Καλησπέρα σας! Είμαι η Ιωάννα, 23 ετών και έπειτα από μία πενταετία κρεπάλης αποφάσισα να θέσω στόχο και να κάνω κάτι για εμένα και το σώμα μου. Λίγα εισαγωγικά,από 3 ετών ασχολούμουν με το χορό, και μετέπειτα με την κολύμβηση και τις πολεμικές τέχνες. Είχα φτάσει σε ένα πολύ καλό σημείο φυσικής κατάστασης και σωματικής διάπλασης όμως λίγο η εφηβεία, λίγο κάποια σχόλια εξαιτίας της μυώδους εμφάνισής μου με έκαναν να νιώθω άσχημα για τους κοιλιακούς μου, τους μεγάλους τετρακέφαλους κλπ. Διέκοψα εντελώς την γυμναστική στα 18 μου με σκοπό να αρχίσει η εναπόθεση λίπους, η μείωση του μυικού ιστού και να δείχνω πιο "θηλυκή". Σε διάστημα 5 ετών κατέστρεψα εξαιτίας της ανασφάλειας μου δουλειά χρόνων και όσες καλές συνήθειες μου είχε μεταδώσει η άθληση.Πέρασα δηλαδή στο άλλο άκρο, από τις 12 ώρες γυμναστικής εβδομαδιαία,ποσοστό λίπους 17% και καθαρή διατροφή, πέρασα στο αλκοόλ, την παντελή έλλειψη γυμναστικής, τα σουβλάκια ανά 2 ημέρες, πατατάκια, σοκολάτες... και είμαι αισίως στα 53 kg και 27% λίπος με ύψος 1,60m.
Τελειώνοντας σιγά σιγά τις σπουδές και κλείνοντας ένα κεφάλαιο της ζωής μου, αποφάσισα να αφήσω πίσω μου όσες κακές συνήθειες δημιούργησα και να με πειθαρχήσω. Αρχικώς στόχος είναι η συμμόρφωση μου ως προς την διατροφή, έχω ήδη μειώσει δραστικά τα "βρώμικα" αλλά συνεχίζω να νιώθω έντονα την επιθυμία, σαν εξάρτηση. Επίσης έχω κάνει ετήσια εγγραφή σε γυμναστήριο, ακολουθώ το τυποποιημένο πρόγραμμα προσαρμογής που μου δόθηκε καθώς δεν έχω δουλέψει ξανά σε χώρο γυμναστηρίου και έχω εντάξει από μόνη μου μία έξτρα ημέρα όπου πηγαίνω και κάνω 45 λεπτά ποδήλατο μέτριας έντασης. Τελικός μου στόχος, είναι να επανέλθω στην αρχική μου φυσική κατάσταση και γιατί όχι, να συμμετέχω σε κάποια χρόνια από τώρα σε κάποιο διαγωνισμό.
Αυτά από εμένα, θα συμβουλεύομαι συχνά το forum!