Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default Διατροφή Όγκου ή Γράμμωσης;

    Χαιρετώ το forum και περιμένω τα φώτα σας.

    Είμαι 32 ετών και πριν από 6 περίπου μήνες ξεκίνησα να γυμνάζομαι συστηματικά με βάρη χωρίς να έχω δει σημαντικά αποτελέσματα μέχρι στιγμής.
    Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ το σωματικό μου βάρος δεν είναι πολύ υψηλό (72 κιλά, 1,76 ύψος) έχω πολύ χαμηλή μυϊκή μάζα και αρκετά υψηλό ποσοστό λίπους (21%) συγκεντρωμένο κυρίως στον κορμό (στήθος-κοιλιά).
    Θα ήθελα μια γνώμη για το πως πρέπει να δουλέψω με την διατροφή μου. Οι περισσότεροι με τους οποίους το έχω συζητήσει μου προτείνουν να κινηθώ σε πλεόνασμα θερμίδων, να ακολουθήσω δηλαδή διατροφή όγκου. Όμως φοβάμαι μήπως κάτι τέτοιο χειροτερέψει την εικόνα του κορμού, γιατί από εκεί θέλω να "κόψω".

  2. #2

    Default

    Oποιαδηποτε διατροφη ακολουθησεις σε πρωτη φαση ειτε ειναι υποθερμιδικη/ισοθερμιδικη/υπερθερμιδικη δεν ειναι λαθος.
    Εγω για παραδειγμα θα εκοβα 5-6 κιλα σε ενα τριμηνο επειδη απεχθανομαι το λιπος ωστε να ξεκινησω απο μια πιο καθαρη βαση...ισως να κινουμουν και ισοθερμιδικα πχ για μισο χρονο και μετα θα επαναπροσδιοριζα τους στοχους μου
    Βεβαια ουτε το πλεονασμα ειναι λαθος αρκει να ειναι πολυ μικρο οχι επειδη θα μπεις σε ογκο να παιρνεις και 2 κιλα τον μηνα που ειναι λαθος...αν δεν εχεις θεμα με το λιπος και την εικονα σου θα μπορουσες να κανεις εναν πολυ αργο ογκο πχ για ενα χρονο και να παρεις 4,5 kg με θερμιδικο πλεονασμα 100 περιπου θερμιδες την ημερα πανω απο αυτες της συντηρησης.
    Life is to short to be small

  3. #3
    New Member Boykaaa's Avatar
    Join Date
    02-03-17
    Location
    CY
    Posts
    56

    Default

    Αν ήμουν στην θέση σου θα κινούμουν ή ισοθερμικά ή ελαφρώς υποθερμικά και απο εκεί βλέπεις και κάνεις . Είχες κάποια συγκεκριμένη διατροφή που ακολούθας ?

  4. #4
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα είπε και ο THEOOURGIOS.

    Έχοντας τον ίδιο σωματότυπο με τον δικό σου, η καλύτερη συμβουλή που είχα διαβάσει ήταν ότι τίποτα απ' τα δύο, όγκος ή γράμμωση, δεν είναι σωστό αλλά και τίποτα λάθος.

    Αν έχεις πολύ λίπος, δηλαδή μεγάλη κοιλιά, ανεξάρτητα την μυϊκότητα σου, πήγαινε σε υποθερμιδική για να καθαρίσεις και να ξεκινήσεις απο μία καλή βάση.
    Αν έχεις ελάχιστη μυϊκότητα και όχι τόσο πολύ λίπος, πήγαινε ισοθερμιδικά και έπειτα ελαφρά υπερθερμιδικά για να χτίσεις μια καλή βάση και έπειτα καθαρίζεις.

    Αρχικά πάντως, θεωρώ πως πρέπει να κινηθείς ισοθερμιδικά, έχοντας ένα καθαρό πλάνο της διατροφής σου, να δεις πως αντιδρά το σώμα σου. Και μετά απο λίγο καιρό βλέπεις πως θα συνεχίσεις.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Η διατροφή μου αυτήν την περίοδο έχει πάνω-κάτω ως εξής:

    Α. ΠΡΩΙ: 1 ποτήρι γάλα 1% + 3 ασπράδια αυγών

    Β. ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 1 τοστ με 2 φέτες γαλοπούλα

    Γ. ΜΕΣΗΜΕΡΙ: λευκό κρέας (κοτόπουλο ή γαλοπούλα ή ψάρι) ή κόκκινο κρέας (μπριζόλα ή μπιφτέκι ή φιλέτο) ή όσπρια + ρύζι ή μακαρόνια (ολικής) ή πατάτα (βραστή ή ψητή) + σαλάτα

    Δ. ΑΠΟΓΕΥΜΑ: 1 γιαούρτι 2% + 1 μπανάνα

    Ε. ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ

    ΣΤ. ΒΡΑΔΥ: Ό,τι και το μεσημέρι αλλά χωρίς τον υδατάνθρακα (ρύζι, μακαρόνια, πατάτες) και σε μικρότερη ποσότητα. Δηλαδή λευκό κρέας (κοτόπουλο ή γαλοπούλα ή ψάρι) ή κόκκινο κρέας (μπριζόλα ή μπιφτέκι ή φιλέτο) + σαλάτα.

    Σκεφτόμουν μήπως έκοβα εντελώς τον υδατάνθρακα (και από το μεσημεριανό δηλαδή) ή μήπως αντικαθιστούσα το βραδινό με κάτι πιο απλό. Απλά το βραδινό τυχαίνει να είναι και μεταπροπονητικό γεύμα. Πάντως φοβάμαι να πέσω πολύ σε κιλά. Αν χάσω ας πούμε 5-6 κιλά και βρεθώ στα 66-67 κιλά πιστεύω ότι θα δείχνω πολύ αδύναμος. Το ίδιο όμως με φοβίζει και να ανέβω γιατί αν πάω ας πούμε στα 77-78 νομίζω ότι θα "θολώσω" πιο πολύ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή γράμμωσης μετά από όγκου
    By gotfelk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 01-03-17, 23:57
  2. Διατροφή Γράμμωσης ή Όγκου;
    By daro801 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 10-08-10, 21:49
  3. Πρωτεϊνη γράμμωσης ή όγκου;
    By salas in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 10-04-09, 22:41
  4. ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΓΚΟΥ - ΓΡΑΜΜΩΣΗΣ
    By daffydack27 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 12
    Last Post: 09-01-08, 07:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •