Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 61 to 90 of 133
  1. #61

    Default

    Φοβερό προγραμμα αυτό εγώ ποθ δεν είμαι αρχάριος αλλά δεν έχω κάνει ποτέ προγραμμα δύναμης το εφάρμοσα πάντα μαζί με κάποιες άλλες ασκήσεις δικές μου που θέλω πχ για ώμους τρικεφαλα στήθος πλάτη , εκτελώ το προγραμμα μόνο στις ασκήσεις που αναφέρεται , στις δικές μ κάνω κλασικά 5χ8. Είχα κολλήσει για αρκετό καιρό με κιλά στην μπάρα κυρίως τώρα είμαι στην 4η εβδομάδα και σε κάθε προπόνηση ανεβαίνω σε κιλά και βλέπω κ στο σώμα μου αρκετές αλλαγές . Φοβερό προγραμμα μετά από αυτό τι προτείνεις ;;

  2. #62
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Kasper7 View Post
    Φοβερό προγραμμα αυτό εγώ ποθ δεν είμαι αρχάριος αλλά δεν έχω κάνει ποτέ προγραμμα δύναμης το εφάρμοσα πάντα μαζί με κάποιες άλλες ασκήσεις δικές μου που θέλω πχ για ώμους τρικεφαλα στήθος πλάτη , εκτελώ το προγραμμα μόνο στις ασκήσεις που αναφέρεται , στις δικές μ κάνω κλασικά 5χ8. Είχα κολλήσει για αρκετό καιρό με κιλά στην μπάρα κυρίως τώρα είμαι στην 4η εβδομάδα και σε κάθε προπόνηση ανεβαίνω σε κιλά και βλέπω κ στο σώμα μου αρκετές αλλαγές . Φοβερό προγραμμα μετά από αυτό τι προτείνεις ;;
    Χαίρομαι που βλέπεις διαφορές, είναι εντατικό πρόγραμμα αλλά αξίζει. Μετά απο αυτό, η φυσική συνέχεια είναι το Texas Method. Ίσως αξιωθώ για να γράψω λίγα πράγματα και γι'αυτό κάποια στιγμή.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #63

    Default

    Όταν μπορέσεις γράψει τα γράφεις πολύ καλά και αναλυτικά

  4. #64
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Αχιλλέα καταρχάς πολλά μπράβο για την εξαιρετική μεταφορά του οδηγού του Starting Strength. Έχοντας διαβάσει αντίστοιχα ξένα άρθρα αλλά και πράγματα απ' το βιβλίο, μπορώ να πω πως έχεις γράψει ακριβώς αυτά που πρέπει με τον καλύτερο και απλούστερο τρόπο.

    Δύο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω.
    Πρώτον, όσον αφορά το αερόβιο, τι θεωρείς ότι είναι καλύτερο, να γίνεται μετά τις προπονήσεις ή τις off ημέρες; Επίσης προτιμάται το ποδήλατο ή δεν έχει τόση σημασία;
    Δεύτερον, κάποιος που θέλει να μεταβεί απο άλλο πρόγραμμα δύναμης σε αυτό, όπως εγώ απ' το 5/3/1, είναι καλύτερο να περάσει κατευθείαν στο δεύτερο στάδιο ή όχι;

  5. #65
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Αχιλλέα καταρχάς πολλά μπράβο για την εξαιρετική μεταφορά του οδηγού του Starting Strength. Έχοντας διαβάσει αντίστοιχα ξένα άρθρα αλλά και πράγματα απ' το βιβλίο, μπορώ να πω πως έχεις γράψει ακριβώς αυτά που πρέπει με τον καλύτερο και απλούστερο τρόπο.

    Δύο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω.
    Πρώτον, όσον αφορά το αερόβιο, τι θεωρείς ότι είναι καλύτερο, να γίνεται μετά τις προπονήσεις ή τις off ημέρες; Επίσης προτιμάται το ποδήλατο ή δεν έχει τόση σημασία;
    Δεύτερον, κάποιος που θέλει να μεταβεί απο άλλο πρόγραμμα δύναμης σε αυτό, όπως εγώ απ' το 5/3/1, είναι καλύτερο να περάσει κατευθείαν στο δεύτερο στάδιο ή όχι;
    Ευχαριστώ!

    Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο είναι με αυτό το πρόγραμμα να μη γίνεται αερόβια, ή αν γίνεται να είναι κάτι πολύ χαλαρό αμέσως μετά την προπόνηση. Δεν έχει σημασία τι, αρκεί να μην κουράζει.
    Αν ήσουν ήδη σε πρόγραμμα δύναμης, μπες κατευθείαν στο δεύτερο στάδιο ή αν έχεις πιάσει τα αντίστοιχα κιλά ξεκίνα ένα πρόγραμμα για intermediates (ετοιμάζω έναν σχετικό οδηγό για Texas Method & Starr Model).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #66
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Για το αερόβιο το αναφέρω γιατί είχα διαβάσει, απ' το ίδιο τον Rippetoe, ότι 30 λεπτά στο ποδήλατο σε 130 παλμούς (βέβαια αυτό δεν είναι στάνταρ σε όλους) ό,τι δεν θα επηρεάσει αρνητικά. Δεν μπορώ να πω ότι μου φαίνεται απόλυτα λογικό.
    Επειδή έχω και κάποιες άλλες απορίες σχετικά με την πρόοδο σε δύναμη,κλπ θα τα γράψω καλύτερα στο λογκ μου γιατί δεν έχουν άμεσα σχέση με το ss.

  7. #67
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Για το αερόβιο το αναφέρω γιατί είχα διαβάσει, απ' το ίδιο τον Rippetoe, ότι 30 λεπτά στο ποδήλατο σε 130 παλμούς (βέβαια αυτό δεν είναι στάνταρ σε όλους) ό,τι δεν θα επηρεάσει αρνητικά. Δεν μπορώ να πω ότι μου φαίνεται απόλυτα λογικό.
    Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι ειδικά τον τελευταίο μήνα του προγράμματος, μόνο φαγητό, διατάσεις στους γοφούς και ύπνος χρειάζεται. Αν κάποιος επιμείνει στην αερόβια, τουλάχιστον σε αυτό το σημείο απλά νομίζω ότι θα το σταματήσει εκ των πραγμάτων, νωρίτερα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #68
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Ευχαριστω και απο μενα Αχιλλεα για τον οδηγο σου και τη γενικη προσφορα σε προπονητικη δυναμης. Ενα ερωτημα που δεν εχει γινει εδω ακομα και μου κανει εντυπωση, τι γινεται αν θελει καποιος να κανει επιπλεον ασκησεις για τις μικρες μυικες ομαδες. Οπως για παραδειγμα το 5χ5 που προτεινει ο Jason Blaha. Και θα ηταν καλυτερα ενας σχετικα αρχαριος να ξεκινησει με 3χ5 στις βασικες; Τι γνωμη εχεις;

    Επισης το αεροβιο τις ενδιαμεσες μερες αν δεν εχεις μοναδικο στοχο την αυξηση δυναμης αλλα το γενικο fitness δε νομιζω πως πειραζει ετσι; Αρκει να μην ειναι πολυ εντονο και εξαντλησεις το ΚΝΣ.



    Rock N fuckin RoLL !!!

  9. #69
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Τίποτα μαν, χαίρομαι που είναι χρήσιμο.

    Σχετικά με την ερώτησή σου. Το πρόγραμμα που πόσταρες είναι πρόγραμμα fullbody bodybuilding. Δεν είναι πρόγραμμα δύναμης για αρχάριους και τα οφέλη του σε δύναμη θα είναι πολύ λιγότερα.

    Το πρόγραμμα καθορίζεται απο τους στόχους σου. Αν ο στόχος σου είναι η όσο το δυνατόν πιο γρήγορη αύξηση της μέγιστης δύναμης ακολουθείς άλλο πρόγραμμα απο το αν ο στόχος σου είναι η υπετροφία. Για έναν αρχάριο προφανώς αυτά τα δυο πάνε μαζί και σε ένα βαθμό φυσικά συνδέονται. Η γνώμη μου είναι πρώτα αυτό το πρόγραμμα για όσους μήνες κρατήσει το λεγόμενο linear progression και μετά ο καθένας κάνει focus όπου νομίζει. Χτίζεις μια αθλητική βάση έτσι και αυτό είναι πολύ σπουδαίο είτε κάνεις bodybuilding, powerlifting, πάλη, οτιδήποτε.

    Αν ανεβάζει κάποιος κιλά σε squat 3 φορές τη βδομάδα, 2 φορές σε παγκο/πιεσεις και 1 σε deadlift, δε χρειάζεται καμία άλλη άσκηση για μικρή μυική ομάδα. Οκ κάνε curls αν δεν επηρεάζουν το μονόζυγο (που δίνει όγκο στα χέρια) αλλά το μονόζυγο, ο πάγκος και οι πιέσεις έιναι πιο σημαντικά απο τα curls και την τροχαλία. Αν το ξεκινήσεις θα δεις οτι η ανάρρωση μετά τις πρώτες βδομάδες δεν είναι εύκολη. Υπάρχει λόγος που δεν υπάρχουν άλλες 5 ασκήσεις εκεί και δεν είναι στόχος ούτε το pump ούτε τα πιασήματα. Ο στόχος είναι να βγούν τα κιλά και στην επόμενη προπόνηση +2.5kg παντού.

    Αν θες να κάνεις αερόβιο καλύτερα κάνε στο τέλος της προπόνησης και άσε τις ενδιάμεσες μέρες για ξεκούραση. Δεν είναι αναγκαίο όμως ούτε συμβάλει απαραίτητα στο γενικότερο fitness. Τι εννοώ: Για να βελτιώσεις τη αντοχή σου πρέπει να την προπονείς όπως τη δύναμη. Δηλαδή σταδιακά να αυξάνεις ένταση/ποσότητα. Δεν γίνεται να το κάνεις αυτό ενώ ταυτόχρονα αυξάνεις και δύναμη. Κάθε τι έχει κόστος. Αν απλά τρέχεις 20λεπτά μετά στο τέλος δε βελτιώνεις τίποτα, απλά καις θερμίδες. Στη θέση σου θα έκανα κανένα χαλαρό τρεξιιματάκι μόνο όταν θα ένιωθα σχετικά ξεκούραστος και θα επικεντρωνώμουν στην (αναερόβια) αντοχή μετά το τέλος αυτού του προγράμματος με ένα άλλο πρόγραμμα φτιαγμένο για βελτιώση της αντοχής.

    Θα σου φέρω ένα προσωπικό παράδειγμα. Παλιά είχα ξεκινήσει με το Stronglifts (5x5) και πήγαινα και 2 φορές τη βδομάδα για 30' τρέξιμο + σπριντάκια. Κόλλησα πρώτη φορά στα 112.5kg squat και με τα χίλια ζόρια πήγα 120kg κι έμεινα εκεί. Με το που έκοψα το τρέξιμο + 2 set και έκανα 3x5 πήγα το squat 145kg, άλλαξα μετά πρόγραμμα (Τexas Method) και ξανάρχισα τότε τα sprints και το conditioning. Δεν γίνονται όλα μαζί.
    Last edited by Achillezzz; 11-11-17 at 02:43.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #70
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Το κατανοω ναι. Προσωπικα εκανα σχεδον παντα BB. Σκοπευω να ξεκινησω 5x5 + συγκεκριμενες απομονωτικες απο τον επομενο μηνα γιατι στοχος μου δεν ειναι μονο η αυξηση δυναμης απλα θελω να ανεβαινω σιγα σιγα στις βασικες. Μπαινει δηλαδη η υπερτροφια στη ζυγαρια η οποια γερνει ελαφρως προς τη μερια της δυναμης. Πειραματιζομαι και βλεπω, ισως αν κολλησω και θελω να ανεβω να κανω ενα μηνα μονο δυναμη, γιατι οπως ειπες ολα μαζι (με βελτιστο ρυθμο) δε γινονται.

    Για εναν αρχαριο τωρα που εχει ξεκινησει γυμναστηριο 2 μηνες και εκανε full body προπονησεις, θα ηταν καλυτερο το Starting Strength φανταζομαι απ το παραπανω 5x5; Εδω μας ενδιαφερει η λειτουργικη δυναμη, να βελτιωθει συνολικα καθως και σε κινητικοτητα, ελαστικοτητα. Οποιαδηποτε υπερτροφια και βελτιωση εικονας θα 'ναι δευτερευων στοχος οχι ομως ασημαντος.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  11. #71
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Οκ μια χαρά. Ναι για έναν αρχάριο το Starting Strength είναι ό,τι καλύτερο, θα πάρει και μπόλικο όγκο.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #72

    Default

    Καλησπερα παιδια

    Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. #73
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    γίνεται αν δεν κάνεις την απαραίτητη διατροφή αλλά μόνο με βάρη να δεις αύξηση στην μάζα και την δύναμη?

  14. #74
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    γίνεται αν δεν κάνεις την απαραίτητη διατροφή αλλά μόνο με βάρη να δεις αύξηση στην μάζα και την δύναμη?
    Δυστυχώς όχι φίλε. Μπορεί μόνο για πολύ λίγο καιρό (λίγες βδομάδες). Χωρίς να φας σωστά πως θα μεγαλώσουν οι μυες και θα δυναμώσουν; Μπορείς να μη μετράς τον υδατάνθρακα ή το λίπος (να το πας με βάση τον καθρέφτη και το πόσο πεινάς), αλλά την πρωτείνη είναι πάρα πολύ σημαντικό να τη μετράς και να τρως αρκετή (2γρ/κιλό).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #75
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    ειχα ρωτησει ενα παληκαρι που πηγαινε καιρο γυμναστηριο και ηταν γεροδεμενος τον ρωτησα τη διατροφη κανει και μου ειπε οτι ''δεν κανω καποια στανταρ διατροφη πχ δεν μετραω ποσο πρωτεινη και υδατανθρακες να περνω''και να σας πω μου φανηκε περιεργο και δεν μου εδωσε την εντυπωσει οτι περνει απαγορευμενες ουσιες

  16. #76
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-07-18
    Posts
    3

    Default

    Καλησπέρα, είμαι 23 ετών, ύψος 1.74 και 83 κιλά. Αυτήν την περίοδο τηρώ υποθερμιδική δίαιτα με σκοπό να χάσω κάποια κιλά. Είμαι αρκετά αγύμναστος και πριν λίγες μέρες γράφτηκα σε γυμναστήριο. Θεωρείς ότι θα μπορώ να ανταπόκριθω επαρκώς στο πρόγραμμά σου;

  17. #77
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ναι, απλα πιθανο να κολλησεις λιγο νωριτερα επειδη δε θα εχεις πολλη ενεργεια. Δεν ειναι κακο ομως αυτο. Αν το ξεκινησεις, προσπαθησε να τρως υδατανθρακα πριν την προπονηση για να εχεις ενεργεια.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  18. #78
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-12-18
    Posts
    3

    Default

    Γεια σας και καλή χρόνια.Μιας και είμαι τελείως αρχάριος και αρχίζω τώρα το γυμναστήριο θα ήθελα να ρωτήσω:
    1)Αυτό το πρόγραμμα μπορώ να το αρχίσω ακριβώς την πρώτη μέρα?
    2)Τα κιλά στα squats,deadlifts,κλπ πώς υπολογίζονται (πχ. squats 55kg υπολογίζονται μέσα και τα κιλά της μπάρας ή χωρίς,τα 55 κιλά είναι μόνο για την μία μεριά ή και τις δύο)??
    3)Με την αύξηση των κιλών 2.5 κιλά εννοείται μόνο από την μια μεριά της μπάρας και άλλα 2.5 κιλά από την άλλη μεριά ή συνολικά)??
    4)Τι εννοείται με το ''1.75 φορά x σωματικό βάρος, deadlift 2x βάρος, ΟHP 0.75 x σωματικό βάρος, bench press 1x σωματικό βάρος.''??
    5)Τέλος με πόσα κιλά να αρχίσω και αν αρχίσω με άδεια μπάρα πόσα κιλά να αυξήσω στην συνέχεια?
    Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω πραγματικά να μάθω και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  19. #79
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by panouly View Post
    Γεια σας και καλή χρόνια.Μιας και είμαι τελείως αρχάριος και αρχίζω τώρα το γυμναστήριο θα ήθελα να ρωτήσω:
    1)Αυτό το πρόγραμμα μπορώ να το αρχίσω ακριβώς την πρώτη μέρα?
    2)Τα κιλά στα squats,deadlifts,κλπ πώς υπολογίζονται (πχ. squats 55kg υπολογίζονται μέσα και τα κιλά της μπάρας ή χωρίς,τα 55 κιλά είναι μόνο για την μία μεριά ή και τις δύο)??
    3)Με την αύξηση των κιλών 2.5 κιλά εννοείται μόνο από την μια μεριά της μπάρας και άλλα 2.5 κιλά από την άλλη μεριά ή συνολικά)??
    4)Τι εννοείται με το ''1.75 φορά x σωματικό βάρος, deadlift 2x βάρος, ΟHP 0.75 x σωματικό βάρος, bench press 1x σωματικό βάρος.''??
    5)Τέλος με πόσα κιλά να αρχίσω και αν αρχίσω με άδεια μπάρα πόσα κιλά να αυξήσω στην συνέχεια?
    Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω πραγματικά να μάθω και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    1) Nαι μπορείς να το ξεκινήσεις απο τη 1η μέρα, είναι πρόγραμμα αρχαρίων.
    2) Δεν έχει σημασία, αλλά το βάρος της μπάρας συνυπολογίζεται στα 55kg (20kg η μπάρα + 35 τα plates).
    3) Συνολικά 2.5kg (1.25 σε κάθε μεριά).
    4) Eννοώ οτ εαν ζυγίζεις πχ 70 κιλά και φτάσεις το deadlift 140kg (2 φορές το βάρος σου) τότε είναι καλό σημείο αυτό για να αλλάξεις πρόγραμμα και να κάνεις κάποιο για πιο προχωρημένους. Αν όμως ζυγίζεις 70kg και το deadlift είναι στα 100kg, τότε ακόμα το πρόγραμμα έχει να σε βοηθήσει.
    5) Ξεκίνα με άδεια μπάρα για να βρεις σιγά σιγά την τεχνική, με εξαίρεση το deadlift. Στο deadlift βάλε 10 και 10kg (για να είναι η μπάρα πάνω απο το έδαφος). Αν νιώθεις οτι η τεχνική σου είναι καλή (κάθεσαι βαθιά στο squat, στον πάγκο η μπάρα ακουμπάει στο στήθος, δεν καμπουριάζεις στο deadlift κλπ) μπορείς τις πρώτες φορές να αυξήσεις λίγο παραπάνω τα κιλά (πχ. 5-10kg) ειδικά στο squat και στο deadlift. Με το που βαρύνει όμως η μπάρα, και αρχίσεις να νιώθεις το βάρος, + 2.5kg ανα προπόνηση maximum.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  20. #80
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-12-18
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    1) Nαι μπορείς να το ξεκινήσεις απο τη 1η μέρα, είναι πρόγραμμα αρχαρίων.
    2) Δεν έχει σημασία, αλλά το βάρος της μπάρας συνυπολογίζεται στα 55kg (20kg η μπάρα + 35 τα plates).
    3) Συνολικά 2.5kg (1.25 σε κάθε μεριά).
    4) Eννοώ οτ εαν ζυγίζεις πχ 70 κιλά και φτάσεις το deadlift 140kg (2 φορές το βάρος σου) τότε είναι καλό σημείο αυτό για να αλλάξεις πρόγραμμα και να κάνεις κάποιο για πιο προχωρημένους. Αν όμως ζυγίζεις 70kg και το deadlift είναι στα 100kg, τότε ακόμα το πρόγραμμα έχει να σε βοηθήσει.
    5) Ξεκίνα με άδεια μπάρα για να βρεις σιγά σιγά την τεχνική, με εξαίρεση το deadlift. Στο deadlift βάλε 10 και 10kg (για να είναι η μπάρα πάνω απο το έδαφος). Αν νιώθεις οτι η τεχνική σου είναι καλή (κάθεσαι βαθιά στο squat, στον πάγκο η μπάρα ακουμπάει στο στήθος, δεν καμπουριάζεις στο deadlift κλπ) μπορείς τις πρώτες φορές να αυξήσεις λίγο παραπάνω τα κιλά (πχ. 5-10kg) ειδικά στο squat και στο deadlift. Με το που βαρύνει όμως η μπάρα, και αρχίσεις να νιώθεις το βάρος, + 2.5kg ανα προπόνηση maximum.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ

  21. #81
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-12-18
    Posts
    3

    Default

    Και μία ακόμη ερώτηση αν το γυμναστήριο δεν έχει 1.25 kg plates υποθετικά τι γίνεται?/

  22. #82
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Μπορεις να αγορασεις με ενα googlaρισμα θα βρεις ευκολα. Προσωπικα ειχα παρει απο τα extreme. Αλλιως συνεχισε 2,5 κιλα αν και μετα απο ενα σημειο θα ειναι πολλα τα 5 κιλα επιπλεον σε καθε προπονηση και δεν θα βγαινει.

  23. #83
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Τα βασικά στάνταρ δύναμης για μια γυναίκα ποια είναι? Παραπάνω αναγράφεται 2x βάρος σώματος squat, 1x πάγκο, κλπ. αυτό αφορά τους άντρες?

  24. #84
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Τα βασικά στάνταρ δύναμης για μια γυναίκα ποια είναι? Παραπάνω αναγράφεται 2x βάρος σώματος squat, 1x πάγκο, κλπ. αυτό αφορά τους άντρες?
    Ρίξε μια ματιά εδώ: https://strengthlevel.com/strength-standards

    Ένας γενικός εμπειρικός κανόνας είναι οτι ένα τέτοιο γραμμικό πρόγραμμα συνήθως κρατάει μέχρι να φτάσεις τα intermediate κιλά. Κάποιοι μπορούν και πάνε λίγο παραπάνω κάποιοι κολλάνε νωρίτερα.

    Αλλά πρόσεξε επίσης οτι εσύ κάνεις kick boxing, έχεις πολύ conditioning κλπ. Οπότε είναι πάρα πάρα πολύ πιθανό να κολλήσεις πριν απο αυτό και να χρειαστεί να αλλάξεις πρόγραμμα νωρίτερα. Δεν χρειάζεται δηλαδή να φτήσεις αίμα αυξάνοντας κιλά 3 φορές τη βδομάδα μέχρι να πιάσεις αυτά τα στανταρ!
    Last edited by Achillezzz; 11-06-19 at 14:56.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  25. #85
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Ευχαριστώ πολύ! Σε όλα με βγάζει στο novice (Squat: 63kg, Bench press 45.5kg, Deadlift 78kg, Overhead press 33kg) και ακόμα είμαι στο πρώτο στάδιο και έχω κολλήσει σχεδόν σε όλα (Το deadlift και το overhead press τραβάνε λίγο ακόμα). Προτείνεις να μπω στο 2ο στάδιο και να κάνω ένα βήμα πίσω σε όλα και να αρχίσω να ανεβάζω 1 κιλό την φορά ή να μείνω για καμία βδομάδα ακόμα στο πρώτο στάδιο?

  26. #86
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Ευχαριστώ πολύ! Σε όλα με βγάζει στο novice (Squat: 63kg, Bench press 45.5kg, Deadlift 78kg, Overhead press 33kg) και ακόμα είμαι στο πρώτο στάδιο και έχω κολλήσει σχεδόν σε όλα (Το deadlift και το overhead press τραβάνε λίγο ακόμα). Προτείνεις να μπω στο 2ο στάδιο και να κάνω ένα βήμα πίσω σε όλα και να αρχίσω να ανεβάζω 1 κιλό την φορά ή να μείνω για καμία βδομάδα ακόμα στο πρώτο στάδιο?
    Πόσα kg είσαι; Κοιτάς σίγουρα την "female" κατηγορία; Τα νούμερα σου μου φαίνονται πάρα πολύ καλά! Πόσα kg αυξάνεις σε κάθε προπόνηση; Γενικά πόσο καταπονημένη νιώθεις απ'όλο αυτό;

    Ναι εννοείται, μπες 2ο, λογικά δεν θα σε πάει ούτε 7 βδομάδες. Σε όποια άσκηση κόλλησες, ρήξ'την 10% και πάρτο πάλι απο εκεί.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  27. #87
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Είμαι 65 κιλά αυτή τη στιγμή. Ναι στη female κοιτάω. Είμαι ανάμεσα στο Novice με το Intermediate και πιο κοντά στο Intermediate. Ξεκίνησα να αυξάνω 5 κιλά/προπόνηση. Σήμερα στο bench press έβαλα +2,5, στο squat εχω κολλήσει (είμαι στάσιμη εδώ και 2 προπονήσεις), deadlift ανέβασα 5 σήμερα και πιστεύω πως στην επόμενη θα μπορώ να ανεβάσω μέχρι 2 κιλά. Νοιώθω πάρα πολύ καταπονημένη και στο kick είμαι αισθητά πιο αργή, λιγότερο εκρηκτική και κουράζομαι μυικά γρηγορότερα. Έκοψα και τρεξίματα γιατί δεν έβγαινε.
    Last edited by TzinaJoe; 11-06-19 at 16:21.

  28. #88
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ναι σου βγαίνει σε κούραση, γιαυτό νιώθεις οτι έπεσες σε έκρηξη ταχύτητα και αντοχή. Φυσιολογικό είναι αυτό, μην ανησυχείς μόλις ρήξεις τον όγκο τις προπόνησης στα βάρη θα σου βγει αμέσως η έκρηξη και η ταχύτητα.

    Ανέβασε πολύ πιο αργά, 2.5kg σε όλα (μαξ), και ρήξε σε όλες τις ασκήσεις 10% τα κιλά. Επίσης μπορείς να πας κατευθείαν στάδιο 3 ώστε να μειωθεί λίγο το pulling και να ξεκουραστείς κάπως καλύτερα.

    Αφού ρήξεις 10%, εγώ θα πρότεινα με το που ξανακολλήσεις σε κάποια άσκηση να αλλάξεις το πρόγραμμα ώστε να μπορείς να αναρρώνεις καλύτερα και να έχεις παραπάνω ενέργεια για το kick.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  29. #89
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Οκ ευχαριστώ πολύ! Αυτό θα κάνω! Μόλις κολλήσω θα κάνω αυτό που μου πρότεινες με το deload .

  30. #90
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Αν μπορεις ανεβασε καποια βιντεο με τις βασικες ασκησεις,μηπως και η τεχνικη σου δεν ειναι η καλυτερη δυνατη.
    Το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι η τεχνικη σε αυτες τις ασκησεις και οχι η απολυτη δυναμη.
    Παρολα αυτα τα πας πολυ καλα!!


 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφικά Στοιχεία Τυριών- Πλήρης Οδηγός
    By Nastya in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 88
    Last Post: 13-04-18, 15:22
  2. Διατάσεις - Πλήρης Οδηγός Διατάσεων Με Φωτογραφίες Και Επεξηγήσεις
    By cuban in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 127
    Last Post: 14-01-17, 23:29
  3. Πλειομετρία - Πλειομετρική Προπόνηση: Πλήρης Οδηγός
    By cuban in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 24
    Last Post: 13-05-13, 17:04
  4. Πλήρης Οδηγός Προπόνησης Για Αρχάριους Bodybuilding
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-11, 21:33
  5. Οδηγος για αρχαριους στα συμπληρωματα
    By akillas28 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 11-01-08, 02:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •