Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Exclamation Πρωτεϊνη ή Όχι;

    Γειά σας,

    ονομάζομαι Μαρία και είμαι καινούρια στο forum αλλά όχι καινούρια στον τομέα της γυμναστικής. Είμαι 24 χρονών, ύψος 1.60 και 55 κιλά. Εδώ και 10 χρόνια γυμνάζομαι μόνη μου εντατικά και έχω καταφέρει να φτιάξω ένα πολύ δυνατό σώμα. Έχω αρκετά γυμνασμένα πόδια και τώρα προσπαθώ να χτίσω κ το πάνω μέρος του σώματός μου. Έχω κάνει στη ζωή μου πολλές μορφές γυμναστικής (αερόβιο, δηλαδή τρέξιμο, ποδήλατο, ελλειπτικό, διάδρομο) αλλα και βάρη τα τελευταία χρόνια ειδικά.
    Κάνω μια πολύ σωστή διατροφή, πλούσια σε λαχανικά, φρούτα και γενικά τρώω πολύ ισορροπημένα. Το θέμα είναι όμως, ότι έχω κάποια προβληματάκια με το φαγητό. Δηλαδή μπορεί εκεί που έχω μπει σε ένα πλάνο και τα κάνω όλα σωστά, να με πιάσει κάτι και για 5-6 μέρες να θέλω να τρώω ένα σωρό βλακείες και να μη θέλω καν να γυμνάζομαι (κατα τα άλλα στην καθημερινότητα μου τρώω πολύ υγιεινά).
    Όλα αυτά, για να σας εξηγήσω ότι ενώ είμαι αρκετά γυμνασμένη και δυνατή, σε κάποια σημεία που παίρνω λίπος πιο εύκολα (στους γλουτούς), να μη φαίνεται η γράμμωση γιατί είναι το λίπος από πάνω. Ξέρω ότι χρειάζεται πειθαρχία για να δω τα αποτελέσματα που θέλω, αλλά τελευταία σκέφτομαι να πάρω κάποιο σκεύασμα πρωτεϊνης μήπως και με βοηθήσει στο να 'διαγράφουν' καλύτερα οι μυς στο σώμα μου. Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:

    1. Με την πρωτεϊνη θα πάρω βάρος, έστω και λίγο;
    2. Υπάρχει περίπτωση να πριστώ έστω κ λίγο ή απλά θα γραμμώσω; (δεδομένου ότι τρώω περίπου 1.700-1.800 θερμίδες τη μέρα, λόγω του ότι και γυμνάζομαι και κινούμαι πολύ στη ζωή μου).
    3. Η πρωτεϊνη υπάρχει περίπτωση να είναι επιβλαβής για την υγεία; (ειλικρινείς απαντήσεις παρακαλώ )
    4. Μήπως στην ουσία μπορώ να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα, απλά βάζοντας περισσότερη πρωτεϊνη στη διατροφή μου;
    5. Και επίσης στην περίπτωση μου τι είδους γυμναστική είναι καλύτερη;
    -πολλά βάρη, λιγότερες επαναλήψεις; -λίγα βάρη, περισσότερες επαναλήψεις; -αερόβιο;

    SORRY, για το μακροσκελές κείμενο, αλλά πραγματικά έχω απηυδήσει γιατί δε βρίσκω κανέναν να μου απαντήσει ξεκάθαρα σε αυτές τις απορίες μου! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by geminimar View Post
    Γειά σας,

    ονομάζομαι Μαρία και είμαι καινούρια στο forum αλλά όχι καινούρια στον τομέα της γυμναστικής. Είμαι 24 χρονών, ύψος 1.60 και 55 κιλά. Εδώ και 10 χρόνια γυμνάζομαι μόνη μου εντατικά και έχω καταφέρει να φτιάξω ένα πολύ δυνατό σώμα. Έχω αρκετά γυμνασμένα πόδια και τώρα προσπαθώ να χτίσω κ το πάνω μέρος του σώματός μου. Έχω κάνει στη ζωή μου πολλές μορφές γυμναστικής (αερόβιο, δηλαδή τρέξιμο, ποδήλατο, ελλειπτικό, διάδρομο) αλλα και βάρη τα τελευταία χρόνια ειδικά.
    Κάνω μια πολύ σωστή διατροφή, πλούσια σε λαχανικά, φρούτα και γενικά τρώω πολύ ισορροπημένα. Το θέμα είναι όμως, ότι έχω κάποια προβληματάκια με το φαγητό. Δηλαδή μπορεί εκεί που έχω μπει σε ένα πλάνο και τα κάνω όλα σωστά, να με πιάσει κάτι και για 5-6 μέρες να θέλω να τρώω ένα σωρό βλακείες και να μη θέλω καν να γυμνάζομαι (κατα τα άλλα στην καθημερινότητα μου τρώω πολύ υγιεινά).
    Όλα αυτά, για να σας εξηγήσω ότι ενώ είμαι αρκετά γυμνασμένη και δυνατή, σε κάποια σημεία που παίρνω λίπος πιο εύκολα (στους γλουτούς), να μη φαίνεται η γράμμωση γιατί είναι το λίπος από πάνω. Ξέρω ότι χρειάζεται πειθαρχία για να δω τα αποτελέσματα που θέλω, αλλά τελευταία σκέφτομαι να πάρω κάποιο σκεύασμα πρωτεϊνης μήπως και με βοηθήσει στο να 'διαγράφουν' καλύτερα οι μυς στο σώμα μου. Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:

    1. Με την πρωτεϊνη θα πάρω βάρος, έστω και λίγο;
    2. Υπάρχει περίπτωση να πριστώ έστω κ λίγο ή απλά θα γραμμώσω; (δεδομένου ότι τρώω περίπου 1.700-1.800 θερμίδες τη μέρα, λόγω του ότι και γυμνάζομαι και κινούμαι πολύ στη ζωή μου).
    3. Η πρωτεϊνη υπάρχει περίπτωση να είναι επιβλαβής για την υγεία; (ειλικρινείς απαντήσεις παρακαλώ )
    4. Μήπως στην ουσία μπορώ να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα, απλά βάζοντας περισσότερη πρωτεϊνη στη διατροφή μου;
    5. Και επίσης στην περίπτωση μου τι είδους γυμναστική είναι καλύτερη;
    -πολλά βάρη, λιγότερες επαναλήψεις; -λίγα βάρη, περισσότερες επαναλήψεις; -αερόβιο;

    SORRY, για το μακροσκελές κείμενο, αλλά πραγματικά έχω απηυδήσει γιατί δε βρίσκω κανέναν να μου απαντήσει ξεκάθαρα σε αυτές τις απορίες μου! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Γεια σου Μαρία για την Πρωτεΐνη που ρωτάς θα προτιμούσα την λέξη συμπλήρωμα διατροφής και όχι σκεύασμα.Με τον όρο συμπλήρωμα διατροφής εννωούμε πως συμπληρώνει την διατροφή μας.
    Εαν εσύ κάνεις όπως λες μια πολύ σωστή διατροφή με 6 γεύματα την ημέρα και ακολουθείς ένα διατροφικό πλάνο το οποίο σου δουλεύει μια χαρά
    τότε δεν χρειάζεσαι να πάρεις Πρωτεΐνη.

    2 Υπάρχει περίπτωση να πριστώ έστω κ λίγο ή απλά θα γραμμώσω;
    Αυτό εξαρτάτε κυρίως από την διατροφή σου και την προπόνηση σου

    Η πρωτεϊνη υπάρχει περίπτωση να είναι επιβλαβής για την υγεία;
    Νομίζω πως δεν χρειάζεται καν απάντηση

    4. Μήπως στην ουσία μπορώ να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα, απλά βάζοντας περισσότερη πρωτεϊνη στη διατροφή μου;
    Φυσικά και μπορείς

    Η Πρωτείνη είναι το Νο1 Συμπλήρωμα όλων τον Αθλητών παγκοσμίως που ασχολούνται με Bodybuilding και με το Fitness, προσωπικά την χρησιμοποιώ γιατί μου δίνει στα γεύματα μου τα γραμμάρια πρωτεΐνης που θέλω να πάρω χωρίς λίπος.
    Πρακτικά μπορώ να την πίνω μέσα σε 2 λεπτά και να την μεταφέρω μαζί μου όπου και εαν βρίσκομαι.
    Αυτό μπορείς να το κάνεις και με την διατροφή σου.

    Και επίσης στην περίπτωση μου τι είδους γυμναστική είναι καλύτερη;
    -πολλά βάρη, λιγότερες επαναλήψεις; -λίγα βάρη, περισσότερες επαναλήψεις; -αερόβιο;

    Εδώ η ερώτηση σου είναι πολύ γενική
    Όταν βάζουμε πολλά βάρη και κάνουμε λίγες επαναλήψεις τότε η προπόνηση που κάνουμε είναι για όγκο

    Όταν κάνουμε πολλές επαναλήψεις με μέτρια κιλά τότε η προπόνηση μας είναι για γράμμωση



  3. #3

    Default

    Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Η αλήθεια είναι ότι εκεί που μου λες για τη γράμμωση κ ότι εξαρτάται απο τη διατροφή και την προπόνηση, θα ήθελα λίγη παραπάνω αποσαφήνιση. Δηλαδή σε ποιές περιπτώσεις μπορεί να πάρεις βάρος/να πρηστείς όταν παίρνεις πρωτεϊνη; Επίσης, εκεί που ρώτησα για το αν είναι επιβλαβής, προφανώς δεν εννοώ την πρωτεϊνη σαν τροφή, αλλά σαν συμπλήρωμα/σκόνη.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Post

    2017-04-12_14-32-13.jpg

    Δες την Φωτογραφία η οποία είναι εντελώς τυχαία και διάβασε πολύ καλά τι λέει.
    Είναι Φρουτόκρεμα και την δίνουν σε μωρά
    Η Nutricia HA είναι η μόνη κρέμα με βάση την υδρολυμένη πρωτεΐνη ορού γάλακτος!

    Πρωτεΐνη ορού γάλακτος για μωρά για την σωστή τους ανάπτυξη, η συγκεκριμένη την ανέβασα τυχαία μπορείς να μπεις μόνη σου και να ψάξεις όποια φρουτόκρεμα θέλεις να δεις τι περιέχει...

    Κάνε την έρευνα σου και μετά δες για ποιον λόγο επιλέγουν την Πρωτεΐνη όλοι οι Αθλητές.

    Η Πρωτεΐνη δεν πρήζει εαν κατάλαβα καλά εννοείς να φουσκώσεις κλπ, ότι ακριβώς θα έπαιρνες από ένα κανονικό γεύμα Κοτόπουλο Μπιφτέκι κλπ.
    Μπορείς να το πάρεις και από μια Πρωτεΐνη,

    Επίσης για να βάλεις κιλά ή να χάσεις ρόλο παίζει η διατροφή σου και όχι η πρωτεΐνη που θα πάρεις
    Last edited by Zyzz the king; 12-04-17 at 13:49.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    25-11-06
    Location
    Αθήνα
    Posts
    88


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΣΟΓΙΑΣ VS ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΟΡΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ
    By steve_ier in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 20-05-07, 10:45
  2. Πρωτεϊνη Τροφών vs. Πρωτεϊνη Συμπληρωμάτων.
    By Musclemar in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 12-03-07, 08:35

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •