού.

    Ποιοί την κάνουν σωστά: ελάχιστοι. Οι περισσότεροι νομίζουν ότι την κάνουν σωστά, κανείς πχ. δεν μπορεί να την κάνει εφαρμόζοντας την βασική αρψή του pilates (η οποία είναι καλό να εφαρμόζεται παντού) και είναι η ενεργοποίηση του πυρήνα (της κοιλιάς στην ουσία). Μπακαλίστικα μιλώντας, το να διατηρείς "προς τα μέσα", "ρουφηγμένο" τον ομφαλό σου.

    Πάμε τώρα στο πώς κάνουμε smith για ώμους:

    Η πλάτη του καθίσματος είναι ένα κλίκ πίσω. Η λαβή μας 2 παλάμες πιο ανοιχτά από τους ώμους. Η μπάρα κατεβαίνει και σχεδόν "ακουμπάει" την μύτη μας, σε σημείο που στον καθρέφτη οι αγκώνες μας "σπάνε" το παράλληλο των ώμων. Στο ανέβασμα οι αγκώνες δεν τεντώνουν. ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΕΡΕΚΤΑΣΗ της σπονδυλικής στήλης στην προσπάθειά μας να βάλουμε κιλά.

    Οπότε για έναν αρχάριο:

    Ναι στις πιέσεις ώμων στο smith, υπό προϋποθέσεις, ναι στις πιέσεις ώμων όρθιος, ΕΦΟΣΟΝ και ΑΝ, γίνεται σωστά και όχι χοροπηδώντας και τρέμοντας σαν κρεμ καραμελέ. Δεν αξίζει το ρίσκο για να το παίξουμε "παλλικάρια".

    Αυτο ακριβως θα ελεγα,συν ενεργοποιηση των γλουτων στις στρατιωτικες.Οι γοφοι των περισσοτερων που βλεπω οταν την εκτελουν ειναι τοσο ασταθεις σαν να κανουν 'χουλα χουπ'

  11. #11
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Και στις πιέσεις στο smith δεν ακολουθείς την φυσική μηχανική και γεωμετρία της άσκησης, συν η θέση της λεκάνης λανθάνει και δέχεται τρομερές κάθετες δυνάμεις κι αυτή.

    Γενικά είναι πιο ασφαλής, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει επικίνδυνη.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Και στις πιέσεις στο smith δεν ακολουθείς την φυσική μηχανική και γεωμετρία της άσκησης, συν η θέση της λεκάνης λανθάνει και δέχεται τρομερές κάθετες δυνάμεις κι αυτή.

    Γενικά είναι πιο ασφαλής, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει επικίνδυνη.
    Όλες οι ασκήσεις θέλουν προσοχή και σωστή τεχνική! νομίζω τα καλύπτω όλα με αυτό :D

  13. #13

    Default

    Ήρθε η ώρα για ακομα μια φορά να γράψω στο log μου τα της ημέρας. σήμερα μετά από 2 μερες πήγα ξανά σχολείο.... έκανα μια "μαγκια" σήμερα και το παίζω ιστορία χεχεχε... έκανα μια αλλαγή στα γεύματα για να πάρω το πιτακι βρωμης στο σχολείο και έτσι έφαγα το 3ο γεύμα που ήταν ρύζι με μοσχαρι και ελαιολαδο στο πρωινο μου... για κάντε το εικόνα... 7 η ώρα μοσχαρι με ρύζι και ελαιολαδο.... κι όμως... ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΌ χαχαχαχα.... σχολείο και έφαγα το πιτακι στις 11... μετά το σχολείο καπάκι γυμναστήριο.... 6 ασκήσεις πλάτη σημερα... κάναμε δουλίτσα... δυστυχώς δεν θυμάμαι τις ονομασίες από τις ασκήσεις.. πάντως ήταν δυνατή προπόνηση... ακολούθησαν κοιλιακοι και ραχιαιοι.... επισης ήθελα να πω και κάτι άλλο... μάλλον θα σταματήσω την χρήση της πρωτεινης ορού γάλακτος.... παιδιά μην βαράτε.... ζητώ συγχωρεση χαχαχαχα... δυστυχώς είχα πολλές επιφυλάξεις σχετικά με το αν είναι υγιεινή η όχι... δυστυχώς μετά από μια κουβέντα που είχα με μια γιατρό η οποία έχει κάνει πρωταθλητισμο στον στίβο και έχει κάνει χρήση πρωτεινης τα πάντα και μου επιβεβαίωσε τα όσα ήξερα σχετικά με το πως παράγεται η πρωτεινη ορου γάλακτος... όμως ίσως πάρω πρωτεινη καναβης... Ναι σωστά ακούσατε... οι πιο έμπειροι θα ξέρετε ότι είναι μια φυτική 100% φυσική πρωτεινη από το φυτό της καναβης με ΠΛΗΡΕΣ προφίλ αμινοξεων και με Ω3 Ω6 Ω9.... μου άρεσε πολύ σαν ιδέα... θα δουμε... προς το παρόν θα βάλω αμινοξεα στην προπόνηση μου..... η διατροφή μου πάει πολύ καλά και χαίρομαι.... ξεκούραση τώρα και αύριο είναι μια καινούργια απαιτητική ημέρα...

  14. #14

    Default

    σήμερα ήταν όντως μια μέτρια ημέρα αλλά όχι ιδιεταιρα απαιτητική όσο νόμιζα... ούτε σήμερα πήγα σχολειο και έτσι έδωσα έμφαση στο διάβασμα για τις πανελλήνιες αλλά είχα πολύ χρόνο έτσι ώστε να διαθεσω ένα διωρακι στην γυμναστική. σήμερα έκανα δικέφαλα και τρικεφαλα. βαριέμαι απίστευτα να γράψω το ασκησιολογιο :P... από άποψη διατροφής σήμερα έκανα 6 γεύματα αλλά στα μακρος που είμαι. μου αρέσει αυτή η διατροφή μου.... έχω προσδοκίες από αυτήν... πριν κάνα 3ωρακι πήγα έκανα τα ψώνια της εβδομάδας για την διατροφή μου... πήρα για πρώτη φορά μπακαλιάρο και τον έψησα στον φούρνο... τώρα από γεύση θα δούμε....αυριο η ημέρα θα είναι πολύ δυνατή.... leg day...ανυπομονώ....επιστρέφω πιο δυνατός!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Frank Zane
    By christos75 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 1
    Last Post: 23-02-21, 14:20
  2. Αφιέρωμα Στον Frank Zane!
    By Giorgos18 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 15-04-11, 23:00
  3. Bodybuilder Frank Zane - Mr Olympia posing
    By fcom in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 4
    Last Post: 17-06-08, 19:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •