Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 91 to 120 of 133
  1. #91
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Θα προσπαθήσω. Η τεχνική μου σίγουρα δεν είναι η καλύτερη δυνατή αλλά μου έχουν δείξει και μου δείχνουν κάθε τόσο οπότε προσπαθώ να βελτιώνομαι.

  2. #92

    Default

    Καλησπερα.προσωπικα δεν ειμαι αρχαριος στα βαρη,κανω περι τα 3 χρονια,ομως σε καποιες βασικες ασκησεις εχω μεινει αρκετα πισω σε κιλα.μπορω να εφαρμοσω το προγραμμα;επισης,κοιλιακους μπορω να εχω σε 1 και στις 2 free days του προγραμματος;ευχαριστω προκαταβολικα!

  3. #93
    Pumping Iron
    Join Date
    27-05-19
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by Fitnessfan View Post
    Καλησπερα.προσωπικα δεν ειμαι αρχαριος στα βαρη,κανω περι τα 3 χρονια,ομως σε καποιες βασικες ασκησεις εχω μεινει αρκετα πισω σε κιλα.μπορω να εφαρμοσω το προγραμμα;επισης,κοιλιακους μπορω να εχω σε 1 και στις 2 free days του προγραμματος;ευχαριστω προκαταβολικα!
    Φίλε αν κάνεις 3 χρόνια αλλα δεν έχεις δώσει ποτέ έμφαση στη δύναμη και έχεις χαμηλά νούμερα σε squat bench deadlift τότε το πρόγραμμα αυτό είναι αυτό που χρειάζεσαι.
    Μπόρεις να βάλεις και κοιλιακούς χωρίς πρόβλημα ήτε στα off days είτε μετά από κάθε προπόνηση. Απλά μην το παρακάνεις σε σημείο που να επηρεάζει την ανάρρωσή σου

  4. #94

    Default

    Δυστυχως εμεινα πισω σε κιλα στις βασικες και ειδικα deadlift,λογω κ ενος θεματος στη μεση δεν την εκανα σχεδον καθολου με αποτελεσμα πριν λιγο καιρο που δοκιμασα να σηκωνω κιλα για...γελια!τα squat μονο σε smith μπορω να τα κανω,δεν υπαρχει θεμα ετσι;

  5. #95
    Pumping Iron
    Join Date
    27-05-19
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by Fitnessfan View Post
    Δυστυχως εμεινα πισω σε κιλα στις βασικες και ειδικα deadlift,λογω κ ενος θεματος στη μεση δεν την εκανα σχεδον καθολου με αποτελεσμα πριν λιγο καιρο που δοκιμασα να σηκωνω κιλα για...γελια!τα squat μονο σε smith μπορω να τα κανω,δεν υπαρχει θεμα ετσι;
    Ποτέ δεν είναι αργά για να δυναμώσεις. Θέληση να υπάρχει.
    Τα squat στο smith δυστυχώς είναι θέμα. Πολυ διαφορετικό από το ελεύθερο squat και ειδικά αν ο στόχος σου είναι η δύναμη ούτε συζήτηση για squat στο smith.
    Τώρα αν το δυμναστήριό σου δεν έχει squat rack το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρείς άλλο γυμναστήριο.

  6. #96
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Quote Originally Posted by Fitnessfan View Post
    Δυστυχως εμεινα πισω σε κιλα στις βασικες και ειδικα deadlift,λογω κ ενος θεματος στη μεση δεν την εκανα σχεδον καθολου με αποτελεσμα πριν λιγο καιρο που δοκιμασα να σηκωνω κιλα για...γελια!τα squat μονο σε smith μπορω να τα κανω,δεν υπαρχει θεμα ετσι;
    ΥπαρχειΔεν εχει καμια σχεση και ειναι μεχρι και επικινδυνο το σμιθ. Συμφωνω με τον apo12. Καλυτερα να βρεις αλλο gym παρα να κανεις σμιθ.

  7. #97
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Fitnessfan View Post
    τα squat μονο σε smith μπορω να τα κανω,δεν υπαρχει θεμα ετσι;

    YΠΑΡΧΕΙ
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #98
    New Member
    Join Date
    17-09-17
    Location
    Athens
    Posts
    40

    Default

    Καλησπέρα μια ερώτηση επειδή σκέφτομαι σύντομα να ξεκινήσω αυτό το πρόγραμμα.

    Προς το παρόν τα νούμερα μου είναι 130kg DL, 55 Military, 100 Bench και Squat που δεν έκανα ποτέ και μόλις ξεκίνησα δειλά δειλά υπολογίζω κάνα 60-70 να χω.

    Με βάρος 88 κιλά και 188 ύψος με αυτό το πρόγραμμα μέχρι τι νούμερα λέτε να φτάσω ώστε να καταλάβω ότι έχω βρει ταβάνι και δεν πάει άλλο?

    Επίσης επειδή στις off μέρες παίζω κάνα ποδόσφαιρο και κάνα Τέννις λέτε να επηρεάζει την εξέλιξη μου? Για κοιλιακούς-push ups- μονόζυγο σπίτι στις off-days ούτε λόγος να φανταστώ ε?

    Προς το παρόν προσπαθώ να βελτιώσω τεχνική σε όλες αυτές τις ασκήσεις και να χάσω κάνα 2-3 κιλά λίπος ενόψει καλοκαιριού οπότε υπολογίζω σε κάνα μήνα να το ξεκινήσω. Αλλά γενικά το πρόγραμμα μου έχει κυρίως compound ασκήσεις οπότε παίζει να ανεβώ λιγάκι ακόμα σε κιλά μέχρι να το αρχίσω μιας και ακόμα έχω τα gains του αρχαρίου.

  9. #99
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ο καθένας είναι διαφορετικός... Θα καταλάβεις πότε έχεις πιάσει ταβάνι μόνος σου, όταν δε θα αναρρώνεις σωστά και όταν τα κιλά δε θα μπορούν να ανέβουν άλλο με γραμμικό τρόπο.

    Όλα τα lift σου είναι πολύ καλά με εξαίρεση το squat. Είναι πολύ πιθανό να κολλήσεις γρήγορα αλλά δε χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις λίγες βδομάδες.

    Ναι, ειδικά προς το τέλος σίγουρα θα επηρεάσει το ποδόσφαιρο και το τέννις, αλλά δεν πειράζει. Είναι θέμα προτεραιότητας. Αν δεν θες να σταματήσεις την μπάλα και το τέννις απλά θα χρειαστεί να αλλάξεις το πρόγραμμα νωρίτερα, δεν έγινε κάτι.

    Το πρόγραμμα έχει μονόζυγο, δε νομίζω οτι χρειάζεται να κάνεις έξτρα. Αν θες να κάνεις κοιλιακούς και κάμψεις κάντα καλύτερα στο τέλος της προπόνησης. Η γνώμη μου είναι οτι δεν χρειάζονται αλλά πάλι, είναι θέμα προτεραιοτήτων. Αν ο στόχος σου είναι η δύναμη όσο πιο γρήγορα γίνεται, το ακολουθείς χωρίς να αλλάξεις τίποτα. Αν δεν σε πειράζει να θυσιάσεις λίγα κέρδη σε δύναμη βραχυχρόνια, βάζεις και ότι άλλο εξτραδάκι θέλεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #100

    Default

    Δυστυχως παιδια rack δεν υπαρχει,δλδ φορτωμα σε smith με οσο το δυνατον προσεκτικη-καλυτερη τεχνικη,παλι το αποκλειετε;

  11. #101
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Fitnessfan View Post
    Δυστυχως παιδια rack δεν υπαρχει,δλδ φορτωμα σε smith με οσο το δυνατον προσεκτικη-καλυτερη τεχνικη,παλι το αποκλειετε;
    Ναι. Βρες ενα γυμναστηριο της προκοπης!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #102
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Καλημέρα στο forum.

    Λόγω μιας ενοχλήσεις που νιωθω στο γόνατο όταν βρίσκομαι χαμηλά στα squat θα πρέπει να τα σταματήσω τουλάχιστον μέχρι να πάω στον ορθοπεδικό να το ελέγξει.

    Υπάρχει κάποια εναλλακτική άσκηση που μπορώ να κάνω προσωρινά που να μην ταλαιπωρεί τόσο τα γόνατα;

  13. #103
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by AnonymousX View Post
    Καλημέρα στο forum.

    Λόγω μιας ενοχλήσεις που νιωθω στο γόνατο όταν βρίσκομαι χαμηλά στα squat θα πρέπει να τα σταματήσω τουλάχιστον μέχρι να πάω στον ορθοπεδικό να το ελέγξει.

    Υπάρχει κάποια εναλλακτική άσκηση που μπορώ να κάνω προσωρινά που να μην ταλαιπωρεί τόσο τα γόνατα;
    Περαστικά!

    Δυστυχώς όχι δεν υπάρχει, γιαυτό το είδος προπόνησης. Δες μήπως είναι τεχνικό το ζήτημα που σου δημιουργεί την ενόχληση. Επίσης δοκίμασε να κάνεις squat με knee sleeves.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #104
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Ευχαριστώ.

    Δηλαδή να συνεχίσω όλες τις άλλες ασκήσεις χωρίς να κάνω squat μέχρι να δω τι θα μου πει ο Ορθοπεδικος ;

    Θα πάρω και knee sleeves να δω αν είναι καλύτερα έτσι και θα γράψω πάλι. Έχεις να προτείνεις κάποιο ;

  15. #105
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by AnonymousX View Post
    Ευχαριστώ.

    Δηλαδή να συνεχίσω όλες τις άλλες ασκήσεις χωρίς να κάνω squat μέχρι να δω τι θα μου πει ο Ορθοπεδικος ;

    Θα πάρω και knee sleeves να δω αν είναι καλύτερα έτσι και θα γράψω πάλι. Έχεις να προτείνεις κάποιο ;
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ knee sleeves οπότε δεν ξέρω, σορυ...

    Στη θέση σου θα περίμενα να στρώσει το πόδια για να κάνω και τις 3 ασκήσεις. Ειδικά τα squat είναι η σημαντικότερη άσκηση στο πρόγραμμα οπότε δεν έχει μεγάλο νόημα να το κάνεις μόνο με τις άλλες.

    Δες μήπως αλλάζοντας και την τεχνική σου στρώσει η ενόχληση. Για παράδειγμα δοκίμασε low bar squat, οι μύτες των ποδιών να κοιτάνε προς τα έξω, τα γόνατα να τα πιέζεις συνεχώς προς τα έξω σε όλη τη διάρκεια της κίνησης και να ξεκινάς κάθε επανάληψη απο τους γλουτούς. Συνήθως αυτό βοηθάει στο να πάει το βάρος στους γλουτούς και στους δικεφάλους και αν φύγει απο τα γόνατα. Μπορεί αυτό να βοηθήσει στον πόνο που νιώθεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  16. #106
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Πρε μια ιδεα απο knee sleeves
    https://www.skroutz.gr/c/2424/Epigon...1/Rehband.html

    ....εχω χρησιμοποιω σχεδον παντα,λογω προβληματων στα γονατα,αλλα...
    Τα sleeves σταθεροποιουν καπως το γονατο και κρατουν τους συνδεσμους ζεστους,αν το γονατο σου εχει προβλημα δεν το λυνουν φυσικα
    Πρωτα θα πας σε γιατρο και μετα τα αγοραζεις
    Επισης το σημαντικοτερο ειναι η τεχνικη που εκτελεις τα squats,ακολουθησε αυτα που σου λεει ο Αχιλλεας

  17. #107
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Θα κάνω μια δοκιμή με την τεχνική που λέει ο Achilezzz και αν έχω πάλι ενόχληση (δεν είναι πόνος) θα πάω στον ορθοπεδικό.

  18. #108
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Πήγα εχθές και έκανα το προγραμμα κανονικά απλά με λιγότερο βάρος στο squat ( έβγαλα 30 κιλά )αυτή την φορά έκανα πολύ καλό ζέσταμα αλλα και πάλι είχα αυτήν την αίσθηση σε κάποιες επαναλήψεις. Ρώτησα πάλι ένα γυμναστή που ήταν εκεί και τον έβαλα να κρατάει και τα δυο γόνατα ενώ έκανα squat για να καταλάβει την διαφορά. Μου είπε ότι από την στιγμή που δεν νιώθω άλγος δεν υπάρχει κάτι και αν θέλω μόνο και μόνο για να μου φύγει από το μυαλό να πάω σε ορθοπεδικό. Εσείς συμφωνείτε με αυτό που μου είπε;

  19. #109
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλύτερα να πας σε αθλίατρο παρα σε ορθοπεδικό.

    Δεν ειμαι σιγουρος πως γινεται καποιος να σου κραταει τα γονατα ενω κανεις squat!

    Συμφωνω οτι απο τη στιγμη που δεν υπαρχει πονος και μειωση της αποδοσης, μαλλον δεν υπαρχει προβλημα.

    Ανεβασε αν θες καποιο βιντεο για να δουμε μηπως υπαρχει καποιο τεχνικο ζητημα που σου δημιουργει τον πονο. Δοκιμασες να πειραματιστεις με low/high bar?
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  20. #110
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Καλύτερα να πας σε αθλίατρο παρα σε ορθοπεδικό
    Δεν ειμαι σιγουρος πως γινεται καποιος να σου κραταει τα γονατα ενω κανεις squat!

    Συμφωνω οτι απο τη στιγμη που δεν υπαρχει πονος και μειωση της αποδοσης, μαλλον δεν υπαρχει προβλημα.

    Ανεβασε αν θες καποιο βιντεο για να δουμε μηπως υπαρχει καποιο τεχνικο ζητημα που σου δημιουργει τον πονο. Δοκιμασες να πειραματιστεις με low/high bar?
    Στην σημερινή προπόνηση έκανα squat και είχα την μπάρα περίπου 5cm κάτω από την συνηθισμένη θέση και από εκεί που ας πούμε ένιωθα αυτήν την ενόχληση 100% τώρα ήταν 10-15%.

    Τώρα πως θα πρέπει να συνεχίσω ;
    Last edited by AnonymousX; 03-08-19 at 13:16. Reason: Λάθος

  21. #111
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Με τον ιδιο τροπο! Απο την στιγμη που δεν σε ενοχλει σε αυτη την θεση συνεχισε ετσι!
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--

  22. #112
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Καλησπέρα, είχα εντοπίσει το πρόγραμμα πριν λίγο καιρό, όταν αποφάσισα ότι θα ξεκινήσω γυμναστήριο. Είχα κάνει και παλαιότερα βάρη για μικρά διαστήματα (1-2 μήνες, αρκετές φορές), και σαν έφηβος ήμουν αθλητής (πλέον ~24). Θέλω να καταλήξω, πως έχω ξανα ασχοληθεί αρκετές φορές, αλλά ποτέ με διάρκεια, ωστόσο τεχνικές και τα λοιπά μου είναι γνωστά.

    Σήμερα μπήκα στην τρίτη βδομάδα, έκανα την πρώτη προπόνηση και είπα να ξαναδιαβάσω να δω τι αλλάζει στο 2ο στάδιο. Αποτέλεσμα ήταν να παρατηρήσω πως στα deadlift δεν ακολουθούσα το πρόγραμμα. Για κάποιο λόγο δεν έκανα 1χ5 αλλά 3χ5. Μπαίνοντας στην 3η βδομάδα Δευτέρα, έκανα 3χ5 με 75κιλά και ομολογώ ότι δεν έφτασα κοντά στα άκρα μου, έτσι σκεφτόμουν στην επόμενη προπόνηση αντι για +2,5 να πάω στο +5 για ακόμα μία φορά.

    Τώρα που βρήκα το λάθος, θέλω να θέσω και την ερώτηση. Να αλλάξω σε 1χ5 και να μεταπηδήσω σε 100 κιλά, μήπως η μεταπήδηση να γίνει πιο ήπια? ή να διατηρήσω το 3χ5, αν κάνει εξίσου καλή δουλειά?

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

  23. #113
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Aφού αναρρώνεις χωρίς πρόβλημα κράτα τα 3 σετ. Μπορείς απλά να αυξήσεις λίγο γρηγορότερα τα κιλά όπως λες, +5.

    Aν δεις οτι δεν αναρρώνεις ικανοποιητικά ή οτι το 2ο και 3ο σετ σε ζορίζουν πολύ, γύρνα το σε 1x5.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  24. #114
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Καλησπέρα με μία ακόμα ερώτηση.

    Μόλις τελείωσα το πρώτο στάδιο, φτάνοντας τα squat στα 77,5kg. Ωστόσο και εγώ ο ίδιος ένιωθα ότι η τεχνική δεν έβγαινε καλά, δεν ένιωθα ότι πήγαινα μέχρι κάτω, και χθες στην τελευταία επάναληψη ένιωσα πως πάει να με ρίξει μπροστά.
    Σήμερα, αποφάσισα να πάω στο γυμναστήριο που ειναι και rest day και να δουλέψω στις τεχνικές. Ξεκίνησα με λίγα κιλά και τα ανέβαζα σιγά σιγα, ώσπου έκανα με 60, φτάνοντας πιο κάτω απο 90 μοίρες, (παρατήρησα ότι φτάνοντας εκεί μου ήταν πιο εύκολο καθώς μου έδινε ώθηση να ξεκινήσω για το ανέβασμα), τελειώνοντας τις 5 επαναλήψεις μου, και ενώ ένιωθα ότι το κάνω καλά, μπήκε ένα παιδί μέσα, και μου του φάνηκε λίγο περίεργο, ενώ το βάθος του φαινόταν καλό, μου είπε να του κάνω ένα ελεύθερο, και μου υπόδειξε να λυγίσω περισσότερο το κάτω μέρος της μέσης.

    Το θέμα είναι ότι εγώ το έχω χρόνια αυτό το "θεματάκι". Το κάτω μέρος της μέσης μου είναι αρκετά δυσκίνητο και δυσκολεύομαι πάρα πολύ να "πετάξω" τον κώλο, σε αντίθεση με το πάνω μέρος της μέσης μου που είμαι απίστευτα ελαστικός. Τόσο πολύ, που θυμάμαι στα νιάτα μου που είχα κάνει εργομετρικά είχα βγει πάνω απο 90%-95% της ηλικίας μου στην ελαστικότητα, και όλο αυτό απο τον πάνω κορμό. Με παρότρυνε να ξεκινήσω να κάνω και πάραλληλα ραχιαίους, καθώς μου είπε ότι δεν είναι αρκετά δυνατοί για να κρατήσουν.

    Κάποια γνώμη πάνω σε αυτό? Προς το παρόν λέω να κάνω deload λίγο απο βδομάδα, και να δω πως θα πάει..

  25. #115
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by pavv View Post
    Καλησπέρα με μία ακόμα ερώτηση.

    Μόλις τελείωσα το πρώτο στάδιο, φτάνοντας τα squat στα 77,5kg. Ωστόσο και εγώ ο ίδιος ένιωθα ότι η τεχνική δεν έβγαινε καλά, δεν ένιωθα ότι πήγαινα μέχρι κάτω, και χθες στην τελευταία επάναληψη ένιωσα πως πάει να με ρίξει μπροστά.
    Σήμερα, αποφάσισα να πάω στο γυμναστήριο που ειναι και rest day και να δουλέψω στις τεχνικές. Ξεκίνησα με λίγα κιλά και τα ανέβαζα σιγά σιγα, ώσπου έκανα με 60, φτάνοντας πιο κάτω απο 90 μοίρες, (παρατήρησα ότι φτάνοντας εκεί μου ήταν πιο εύκολο καθώς μου έδινε ώθηση να ξεκινήσω για το ανέβασμα), τελειώνοντας τις 5 επαναλήψεις μου, και ενώ ένιωθα ότι το κάνω καλά, μπήκε ένα παιδί μέσα, και μου του φάνηκε λίγο περίεργο, ενώ το βάθος του φαινόταν καλό, μου είπε να του κάνω ένα ελεύθερο, και μου υπόδειξε να λυγίσω περισσότερο το κάτω μέρος της μέσης.

    Το θέμα είναι ότι εγώ το έχω χρόνια αυτό το "θεματάκι". Το κάτω μέρος της μέσης μου είναι αρκετά δυσκίνητο και δυσκολεύομαι πάρα πολύ να "πετάξω" τον κώλο, σε αντίθεση με το πάνω μέρος της μέσης μου που είμαι απίστευτα ελαστικός. Τόσο πολύ, που θυμάμαι στα νιάτα μου που είχα κάνει εργομετρικά είχα βγει πάνω απο 90%-95% της ηλικίας μου στην ελαστικότητα, και όλο αυτό απο τον πάνω κορμό. Με παρότρυνε να ξεκινήσω να κάνω και πάραλληλα ραχιαίους, καθώς μου είπε ότι δεν είναι αρκετά δυνατοί για να κρατήσουν.

    Κάποια γνώμη πάνω σε αυτό? Προς το παρόν λέω να κάνω deload λίγο απο βδομάδα, και να δω πως θα πάει..
    Οι ραχιαίοι δεν θα λύσουν κάποιο τεχνικό σου πρόβλημα σε αυτή τη φάση.

    Τον κώλο πρέπει να τον "πετάς". πρώτα πετάς κώλο αν θες, και μετά λυγίζεις πόδια. Χωρίς βίντεο δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ παραπάνω. Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να βγάλεις ένα βίντεο απο το πλάι και να δεις 3 πράγματα:

    1) Αν κατεβαίνεις κάτω απο τις 90 μοιρες
    2) Αν η μπάρα παραμένει στο μέσο του πέλματός σου κατά τη διάρκεια του καθίσματος
    3) Αν τα γόνατα φεύγουν μπροστά απο τις μύτες των ποδιών σου
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  26. #116
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εκτος απο τις σωστες επισημανσεις που σου εχει κανει ο Αχιλλεας
    ...καταρχην τα squats τα κανεις high bar η low???.....απο κει και περα το συζηταμε
    Επισης αυτο το πεταω κωλο θελει μετρο,δεν τουρλωνουμε τον πωπο μας ουτε κανουμε υπερεκταση της πλατης,αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος για να τραυματιστεις και δυσκολα θα βρεις το σωστο βαθος ,το ζητουμενο ειναι η ισια πλατη οχι η υπερεκταση αυτης

  27. #117
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Για τις 90° εξαρταται απο τα κιλα, αλλα ας πουμε οτι κατεβαινω, γιατι κι εγω ακομα δεν εχω μαθει που ακριβως πρεπει μα δουλευω. Τα γονατα ειναι σε καλη θεση, ωστοσο η μεση αν καταλαβα καλα, οχι δεν ειναι στο μεσο. Λογω της τεχνικης γερνω λιγο προς τα μπροστα γιατι δεν μπορω να κανω αυτη την κλιση με την μεση ωστο να σχηματισω "γωνια". Οσο κι αν προσπαθω να σπάσω τον κωλο πριν ξεκινησω, που εγω νιωθω οτι το κανω, δεν γινεται σωστα.

    Οσον αφορα το high η low bar, δεν ειμαι σιγουρος για την ερωτηση. Αν αφορα την θεση της μπαρας στην πλατη, ειδα ενα βιντεακι για να την τοποθετώ ανογα με τα κοκκαλα, κι ειναι κι το μοναδικο σημειο που την αισθανομαι ανετα. Είναι περιπου στο σημειο που βγαινει το κοκκαλο του ωμου αν δεν κανω λαθος.

    Παντως γενικα και στην καθημερινοτητα μου δεν εχω αυτο το κορδομενο στυλ, ειδικα οταν καθομαι καμπουριαζω αρκετα γτ ετσι βολευομαι. Οταν ειμαι ορθιος δεν εχω θρμα ειμαι αρκετα ισιος, αλλα όταν καθομαι απλα δεν βολευομαι να κορδωθω. Ουτε στην μηχανη, ουτε στην καρεκλα. Ισως να ειναι γενικοτερα το προβλημα, οποτε θα ξεκινησω λιγο απο το στησιμο του κορμου στη καθημερινοτητα, θα ριξω λιγο τα κιλα κι θα προσπαθησω να φερω λιγο τον κορμο πιο ισια, και βλεπουμε!

    Σας ευχαριστώ για το ενδιαφερον κι τις απαντήσεις!!

  28. #118
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Aσ μιλησουμε με εικονες.....η μαλλον με βιντεο
    Δες τη διαφορα του high bar απο το low

  29. #119
    New Member
    Join Date
    02-03-20
    Posts
    33

    Default

    Οπως φαίνεται στο thumbnail κανω highbar με το σωμα στημενο σαν lowbar. Οσο κι αν προσπαθουσα να ισιωσω το σωμα δεν μπορουσα.

    Στο τελος του βιντεο παντως αναφερεται σε ακριβως ιδιο θεμα, κι προτεινει σε οποιον εχει αυτο το θεμα, να γυρισει σε τεχνικη lowbar για το προγραμμα, και αργοτερα να το φτιαξει σιγα σιγα. Αυτο το δρομο νομιζω θα ακολουθησω, αν και η αληθεια είναι στο lowbar νομιζω οτι θα μου φυγουν προς τα πισω.

  30. #120
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by pavv View Post
    Οπως φαίνεται στο thumbnail κανω highbar με το σωμα στημενο σαν lowbar. Οσο κι αν προσπαθουσα να ισιωσω το σωμα δεν μπορουσα.

    Στο τελος του βιντεο παντως αναφερεται σε ακριβως ιδιο θεμα, κι προτεινει σε οποιον εχει αυτο το θεμα, να γυρισει σε τεχνικη lowbar για το προγραμμα, και αργοτερα να το φτιαξει σιγα σιγα. Αυτο το δρομο νομιζω θα ακολουθησω, αν και η αληθεια είναι στο lowbar νομιζω οτι θα μου φυγουν προς τα πισω.
    Δεν θα φυγει τιποτα προς τα πισω povv,εκανα high bar για πανω απο δυο δεκαετιες,προσπαθησα και νομιζω πως τα καταφερα και γυρισα σε low bar.
    Eιναι πολυ πιο σταθερο σαν εκτελεση,συμμετεχουν περισσοτεροι μυες,ειναι ασφαλεστερο για τα γονατα και πιο φυσικο σαν κινηση
    Για παραδειγμα προσεξε τον εαυτο σου οταν σηκωνεται απο μια καρεκλα και θα καταλαβεις τη διαφορα.

    Φυσικα και αν καποιος προτιμαει το high bar πολυ καλα κανει,αλλα το ζητουμενο ειναι να το κανει σωστα,οποιο στυλ κι αν επιλεξει


 
Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφικά Στοιχεία Τυριών- Πλήρης Οδηγός
    By Nastya in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 88
    Last Post: 13-04-18, 15:22
  2. Διατάσεις - Πλήρης Οδηγός Διατάσεων Με Φωτογραφίες Και Επεξηγήσεις
    By cuban in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 127
    Last Post: 14-01-17, 23:29
  3. Πλειομετρία - Πλειομετρική Προπόνηση: Πλήρης Οδηγός
    By cuban in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 24
    Last Post: 13-05-13, 17:04
  4. Πλήρης Οδηγός Προπόνησης Για Αρχάριους Bodybuilding
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-11, 21:33
  5. Οδηγος για αρχαριους στα συμπληρωματα
    By akillas28 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 11-01-08, 02:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •