Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10

Thread: Stefanos Log

  1. #1
    New Member
    Join Date
    31-03-17
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    9

    Default Stefanos Log

    γεια σας παιδια με τη σειρα μου και εγω ειπα να κρατησω ενα ημερολογιο προπονησεων και διατροφης.. λιγα λογια για μενα,εχω ξεκινησει γυμναστηριο εδω και 2 βδομαδες ενω ειχα να ασχοληθω χρονια με τη γυμναστικη.ο γυμναστης μου εδωσε ενα προγραμμα για τις πρωτες μερες το λεγομενο "κυκλικο"για να μπορεσω να ξυπνησω τους μυες οπως μου ειπε(απο δευτερα θα εχω το καινουργιο προγραμμα το οποιο θα σας το δειξω για συμβουλες).
    ο βασικος λογος που ξεκινησα γυμναστηριο ειναι για να χασω λιπος και να παρω ογκο,μιας και ειμαι 1.85 και 73 κιλα..λιγα δεν ειναι?? απο την αλλη δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να κανεις κατι τετοιο ταυτοχρονα(χανοντας λιπος δηλαδη να περνεις και μυικη μαζα)
    οσον αφορα την διατροφη μου τις τελευταιες μερες:
    πρωινο: ενα μπολ με βρωμη,διαφορα αποξηραμενα και γαλα και ενα καφε με ζαχαρινη(που ειναι και το γευμα μου πριν την προπονηση)
    γυμναστηριομετα τη προπονηση: δυο αυγα και μια μπανανα
    μεσημεριανο: 2 μπιφτεκια με ρυζι και σαλατα η κοτοπουλο με σαλατα η μακαρονια με κιμα η οτι εχει :P
    βραδινο:μια σαλατα με τονο η γιαουρτι με βρωμη και δημητριακα
    καπως ετσι ειναι η τωρινη μου κατασταση:20170331_134805.jpg'
    τι θα μπορουσα να διορθωσω στην διατροφη μου και υπαρχει μελλον ρε παιδια??? :P

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλημέρα Στέφανε και καλώς ήρθε στο forum!!!

    Το μόνο σίγουρο είναι πως η διατροφή σου χρήζει αλλαγών.

    Το καλύτερο όλων θα ήταν να κάνεις μια βόλτα από την ενότητα της διατροφής, όπου υπάρχει ένα topic με θέμα τον υπολογισμό των μακροστοιχείων της διατροφής σου. Δηλαδή το πόσες θερμίδες, πόση πρωτεΐνη, υδατάνθρακα και λιπαρά είναι κατάλληλο να λαμβάνεις, ανάλογα με τον στόχο σου.

    Έπειτα υπάρχουν άπειρα topic που θα σε καθοδηγήσουν όσον αφορά την κατάλληλη επιλογή τροφών, ώστε να φτιάξεις ένα ωραία δομημένο διατροφικό πλάνο.

    Καλή αρχή!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    31-03-17
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    9

    Default

    Καλημερα και σε σενα :) το προβλημα μου ειναι οτι μου φαινεται αδυνατο να μπω στο κοσμο του να μετραω το καθε γραμμαριο και τις ποσες θερμιδες,πρωτεινες,υδατανθρακες πρεπει να περνω!! μου φαινεται χρονοβορο..βλεπω γνωστους μου να ειναι στην κουζινα με την ζυγαρια για να μετρανε τις ποσοτητες και με πιανει τρελα..

    σ ευχαριστω για την συμβουλη σου!! θα κοιταξω το αναλογο topic και βλεποντας και κανοντας..:)

  4. #4
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by stefanos^2 View Post
    Καλημερα και σε σενα :) το προβλημα μου ειναι οτι μου φαινεται αδυνατο να μπω στο κοσμο του να μετραω το καθε γραμμαριο και τις ποσες θερμιδες,πρωτεινες,υδατανθρακες πρεπει να περνω!! μου φαινεται χρονοβορο..βλεπω γνωστους μου να ειναι στην κουζινα με την ζυγαρια για να μετρανε τις ποσοτητες και με πιανει τρελα..

    σ ευχαριστω για την συμβουλη σου!! θα κοιταξω το αναλογο topic και βλεποντας και κανοντας..:)
    Ενα excel ειναι , μια ωρα δουλεια και μετα απο μια δυο βδομαδες υπολογιζεις και με το ματι (πχ στηθος περιπου τοσο, ο τονος ειναι ετοιμος σε κονσερβα οποτε δεν εχει ζυγιση κλπ) ....οποτε μην σε πιανει τρελα, αμα δεν ξερεις το ΠΟΣΟ (εστω και στο περιπου) μετα δεν μπορεις να το αλλαξεις αυτο το ΠΟΣΟ και να το προσαρμοσεις στις δικες σου αναγκες....

  5. #5
    New Member Boykaaa's Avatar
    Join Date
    02-03-17
    Location
    CY
    Posts
    56

    Default

    Εγώ πιστεύω είναι θέμα συνήθειας, να ήταν και κάτι δύσκολο να πω εντάξει.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    31-03-17
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    9

    Default

    εχεις απολυτο δικιο σ αυτο που λες,ειναι δυσκολο να προσαρμοστεις μετα που αλλαζουν και οι αναγκες..καθε αρχη και δυσκολη λοιπον!!

  7. #7
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Οπως σου ειπαν κ πιο πανω Στεφ, μετρας για λιγο καιρο και μετα μαθαινεις και τα προσαρμοζεις ολα με το ματι ;)
    Το οτι υπαρχει μελλον το βλεπεις ρε, ηδη 2 βδομαδες κ ειδες αλλαγη :P
    ΥΓ εχεις αφησει σπιτι μου 2 μπιφτεκια ελα παρτα αλλιως δεν θα εχει μεινει τπτ αυριο χαχαχα
    ΥΓ2 αντε σε θελω δυνατο ρε, αυριο εχει προπ :P
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  8. #8
    New Member
    Join Date
    31-03-17
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    9

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Οπως σου ειπαν κ πιο πανω Στεφ, μετρας για λιγο καιρο και μετα μαθαινεις και τα προσαρμοζεις ολα με το ματι ;)
    Το οτι υπαρχει μελλον το βλεπεις ρε, ηδη 2 βδομαδες κ ειδες αλλαγη :P
    ΥΓ εχεις αφησει σπιτι μου 2 μπιφτεκια ελα παρτα αλλιως δεν θα εχει μεινει τπτ αυριο χαχαχα
    ΥΓ2 αντε σε θελω δυνατο ρε, αυριο εχει προπ :P
    χαχαχαχα τι τρεελος που εισια ρε?

  9. #9
    New Member
    Join Date
    31-03-17
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    9

    Default

    παιδια μια ερωτηση!! οταν λεμε αεροβιο και αεροβιες ασκησεις τι εννοουμε? τον διαδρομο η το ποδηλατο πριν και μετα την προπονηση η βαζουμε και τους κοιλιακους μεσα? προσωπικα κανω 1,5 χιλιομετρο για ζεσταμα πριν την προπονηση διαδρομο και αλλο τοσο στο τελος για αποθεραπεια γυρω στο 20λεπτο με χαλαρο τρεξιμο..

  10. #10
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Οι κοιλιακοί δεν είναι αερόβια άσκηση, εκτός αν είναι τύπου toes to bar.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •