Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 46 of 46
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar

Quote Originally Posted by Nikkos89 View Post
    Εγώ που είμαι αρχάριος σε επίπεδο επιδόσεων αλλά δεν είμαι αρχάριος γενικά στην γυμναστική με βάρη τι κάνω; Εχω ύψος 1.80 και βάρος 80 κιλά. Είμαι 28 χρονών και κάνω βάρη από μικρός αλλά μέχρι σήμερα τα έχω παρατήσει παντελώς πολλές φορές. Εδώ και δύο βδομάδες ξεκίνησα το starting strength και κάνω squat στα 85kg το ίδιο και στον πάγκο. O.P. στα 50kg και άρσεις στα 120kg. Θα μπορέσω να συνεχίσω να ανεβάζω 2.5kg σε κάθε προπόνηση ή ο οργανισμός δεν θα ανταποκριθεί το ίδιο στο ερέθισμα; To λίπος μου είναι γύρω στο 13% οπότε θέλω και προσοχή στο φαϊ να μην γίνω χοντρούλης.
    Συνεχίζεις μέχρι να κολλήσεις. Το πιθανότερο είναι ότι θα κολλήσει ο πάγκος σου πρώτα οπότε μόνο εκεί μπορείς να αλλάξεις το στυλ της προπόνησης.
    “Strong people are harder to kill than weak people and more useful in general.”

Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Συνεχίζεις μέχρι να κολλήσεις. Το πιθανότερο είναι ότι θα κολλήσει ο πάγκος σου πρώτα οπότε μόνο εκεί μπορείς να αλλάξεις το στυλ της προπόνησης.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν για 3 προπονήσεις δεν θα μπορέσω να ανεβάσω στον πάγκο θα σε ενοχλήσω πάλι.

New Member dogkanos's Avatar

τα λεγόμενα προγράμματα αντοχής και εκρηκτικοτητας σε τη οφείλουν? Αν κάποιος κάνει βάρη από χόμπι η είναι τρόπος ζωής μπορεί να να τα κάνει ή πρέπει να ακολουθείς κάποιο άθλημα και αυτά τα προγράμματα θα σε βοηθήσουν?

Έχω μπει στην 2η φάση και έχω κολλήσει sq 95, O.P. 55, bench 85, DD 130. Να κατεβάσω σε όλα 20% και να ξαναρχίσω να ανεβάζω; Να αλλάξω πρόγραμμα; Λόγω εξετάσεων είμαι αρκετά στρεσαρισμένος αυτήν την περίοδο και ίσως να παίζει ρόλο. Βέβαια προσπαθώ να τρώω πολύ. Νιώθω ντροπή να είμαι 80 κιλά και να έχω τέτοιες επιδόσεις.

Junior Bodybuilder Vass17's Avatar

Καλησπέρα

Κατ' αρχάς οι επιδόσεις σου είναι καλές, αν δεν ασχολείσαι πάνω από 1 χρόνο με τα βάρη.
    Εγώ θα σου πρότεινα να κατεβάσεις, αλλά όχι 20%. Κατέβασε ας πούμε τον πάγκο στα 80 και μετά να ανεβαίνει 5 κιλά(1 σε κάθε προπόνηση) και να κατεβαίνεις 3. Δηλαδή από προπόνηση σε προπόνηση ο πάγκος σου να πηγαίνει:
    80,81,82,83,84,85- 82,83,84,85,86,87 -84,85,86,87,88,89 -86....

Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Καλησπέρα

Κατ' αρχάς οι επιδόσεις σου είναι καλές, αν δεν ασχολείσαι πάνω από 1 χρόνο με τα βάρη.
    Εγώ θα σου πρότεινα να κατεβάσεις, αλλά όχι 20%. Κατέβασε ας πούμε τον πάγκο στα 80 και μετά να ανεβαίνει 5 κιλά(1 σε κάθε προπόνηση) και να κατεβαίνεις 3. Δηλαδή από προπόνηση σε προπόνηση ο πάγκος σου να πηγαίνει:
    80,81,82,83,84,85- 82,83,84,85,86,87 -84,85,86,87,88,89 -86....
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι 28 χρονών και κάνω αρκετά χρόνια βάρη αλλά με μεγάλες διακοπές. Για παράδειγμα όταν ήμουν 23-24 χρονών, στον πάγκο σε bodybuilding split έκανα τις 8 επαναλήψεις στα 120 χωρίς βοήθεια. Μου ήρθε τώρα να ξανασχοληθώ με τα βάρη άλλα βαριέμαι αφάνταστα τα μηχανήματα και εκείνο το στυλ προπόνησης. Πλέον δεν με νοιάζει τόσο να έχω κοιλιακούς ή μπράτσα όσο το να είμαι δυνατός σαν ταύρος .

Junior Bodybuilder Vass17's Avatar

Εύγε συνομήλικε Νίκο, μπήκες στο σωστό δρόμο και ξέφυγες από τον πειρασμό του pump και του muscle burn

Γενικά, μην προσπαθείς να ανεβάσεις τη δύναμή σου γραμμικά, είναι αντιπαραγωγικό. Ένας γενικός οδηγός είναι κάθε 5 ανεβάσματα στα κιλά, κατέβα 3, όπως στο παράδειγμα που σου έγραψα πιο πάνω.

Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Εύγε συνομήλικε Νίκο, μπήκες στο σωστό δρόμο και ξέφυγες από τον πειρασμό του pump και του muscle burn

Γενικά, μην προσπαθείς να ανεβάσεις τη δύναμή σου γραμμικά, είναι αντιπαραγωγικό. Ένας γενικός οδηγός είναι κάθε 5 ανεβάσματα στα κιλά, κατέβα 3, όπως στο παράδειγμα που σου έγραψα πιο πάνω.
    Έγινε θα το δοκιμάσω μακάρι να δουλέψει!

Quote Originally Posted by Nikkos89 View Post
    Έγινε θα το δοκιμάσω μακάρι να δουλέψει!
    Στα κιλά που κάνεις τώρα εγώ θα σου πρότεινα κατέβασμα 10% και μικρότερες αυξήσεις (1kg) ειδικά για το πάνω σώμα (ώμους-στήθος).
    Ακόμα μπορείς να κάνεις linear progression, ειδικά squat και ώμους, άρα δεν θεωρώ ότι το deload κάθε 6 προπονήσεις που προτείνει ο φιλος Vas17 έχει χρησιμότητα για σένα προς το παρόν. Αν μπορείς να το τραβήξεις λίγες βδομάδες ακόμα...
    Φαγήτο και ύπνος είναι σημαντικά. Ίσως δεν ξεκουράζεσαι αρκετά..;

Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Στα κιλά που κάνεις τώρα εγώ θα σου πρότεινα κατέβασμα 10% και μικρότερες αυξήσεις (1kg) ειδικά για το πάνω σώμα (ώμους-στήθος).
    Ακόμα μπορείς να κάνεις linear progression, ειδικά squat και ώμους, άρα δεν θεωρώ ότι το deload κάθε 6 προπονήσεις που προτείνει ο φιλος Vas17 έχει χρησιμότητα για σένα προς το παρόν. Αν μπορείς να το τραβήξεις λίγες βδομάδες ακόμα...
    Φαγήτο και ύπνος είναι σημαντικά. Ίσως δεν ξεκουράζεσαι αρκετά..;
    Ίσως να παίζει ρόλο και ότι πηγαίνω πολύ πρωί γυμναστήριο μήπως και βρω άδειο το ένα και μοναδικό rack. Μια φορά που είχα πάει απόγευμα ένοιωθα αρκετά πιο εύκολη την προπόνηση. Κοιμάμαι 8 ώρες και αν και νυστάζω και άλλο λόγω σπουδών, εργασίας, υποχρεώσεων κλπ δεν μπορώ περισσότερο.

New Member dogkanos's Avatar

αν μπορει καποιος ας απαντησει γιατι την εχω την απορια μου

New Member

Καλησπέρα, έχω μια απορία όσον αναφορά τις πιέσεις στήθους και είπα να την ρίξω εδώ, απλή είναι! Όταν κάνω πιέσεις στήθους ( παίζω κικ μποξ αλλά είμαι νέος στα βάρη και ξεκίνησα με 60 κιλά , καλά δεν είναι? ) δεν πιάνομε καθόλου στο στήθος, αλλά με πονάνε τα χέρια στο 3ο σετ 3χ12-10-8 ....τι πρέπει να αλλάξω? και σε πόσο καιρό να αρχίσω deadlfts?

Να αρχίσεις άμεσα deadlifts. Δες την τεχνική στις πιέσεις στήθους εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=4T9UQ4FBVXI

New Member

οντως? με λιγα κιλα ως να μαθω τη τεχνικη υποθετω μη διαλυσω τη μεση μου ε?

Quote Originally Posted by nakopol View Post
    οντως? με λιγα κιλα ως να μαθω τη τεχνικη υποθετω μη διαλυσω τη μεση μου ε?
    https://www.youtube.com/watch?v=ToXDFLXL1uo

Θέλει προσοχή στην τεχνική.

απορια.. στο τελευταιο σταδιο αναφερει να κανουμε power cleans η εκρηκτικες αρσεις θανατου ενναλαξ...εγω θα κανω το δευτερο διοτι δεν γνωριζω power cleans.. ας πουμε τωρα που εκανα 125 κιλα στις αρσεις...να κανω εκρηκτικες αρσεις στα 100 κιλα την αλλη φορα πχ???
    Last edited by dimitris_powerlifter; 26-07-17 at 23:40.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)