Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-03-17
    Posts
    1

    Default Βοήθεια με τη νέα μου διατροφή

    Καλό βράδυ ????. Είμαι 27 ετών, ζυγιζω 50 κιλά και έχω ύψος 1.53. Εχω ξεκινήσει γυμναστήριο - όχι όμως εντατικά - από αύριο (κυριολεκτικά μιλάω, όχι από δευτέρα δίαιτα) θα αρχίσω κανονικά. Μου αρέσει να κάνω διάδρομο, ελλειπτικό, ασκήσεις για χέρια & πόδια και λίγα βάρη. Περίπου μία ώρα κάθομαι στο γυμναστήριο όταν πηγαίνω. Η αλήθεια είναι ότι έχω δει διαφορά στο σώμα μου (μικρή μεν λογικό αφού πάω εδώ και 20 μέρες μόνο) αλλά υπάρχει διαφορά και χαίρομαι για αυτό. Αυτό που θα ήθελα να φτιάξω πάνω μου είναι κυρίως τα πόδια μου (τα θεωρώ πολύ χοντρά ????) και να σφίξω και στην κοιλιά.
    Επομένως θα ήθελα τη βοήθεια σας.
    Να σημειώσω ότι δεν έχω μπει ποτέ σε διαδικασία δίαιτας, ούτε καν καταγράφω το ημερήσιο διατροφολογιο μου. Τόσο καλά ????.Αποφάσισα όμως από αύριο να το κάνω ????.Διάβασα αρκετές δημοσιεύσεις και μου άρεσε όλο αυτό το κλίμα που υπάρχει εδώ (συνεργασία, ενθάρρυνση κοκ). Θα ήθελα επομένως κάποια διατροφικά tips .
    Για παράδειγμα, θέλω να διώξω από τη διατροφή μου τη σοκολάτα γάλακτος. Επειδή τρώω μία μικρή κάθε μέρα ,πώς θα μπορούσα να την αντικαταστήσω; Με σοκολάτα υγείας ή σοκολάτα με στέβια ας πούμε; Τα αναψυκτικά τα έχω κόψει εδώ και 20 μέρες. Πίνω νερό αλλά θα μπορούσα να πίνω και παραπάνω και θα το κάνω από αύριο. Πέρα από τη σοκολάτα, ποιές άλλες τροφές θα μπορούσα να ξεκινήσω να τρώω για να μην καταφευγω στα κρουασάν, τυρόπιτες κοκ όταν θέλω σνακ; Κυρίως πιάτα τρώω υγιεινά (χωρίς ίχνος αλατιού, τηγανιού, λαδιών παρά μόνο λίγο ελαιόλαδο) στο σπίτι που μαγειρεύει η μητέρα μου. Απλά θέλω κυρίως να φτιάξω τα πόδια μου, να γίνουν πιο λεπτά, όχι όμως ακρότητες (πχ πριν 10 χρόνια που έδινα πανελλήνιες δεν έτρωγα κανονικά και έφτασα να ζυγιζω 41 κιλά και φόραγα xsmall, δεν ήταν όμως κάτι όμορφο όχι μόνο αισθητικά αλλά και λειτουργικά για τον οργανισμό μου). Από τότε βέβαια, έχω κάνει τις κραιπαλες με παραγγελίες σε καθημερινή βάση, κρέπες, σουβλάκια, πίτσες, έτρωγα πάρα πολύ σαν άντρας (1 πίτσα μόνη μου κοκ) σε σημείο που όσοι με ξέρουν έλεγαν ότι πρέπει να ζυγιζω τουλάχιστον 70 κιλά. Αλλά εδώ και 20 μέρες έχω μαζευτεί ?.Βέβαια, θέλω πολύ τη βοήθεια σας για το πρωινό κυρίως και τα ενδιάμεσα σνακ ????ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Κάνε μικρές αλλαγές κάθε φορά, για να δώσεις χρόνο στον οργανισμό σου να συνηθίσει. Αν τα κόψεις όλα απότομα, κάποια στιγμή θα τα ξαναζητήσεις και απότομα. Για παράδειγμα, πες ότι για τις 10 επόμενες μέρες θα τρως σοκολάτα μόνο 3 φορές την εβδομάδα. Μόλις περάσουν οι 10 μέρες και το έχεις καταφέρει, πες ότι δε θα ξαναφάς κρουασάν για 10 μέρες. Ενδεικτικά αυτά, εσύ θα καθορίσεις τι πρέπει να κόψεις και πόσο χρόνο θα σου πάρει.
    Για να αποκτήσεις έναν εντελώς διαφορετικό τρόπο ζωής, και όχι απλά μερικές καλές συνήθειες, θέλει πολύ καιρό, όχι 1-2 μήνες.
    Επίσης ξεκίνα από αύριο να καταγράφεις τι τρως. Τα πάντα, μέχρι και τη ζάχαρη στον καφέ σου. Μετά από μια βδομάδα καταγραφής, μέτρα τις θερμίδες και τα μάκρος που κατανάλωσες και σύγκρινέ τα με τις θερμίδες και τα μάκρος που θα έπρεπε να καταναλώσεις. Εκεί θα δεις τις διαφορές και θα καταλάβεις που πρέπει να εστιάσεις.
    Κάνε ένα βήμα τη φορά και προσπάθησε να πειθαρχείς στον εαυτό σου, χωρίς όμως ακρότητες.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοηθεια με διατροφη
    By Antonis_pgns in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 14-09-15, 14:56
  2. Βοήθεια Με Τη Διατροφή Μου
    By elina_dr in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 23
    Last Post: 27-08-13, 19:18
  3. Βοήθεια Για Διατροφή
    By charalambos21 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 17-10-12, 18:14
  4. Βοήθεια με διατροφή
    By inf in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 07-06-12, 00:06
  5. Βοήθεια Με Διατροφή
    By born2own in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 25-07-11, 16:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •