Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 5 FirstFirst 12345
Results 121 to 142 of 142

Thread: Joanna's Log

  1. #121
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Σήμερα αποφάσισα να μην το παίζω παλικάρι δίχως λόγο, κατέβασα λίγο ταχύτητα και τα έβγαλα ενιαία τα 3 χιλιόμετρα. Θα διατηρήσω αυτόν τον ρυθμό για λίγες ακόμη προπονήσεις και...επόμενος στόχος τα 5 χιλιόμετρα

  2. #122
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Είχα δεν είχα, πάλι το έπαιξα παλικάρι σήμερα στο τρέξιμο.
    Αφού ολοκλήρωσα τον πρώτο γύρο στο πάρκο (1,200m) ένιωσα μία ελαφριά ζαλάδα, σταμάτησα για να περπατήσω αλλά έγινε πιο έντονη και έκατσα στο δάπεδο. Μην τα πολυλογώ, πάλι καλά είχα για παρέα την αδερφή μου η οποία με ακολουθούσε στα 200m απόσταση γιατί με βρήκε σε ημιλιπόθυμη κατάσταση. Ίσως και να λιποθύμησα εν τέλει γιατί μέχρι να με βρει, οριακά έβλεπα και όνειρο
    Συνήλθα, ήπια νερό, περπατήσαμε κανένα χιλιόμετρο και μετά δεν ξέρω αν ήταν λάθος, αλλά συνέχισα ξανά το τρέξιμο απλά με πιο αργό ρυθμό.
    Τσέκαρα τους παλμούς στο activity tracker, δεν είδα κάτι αξιοπερίεργο, ο ρυθμός που έκανα τον πρώτο γύρο ήταν 6,5 km/h που τον έχω ξανακάνει, η τελευταία προπόνηση μου είτε αερόβια είτε με βάρη ήταν στις 29/12 (στο ενδιάμεσο έκανα προπόνηση μασητήρων μόνο ) ενδεχομένως να το έπαθα επειδή είμαι στις μέρες μου.

  3. #123
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Quote Originally Posted by JoannaK94 View Post
    Είχα δεν είχα, πάλι το έπαιξα παλικάρι σήμερα στο τρέξιμο.
    Αφού ολοκλήρωσα τον πρώτο γύρο στο πάρκο (1,200m) ένιωσα μία ελαφριά ζαλάδα, σταμάτησα για να περπατήσω αλλά έγινε πιο έντονη και έκατσα στο δάπεδο. Μην τα πολυλογώ, πάλι καλά είχα για παρέα την αδερφή μου η οποία με ακολουθούσε στα 200m απόσταση γιατί με βρήκε σε ημιλιπόθυμη κατάσταση. Ίσως και να λιποθύμησα εν τέλει γιατί μέχρι να με βρει, οριακά έβλεπα και όνειρο
    Συνήλθα, ήπια νερό, περπατήσαμε κανένα χιλιόμετρο και μετά δεν ξέρω αν ήταν λάθος, αλλά συνέχισα ξανά το τρέξιμο απλά με πιο αργό ρυθμό.
    Τσέκαρα τους παλμούς στο activity tracker, δεν είδα κάτι αξιοπερίεργο, ο ρυθμός που έκανα τον πρώτο γύρο ήταν 6,5 km/h που τον έχω ξανακάνει, η τελευταία προπόνηση μου είτε αερόβια είτε με βάρη ήταν στις 29/12 (στο ενδιάμεσο έκανα προπόνηση μασητήρων μόνο ) ενδεχομένως να το έπαθα επειδή είμαι στις μέρες μου.
    Μέτρησες την πίεση σου? Πιστεύω ότι η περίοδος παίζει ρόλο σε αυτό, και πολλά άλλα (όπως σίδηρος, ενυδάτωση κτλ)
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  4. #124
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Quote Originally Posted by FoteiniK View Post
    Μέτρησες την πίεση σου? Πιστεύω ότι η περίοδος παίζει ρόλο σε αυτό, και πολλά άλλα (όπως σίδηρος, ενυδάτωση κτλ)
    Οχι, δεν μέτρησα την πίεση μου εκείνη τη στιγμή. Ο σίδηρος ναι, θα μπορούσε να έπαιξε ρόλο ενδεχομένως, έχω καιρό να ελέγξω τα επίπεδα μου η αλήθεια είναι

  5. #125
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Χρόνια πολλά για την γιορτή σου Ιωάννα <3
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  6. #126
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Quote Originally Posted by FoteiniK View Post
    Χρόνια πολλά για την γιορτή σου Ιωάννα <3
    Σ' ευχαριστώ πολυυυ!

  7. #127
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Χρόνια πολλά για τη γιορτή σου Ιωάννα! Να έχεις ό,τι ποθείς!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  8. #128
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Χρόνια πολλά για τη γιορτή σου Ιωάννα! Να έχεις ό,τι ποθείς!

    Να' σαι καλα, σ ευχαριστώ! Καλή χρονιά να έχουμε <3

  9. #129
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Το 2021 μπήκε λίγο απότομα, μου έγινε μία εργασιακή πρόταση και δέχτηκα (φυσικά) όμως τώρα με όλα τα projects που τρέχω παράλληλα πλέον οι ώρες εργασίας μου θα κυμαίνονται μεταξύ 200-210 τον μήνα (συν τις μετακινήσεις). Οσο αντέξω, και όσο πάει, δεν πειράζει, δεν είμαι η πρώτη ούτε η τελευταία που έχω τέτοιο πρόγραμμα.
    Θα είναι μεγάλο crash test στο θέμα της άσκησης/ διατροφής. Θα πρέπει να κάνω (για πολλοστή φορά τους τελευταίους μήνες) αναδιάρθρωση του προγράμματος μου και να δω πώς θα τα ισορροπήσω όλα γιατί, για εμένα, όταν το ημερήσιο πρόγραμμα γίνεται πιεστικό, η άσκηση και η διατροφή είναι τα μεγαλύτερα θύματα (εντάξει, το 8ωρο ύπνου το έχω ξεχάσει προ πολλού).
    Σκεφτόμουν να διακόψω το τρέξιμο ή, αν βγαίνω χρονικά/ αντέχω σωματικά, να το κρατήσω μόνο σε 1 φορά την εβδομάδα (σήμερα για πρώτη φορά έτρεξα 4 km σερί), γιατί η καθημερινότητα μου περιλαμβάνει ήδη πολύ περπάτημα και ορθοστασία (χωρίς να φοράω το activity tracker συνεχώς καλύπτω μία χαλαρή ημέρα 10km περπάτημα μόνο στην εργασία μου).
    Επίσης, σε πρώτη φάση, σκεφτόμουν να στοχεύσω σε 2 προπονήσεις με βάρη την εβδομάδα, με πρόγραμμα full body ως συντήρηση, τουλάχιστον μέχρι να προσαρμοστώ στους νέους ρυθμούς.
    Διατροφικά, για αρχή λέω να παραμείνω στις θερμίδες που καταναλώνω ήδη και ανάλογα με το πώς θα κυμανθεί το βάρος μου στις πρώτες 2 εβδομάδες προχωράω σε αναπροσαρμογές. Το τελευταίο διάστημα δεν έκανα σωστό tracking θερμίδων, ξέρω κατά προσέγγιση ότι είμαι στις 1800 από μερικές δειγματοληπτικές καταχωρήσεις στο myfitnesspal, επομένως για το επόμενο διάστημα λέω να σχεδιάσω τα ταπεράκια μου με βάση τις 1800 και βλέποντας και κάνοντας. Ελπίζω μόνο μην αρχίσω να ξεχνάω πάλι τα ταπεράκια στο σπίτι

  10. #130
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλή αρχή με την νέα δουλειά Ιωάννα! Μπορείς να τα καταφέρεις!

    Εγώ θα έλεγα αφού είσαι όλη μέρα στο πόδι να αφήσεις τις αερόβιες στην άκρη και να κάνεις μόνο προπονήσεις με βάρη, και μετά βλέπεις και κάνοντας!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  11. #131
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Ιωάννα καλά τα λες. Αν έχεις πολύ ορθοστασία είναι δύσκολο να αντέξεις και καθημερινό τρέξιμο. Με μια καλή προετοιμασία στα φαγητά θα είσαι κομπλέ! Καλή αρχή στη δουλειά!

    Εγώ για να μην ξεχνάω τα ταπεράκια βάζω το άδειο ισοθερμικό μπροστά στην εξώπορτα από το βράδυ που ετοιμάζω τη βρώμη. Έτσι πηγαίνοντας να βγω από το σπίτι το πρωί δεν μπορώ να το αγνοήσω
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  12. #132
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Quote Originally Posted by FoteiniK View Post
    Καλή αρχή με την νέα δουλειά Ιωάννα! Μπορείς να τα καταφέρεις!

    Εγώ θα έλεγα αφού είσαι όλη μέρα στο πόδι να αφήσεις τις αερόβιες στην άκρη και να κάνεις μόνο προπονήσεις με βάρη, και μετά βλέπεις και κάνοντας!
    Θα προσπαθήσω να κρατήσω τουλάχιστον μία την εβδομάδα γιατί το διασκεδάζω. Εχω οργανώσει και 5 φιλικά/συγγενικά μου άτομα που μένουμε στη γειτονιά και κατεβάζουμε "ομάδα"

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Ιωάννα καλά τα λες. Αν έχεις πολύ ορθοστασία είναι δύσκολο να αντέξεις και καθημερινό τρέξιμο. Με μια καλή προετοιμασία στα φαγητά θα είσαι κομπλέ! Καλή αρχή στη δουλειά!

    Εγώ για να μην ξεχνάω τα ταπεράκια βάζω το άδειο ισοθερμικό μπροστά στην εξώπορτα από το βράδυ που ετοιμάζω τη βρώμη. Έτσι πηγαίνοντας να βγω από το σπίτι το πρωί δεν μπορώ να το αγνοήσω
    Καλή ιδέα... Θα το δοκιμάσω. Αν αρχίσω να το ξεχνάω και αυτό, δεν υπάρχει σωτηρία.

  13. #133
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Προσπάθησα λίγο να οργανώσω το πλάνο διατροφής, αν και σίγουρα θα προκύψουν αλλαγές. Η προπόνηση θα γίνεται απογευματινές προς βραδινές ώρες, με βολεύει να έχω πολύ ελαφρύ το γεύμα πριν την άσκηση για αυτό κράτησα το 2ο σνακ σε πολύ απλοϊκή μορφή (συν να είναι πολύ γρήγορο στην κατανάλωσή του).


    • Πρωινό 6:30: (Overnight)200 ml γάλα αμυγδάλου+ 50 gr νιφάδες βρώμης + 30 gr Impact Whey Isolate + σπόροι Chia
    • Δεκατιανό 11:00 2 ρυζογκοφρέτες + 1 ολόκληρο βραστό αυγό + 1 ασπράδι
    • Μεσημεριανό 13:00: 100 gr φιλέτο κοτόπουλο (ζύγιση ψημένο) + 60 gr ρύζι ωμή ζύγιση + σαλάτα
    • Σνακ A (όποτε προλάβω): Χειροποίητη μπάρα πρωτεΐνης (Συνταγή της Καρδούλας, βάση των συστατικών και ποσοτήτων που βάζω, κάθε μπάρα έχει 204 θερμίδες, 13 gr πρωτεΐνη, 10 gr λιπαρά και 6,3 gr υδατάνθρακα)
    • Σνακ Β (όποτε προλάβω): 10 Αμύγδαλα + 25 gr cranberry
    • Βραδινό (ώρα άγνωστη): 100 gr φιλέτο κοτόπουλο + 50 gr ρύζι + σαλάτα


    Σύμφωνα με το αγαπητό μας MyfitnessPal (συν τις υπολογισμένες θερμίδες της μπάρας) οι θερμίδες είναι 1812, όπου 186,3 υδατάνθρακας, 53 λίπος και 133 πρωτεΐνη ( περίπου 44% υδατάνθρακας, 25% λίπος και 30% πρωτεΐνη). Το σωματικό μου βάρος αυτή τη στιγμή είναι στα 55 kg
    Οι θερμίδες θα αναπροσαρμοστούν ανάλογα με το τί θα δείξει η ζυγαριά και ο καθρέφτης. Στοχεύω να διατηρήσω την εικόνα που έχω τώρα μέχρι να μπω σε έναν ρυθμό και έχω πλήρη εικόνα του πού βαδίζω

  14. #134
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Ωραίο φαίνεται το πλάνο σου. Από κρέας θα έχεις μόνο κοτόπουλο; Για πες για τα chia seeds, ενώ τα έχω δει πολύ, δεν έχω πάρει ποτέ. Είναι νόστιμα, χορταστικά, έχουν καλά macros;
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  15. #135
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Ωραίο φαίνεται το πλάνο σου. Από κρέας θα έχεις μόνο κοτόπουλο; Για πες για τα chia seeds, ενώ τα έχω δει πολύ, δεν έχω πάρει ποτέ. Είναι νόστιμα, χορταστικά, έχουν καλά macros;
    Οοο, ευχαριστώ ευχαριστώ!
    Οχι, το έφτιαξα βάση κοτόπουλου που μου αρέσει και θα αναπροσαρμόζεται όταν επιλέγω κάτι διαφορετικό. Το κακό με εμένα είναι ότι ακολουθώ διατροφή χωρίς γαλακτοκομικά και πολύ περιορισμένη σε όσπρια (σύνδρομο IBS και δυσανεξία στη λακτόζη δυστυχώς), οπότε έχω περιορισμένες επιλογές τροφίμων,.
    Σχετικά με τους σπόρους chia, βάση της διατροφικής επισήμανσης της συσκευασίας που έχω επιλέξει έχουν τα εξής διατροφικά χαρακτηριστικά ανά 100gr:
    444 kcal, 31,1 gr λιπαρά, 4,5 gr υδατάνθρακα, 21,1 gr πρωτεΐνη και 31,4 gr εδώδιμες ίνες.
    Όταν προστίθενται στο γάλα/ γάλα αμυγδάλου/ νερό και τους αφήσεις να μουλιάσουν, διογκώνονται και πήζουν το μίγμα, ανάλογα και την αναλογία. Προσωπικά επειδή φτιάχνω το πρωινό μου overnight και η βρώμη τείνει να πήζει και αυτή κάπως το μίγμα, τους σπόρους τους χρησιμοποιώ σε μικρή ποσότητα, γύρω στα 5 gr κυρίως γιατί μου αρέσει η τραγανότητα που δίνουν . Γενικά στην βρώμη μου προσθέτω ότι μου κατέβει πολλές φορές. όπως ψίχα ηλιόσπορου, cranberry, μύρτιλλο, μήλο σε φέτες με κανέλα, οι σπόροι chia είναι το κόλλημα της τρέχουσας εβδομάδος

  16. #136
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Αααα, οπότε κάνουν "κράτς" . Κι εγώ το ίδιο πρωινό κάνω απλά σε άλλες αναλογίες. 100-30-30 και βγαίνει σούπερ πηχτό. Αυτή τη βδομάδα βάζω 5γρ αμύγδαλα κ 10γρ καρύδια, κανέλα και γαρύφαλλο.
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  17. #137
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Αααα, οπότε κάνουν "κράτς" . Κι εγώ το ίδιο πρωινό κάνω απλά σε άλλες αναλογίες. 100-30-30 και βγαίνει σούπερ πηχτό. Αυτή τη βδομάδα βάζω 5γρ αμύγδαλα κ 10γρ καρύδια, κανέλα και γαρύφαλλο.

    Χμμ, γαρύφαλλο ε; Θα το δοκιμάσω!

  18. #138
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Καλημέρα!
    Ένα mini update μετά από μήνες απουσίας.
    Κατάφερα και διατηρήθηκα σταθερή επί μήνες, παρά τα τρελά εργασιακά ωράρια και τη μόνιμη έλλειψη ύπνου. Με εξαίρεση τον τελευταίο ενάμιση μήνα που είχα να προλάβω και ένα deadline, οπότε στα ξαφνικά από φουλ κίνηση και ορθοστασία βρέθηκα να κάνω καθιστική ζωή. Ως αποτέλεσμα, είχα πισωγύρισμα όχι από θέμα κιλών, αλλά από θέμα εκατοστών και χαλάρωσης.
    Πλέον κάνω νέο επαγγελματικό ξεκίνημα, το πρόγραμμα μου δείχνει να βελτιώνεται και να σταθεροποιείται, επομένως, δεν πειράζει επανέρχομαι δυναμικά με πρώτο στόχο να επανέλθω στα συνηθισμένα μου και ακολούθως, τη βελτίωση

  19. #139
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλή επάνοδο Ιωάννα!

  20. #140
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλή επάνοδο Ιωάννα!! Πάμε δυνατά <3
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  21. #141
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Ένα update και πάλι
    Ενώ τον Σεπτέμβριο ξεκίνησα δυναμικά και όλα έβαιναν καλώς, και παρότι ήμουν διπλά εμβολιασμένη, εν τέλει κόλλησα Covid τον Νοέμβριο και... Πίσω απ' την αρχή.
    Ενώ τα συμπτώματα μου ήταν ήπια κατά τη διάρκεια της νόσησης, έχω συμπτώματα long Covid που με ταλαιπωρούν ακόμη και τώρα.
    Δυσκολεύομαι στα πάντα, έχω πόνους στις αρθρώσεις σαν γιαγιάκα και τρελή κόπωση.
    Οι εξετάσεις είναι καλές, ο γιατρός λέει απλά να κάνω υπομονή για λίγο διάστημα ακόμη και να περιοριστώ στο περπάτημα ως άσκηση για την ώρα.
    Είχε κανείς σας αντίστοιχο βίωμα;

  22. #142
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Quote Originally Posted by JoannaK94 View Post
    Ένα update και πάλι
    Ενώ τον Σεπτέμβριο ξεκίνησα δυναμικά και όλα έβαιναν καλώς, και παρότι ήμουν διπλά εμβολιασμένη, εν τέλει κόλλησα Covid τον Νοέμβριο και... Πίσω απ' την αρχή.
    Ενώ τα συμπτώματα μου ήταν ήπια κατά τη διάρκεια της νόσησης, έχω συμπτώματα long Covid που με ταλαιπωρούν ακόμη και τώρα.
    Δυσκολεύομαι στα πάντα, έχω πόνους στις αρθρώσεις σαν γιαγιάκα και τρελή κόπωση.
    Οι εξετάσεις είναι καλές, ο γιατρός λέει απλά να κάνω υπομονή για λίγο διάστημα ακόμη και να περιοριστώ στο περπάτημα ως άσκηση για την ώρα.
    Είχε κανείς σας αντίστοιχο βίωμα;

    Περαστικά! Κι εγώ ετσι ήμουν, με πολύ βήχα και κόπωση... Όταν προσπαθούσα να ανεβάσω ένταση με έπιανε βήχας και δεν σταματούσε.. Τωρα είμαι καλύτερα! (νόσησα 3/1)
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini


 
Page 5 of 5 FirstFirst 12345

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •