Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default Επιλογή Υδατάνθρακα Με Ανεβασμένο Ζάχαρο

    Παιδια καλησπερα. Εχω ανεβασμένο ζάχαρο,τέρμα πανω στα όρια 99, .
    Εννοείται μηδένισα ζάχαρης κ μέλια.
    Η διατροφη μου ειναι πεντακάθαρη.
    Η ερωτηση μου ειναι εκτος απο τη βΡώμη που τρωω το πρωι ποιος ειναι ενας καλός υδατάνθρακας που εχει πολυ χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη κ να μπορει να συνδυαστεί με κοτοπουλο η κρέας?
    Ευχαριστω

    Υ.σ. Τα BCAA της xtend κανουν megalo insulin spike?
    Get big or die trying!

  2. #2

    Default

    γλυκοπατατα

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Ωραια και αλλη μια εναλλακτική προταση γιατι καθε μερα γλυκοπατάτα θα ηταν καποια στιγμή βαρετο
    Get big or die trying!

  4. #4

    Default

    νομίζω καστανο ρυζι σε μικρές ποσότητες όμως γτ βλέπω είσαι σε προετοιμασία για φωτογράφιση
    Υ.Γ και γω σε μικρές ποσότητες παίζω τώρα τον υδατάνθρακα γιατί είμαι σε προετοιμασία για το Πάσχα χαχαχαχαχα

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Παιδια καλησπερα. Εχω ανεβασμένο ζάχαρο,τέρμα πανω στα όρια 99, .
    Εννοείται μηδένισα ζάχαρης κ μέλια.
    Η διατροφη μου ειναι πεντακάθαρη.
    Η ερωτηση μου ειναι εκτος απο τη βΡώμη που τρωω το πρωι ποιος ειναι ενας καλός υδατάνθρακας που εχει πολυ χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη κ να μπορει να συνδυαστεί με κοτοπουλο η κρέας?
    Ευχαριστω

    Υ.σ. Τα BCAA της xtend κανουν megalo insulin spike?
    Φακές, ρεβίθια σου φέρνουν πρήξιμο? Αν δεν έχεις θέμα όταν τα καταναλώνεις (για θέμα εικόνας εννοώ, δεν ξέρω από τέτοιες λεπτομέρειες) πιστεύω ότι είναι μια καλή εναλλακτική. Και δεν εννοώ μαγειρεμένα με σάλτσες, νερόβραστα όπως θα έκανες και το ρύζι.

    Επίσης και τα μανιτάρια θα ήταν μια καλή συνοδεία για κρέας

  6. #6
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Εχεις δίκιο πολυ σοφή επιλογή και τα όσπρια.
    Θα το δοκιμάσω κ θα δω πως θα παει.

    Δε μου είπατε. Τα bcaa της xtend κανουν μεγάλο insulin spike? Επειδη τα περνω πριν το πρωινό Κάρντιο
    Get big or die trying!

  7. #7

    Default

    δεν γνωρίζω προσωπικά

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Εχεις δίκιο πολυ σοφή επιλογή και τα όσπρια.
    Θα το δοκιμάσω κ θα δω πως θα παει.

    Δε μου είπατε. Τα bcaa της xtend κανουν μεγάλο insulin spike? Επειδη τα περνω πριν το πρωινό Κάρντιο
    Επειδή σε άλλο topic αναφέρεις το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις με την κατακράτηση υγρών πέραν του φυσιολογικού, θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα όσπρια, ή τουλάχιστον να μην τα έχεις σε μόνιμη βάση, εννοώ κάθε μέρα. Προκαλούν μετωρισμό, φουσκώματα στο έντερο και φαίνεται να κρατάνε νερά, ή για να το πω καλύτερα, αν έχεις την ευασθησία, θα σου κρατήσουν.

    Για τα BCAA να ξέρεις ότι χρησιμοπιούν γλυκαντικά (σορβιτόλη, σακχαρίνη, κλπ κλπ) τα οποία έχουν παρόμοια, αν όχι και ίδια επίπτωση στην ινσουλίνη, όπως και η ζάχαρη. Οπότε αν θες δοκίμασε άγευστα αμινοξέα (έχει η My Protein) αν και δεν νομίζω ότι τα αμινοξέα είναι το πρόβλημα.

    Από υδατάνθρακες σκέψου το ψωμί ολικής άλεσης, ως εναλλακτικής (ακριβώς λόγω του πλήθους φιτικών ινών που έχει, ενώ φαίνεται ότι είναι υψηλού γλυκαιμικού δείκτη), τα πράσινα μήλα και όπως προαναφέρθηκε, τα όπρια αλλά με μέτρο!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Δεν ειναι το προβλημα τα bcaa συμφωνω.Κρατα μια ισορροπια.Συνδυαζε παντα την πηγη υδατανθρακα σου με φυτικες ινες.Καστανο ρυζι,μακαρονια ολικης με μετρο και οσπρια με μετρο.Και η γλυκοπατατα ειναι καλη επιλογη.Το σημαντικο ειναι να αποκλεισεις τις τροφες που σε πειραζουν(φουσκωμα,δυσπεψια) και να κρατησεις αυτες που σε κανουν να νιωθεις και να δειχνεις καλα.

  10. #10
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Το ενδεχόμενο να προσθέσεις συμπλήρωμα GTF χρωμίου;
    Δεν υπάρχει;
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  11. #11
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές. Φαντάζομαι και η whey κάνει κι αυτό μεγάλο insulin spike έτσι;

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Η whey κανει μεγαλυτερο insulin spike απο το λευκο ψωμι.Αυτο δεν λεει κατι ομως γιατι συνηθως την καταναλωνουμε σε ωρες που δεν μας χαλαει κατι τετοιο(πρωι,μεταπροπονητικα)Αποτελει εξαιρετικη πηγη πρωτεινης και δεν υπαρχει λογος να μην την καταναλωνεις για το θεμα της ινσουλινης.Στην ουσια τα ιδια λεει και το αρθρο.

    http://suppversity.blogspot.gr/2012/06/whey-more-insulinogenic-than-white.html

  13. #13
    New Member
    Join Date
    19-09-14
    Posts
    13

    Default

    Κινόα? Φαγοπυρο?

    Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  14. #14
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Φίλε μου είχα και εγώ πρόβλημα με ανεβασμένο ζάχαρο αλλά δεν φταίει με τίποτα η whey ή τα BCAA. Nαι μεν προκαλούν έκκριση ινσουλίνης αλλά δεν αυξάνουν το ζάχαρο στο αίμα. Τον τελευταίο χρόνο καταναλώνω 2 scoop mp impact whey άγευστη την ημέρα μαζί με flavdrops ή σουκραλόζη ένα το πρωί και ένα μετά την προπόνηση μαζί με 5γρ. BCAA αλλά έχω κόψει τελείως άσπρο ψωμί, ζάχαρη, μέλι, πατάτες και παίρνω τον υδατάνθρακα από κριθαρένιο παξιμάδι ολικής, φρούτα, όσπρια γλυκοπατάτα, μπασμάτι και το αποτέλεσμα ήταν το ζάχαρο νηστείας από 110-115 να πέσει στο 90-95 και η γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη που δείχνει τον μέσο όρο του τελευταίου τριμήνου να πέσει από 6 σε 5,2
    Last edited by Algebar; 10-04-17 at 18:58.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Τι εστι GTF χρωμιο???

    Οχι δεν ειπα οτι το προβλημα ειναι απτη whey ή τα bcaa, απλα λογω οτι εχω αυτο το θεμα δελω να αποφυγω τα insuline spikes.

    οποτε αν επρεπε να βαλετε σε μια λιστα απτο καλυτερο προς το χειροτερο οσονααφορα γλυκαιμικο δεικτη-φορτιο πως θα τα κατανεματε τα εξης?: γλυκοπατατα, ψωμι ολικης,κινοα,φαγοπυρο, μπασματι,καστανο ρυζι

    ευχαριστω
    Get big or die trying!

  16. #16
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Τι εστι GTF χρωμιο???

    Οχι δεν ειπα οτι το προβλημα ειναι απτη whey ή τα bcaa, απλα λογω οτι εχω αυτο το θεμα δελω να αποφυγω τα insuline spikes.

    οποτε αν επρεπε να βαλετε σε μια λιστα απτο καλυτερο προς το χειροτερο οσονααφορα γλυκαιμικο δεικτη-φορτιο πως θα τα κατανεματε τα εξης?: γλυκοπατατα, ψωμι ολικης,κινοα,φαγοπυρο, μπασματι,καστανο ρυζι

    ευχαριστω
    λοιπον θα τα εβαζα με την εξης σειρα : γλυκοπατατα, καστανο ρυζι, μπασματι, ψωμι ολικης για τα αλλα 2 δεν γνωριζω. να ρωτησω κατι αυτο με το ζαχαρο το επαθες απο τα αας?

  17. #17
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Τι εστι GTF χρωμιο???
    Στο μεταφέρω αυτούσιο όπως το βρήκα σε ιστοσελίδα.
    Εμένα βρίσκεται στα συμπληρώματα μου.

    ΧΡΩΜΙΟ

    ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ 
    Το χρώμιο είναι απαραίτητο για τις βασικές διεργασίες του μεταβολισμού της γλυκόζης, για τον έλεγχο των επιπέδων των λιπών στο αίμα και για την έκφραση των γονιδίων. Είναι παρόν σ? όλη την οργανική ύλη και εμφανίζεται ως ένα βασικό θρεπτικό συστατικό. Η τρισθενής μορφή του είναι η πιο ενεργή βιολογικά. Ο Παράγοντας Ανοχής της Γλυκόζης (Glucose Tolerance Factor, GTF), ο οποίος είναι σύμπλεγμα χρωμίου με νικοτινικό οξύ, κυστεΐνη και γλυκίνη, μπορεί να συντεθεί στο σώμα. Το χρώμιο παίζει βασικό ρόλο στις δραστηριότητες πολλών ενζύμων.

    ΔΡΑΣΗ
    Το χρώμιο δρα εντός ενός οργανικού συμπλέγματος που βελτιώνει τη δράση της ινσουλίνης. Το όνομα αυτού του οργανικού συμπλέγματος είναι «παράγοντας ανοχής της γλυκόζης» (GTF). Τα τυποποιημένα τρόφιμα έχουν χαμηλή περιεκτικότητα σε χρώμιο.

    ΕΛΛΕΙΨΗ 
    Η έλλειψη χρωμίου ενοχοποιείται για υψηλά επίπεδα χοληστερίνης και χαμηλή ανοχή στη γλυκόζη.

    ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ 
    Ανώτατο ασφαλές επίπεδο για ημερήσιο συμπλήρωμα = 200μg 
    Δεν υπάρχει Συνιστώμενη Ημερήσια Δόση (Recommended Daily Allowance, RDA) για το χρώμιο από την ΕΕ. Παρόλα αυτά, ένα ασφαλές και κατάλληλο επίπεδο θεωρείται ότι είναι ανώτερο των 25μg ημερησίως.

    ΩΦΕΛΕΙΑ ΛΗΨΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΧΡΩΜΙΟΥ 
    Η θεραπεία με χρώμιο είναι επιτυχής σε άτομα που υποφέρουν από προβλήματα ανοχής στη γλυκόζη (π.χ. σε άτομα που έχουν προδιάθεση για διαβήτη) (1). 
    Έχει επίσης αποδειχθεί ότι το χρώμιο βοηθά στη μείωση των υψηλών επιπέδων χοληστερόλης και αυξάνει την καλή χοληστερόλη HDL. Τέλος, νέες έρευνες έδειξαν ότι το χρώμιο μπορεί να βοηθήσει στην αύξηση της ισχνής μυϊκής μάζας σε αθλητές (1).

    ΑΣΦΑΛΕΙΑ 
    Καμία ανεπιθύμητη επίδραση δεν έχει σημειωθεί για τη βιολογικά ενεργή κατιονική τρισθενή μορφή του χρωμίου [Cr(III)]  που χρησιμοποιείται στα συμπληρώματα και επίσης εντοπίζεται στα τρόφιμα.

    ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΕΙΣ 
    Το χρώμιο θα πρέπει να λαμβάνεται μόνο υπό ιατρική παρακολούθηση όταν πρόκειται για ινσουλινο-εξαρτώμενους ασθενείς, διότι το χρώμιο μπορεί να μειώσει την ανάγκη του σώματος για ινσουλίνη.

    ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ 
    1. Anderson RA. Chromium as an essential nutrient for humans. Regul Toxicol P 
    2. Pharmacol, 26;1 Pt 2:S35-41, 1997
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  18. #18
    New Member Boykaaa's Avatar
    Join Date
    02-03-17
    Location
    CY
    Posts
    56

    Default

    Βρώμη, κανέλα , αμύγδαλα , πράσινο τσάι , γλυκοπατάτα ότι πρέπει στην περίπτωση σου παρόλο που μερικά από όσα ανάφερα δεν είναι υδατάνθρακες.
    Doubt kills more dreams than failure ever will.


  19. #19
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    λοιπον θα τα εβαζα με την εξης σειρα : γλυκοπατατα, καστανο ρυζι, μπασματι, ψωμι ολικης για τα αλλα 2 δεν γνωριζω. να ρωτησω κατι αυτο με το ζαχαρο το επαθες απο τα αας?

    οχι για καποοιο λογο ειχα ελαφρως αΝΕΒΑΣΜΕΝΟ ΖΑΧαζρο ετσι κι αλλιως.
    με τα αασ, απο τον περσυνο κυκλο μου εγινε καποιο ανωμαλια και εχω γεμισει υποδορια υγρα. εχω παει σε 4 γιατρους εχω κανει πανω απο 10 εξετασεις δεν εχουμε βρει ακομα το γιατι. η μονη ανωμαλια πουχει βρεθει ειναι αυτο με το ζαχαρο αλλα κι αυτο ειναι σε πολυ μικρο βαθμο.τι να πω...

    μια ερωτηση.... τα νερα που κραταει το γλυκογονο ειναι νερα στους μυς ή υποδορια?
    να δω αν θα με βοηθαγ εη απογλυκογονοση. εγω εχω τρελη κατακρατηση νερων ΥΠΟΔΟΡΙΑ.
    Get big or die trying!

  20. #20
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Δε μας δίνεις αρκετές πληροφορίες. Το 99 είναι μια τιμή και σίγουρα δεν είναι ''στα τέρματα''. Πήρες απλά μια μέτρηση; Με τι μηχάνημα. Καμπύλη σακχάρου; Γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη πόσο; Σε ενδοκρινολόγο πήγες; κλπ κλπ
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  21. #21
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    ναι σε ενδοκρινολογο πηγα.
    ολα ηταν νορμαλ εκτος του 99 που ηταν η γλυκοζη.
    και επισης η καμπυλη γλυκοζης ξεκιναγε σε νυστια απο 99 και επεφτε σε δυο ωρες σε 64 κανοντας υπογλικαιμια.
    αυτο ηταν η μονη ανωμαλια που ειδα.ο γιατρός είπε ότι παίζει να.μου κανε μία ελαφρά.αντισταση στην ινσουλίνη κ μουδωσε glucophage 850 δύο φορές τη μέρα.μουπε αν δε περάσουν κ.μαυτο τα νερά σηκώνει και αυτός όπως κ οι προηγούμενοι δύο ψηλά τα.χερια. είμαι στην 7η βδομάδα τίποτα ακόμα...

    ερωτηση. για να κανω απογλυκογονοση στη διατροφη θα κοιταξω να μην υπερβω 80γρ υδατανθρακα. μαρουλια-μπροκολα να τα μετραω ολα ετσι?
    Last edited by Hanos; 19-04-17 at 10:50.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επιλογή Μεταπροπονητικού Υδατάνθρακα
    By john tra wolta in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 01-03-16, 22:01
  2. Eρώτηση Για Επιλογή Υδατάνθρακα
    By weedlover in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 16-06-14, 21:25
  3. Επιλογή συμπληρώματος υδατάνθρακα
    By sailim in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 21-01-14, 15:45
  4. Επιλογή Υδατάνθρακα Σε Πρόγευμα
    By ilf in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 07-02-10, 21:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •