Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Default Ανασύσταση Σώματος

    Καλημερα
    Συγνωμη προκαταβολικα για την ''εκθεση'' αλλα ειμαι νεο μελος οποτε δεν ξερω καθολου πως λειτουργει το site και αν επρεπε να ποσταρω εδω.
    Ξεκινωντας να πω οτι ειμαι 32 χρονων μανουλα 2 αγοριων.Ασχολουμαι απο παιδι με αθλητισμο...αλλα τους τελευταιους 4 μηνες ηθελα καποια αλλαγη και ανασυσταση σωματος οποτε κανω διατροφη και καποια ελαφρια βαρη.
    Εξηγω...οταν λεω διατροφη...αγορασα το ΒURN THE FAT FEED THE MUSCLE του Τom Venuto και ακολουθω πιστα οτι γραφει! Εκπληκτικο βιβλιο
    Ειμαι 59,5κιλα 1,73 υψος 21,5λιπος 21,4kg μυηκη μαζα.
    Το θεμα μου ειναι οτι δεν θελω να χασω κιλα καθολου θελω να μεινω στα ιδια αλλα να ριξω το λιπος στο 20% και να μην χασω μυς.
    Παιζω με τους υδατανθρακες πιο χαμηλα....τιποτα χανω κιλα...παιζω με τα λιπαρα χανω κιλα και λιπος.
    Γενικα παιρνω ισοθερμιδικη διατροφη με 180 πρωτεινες 120-150 υδατανθρακες 40-60 λιπη και 1600-2000 θερμιδες αναλογα τα κεφια.
    Το λιπος -λιπος.Εκει ....
    Τι να κανω?Οταν ριχνω θερμιδες χανω κιλα....και δεν θελω.Να ριξω τα λιπαρα? Να τρωω πιο πολλες πρωτεινες και να κανω καπακι βαρη το εκανα αλλα δεν ειδα αποτελεσμα.....
    Με φουλ αεροβιο χανω κιλα!!!!
    Σ ευχαριστω εκ των προτερων
    Φιλικα
    Σόφι

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Σόφη.
    Για να έχεις ανασύσταση, πρέπει να πειραματιστείς με τη διατροφή. Το βιβλίο του Βενούτο ειναι εξαιρετικό (για μένα είναι το ευαγγέλιο του φίτνες) και θα σε βοηθήσει να μάθεις το σώμα σου.
    Όμως, μεγάλο μέρος παίζει και η προπόνηση που κάνεις. Είσαι σίγουρη πως κάνεις σωστές προπονήσεις; Είσαι συγκεντρωμένη; Δουλεύεις σωστή τεχνική;
    Τι πρόγραμμα ακολουθείς;
    Μυς δεν θα χάσεις από τη στιγμή που γυμνάζεσαι σωστά και έχεις ένα σωστό διαιτολόγιο. Βγάζε φωτογραφίες για να συγκρίνεις την πρόοδο σου και μη στηρίζεσαι αποκλειστικά στη ζυγαριά.
    Και υπομονή!!! Αυτό θελει υπομονή και χρόνο!

    Edit: Διάβασα που γράφεις πως κανεις καποια ελαφριά βάρη. ΕΔΩ ειναι που πρεπει να εστιασεις!! Τα βάρη ειναι ο βασικός παράγοντας για την ανασύσταση. Αν δεν δίνεις το σωστό ερέθισμα, δεν θα κανεις το σώμα σου να βάλει μυς και να τους διατηρησει οταν θα θες να ριξεις το σωματικό σου λίπος.
    Last edited by Kardoula; 05-04-17 at 11:55.

  3. #3
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Πως γίνεται να χάσεις λίπος χωρίς να χάσεις κιλά; Αφού κάπου θα πάει αυτό το λίπος, θα χαθεί από το σώμα σου. Μετά για να βάλεις μυϊκή μάζα, θέλει σταθερά να γυμναζεσαι, αλλά θέλει καιρό, όχι σε ένα δυο μήνες.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ακριβώς αυτό!
    Η ζυγαρια θα δειξει κατω, απο τη στιγμη που θα χανεις λίπος. Δεν παει "χανω 2 κιλα λιπος, βαζω 2 κιλα μυς, αρα ειμαι στα ιδια κιλα, αρα αναυσταση πετυχε".
    Κανε σωστες και δυνατες προπονησεις, κρατα μια ισοθερμιδικη ισορροπημενη διατροφη, κρατα και καποιες αεροβιες και υπομονη!!!

  5. #5

    Default

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Ημουν σιγουρη οτι κατι δεν κανω σωστα με τα βαρη.Το θεμα μου δεν ειναι η ζυγαρια αλλα ο ογκος μου....δειχνω αδυνατη και δεν μ αρεσει.Αναρωτιομουν αν χασω πρωτα το λιπος και χασω καποια κιλα (αρα και ογκο) και μετα κανω αρκετα βαρη και δυνατες προπονησεις δεν θα παρω παλι πισω ολο το λιπος.? γιατι εδω και 2 μηνες αυτο παθαινω.

  6. #6
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Το λίπος σου πως το μετράς;
    Με τα βάρη δε βάζεις λιπος. Μήπως να έκανες λίγο διαβασματακι, και εδώ στο φόρουμ έχει ωραία άρθρα και πολλές εξωτερικές πηγές βέβαια, για να δεις τα βασικά; Και μετά τσουκου τσουλου να βγάλεις και μια διατροφή.

  7. #7

    Default

    Το καταλαβαινω αυτο...οσον αφορα την διατροφη νομιζω οτι δεν εχω θεμα...ειμαι στρατιωτης.Μαλλον στα βαρη υστερω γιατι κανω crossfit και ελαφρια βαρη με αλτηρεσ και πολλες επαναληψεις.Τιποτα παραπανω.
    Quote Originally Posted by Smiath View Post
    Το λίπος σου πως το μετράς;
    Με τα βάρη δε βάζεις λιπος. Μήπως να έκανες λίγο διαβασματακι, και εδώ στο φόρουμ έχει ωραία άρθρα και πολλές εξωτερικές πηγές βέβαια, για να δεις τα βασικά; Και μετά τσουκου τσουλου να βγάλεις και μια διατροφή.

  8. #8

    Default

    Το λίπος μου και την μυική μάζα τα μετράω με ζυγαριά ακριβείας. Αγόρασα πρόσφατα την ''garmin index smart scale''...170euros...πόνεσε αλλά οκ ... θεωρώ οτί ήταν καλή επιλογή.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Sofia_7_ View Post
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Ημουν σιγουρη οτι κατι δεν κανω σωστα με τα βαρη.Το θεμα μου δεν ειναι η ζυγαρια αλλα ο ογκος μου....δειχνω αδυνατη και δεν μ αρεσει.Αναρωτιομουν αν χασω πρωτα το λιπος και χασω καποια κιλα (αρα και ογκο) και μετα κανω αρκετα βαρη και δυνατες προπονησεις δεν θα παρω παλι πισω ολο το λιπος.? γιατι εδω και 2 μηνες αυτο παθαινω.
    Παράλληλα θα κάνεις βάρη και διατροφή/αερόβια για μείωση λίπους. Αφού έχεις διαβάσει το βιβλίο του Βενούτο θα εχεις δει τους λόγους που πρέπει να γίνεται αυτό.


    Quote Originally Posted by Sofia_7_ View Post
    Το καταλαβαινω αυτο...οσον αφορα την διατροφη νομιζω οτι δεν εχω θεμα...ειμαι στρατιωτης.Μαλλον στα βαρη υστερω γιατι κανω crossfit και ελαφρια βαρη με αλτηρεσ και πολλες επαναληψεις.Τιποτα παραπανω.

    Το θεμα ειναι να ακολουθείς και σωστή διατροφή εκτός από το να είσαι στρατιώτης. Προπόνηση με βάρη είναι ακριβώς αυτό που θες!


    Quote Originally Posted by Sofia_7_ View Post
    Το λίπος μου και την μυική μάζα τα μετράω με ζυγαριά ακριβείας. Αγόρασα πρόσφατα την ''garmin index smart scale''...170euros...πόνεσε αλλά οκ ... θεωρώ οτί ήταν καλή επιλογή.
    170 ευρώ ειναι πολλά λεφτά.. Κράτα τη ζυγαριά που πήρες να τσεκάρεις εκεί την πρόοδό σου αλλά παντα μαζί με φωτογραφίες και μέτρημα με μεζούρα.

  10. #10

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Καλή συνέχεια σε όλους.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερώτηση Της Ανίδεης για Ανασύσταση Σώματος
    By ΜαριαΚυπ in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 20-02-16, 10:57
  2. Καλύτερη Σωματική Ανασύσταση Με 3.4γρ Πρωτεϊνης Ανά Κιλό Βάρους!
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 42
    Last Post: 12-02-16, 00:04
  3. Ανασύσταση Σώματος
    By akuros in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 01-05-15, 15:22
  4. Ανασύσταση Σώματος (Body Recomposition)
    By eva_pap in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 21
    Last Post: 29-05-13, 23:14
  5. Στάση σώματος
    By ThunderK in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 17-07-12, 15:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •