Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6

Thread: Steel cut oats

  1. #1
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default Steel cut oats

    Παιδια καλησπερα,διαβάζω οτι τα steel cut oats εχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη ενω τα instant oats σχετικα υψηλό.
    Ποια ειναι ταμsteel cut oats? Που τα βρισκω;
    Get big or die trying!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Παιδια καλησπερα,διαβάζω οτι τα steel cut oats εχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη ενω τα instant oats σχετικα υψηλό.
    Ποια ειναι ταμsteel cut oats? Που τα βρισκω;
    Τα steel cut oats (θα τα συναντήσεις και ως Irish oats) είναι λιγότερο επεξεργασμένη βρώμη, κομμένη σε κομμάτια.
    Δεν νομίζω να τα βρεις Ελλάδα.

    Όντως τα instant που είναι και αυτά που έχουμε εδώ, έχουν υψηλό glycemic index, φαντάσου ότι κάποια δημητριακά ολικής του εμπορίου έχουν χαμηλότερο αν και πολύ πιο επεξεργασμένα.

    Αν θυμάμαι καλά αυτό βελτιώνεται με το κολπάκι των overnight oats (που τα βάζεις με γάλα ή νερό για κάποιες ώες στο ψυγείο) αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου, ψάξτο.

    Μια πάρα πολύ καλή εναλλακτική σε σχέση με τα instant oats πάντως είναι το φαγόπυρο. Εμένα μου αρέσει γευστικά πιο πολύ και έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη. Και το κάνεις και overnight για να το ρίξεις κι άλλο, θα ρουφήξουν και υγρά και θα γίνουν τέλεια. Και άσε που τώρα που θα αρχίσει να ζεσταίνει ο καιρός θα τα ευχαριστιέσαι και καλύτερά.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Μια συμβουλή. Επειδή μια εποχή έψαχνα πάρα πολύ τις τροφές γιατί προσπαθούσα να ρίξω τη χοληστερίνη μου διατροφικά, διάβασα πολλά για το γλυκαιμικό δείκτη. Μην στέκεσαι μόνο εκεί, το γλυκαιμικό φορτίο ίσως είναι πιο σημαντικό (Glycemic Load).

    Επίσης βάλε μπόλικες ίνες στη διατροφή σου. Οι φυτικές ίνες δεν ρίχνουν μόνο τη χοληστερίνη αλλά περιορίζουν και το ζάχαρο.
    Λαχανικά, όσπρια, φρούτα (θα δεις ψάχνοντας ποια κάνει να τρως) θα σε βοηθήσουν. Πλέον η αύξηση της πρόσληψης φυτική ίνας είναι εύκολη ακόμα και ως συμπλήρωμα.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    [Παιδιά δόξα το θεό από φυτικές ίνες είναι φουλ.τρωω 2 φρούτα καθώς και 4 σαλάτες τη μέρα καθώς και τη βρώμη.

    Θα ήθελα όποιος ξέρει να με βοηθήσει με την αρχική μου ερώτηση σχετικά με τη βρώμη.ευχαριστω
    Get big or die trying!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Από τη στιγμή που δεν τα τρως σκέτα και τα συνδυάζεις με άλλη πηγή πρωτεΐνης , ο ΓΔ χαμηλώνει . Επίσης ρόλο παίζει και το ΓΦ (γλυκαιμικό φορτίο). Οι κλασικές νιφάδες βρώμης έχουν και ίνες και λίπος και δίνουν σταθερή ενέργεια .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    [Παιδιά δόξα το θεό από φυτικές ίνες είναι φουλ.τρωω 2 φρούτα καθώς και 4 σαλάτες τη μέρα καθώς και τη βρώμη.

    Θα ήθελα όποιος ξέρει να με βοηθήσει με την αρχική μου ερώτηση σχετικά με τη βρώμη.ευχαριστω
    Αν δεις σου απάντησα πριν. Steel cut oats είναι η βρώμη που έχει κοπεί σε 3-4 κομμάτια μόνο.
    Ελλάδα δεν έχει, πιο εύκολα παραγγελία απ' έξω. Τσέκαρε κάνα IAF Store, πολύ πιθανό να έχουν


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prozis Instant Oats (Βρώμη)
    By markakis in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 07-11-15, 22:33
  2. Instant Oats ή Oatbran ?
    By George239 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 10-03-14, 23:52
  3. Complete Oats (Warriolab)
    By dreinas in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 11
    Last Post: 06-01-12, 03:39
  4. Dymatize - Elite Oats 'N More
    By Pal in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 10-02-08, 08:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •