Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-03-17
    Posts
    1

    Default Πως Ξεκινάμε Bodybuilding;

    καλημέρα! Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι βασικό.. Είμαι 30 κι από τα 16 μου έκανα βάρη κατά καιρούς χωρίς όμως να έχω ασχοληθεί συστηματικά με κάποιο άθλημα και χωρίς να έχω γνώσεις επι του θέματος. Οπότε ουσιαστικά εξαρτιώμουν από τον κάθε γυμναστή που μου έβγαζε το πρόγραμμα. Γενικά ανέβαζα κιλά και έβλεπα αποτελέσματα γρήγορα (έφτανα στο 18% 19% λίπος που για μένα ηταν πολυ ικανοποιητικό). Σε κάποια φάση (πριν από 3 χρόνια) ασχολήθηκα και με το τρέξιμο (ετρεξα 3 μηνες χαλαρά και 3 μήνες με πρόγραμμα για ημιμαραθωνιο) και τερμάτισα με χαρά, χωρίς τραυματισμούς και με καλό χρόνο.Τους τελευταίους μήνες έκανα κυκλική προπόνηση σε ενα μεγάλο γυμναστήριο και θέλοντας να δω πως είναι το crossfit γραφτηκα για ενα μηνα σε ένα box. Διαβάζοντας τους προβληματισμούς σας για το crossfιt και δεδομένου ότι δεν είναι η μόνη γυμναστική που μου αρέσει, οπότε δεν αξίζει να διακινδυνεύσω με τραυματισμούς, σκέφτομαι να μην συνεχίσω και ν αρχίσω ξανά βάρη. Πώς όμως??? Στα μεγάλα γυμναστήρια με τον πολύ κόσμο και τους γυμναστές που σου δίνουν ένα έτοιμο πρόγραμμα (που συνηθως είναι ολιγόλεπτο και ευκολο για κοπελες)? Πώς ξεκινάει κανεις κάτι πιο απαιτητικό και με περισσότερη ποικιλία? να χει πχ σχοινακι, burpees, καθισματα, προβολές, ασκησεις για να καταφερω ελξη καποτε στο μονοζυγο.. Πού να βρω έναν προπονητή να ασχοληθεί περισσότερο μαζί μου? στο crossfit εχει το θετικό ότι είναι πενταμελείς οι ομάδες οπότε ο προπονητής σε βλέπει περισσότερο από ότι στο γυμναστήριο που αφότου σου δώσουν το τυποποιημένο πρόγραμμα στο χαρτάκι σ αφήνουν μόνο σου..
    Ευχαριστώ πολύ!
    Κατερίνα

  2. #2
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Αν ψαχνεις προπονητη τοσο στο φορουμ οσο και εξω υπαρχουν πολλοι... Τωρα σε γενικες γραμμες κανεις δεν ξεκινησε γνωριζοντας οι περισοτεροι διαβαζουν πολλοι, πειραματιζονται και αναλογως προχωρανε, αφου χρονο με το χρονο εχουν αποκτησει και περισσοτερη εμπειρια.
    Διαφορετικα βρισκεις εναν καλο προπονητη και τον ακολουθεις

  3. #3
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Με πολύ πολύ διάβασμα, δοκιμές και υπομονή.
    Εδώ στο φόρουμ έχει πολλά άρθρα να διαβάσεις, και μαζί με αυτά κάνε και δική σου έρευνα, δες πως βγαίνει ένα πρόγραμμα, και βγάλε ένα δικό σου.
    Στην αρχή δε θα είναι τέλειο, αλλά θα σε βοηθήσουν κι εδώ τα παιδιά να το στρώσεις. Και με τον καιρό, που θα μαθαίνεις τις ασκήσεις και τι δουλεύει στο σώμα σου, θα το προσαρμόζεις όλο και περισσότερο στις ανάγκες του στόχου σου.
    Δυστυχώς κανένας γυμναστής δε θα σου δώσει έτοιμη τροφή, ίσως να ήταν κάπως καλύτερα αν έκανες personal.

    Θέλει χρόνο να κατανοήσεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις, γιατί πρέπει να είναι αυτό το πρόγραμμά σου και όχι το άλλο. Η διαδρομή πάντως είναι πολύ διασκεδαστική


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Από Που Ξεκινάμε? Photos Inside!
    By Stathis1 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-13, 19:30
  2. Ξεκινάμε Καινούργια Αρχή
    By ΙΩΑΝΝΑ84 in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 24
    Last Post: 22-11-12, 01:25
  3. Βρήκα προπονητή για powerlifting και ξεκινάμε!
    By heidi in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 9
    Last Post: 13-10-08, 21:41
  4. Πως ξεκινάμε τωρα???
    By bkoutras in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 27-06-05, 04:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •