Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Τύπος Αίματος Και Διατροφή

    Για σας έχω μία απορία μόνο με εξέταση αίματος μπορώ να κτλβω τι διατροφή χρειάζομαι και αν μπορώ και με άλλες εξετάσεις ακόμα ποιες είναι αυτές?

    Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Οι εξετάσεις αίματος θα σου δείξουν πχ τα επίπεδα φεριτίνης, αν είναι χαμηλά, θα πρέπει να ανεβάσεις τις τροφές με σίδηρο. Αλλά δε φτάνουν μόνο οι εξετάσεις, εννοείται πως πριν ξεκινήσεις διατροφή καλό είναι να τις κάνεις, αλλά ο τρόπος ζωής σου κυρίως είναι αυτός που θα σε οδηγήσει, δηλαδή τι είδους δουλειά κάνεις, αν αθλείσαι και πόσο, τι ανάγκες έχει ο οργανισμός σου και το σώμα σου.

  3. #3

    Default

    2 χρόνια κάνω γυμναστικη εδώ και κάτι μήνες έχω μάθει να κάνω όντως γυμναστικη και όχι απλός να σηκώνω βάρη έχω αρχίσει διατροφή 300 θερμίδες ποιο κάτω από ότι χρειάζεται ο οργανισμός μου χωρίς όμως συμπληρώματα κτλπ.ειμαι 19 χρονών 92 κιλά 1.75 ύψος δίνω πανελλήνιες φέτος και η καθημερηνοτητα μου είναι σχολείο καμιά φορά δουλειά φροντιστήριο και διάβασμα κάνω διατροφή για γραμμωση ο σκοπός μου είναι να χάνω σιγά σιγά κιλά 2 με 3 κιλά τον μήνα

    Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Quote Originally Posted by danmithstone7 View Post
    Για σας έχω μία απορία μόνο με εξέταση αίματος μπορώ να κτλβω τι διατροφή χρειάζομαι και αν μπορώ και με άλλες εξετάσεις ακόμα ποιες είναι αυτές?

    Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Υπάρχει αυτό που λες φίλε μου, υπάρχουν διαιτολόγοι με εξειδίκευση στη βιοχημεία.
    Υπάρχουν τροφές που ανάλογα με τον τύπο αίματος σου, δε βοηθούν το μεταβολισμό σου κτλ κτλ.
    Δε μιλάω για δυσανεξία και τεστ δυσανεξίας!!!

    Ο διαιτολόγος μου πχ. ο οποίος είναι Αμερική, έχει εξειδίκευση στη βιοχημεία της άσκησης!
    Μου έχει αποκλείσει τροφές, όχι για λόγους δυσανεξίας αλλα γιατί μπλοκάρουν τον μεταβολισμό μου και δε βοηθούν τη βιοχημεία του σώματος μου.

    Με μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο θα βρεις websites ιατρών ή ιατρικών θεμάτων που κάνουν αναφορές στο θέμα.

    Το αν τα δέχεται ή παραδέχεται κάποιος, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
    Η εξειδίκευση αυτή υφίσταται πάντως!

    Το αν θα φάω κάποια τροφή που μου έχει αποκλείσει, δε σημαίνει ότι θα πάθω κάποιο κακό εννοείται! Απλα με συμβουλεύει να τις αποφεύγω.

    Ελπίζω να σε κάλυψα.
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  5. #5

    Default

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ mjf με υπερκαλυψες

    Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προσωπικές εξετάσεις αίματος και διατροφή
    By dion in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 26
    Last Post: 04-02-18, 13:00
  2. Διατροφή Ανάλογα Με Την Ομάδα Αίματος
    By Hanos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 09-10-14, 19:01
  3. Εξετασεις Αιματος-Διατροφη Και Γυμναστήριο?
    By dimitris95 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 33
    Last Post: 20-01-12, 06:09
  4. Άρθρο: Εκτομεσομορφικός & Ενδομεσομορφικός Τύπος Σωματος: Προπόνηση & Διατροφή
    By Kos316 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 2
    Last Post: 16-06-11, 23:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •