Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default Ποσοστό λίπους και εμφάνιση

    Καλησπέρα! Σας έχω πρήξει με τα θέματα που ανοίγω, ελπίζω να μη γίνομαι πολύ εκνευριστική.

    Λοιπόν σήμερα ένας συνάδελφος, άκουσε που έλεγα σε μια άλλη συνάδελφο ότι έχω ποσοστό λίπους 14,8. Και αφιονίστηκε και έλεγε πως δεν έχω τόσο με τίποτα.
    Με ρώτησε με ποια μέθοδο μετρήθηκα, για να του πω με δερματοπτυχόμετρο και να πει ότι ο διατροφολόγος δεν ξέρει να την κάνει, και ότι είναι άσχετος. Φυσικά δε με έχει δει με άλλα ρούχα εκτός της δουλειάς.
    Αυτό έγινε 3 φορές μες τη μέρα, φροντίζοντας να το αναφέρει και σε όποιον ήταν κοντά και ήθελε να ακούσει. Το επιχείρημά του ήταν ότι αν ήμουν τόσο χαμηλά, θα φαινόταν οι μυς μου και θα είχα sixpack κλπ κλπ. Το ίδιο υποστήριξε και άλλος συνάδελφος.

    Για μένα είναι απολύτως φυσιολογικό το να έχω αυτό το ποσοστό χωρίς να έχω μυς, γιατί απλούστατα, έχω πολύ καιρό να κάνω δυνατές προπονήσεις, από τον Οκτώβριο μέχρι αυτή τη βδομάδα έκανα 1 το πολύ 2 φορές τη βδομάδα κροσφιτ μόνο. Και όχι καλή διατροφή. Τον τελευταίο μήνα καθάρισα πολύ τη διατροφή, ε και έπεσε το ποσοστό, όμως μυς δεν υπάρχουν για να φανούν. Έχω ένα φυσιολογικό σώμα, δεν είμαι καπου χαλαρή, έχω και ολίγα ψωμάκια (ξουτ) και στα χέρια και την πλάτη είμαι ας πούμε επιπέδου toned και έχω επιπεδη κοιλιά που φαίνεται σφιχτή, αλλά όχι με κοιλιακούς.
    Είναι τόσο απίθανο να έχω 14,8% λίπος; Θα έπρεπε όντως να είμαι κομμάτια με αυτό το ποσοστό;

    Με το διατροφολόγο συνεργάζομαι 3 χρόνια σχεδόν και τον εμπιστεύομαι (obviously) και με έχει βοηθήσει εξαιρετικά στο θέμα υγιεινή διατροφή, και με τα χρόνια αυτά έχει εξελιχθεί και ο ίδιος (και συνεχίζει) σε έναν πολύ καλό επαγγελματία, με γνώσεις που τις εμπλουτίζει συνεχώς. Δεν το λέω για να τον διαφημίσω, αλλά γιατί δεν είναι ούτε κάποιος που δεν ξέρω τη δουλειά του, ούτε κάποιος που κάνει μετρήσεις και δίνει διατροφές με το κιλό και δεν τον νοιάζει η ποιότητα της μέτρησης.
    Και κάθομαι εγώ τώρα και αναρωτιέμαι αν τυχόν έχει δίκιο άτομο το οποίο κάνει διατροφές ότι του φανεί του λωλοστεφανή, τύπου τρώω όλα τα γεύματά μου σε 8 ώρες και για τις υπόλοιπες 16 τίποτα, ούτε μετά την προπόνηση. Δε θα έπρεπε, αλλά μου έβαλε το μικρόβιο και με σύγχυσε.

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Απο που κι ως που στο 14.8% φαινεται six pack?
    Εδω πεφτουμε 11-12 και μετα βιας φαινονται 2-3 γραμμες

    Το σωστο six pack θελει πολυ χαμηλοτερο λιπος...

    Οταν λες μετα την προπονηση τιποτα εννοεις οτι δεν τρως μετα την προπονηση;
    Last edited by iLikeBB; 12-04-17 at 00:38.

  3. #3
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Μα κι εγώ αυτό είπα για τους κοιλιακούς.

    Όχι εγώ τρώω μετά την προπόνηση, και σαλάτα και υδατάνθρακες και αυγουλαρες και την πρωτεινουδα μου παίρνω, είμαι καλό κορίτσι.

    Αυτός ο βλάκας λέει δεν τρώει μετά την προπόνηση, παίρνει μόνο ηλεκτρολυτες.

  4. #4

    Default

    To δερμτοπτυχομετρο ειναι ενα αρκετα καλο εργαλειο κυριως γιατι θα εχεις μετρο συγκρισης .και σαφως πολυ καλυτερο απο τα υπολοιπα εκτος dexa
    Αλλα εστω και αν η μετρηση γινει απο εμπειρο χερι και απο πολλα σημεια και οχι μονο 3 ...θα υποεκτιμησει το ποσοστο λιπους συνηθως κατα 3-5 μοναδες σε σχεση με το dexa poy einai to πιο ακριβες καθως δεν μετραει το σπλαχνικο λιπος.Αν λοιπον στην μετρηση εβγαλε 15 το πιθανοτερο ειναι να εχεις 18-20.
    Επισης το ποσοστο λιπους στις γυναικες ειναι πολυ μεγαλυτερο σε σχεση με τους αντρες...το 15 ειναι αρκετα χαμηλο για μια γυναικα και πιθανον να εδειχνε κομμενη οσο ειμαι και εγω στο αβαταρ που ειμαι 9-10%.
    female bf.jpg
    Life is to short to be small

  5. #5
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Quote Originally Posted by Smiath View Post
    Μα κι εγώ αυτό είπα για τους κοιλιακούς.

    Όχι εγώ τρώω μετά την προπόνηση, και σαλάτα και υδατάνθρακες και αυγουλαρες και την πρωτεινουδα μου παίρνω, είμαι καλό κορίτσι.

    Αυτός ο βλάκας λέει δεν τρώει μετά την προπόνηση, παίρνει μόνο ηλεκτρολυτες.
    Παράλειψή μου,δεν ηξερα οτι εισαι κοπελα

    Φανταζομαι οτι σε ενα 14-15% οι γυναικες εχουν πιο καθαρη και σχηματισμενη κοιλια απο τους αντρες. Βεβαια διαφερει αυτο σε καποιες πριπτωσεις αλλά γενικα φανταζομαι οτι ισχυει.
    Παντως για six pack δυσκολο στο 14%.

    Και το six pack δεν εξαρταται μονο απο το λιπος αλλά και απο τη μυικοτητα στο σημειο εκεινο,την εμπειρια σου στα βαρη, ποσο καθαρα τρως κλπ κλπ

  6. #6
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Εγώ νομίζω πως κακώς αφήνεις να σε επηρεάζει ο καθε άκυρος συνάδελφος/Χ/Ψ. Κοίτα την εικονα σου χωρις καν μετρήσεις γιατι ουτε αυτες λενε κατι. Θεσε στοχους που εχουν να κανουν με τον καθρεπτη παρα με τα νούμερα και πορεύσου προς αυτους.
    A head full of fears has no space for dreams.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Με όλο το θάρρος (και δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα κοπελιά) ξεκολλήστε επιτέλους με το "ποσοστό λίπους".
    Ο Phil Heath και ένα παιδί από την Αιθιοπία παίζει να έχουν το ίδιο ποσοστό λίπους, έχουν την ίδια εικόνα?
    Αυτό που μετράει είναι η σωματική κατανομή, το πόσο καλά γυμνασμένο είναι ένα σώμα, πόσο συμμετρικό και σε τελική ανάλυση το πόσο ωραίο είναι. Κανένας δε θα δει έναν άνθρωπο στο δρόμο και θα βγάλει δερματοπτυχόμετρο για να τον τσεκάρει και ακόμα και σε διαγωνισμούς body building κανένας δε ζητάει από τους διαγωνιζόμενους να δώσουν μέτρηση ποσοστού λίπους για να αποφασίσουν αν είναι καλός.

    Όσο θα γυμνάζεστε και θα προσέχετε ισορροπημένα τη διατροφή σας το σώμα σας θα βελτιώνει την εμφάνισή του.
    Οι περισσότεροι (ειδικά τα νέα μέλη του forum) έχουν ένα κόλλημα (το ξέρω, το έχω περάσει κι εγώ) με το ποσοστό λίπους.
    Προσοχή, δεν εννοώ να αφήνεστε και να κάνετε πατσοκοιλιές.

    Αλλά κοιτάξτε να βελτιώσετε τη διατροφή σας και τη γυμναστική σας πάνω απ' όλα και τα ποσοστά να μην σας απασχολούν σ'αυτή τη φάση.
    Ακόμα και όσοι έχετε φάει κόλλημα με τις παραλίες και τα six packs καταλάβετε ότι πιο πολύ μετράει το καλοσχηματισμένο και καλογυμνασμένο σώμα παρά το σκελετωμένο χωρίς μυς στεγνό σώμα.

  8. #8
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Καλημέρα! Έλενα και σικρετ, συμφωνώ και με τους δύο, σε κάθε λέξη.
    Για μένα το ποσοστό είναι απλά ένας δείκτης για να μετράω την πρόοδο. Που και ο καθρέφτης είναι δείκτης, και η απόδοση στην προπόνηση είναι δείκτης. Και κακώς μπήκα στη διαδικασία κουβέντας με το συγκεκριμένο άτομο, έπρεπε να το ξεκοβα εξαρχής. Μάλλον είμαι αγχωμένη με το θέμα και τσίμπησα εύκολα.
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις :)

  9. #9
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Τι σας ενδιαφέρει τι λένε? Τι σας ενδιαφέρει και τους λέτε? Συνήθως υπάρχει ο ένας που θα κάνει σαματά, που θα λέει θεωρίες και θα σας σπάει τα νεύρα. Ρε παιδί μου ο Χανταμπάκης τη παρέας . Ο καθένας μας έχει άπειρες φανταζομαι ιστορίες με τετοια περιστατικά εγώ πλεον όταν ακούω περίεργα απλά δεν μιλάω...και εχω το κεφαλάκι μου ηρεμο!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Όλοι ασχολούνται με το ποσοστό λίπους.
    Εναν να δω να κάνει το ίδιο με το ποσοστό μυικής μάζας ρε παιδιά.. ΕΝΑΝ!!!
    Λες και το εχουν δεδομένο πως έχουν μυς και αυτό που τους μένει ειναι το λίπος.

    Κοίτα κοριτσάρα μου τον καθρέφτη, φρόντισε να φτύνεις τα δόντια σου στα βάρη να βάλεις κρεάς και το λίπος θα δεις θα φεύγει και αν παραμένει ίδιο θα φαίνεσαι πολύ διαφορετική.
    Και άσε τους άλλους να λένε το μακρύ τους και το κοντό τους.

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Quote Originally Posted by THEOOURGIOS View Post
    To δερμτοπτυχομετρο ειναι ενα αρκετα καλο εργαλειο κυριως γιατι θα εχεις μετρο συγκρισης .και σαφως πολυ καλυτερο απο τα υπολοιπα εκτος dexa
    Αλλα εστω και αν η μετρηση γινει απο εμπειρο χερι και απο πολλα σημεια και οχι μονο 3 ...θα υποεκτιμησει το ποσοστο λιπους συνηθως κατα 3-5 μοναδες σε σχεση με το dexa poy einai to πιο ακριβες καθως δεν μετραει το σπλαχνικο λιπος.Αν λοιπον στην μετρηση εβγαλε 15 το πιθανοτερο ειναι να εχεις 18-20.
    Επισης το ποσοστο λιπους στις γυναικες ειναι πολυ μεγαλυτερο σε σχεση με τους αντρες...το 15 ειναι αρκετα χαμηλο για μια γυναικα και πιθανον να εδειχνε κομμενη οσο ειμαι και εγω στο αβαταρ που ειμαι 9-10%.
    female bf.jpg
    Εμενα παντως το 18%μου φαινεται το πιο ομορφο και υγιεινο φυσικα

  12. #12
    New Bodybuilder billgianngs's Avatar
    Join Date
    31-03-17
    Posts
    1

    Default

    Quote Originally Posted by Smiath View Post
    Καλησπέρα! Σας έχω πρήξει με τα θέματα που ανοίγω, ελπίζω να μη γίνομαι πολύ εκνευριστική.

    Λοιπόν σήμερα ένας συνάδελφος, άκουσε που έλεγα σε μια άλλη συνάδελφο ότι έχω ποσοστό λίπους 14,8. Και αφιονίστηκε και έλεγε πως δεν έχω τόσο με τίποτα.
    Με ρώτησε με ποια μέθοδο μετρήθηκα, για να του πω με δερματοπτυχόμετρο και να πει ότι ο διατροφολόγος δεν ξέρει να την κάνει, και ότι είναι άσχετος. Φυσικά δε με έχει δει με άλλα ρούχα εκτός της δουλειάς.
    Αυτό έγινε 3 φορές μες τη μέρα, φροντίζοντας να το αναφέρει και σε όποιον ήταν κοντά και ήθελε να ακούσει. Το επιχείρημά του ήταν ότι αν ήμουν τόσο χαμηλά, θα φαινόταν οι μυς μου και θα είχα sixpack κλπ κλπ. Το ίδιο υποστήριξε και άλλος συνάδελφος.

    Για μένα είναι απολύτως φυσιολογικό το να έχω αυτό το ποσοστό χωρίς να έχω μυς, γιατί απλούστατα, έχω πολύ καιρό να κάνω δυνατές προπονήσεις, από τον Οκτώβριο μέχρι αυτή τη βδομάδα έκανα 1 το πολύ 2 φορές τη βδομάδα κροσφιτ μόνο. Και όχι καλή διατροφή. Τον τελευταίο μήνα καθάρισα πολύ τη διατροφή, ε και έπεσε το ποσοστό, όμως μυς δεν υπάρχουν για να φανούν. Έχω ένα φυσιολογικό σώμα, δεν είμαι καπου χαλαρή, έχω και ολίγα ψωμάκια (ξουτ) και στα χέρια και την πλάτη είμαι ας πούμε επιπέδου toned και έχω επιπεδη κοιλιά που φαίνεται σφιχτή, αλλά όχι με κοιλιακούς.
    Είναι τόσο απίθανο να έχω 14,8% λίπος; Θα έπρεπε όντως να είμαι κομμάτια με αυτό το ποσοστό;

    Με το διατροφολόγο συνεργάζομαι 3 χρόνια σχεδόν και τον εμπιστεύομαι (obviously) και με έχει βοηθήσει εξαιρετικά στο θέμα υγιεινή διατροφή, και με τα χρόνια αυτά έχει εξελιχθεί και ο ίδιος (και συνεχίζει) σε έναν πολύ καλό επαγγελματία, με γνώσεις που τις εμπλουτίζει συνεχώς. Δεν το λέω για να τον διαφημίσω, αλλά γιατί δεν είναι ούτε κάποιος που δεν ξέρω τη δουλειά του, ούτε κάποιος που κάνει μετρήσεις και δίνει διατροφές με το κιλό και δεν τον νοιάζει η ποιότητα της μέτρησης.
    Και κάθομαι εγώ τώρα και αναρωτιέμαι αν τυχόν έχει δίκιο άτομο το οποίο κάνει διατροφές ότι του φανεί του λωλοστεφανή, τύπου τρώω όλα τα γεύματά μου σε 8 ώρες και για τις υπόλοιπες 16 τίποτα, ούτε μετά την προπόνηση. Δε θα έπρεπε, αλλά μου έβαλε το μικρόβιο και με σύγχυσε.
    Καλησπέρα!! Εάν τα πάρεις όλα από την αρχή και επικεντρωσεις το μυαλό σου στο ποιος είναι ο συνάδελφος σου που σε αμφισβητεί, τι σχέση έχει με τη γυμναστική τη διατροφή και γενικότερα με τον αθλητισμό τότε θα βγάλεις πολλά συμπεράσματα και ίσως να μην έμπαινες καν στη διαδικασία να προβληματιστείς γι αυτό που σου είπε. Έτσι όπως τα λες ο σωματότυπος σου είναι μια χαρά μη δίνεις τόσο πολύ βάση στις μετρήσεις και τα ποσοστά λίπους αυτά ενδιαφέρουν περισσότερο επαγγελματίες εάν έχεις σαν σκοπό αυτό τότε πάω πάσο πρέπει να σε απασχολεί. Το ποσοστό του λίπους σου ίσως και να έχει μια μικρή απόκλιση 2 με 3% λόγο μη ακριβους μεθοδου λιπομετρισης και είσαι σε αρκετά καλό επίπεδο για γυναίκα. Επισης ο διατροφολογος σου έχει σώας τας φρένας μην αγχώνεσαι και να συνεχίσεις να τον εμπιστεύεσαι. Συνέχισε να τρέφεσαι και να γυμνάζεσαι σωστά!!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #13
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις :)
    Μπορεί να φαίνεται αστείο το να ενοχληθείς από τα σχόλια. Ενός τυχαίου, αλλά σε περιόδους προσαρμογής που προσπαθείς να τα βρεις με τον εαυτό σου, μπορεί να αγκιστρωσεις στην παραμικρή βλακεία, καλή ώρα.
    Ευχαριστώ για το "ξεκολλημα".

  14. #14
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Τι σας ενδιαφέρει τι λένε? Τι σας ενδιαφέρει και τους λέτε? Συνήθως υπάρχει ο ένας που θα κάνει σαματά, που θα λέει θεωρίες και θα σας σπάει τα νεύρα. Ρε παιδί μου ο Χανταμπάκης τη παρέας . Ο καθένας μας έχει άπειρες φανταζομαι ιστορίες με τετοια περιστατικά εγώ πλεον όταν ακούω περίεργα απλά δεν μιλάω...και εχω το κεφαλάκι μου ηρεμο!
    Εγω γελαω ειρωνικα οταν ακουω παπάτζα και την κανω με ελαφρά

    (Σορρυ για το οφφ)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποσοστό Λίπους
    By panosierodiakonou in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 17
    Last Post: 20-11-13, 00:42
  2. Τι Ποσοστό Λίπους Έχω?
    By Oscilatorz in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 11
    Last Post: 23-05-13, 19:16
  3. Ποσοστό λίπους
    By sounik in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 07-05-09, 10:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •