Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Bodybuilder fwlioths's Avatar
    Join Date
    06-01-13
    Posts
    156

    Default Από Τον Όγκο Στη Γράμμωση

    Καλησπέρα σε όλους! Ήρθε και για μένα ο καιρός να μπω σιγά σιγά στην γράμμωση έχοντας φτάσει γυρω στα 72-73 κιλά με ύψος 1.73!! Μιας και είναι η πρώτη μου φορά που μπένω στην γράμμωση έχω όπως καταλαβαίνετε πάρα πολλές απορρίες,ας ξεκινήσω λοιπόν:
    1) Όσον αφορά την διατροφή πρέπει να ακολουθήσω την διατροφή που ακολουθούσα μέχρι τώρα και να αρχίζω να κατεβάζω σιγά σιγά τον υδατάνθρακα και το λίπος? Και αν ναι πόσες θερμίδες να κατεβάζω την βδομάδα?
    2) Όσον αφορά την αερόβια μέχρι τωρα έκανα μια φορά την βδομάδα είτε χαμηλής έντασης μεγάλης διάρκειας είτε hiit τώρα που θα μπω στην γράμμωση και θα πρέπει να αυξήσω τις αερόβιες προπονήσεις μου μπορώ κάθε βδόμαδα να αυξάνω κατα μία τις αεροβιες μου προπονήσεις? Ακόμη πρωινή αερόβια με αδειο στομάχι είναι καλύτερο να την ξεκινήσω αργότερα που θα είμαι καιρό στην γράμμωση ή μπορώ και από την αρχή?

    Η διατροφή που ακολουθούσα μέχρι τώρα είναι οι εξής:
    ΠΡΩΙΝΟ:3 ολοκληρα + 3 ασπραδια
    80γρ βρωμη
    1 πορτοκάλι
    10 γρ ελαιόλαδο
    1 κάψουλα ω3


    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ:200γρ στραγγιστο 2%
    Τοστ με πολυσπορο και γαλοπουλα και gouda light 17 υδατανθρακα 5 πρωτεινη
    10γρ φυστικοβούτυρο




    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:250ΓΡ ΚΑΣΤΑΝΟ ΡΥΖΙ
    160ΓΡ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Ή ΜΟΣΧΑΡΙ
    ΣΑΛΑΤΑ ΜΕ 2 κουταλιες του γλυκού ελαιολαδο


    ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ 40ΓΡ WHEY
    2 Μπανανες


    Μεταπροπονητικο 2
    300γρ βραστη πατατα
    130γρ μοσχαρισιο
    σαλατα με 2 κουταλιες γλυκου ελαιολαδο 10 γρ λιπος 100 θερμιδες


    Βραδυνο
    130γρ φιλετο κοτόπουλο
    200γρ βραστη πατατα
    σαλατα με 2 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο
    1 κάψουλα ω3

    Από δευτέρα έως πέμπτη επειδή δεν προλαβαίνω να κάνω όλα τα γεύματα άλλαζα λίγο την διατροφή δηλαδή μετά το μεσημεριανό και πριν μια ώρα απο την προπόνηση τρώω ένα φρούτο και 200γρ στραγγιστο 2% το βραδυνό έφευγε και την θέση του έπερνε το μεταπροπονητικό 2 αυξάνοντας την πατάτα στα 350γρ και την πηγή πρωτείνης στα 150γρ.

    Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας για να μεταβώ σωστά στην γράμμωση.Δεκτές όλες οι συμβουλές.Επίσης να σημειώσω οτι δεν με ενδιαφέρει πόσο δύσκολη μονότονη μπορεί να γίνει η διατροφή μου το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να γίνει όσο πιο σωστή και αποδοτική γίνεται η περίοδος γράμμωσης που θα ξεκινήσω!

    Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!!!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα και καλή αρχή στην προσπάθεια μείωσης λίπους!
    Προσωπικά δεν μπορώ να δώσω συγκεκριμένες "οδηγίες", αλλά ως μια αρχή, ξεκίνα με το να ανεβάζεις δραστηριότητα. Δηλαδή ανέβασε αερόβιες. Αν κάνεις μόνο μία την εβδομάδα, κάνε 3-4 των 30 λεπτών κρατώντας τη διατροφή σου ως έχει. Δες πως ανταποκρίνεται το σώμα σου και μετά κοιτάς να κάνεις αλλαγές στη διατροφή.
    Κάθε σώμα είναι διαφορετικό, δεν γνωρίζω το δικό σου, το ότι εισαι χ κιλά δεν λέει κάτι. Χρειάζεται πειραματισμός και κυρίως να γίνονται όλα σταδιακά.
    Αερόβιες με άδειο στομάχι άστες ως άσσο στο μανίκι.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Όγκο Ή Γράμμωση;
    By sakis69 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 27-08-13, 21:24
  2. Από Όγκο Σε Γράμμωση
    By kostas muscle in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 01-04-13, 22:02
  3. Ογκο-Γράμμωση
    By Brahames in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 22
    Last Post: 16-07-12, 15:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •