Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 34
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    648

    Default Τραυματισμός Στη Μέση & Λύσεις - Συμβουλες (Κήλη Μεσοσπονδύλιου Δίσκου)

    Καλημέρα και Καλή Ανάσταση,

    Ποτέ έως τώρα δεν είχα κάποιο σοβαρό τραυματισμό ή κάποιο μυο-σκελετικό πρόβλημα (και ναι έκανα άρσεις, καθίσματα κλπ).

    Μέσα Γενάρη έμεινα κλινήρης για περίπου 6 ημέρες λόγω ίωσης (γαστρεντερίτιδα). Παρατήρησα ένα σφίξιμο στη μέση. Δεν το θεώρησα σοβαρό και μετά από κάποιες μέρες επέστρεψα σε (ελαφριές) προπονήσεις,

    Μιας και οι ενοχλήσεις παρέμεναν, ιδιαίτερα σε ένα σημείο πίσω δεξιά, σταμάτησα οποιαδήποτε γυμναστική πλην περπατήματος και αρχές Φλεβάρη επισκέφθηκα ορθοπεδικό. Η κλινική εικόνα καλή και η ακτινογραφία που έκανα την ίδια ήμερα δεν είχε ευρήματα. Με καθησύχασε, μου συνέστησε μειωμένη δραστηριότητα και μου έγραψε μια θερμαντική κρέμα.

    Μετά από δυο εβδομάδες ενώ δεν είχα ενοχλήσεις στη μέση ένιωσα κάψιμο στο γλουτό πάνω σε περπάτημα. Νέα επίσκεψη στον ορθοπεδικό μέσα Φλεβάρη και αφού το απαίτησα παραπεμπτικό για μαγνητική.

    Από γυμναστική μόνο περπάτημα χαλαρό και ψυχολογία στα τάρταρα.

    Τέλος Φλεβάρη βγαίνουν τα αποτελέσματα: πρόπτωση δίσκου Ο4 - Ο5 με πιεστικό εντύπωμα επί του μηνιγγικού σάκου. Επίσκεψη στον ορθοπεδικό ο οποίος με καθησύχασε (δεν πιέζονται νεύρα κλπ), μου έδωσε αντιφλεγμονώδη για μια εβδομάδα και με έστειλε για 10 φυσιοθεραπείες. Διασταύρωση αποτελεσμάτων με δικό μου ορθοπεδικό (κουμπάρα) σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας ο οποίος έδειξε τα αποτελέσματα της μαγνητικής και σε νευροχειρουργό. Τα λόγια της : να το ξεχάσεις, δεν έχεις τίποτα.

    Αρχές Μαρτίου αρχίζω φυσιοθεραπείες. Γνώμη του φυσιοθεραπευτή ότι δεν έχω κάτι σοβαρό, δίκη του γνώμη ότι προήλθε από μυικό σπασμό. Όντως ο δεξιός ραχιαίος είναι συνεχώς σφιγμένος. Περνάνε οι μέρες αλλά εγώ νιώθω χειρότερα. Οι ενοχλήσεις μέρα με τη μέρα διαφορετικές (δικέφαλο, γόνατο, γάμπα, δάχτυλα). Να διευκρινίσω ότι είχα πάντα ενοχλήσεις καμία σχέση με τον πόνο που περιγράφουν άλλα παιδιά.

    Μέσα Μαρτίου ξανά στο γιατρό, υπομονή θα φύγουν μου λέει, τα ίδια και ο φυσιοθεραπευτής. Επίσκεψη σε έτερο ορθοπεδικό, επιβεβαιώνει ότι η κήλη δεν είναι σοβαρή και με ενημερώνει ότι έχω ελαφρά σκολίωση και ελαφρύ ευθυασμό στο κάτω μέρος της σπονδυλικής στήλης.

    Οι δυο γιατροί και ο φυσιοθεραπευτής μου δίνουν το ελεύθερο να κάνω γυμναστική πλην υπερβολών (γι' αυτούς είναι άρσεις-καθίσματα-κωπηλατική με μπάρα) αλλά εγώ δε νιώθω έτοιμος.

    Αποφασίζω να αρχίσω κολυμβητήριο (το γυμναστήριό μου διαθέτει κλειστή θερμαινόμενη πισίνα) με επίβλεψη ενός γυμναστή που έχει εμπειρία στο θέμα. Το κόστος σημαντικό (18ε η ώρα), αλλά μετά από περίπου ένα μήνα νιώθω σχετικά καλύτερα. Σκέφτομαι μετά το Πάσχα να αρχίσω κάποιες προπονήσεις.

    Αν υπάρχουν παιδιά που έχουν περάσει ανάλογο τραυματισμό και έχουν επανέλθει, θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις τους.
    Όπως και των έμπειρων παιδιών που κάνουν personal ή ειναι αθλητες και ταυτόχρονα επαγγελματίες υγειας.

    Σόρρυ για το μακροσκελές post.

    Καλή Ανάσταση.

  2. #2
    Senior Bodybuilder giannis_84's Avatar
    Join Date
    04-10-09
    Location
    Greek bb Mecca
    Posts
    1,814

    Default

    Δεν εχω καποια προσωπικη εμπειρια, αλλά σου ευχομαι περαστικα και καλή επάνοδο!!
    "Don't bitch at me when your results aren't there, don't tell me your program sucks... Your program's just fine, YOU suck!"
    Μερα χωρις γυμναστηριο, ποσο χαμενη πηγε..!
    ...Albums are on!

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Ούτε κι εγώ έχω σχετική εμεπιρία, περαστικά και από εμένα! Λες πως είσαι καλύτερα, ίσως από το κολυμβητήριο, ίσως από την ξεκούραση, ίσως και από τα δύο μαζί. Γιατί δε συνεχίζεις ένα δυο μήνες κολυμβητήριο να δεις πώς θα πάει; Κι εσύ με τόσα χρόνια προπόνησης θα έχεις αποκτήσει εμπειρία, είδες τι κάνεις με τον εξειδικευμένο προπονητή σου στην πισίνα, ίσως να μπορείς να το κάνεις και μόνος σου για να γλιτώσεις και τα λεφτά..

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κατσε να τελειωσω αεροβιο και θα σου γραψω τι προτεινω εγω από την σχετική μου εμπειρια και τις περιπτώσεις που εχω δουλεψει στο γυμναστηριο.

    Περαστικά, μην σε παίρνει από κατω και μιλάμε σε λίγο.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Εγώ είμαι στην ίδια σχεδόν θέση. Έχω κι εγώ σκολίωση, όχι κάτι σοβαρό, δεν με επηρέασε σε κανενός είδους γυμναστική ποτέ.

    Μέχρι που πέρσι το Φεβρουάριο, πονούσα σε ένα σημείο δεξιά στη μέση. Δεν το άφησα καθόλου, πήγα φυσιοθεραπευτή, αρχή δισκοκήλης, ευτυχώς που δεν ήταν πολύ σοβαρή, πήρα χάπια βολταρέν για 2 εβδομάδες, και μου είπε απόλυτη ξεκούραση για αρχή.
    Έκανα τις φυσιοθεραπείες μου, και τις ασκήσεις που μου έδινε, και σιγά σιγά ο πόνος πέρασε, και πλέον δεν με ενοχλεί κάπου.

    Κιλά πολλά δεν έχω ανεβάσει από τότε, τώρα θα το τολμήσω σιγά σιγά. Αλλά μου έχει μείνει ο φόβος. Γιατί δεν έγινε με μια συγκεκριμένη άσκηση ξαφνικά. Έγινε σιγά σιγά και ούτε που πήρα χαμπάρι. Ήμουν στην καλύτερη φάση από όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι πιο σοβαρά με τον αθλητισμό. Οπότε σκέφτομαι, ότι αν έγινε τότε που ήμουν δυνατή, τώρα που δεν είμαι, τι θα συμβεί;

    Χωρίς να το ξέρω τότε, είμαι σίγουρη ότι εμένα με "προστάτευσε" το καλισθένικς που έκανα, είχα δυναμώσει τον κορμό μου ικανοποιητικά, αλλιώς θα το είχα πάθει πολύ νωρίτερα και μάλλον πολύ πιο σοβαρά.
    Αυτό που κάνω από τότε, είναι ασκήσεις ενδυνάμωσης του εγκάρσιου μυ που μου είχε δείξει, και των ραχιαίων και κοιλιακών, εξαιρετικά καλό ζέσταμα, ειδικά όταν πρόκειται να κάνω ελεύθερα βάρη, όχι ένα τρεξιματάκι και τέλος, όσο το δυνατόν καλύτερη στάση του σώματος παντού, από το γυμναστήριο μέχρι το γραφείο, και φυσικά όχι πίεση, ειδικά σε ασκήσεις όπως το squat που δεν το κάνω καλά και δίνω αγώνα κάθε φορά με ζέσταμα και διατάσεις για να φτάσω μέχρι τον παράλληλο.

    Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης, θέλουν χρόνο οι τραυματισμοί, και υπομονή, αλλιώς, αν σοβαρέψει η κατάσταση, μπορεί να βγεις πολύ περισσότερο εκτός από όσο θα ήθελες.
    Να σκέφτεσαι αισιόδοξα, αν ήταν κάτι σοβαρό θα σε είχαν ενημερώσει οι γιατροί, και εύχομαι καλή δύναμη.

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Λοιπόν... καταρχήν...

    Δεν είναι ανάγκη να πιέζεις το σώμα σου με ασκήσεις που ίσως (και τονίζω το ίσως) επηρεάζουν και επιβαρύνουν. Και γιατί το λέω αυτό;! Καλά τώρα να κάνεις βαριές προπονήσεις, αλλά γιατί σε 10 - 15 χρόνια να έχεις επιβαρύνει το θεματάκι σου;!

    Αλλά οπωσδήποτε να ξαναμπείς στην προπόνηση!!!

    Τώρα, εγώ θα σου προτείνω τα κάτωθι:

    α. Να επισκέπτεσαι έναν χειροπρακτικό ώστε να αντιμετωπίσεις τις βρχύνσεις στους μυες της πλάτης και της μέσης
    β. Καλό δυνάμωμα του πυρήνα, του κορμού δηλαδή, ραχιαίων ΚΑΙ κοιλιακών. Πολλά plank όλων των ειδών, ακόμη και σε fitball ή bosu
    γ. Σωστή στάση σώματος ΣΕ ΟΛΕΣ τις ασκήσεις (αυτό που ονομάζουμε στο pilates "ενεργοποιημένη κοιλιά", σαν να ρουφάς τον ομφαλό σου προς τα μέσα δηλαδή
    δ. Επιλογή ασκήσεων που εκτελείς καθιστός, αλλά το πιο σωστό είναι σε fitball, ώστε να αναγκάζεσαι να κρατάς ενεργό τον πυρήνα σου
    ε. ΚΑΛΟ mobility πριν την προπόνηση και ΚΑΛΕΣ διατάσεις μετά
    στ. Yoga, αλλά απλή χαλαρωτική, όχι dynamic
    ζ. Να ξαναδεις αν μπορείς τον απιοειδή σου, επειδή από εκεί περνάει το νεύρο του ισχύου, μήπως και σε πειράζει αυτό

    Αυτά, μην σε παίρνει από κάτω, μπορείς να κάνεις πολύ γερή προπόνηση κι ας μην χρησιμοποιείς κιλά, μπορείς να φτιάξεις το ίδιο λειτουργικό ασκησιολόγιο κι ας μην κάνεις ελεύθερα καθίσματα ή άρσεις, και μην άγχεσαι!!!

    Ψησταριά, σούβλες και cheese cake την Κυριακή!!!

    Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7

    Default

    Θα σου πω κ γω την εμπειρία μου μιας κ ζήτησες άτομα με παρόμοιο θέμα. Είμαι 42 χρόνων κ ασχολούμαι χρόνια με γυμναστική με βάρη on and off. Οι περισσότεροι γνωστοί μου , μου έλεγαν ότι έχουν ενοχλήσεις στη μέση κ εγω τους κορόιδευα γιατί ποτέ δεν είχα. Πριν όμως ενάμιση χρόνο εκεί που έκανα άρσεις θάνατου ένιωσα κάποιο πόνο μετά την άσκηση πίσω στη μέση . Μετά από λίγη ώρα ένιωθα πιο έντονο πόνο ο οποίος συνεχίστηκε για λίγες μέρες. Σκέφτηκα καμία θλάση θα είναι κ όλα οκ. Μετά από ενάμισι μήνα παθαίνω το ίδιο. Όπως αφήνω την μπάρα κάτω μετά από 3 σετ ,μάλλον χάλασα τη σωστή στάση κ ένιωσα ένα κάψιμο πόνο πάνω από το γλουτο αριστερά. Δεν έδωσα πολύ σημασία συνέχισα προπονήσεις. Ο πόνος χειροτέρευε μέχρι που δεν μπορούσα να περπατήσω καλά καλά. Αντανακλούσε στην πίσω πλευρά του μηρού μέχρι κάτω στο πόδι δηλαδή ισχυαλγια. Να μην τα πολυλογώ, η μαγνητική έδειξε Ρήξη μεσοσπονδυλιου δίσκου 04 ο5 με έξοδο πηκτοειδη πυρήνα.


    Sent from my iPad using Tapatalk

  8. #8

    Default

    Εννοείται επόμενοι μήνες χωρίς καθόλου γυμναστική ψυχολογικά χάλια κλπ κλπ. Διαβάζεις διαφορά σε sites λες έχω αυτό έχω εκείνο κ πανικοβαλεσαι περισσότερο. Ο χρόνος όμως είναι ο καλύτερος γιατρός. Μετά από 8 μήνες ξεκίνησα πάλι ξανακάνω πάλι άρσεις θανάτου με πολύ λιγότερα κιλά βέβαια. Μαθήματα που πήρα είναι: όχι υπερβολές, όχι πανικός. Σχεδόν όλα επουλώνονται. Εννοείται ο δίσκος μου ποτέ δε θα επανέλθει. Την πάτησα με την υπρβολη μου: ίσως πολλά κιλά , όχι καλό ζέσταμα, κούραση λίγο από όλα. Δε με περιορίζει σε καμία δραστηριότητα μου πλέον αλλά θα υπάρχει πάντα εκεί το τραύμα κ θα ενοχλεί λιγάκι να μου θυμίζει την υπερβολή μου. Όπως μου ακούγεται η δίκη σου περίπτωση είναι καμία σχέση με τη δίκη σου, πολύ πιο ελαφριά απλά έχεις ένα ευαίσθητο σημείο που θα πρέπει να το προσεχείς!


    Sent from my iPad using Tapatalk

  9. #9
    New Member
    Join Date
    25-11-06
    Location
    Αθήνα
    Posts
    88

    Default

    Quote Originally Posted by dimtsanis1 View Post
    εκεί που έκανα άρσεις θάνατου ένιωσα κάποιο πόνο μετά την άσκηση πίσω στη μέση
    Μήπως δεν πρέπει να κάνουμε άρσεις θανάτου;
    Εγώ δεν έχω κάνει (σχεδόν) ποτέ, υπέθετα ότι για κάποιο λόγο ονομάζονται έτσι.

  10. #10

    Default

    Οι περισσότεροι ορθοπεδικοι θα σου πούνε ότι όντως δεν πρέπει να κανείς άρσεις θανάτου. Στα διαφορά sites διαβάζεις το αντίθετο ότι είναι πολύ καλή κλπ. Γνώμη μου είναι ότι είναι μια άσκηση που σίγουρα σε γυμνάζει απλά θέλει πολύ προσοχή. Σωστή στάση, όχι πολλά κιλά. Πολλοί την έχουν πατήσει με αυτήν την άσκηση χωρίς να είχαν κάποιο θέμα όπως εγω. Την πάτησα αποκλειστικά από αυτήν την άσκηση. Την κάνω όμως πάλι. Απλά με πολύ προσοχή.


    Sent from my iPad using Tapatalk

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    648

    Default

    Giannis84 και ttak σας ευχαριστώ Καλή Ανάσταση.
    Last edited by guest01238; 13-04-17 at 18:15.

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    648

    Default

    Quote Originally Posted by Smiath View Post

    Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης, θέλουν χρόνο οι τραυματισμοί, και υπομονή, αλλιώς, αν σοβαρέψει η κατάσταση, μπορεί να βγεις πολύ περισσότερο εκτός από όσο θα ήθελες.
    Να σκέφτεσαι αισιόδοξα, αν ήταν κάτι σοβαρό θα σε είχαν ενημερώσει οι γιατροί, και εύχομαι καλή δύναμη.
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Προσπαθώ να έχω υπομονή και αισιοδοξία αλλά είναι δύσκολο.

  13. #13
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by aetosa View Post
    Μήπως δεν πρέπει να κάνουμε άρσεις θανάτου;
    Εγώ δεν έχω κάνει (σχεδόν) ποτέ, υπέθετα ότι για κάποιο λόγο ονομάζονται έτσι.
    Όταν η στάση του σώματος είναι σωστή (σωστή στάση σώματος ξεκινά από την σωστή θέση των πελμάτων, στο εύρος των ισχίων και τελειώνει από τον αυχένα στην φυσιολογική προέκταση της σπονδυλικής στήλης), όταν η κίνηση βγαίνει από τα ισχία προτίστως, η κοιλιά μας είναι σφιχτή και τα κιλά φυσιολογικά, φυσικά και επιτρέπεται!!!

    Πρέπει όμως κάποιος να μας τα δείξει πρώτα αυτά, να μας δείξει σωστό ζέσταμα, να μας φτιάξει την στάση του σώματος κι έπειτα τα υπόλοιπα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    648

    Default

    Quote Originally Posted by dimtsanis1 View Post
    Εννοείται επόμενοι μήνες χωρίς καθόλου γυμναστική ψυχολογικά χάλια κλπ κλπ. Διαβάζεις διαφορά σε sites λες έχω αυτό έχω εκείνο κ πανικοβαλεσαι περισσότερο. Ο χρόνος όμως είναι ο καλύτερος γιατρός. Μετά από 8 μήνες ξεκίνησα πάλι ξανακάνω πάλι άρσεις θανάτου με πολύ λιγότερα κιλά βέβαια. Μαθήματα που πήρα είναι: όχι υπερβολές, όχι πανικός. Σχεδόν όλα επουλώνονται. Εννοείται ο δίσκος μου ποτέ δε θα επανέλθει. Την πάτησα με την υπρβολη μου: ίσως πολλά κιλά , όχι καλό ζέσταμα, κούραση λίγο από όλα. Δε με περιορίζει σε καμία δραστηριότητα μου πλέον αλλά θα υπάρχει πάντα εκεί το τραύμα κ θα ενοχλεί λιγάκι να μου θυμίζει την υπερβολή μου. Όπως μου ακούγεται η δίκη σου περίπτωση είναι καμία σχέση με τη δίκη σου, πολύ πιο ελαφριά απλά έχεις ένα ευαίσθητο σημείο που θα πρέπει να το προσεχείς!


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Έκανα και γω το κλασσικό λάθος να διαβάσω και αγχώθηκα...Αν θες δίνεις πιο πολλές λεπτόμερεις για τη μέθοδο αποκατάστασης που ακολούθησες. Πόσο καιρό έκανες να ξαναρχίσεις προπονήσεις; Περίμενες να φύγουν όλες οι ενοχλήσεις;

  15. #15

    Default

    Βεβαίως ο,τι θες. Καταλαβαίνω πως νιώθεις. Σου λέω πάντως να μην τα βλέπεις μαύρα καθόλου. Ακόμη δεν έχεις πάθει ζημιά κ αν προσέξεις δε θα πάθεις. Επίσης μη διαβάζεις από εδώ κ από εκεί. Κάθε ένας λέει τα δικά του κ επίσης κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εγω έκανα τις κλασικές δέκα φυσικοθεραπείες. Γνώμη μου είναι ότι δε νομίζω ότι με βοήθησαν παρά πολύ , ίσως περισσότερο ψυχολογικά. Αυτό που με βοήθησε είναι ο χρόνος. Εννοώ ότι ο οργανισμός επουλώνει, κ το τραύμα αποκαθίσταται. Να έχεις υπομονή. Κ εγω δεν είχα. Νόμιζα ότι θα είμαι για πάντα έτσι, κάποιες στιγμές έλεγα θα χρειαστώ χειρουργείο κλπ κλπ. Συμβουλές: 1. Θα ακούς ορθοπεδικό που εμπιστεύεσαι 2. Δε θα ρωτάς δεξιά κ αριστερά. 3. Θα ακούς το σώμα σου, δηλ αν νιώθεις ενοχλήσεις δε θα ζορίζεις. 4. Στη δίκη σου περίπτωση δε θα σταματήσεις τη γυμναστική. Αν τη σταματήσεις αυτό θα σου ρίξει την ψυχολογία κ δεν υπάρχει λόγος να τη σταματήσεις. 5. Οι συγκεκριμένες βλάβες αποκαθίστανται πιο αργά. Κάνε υπομονή κ θα είσαι μια χαρά στο διαβεβαιώνω. 6. Απλά μη ζορίζεις τη μέση σου με πολλά κιλά . Με πειραματισμόυς σιγά σιγά θα βρεις τα όρια σου.


    Sent from my iPad using Tapatalk

  16. #16

    Default

    Φιλε μου, εχω γραψει εκτενως επι του θεματος σε αρκετα τοπικ για τραυματισμους μεσης!
    (θα επισημανω εδω οτι δεν ειμαι γιατρος ή ειδικος πανω στο θεμα, απλα γραφω την αποψη μου απο προσωπικη εμπειρια)

    Θα το παρω απο την αρχη γιατι ειναι πολλα :)

    Λοιπον, πρωτα απ'ολα, ειναι κατι παρα μα παρα πολυ συνιθησμενο. Δε θα σου πω στατιστικα αλλα σχεδον ολοι οι ανθρωποι ή ενα μεγαλο ποσοστο θα περασουν καποιο θεμα με τη μεση τους στη ζωη τους. Ειτε μεγαλο, ειτε μικρο, καποιο θεματακι ολοι θα το εχουν. Αυτη ειναι δυστυχως η αληθεια, και ο λογος ειναι ΚΥΡΙΩΣ η καθιστικη ζωη που κανουμε. Ως ανθρωποι δεν ειμαστε σχεδιασμενοι για να καθομστε, αλλα για να ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ. Αυτο κρατα το στο μυαλο σου απο δω και περα γιατι θα σου δωσω τη λυση στο προβλημα σου:

    Κ Ι Ν Η Σ Η και Ε Ξ Α Σ Κ Η Σ Η

    Με βαση αυτο, εξακριβωμενο απο ολες τις γωνιες, παραπλευρους και ερευνητικες-ιατρικες μεθοδους (περαν παρα πολυ σοβαρων περιπτωσεων), θα πρεπει μετα απο τις πρωτες 1-2 εβδομαδες που θα παρουσιαστει το προβλημα στη μεση, να ξεκινησει η κινηση. Κινηση = περπατημα. ΑΛΛΑ, τι περπατημα? Σωστο περπατημα, με καταλληλη σταση σωματος, οχι να κοιταμε προς τα κατω στο κινητο. Το κεφαλι ευθεια γραμμη με τη σπονδ. στηλη, να κοιτα ευθεια. Οι ωμοπλατη ισια, οχι καμπουρα, και περπατημα με σωστη κινηση χεριων και ποδιων. Παραλληλα, με τον κορμο σχετικα σφιχτο για να κρατιεται η σπονδ. στηλη σε σωστη θεση.

    Τωρα σχετικα με την περιπτωση σου. Δε μου ακουγεται κατι παρα πολυ σοβαρο. Εγω π.χ. το ειχα πολυ χειροτερα απο εσενα και δοξα το Θεο μου εχει περασει πλεον.

    Να πω εδω πως το ιδιο ειχε παθει και ο Μιχαλης (Κεφαλιανος) και πολυ πιο χειροτερα απο εμενα, σε σημειο να μη μπορει να σταθει ορθιος, και του εχει περασει και εκεινου πλεον.

    Θελει ομως υπομονη και καθαρο μυαλο, χωρις αγχος. Το αγχος θα επιβαρυνει την ενοχληση σου, οποτε προσπαθησε να το αποβαλεις οσο πιο γρηγορα μπορεις.

    Να ξερεις οτι οτι και να ειναι, με σωστη ασκηση και θεληση, θα σου περασει.

    Θα με ρωτησεις τωρα, "ομως Κωστα θα μπορω να κανω βαρη κλπ" - Η απαντηση ειναι σιγουρα ναι, αλλα αναλογα το τι ενοχληση εχεις, θα πρεπει να αλλαξεις καποια πραγματα στο πως εκτελεις τις ασκησεις. Και το κυριοτερο, θα αφησεις στην ακρη προσπαθειες για PR, που δε νομιζω οτι σε ενδιαφερουν ουτως ή αλλως.

    Μερικες ασκησεις που θα πρεπει να βγαλεις προσωρινα:

    - Πιεσεις πανω απο το κεφαλι
    - Κλασσικο σκουωτ με μπαρα
    - Αρσεις θανατου
    - Κωπηλατικη μπαρας

    Γενικα αυτες ειναι που ενοχλουν τη μεση, αλλα οποιες αλλες σε ενοχλουν, μη τις κανεις ή βρες ενα τροπο (ρωτα με εδω) για το πως μπορεις να τις κανεις διαφορετικα.

    Το κυριοτερο ειναι να συνεχισεις να ασκεισαι, εστω και με μηχανηματα. Τα θετικα της ασκησης και της κινησης του μυικου συστηματος δε μπορω να τα τονισω περισσοτερο!

    Το κολυμπι που κανεις κανει παρα πολυ καλο γιατι αποσυμφοριζει τους δισκους απο την πιεση και μπορουν να επανελθουν. Αλλα θα πρεπει να το κανεις συχνα και (αναλογα την περιπτωση) ισως για μεγαλο χρονικο διαστημα.

    Απο κει και περα, θα πρεπει να θωρακισεις τη μεση σου, δυναμωνοντας τους μυς του κορμου, και τους μυς γυρω απο τη σπονδ. στηλη.

    Ανισορροπιες μυων ειναι αυτες που προκαλουν τη σπονδ. στηλη να βρισκεται σε λαθος θεση τη λαθος στιγμη.

    Και πολλα παιδια τραυματιζονται σε ασκησεις στο γυμναστηριο και νομιζουν οτι εφταιγε η ασκηση! Αμ δε...εφταιγε το οτι οι μυς ηταν τοσο σφιγτοι που δημιουργησαν καποια μικρη ανισσοροπια, βγηκε η φυσικη θεση της σπονδ. στηλης απο τη θεση της και προκληθηκε το θεμα.

    Για ενδυναμωση του κορμου, θα δεις στο YouTube τις παρακατω ασκησεις:

    - Bird Dogs
    - Stir the pot σε μπαλα
    - Dead bugs
    - Plank και side plank
    - McGill Crunch

    Θα ψαξεις επισης για το πως γινεται το σφιξιμο του κορμου/μεσης πριν και κατα τη διαρκεια ασκησεων με βαρη. Το λεγομενο core bracing. Παρα πολυ σημαντικο για να κρατιεται η μεση στη σωστη της θεση.

    Αυτα ειναι καποια πραγματα που μπορεις να κανεις μονος σου.

    Απο κει και περα, μπορεις επισης να δοκιμασεις:

    - Μασαζ
    - Βελονισμο
    - Χειροπρακτικο
    - Μεθοδο Mulligan
    - Μεθοδο Graston
    - Active Release Technique
    - Rolfing

    Τα 4 πρωτα τα βρισκεις ανετα. Τα υπολοιπα ισως θελει λιγο περισσοτερο ψαξιμο.

    Προσοχη στην καθημερινοτητα.

    1. Μη σκυβεις!! Γονατιζε αν θες να πιασεις κατι χαμηλα! Παρα πολυ σημαντικο.
    2. Μην καθεσαι παραπανω απο 30 λεπτα.
    3. Οταν καθεσαι, να εχεις μικρο ρολο μαξιλαρι στη μεση σου, και να εχεις σωστη σταση σωματος.
    4. Οταν κοιμασαι, ποτε μπρουμυτα. Ειτε στο πλαι με τα γονατα ψηλα, και ενα μαξιλαρι αναμεσα τους.
    5. Προσοχη στα παπουτσια που φορας, να κρατανε τα ποδια σου σε ισορροπια!

    Διατροφικα:

    - Προσπαθησε να πινεις αρκετο νερο μεσα στη μερα! Οι δισκοι θελουν υγρο, μιας και αποτελουνται κυριως απο αυτο.
    - Τρωγε αρκετη ζωικη πρωτεινη. Καποιοι λενε για περισσοτερο κολλαγονο στη διατροφη κλπ. Δεν το εχω δοκιμασει αλλα πιστευω με αρκετη πρωτεινη εισαι καλυμμενος.
    - Συμπληρωματα για αρθρωσεις: τα γνωστα glucosamine/chondroitin/msm και επισης παρα πολυ σημαντικα: Fish Oil και Curcumin.

    Κλεινοντας θα σου πω πως εισαι σε πολυ καλο δρομο και πιστευω ειλικρινα πως θα σου περασει 100%.

    Σε γενικες γραμμες να ξερεις πως οι περισσοτερες κηλες βελτιωνονται απο μονες τους, χωρις καμια ασκηση, στο 80% των περιπτωσεων μεσα σε 2 χρονια.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  17. #17
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σήμερα που είναι τα 12 Ευαγγέλια, ο Κώστας μας έδωσε άλλο ένα.

    Αυτήν την ποιότητα τέτοιων post, πρέπει ΟΛΟΙ ΜΑΣ να την προσέχουμε και να την προσεγγίζουμε!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  18. #18
    New Member
    Join Date
    06-12-15
    Posts
    79

    Default

    Εξαιρετικές οι συμβουλές σου. Απλά να προσθέσω ότι όταν κάποιος επανέλθει από τέτοιους τραυματισμούς να το βάλει καλά στο μυαλό του ότι πια δεν είναι ο ίδιος-α.
    Είναι εκεί και παραφυλάει . Γιαυτό προσοχή !!

  19. #19
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    648

    Default

    Κώστα και Σταύρο,

    Σας ευχαριστώ από καρδιάς για τις συμβουλές και το χρόνο που αφιερώσατε για να μου απαντήσετε.

    Θα επανέλθω με ερωτήσεις και προς του δύο σας αφού μελετήσω τις ενδελεχείς απαντήσεις σας.

    Χαίρομαι ιδιαίτερα που είμαι μέλος αυτής της κοινότητας, η οποία τόσο απλόχερα μοιράζει γνώση.

    Καλή Ανάσταση και υγεία σας εύχομαι.

    ΥΓ. Κώστα να είσαι σίγουρος ότι έχω διαβάσει όλα σου τα ποστ, αλλά νόμιζα ότι είχες πολύ πιο ελαφρύ θέμα (προβολή μόνο) γι αυτό και ξαναεγραψα αναλυτικά.

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    648

    Default

    Quote Originally Posted by TEOKOS View Post
    Εξαιρετικές οι συμβουλές σου. Απλά να προσθέσω ότι όταν κάποιος επανέλθει από τέτοιους τραυματισμούς να το βάλει καλά στο μυαλό του ότι πια δεν είναι ο ίδιος-α.
    Είναι εκεί και παραφυλάει . Γιαυτό προσοχή !!

    Σίγουρα δεν θα είμαι ίδιος. Αλλά μου βγήκε σε μία ηλικία που ούτως ή άλλως πρέπει να προπονηθω διαφορετικά. Οπότε θα προσπαθήσω να το δω ως αφορμή για αλλαγές στη ζωή μου.

  21. #21

    Default

    Quote Originally Posted by dtsilogi View Post

    ΥΓ. Κώστα να είσαι σίγουρος ότι έχω διαβάσει όλα σου τα ποστ, αλλά νόμιζα ότι είχες πολύ πιο ελαφρύ θέμα (προβολή μόνο) γι αυτό και ξαναεγραψα αναλυτικά.
    Πρωτα ειχα προβολη, την οποια δυστυχως δεν ειχα τις γνωσεις να βελτιωσω. Και μετα απο 3 χρονια ηρθε το υπολοιπο!

    Γνωριζω ουκ ολικα ατομα που το εχουν ξεπερασει επιτυχως, με πολυ σοβαροτερη πιεση σε νευρο απο τις δικες μας.

    Οσο πιο νεος το φτιαξεις, τοσο καλυτερα θα εισαι την υπολοιπη ζωη.

    Επισης το "δεν θα ειμαι ιδιος", ισχυει. Θα ειμαι καλυτερος!!
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  22. #22
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Αν και δεν απευθυνόταν σε μένα το ποστ, ευχαριστώ κι εγώ για τις γνώσεις και για το θάρρος.

    dtsilogi καταλαβαίνω τη δυσκολία για αισιοδοξία, κι εγώ μια απ'τα ιδια νιώθω.
    Αλλά πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος πάντα να διορθώσουμε κάτι κακώς κείμενο, με διάβασμα, με δοκιμές, με επιμονή.
    Ο φυσιοθεραπευτής μου είπε το εξής: Η καμινάδα ας είναι στραβή, ο καπνός να βγαίνει. Τουτέστιν, αν δε λειτουργήσει ένας τρόπος να κάνουμε κάτι,θα λειτουργήσει κάποιος άλλος. Ε θα τον βρεις, που θα πάει!
    Απλά μη σταματήσεις να κάνεις τα παραπάνω που σου είπε ο Musclemar.

  23. #23

    Default

    Επισης θα ηθελα να προσθεσω πως παιζει πολυ μεγαλο ρολο στη μεση μας ολη η υγεια της σπονδυλικης στηλης, απο τον αυχενα, μεχρι τερμα κατω. Πολλες φορες υπαρχει αδυναμια - ανισορροπια σε αλλα σημεια (π.χ. αυχενικο) και προκαλει επιβαρυνση και στη μεση μας. Οποτε η γενικη προσοχη και υγεια της σπονδ. στηλης ειναι παρα πολυ σημαντικη.

    Σωστη σταση σωματος παιδια!! Και οχι τον αυχενα λυγισμενο συνεχεια κοιτοντας το κινητο!!
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    648

    Default

    Γράφω μετά από αρκετό καιρό. Πιστεύω είμαι σε καλό δρόμο.
    Εδώ τρεις περίπου μήνες έχω ξαναρχίσει κανονικά προπονήσεις με έμφαση σε κίνηση-αερόβιο, μηχανήματα, tut και φυσικά καθημερινά ασκήσεις για τον κορμό σύμφωνα με τις οδηγίες του φυσιοθεραπευτή.

    Επιβεβαιώνω ότι στη συγκεκριμένη πάθηση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το ψυχολογικό κομμάτι, δε σας κρύβω ότι ζήτησα τη βοήθεια ειδικού. Μια ελαφριά ζημιά σύμφωνα με όσους ειδικούς συμβουλεύτηκα προκαλούσε δυσανάλογα συμπτώματα λόγω κακής ψυχολογίας και ιδιαίτερων προσωπικών μου χαρακτηριστικών.

    Υγεία σε όλους

  25. #25

    Default

    Μπραβο σου που καταφερες και εισαι στο σωστο δρομο πλεον!!
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  26. #26
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    648

    Default

    Δόξα τω θεώ καλά πάμε. Και του χρόνου μακάρι καλύτερα

  27. #27

    Default

    Με βαση τα παραπανω που εχουν γραφτει, θα ηθελα να προσθεσω κατι πολυ σημαντικο.

    Οποιος εχει προβλημα με πονους στη μεση ή αλλο σημειο στη σπονδυλικη στηλη, που εγινε απο τραυματισμο μεσω ασκησης ή καθημερινοτητας, το τελευταιο πραγμα που θα πρεπει να σκεφτει ειναι η εγχειρηση. Τα ποσοστα αποτυχιας ειναι εξαιρετικα υψηλα και θελει μεγαλη μα μεγαλη προσοχη σε ποιον απευθυνεστε για συμβουλες.

    Οποτε, 3 πραγματα:

    1. Σωστες εξετασεις, με μαγνητικη, και το κυριοτερο: σωστη ερμηνευση της μαγνητικης απο περισσοτερους απο εναν ειδικους!!

    2. Φυσιοθεραπεια απο ατομα που να εχουν εμπειρια και ΕΠΙΤΥΧΙΑ με ΑΘΛΗΤΕΣ, οχι οτι να'ναι. Δεν ειναι τυχαιο που οι επαγγελματιες αθλητες αναρρωνουν και επανερχονται πολυ γρηγοροτερα απο νορμαλ πληθυσμο. Εχουν τους καλυτερους φυσιοθεραπευτες.

    3. Γνωση. Διαβαστε βιβλια πανω στο θεμα, να μαθετε πως λειτουργει η σπονδυλικη στηλη και ποσο απιστευτα δυνατη ειναι. Ενα βιβλιο που προτεινω ανεπιφυλακτα, για αθλητες και μη, ειναι του κορυφαιου πανω στο θεμα, Dr. Stuart McGill, με ονομα BACK MECHANIC.

    Το βιβλιο αυτο ειναι θυσαυρος, οχι μονο για το πως να μειωθουν οι πονοι, αλλα και για το πως πρεπει να συμπεριφερεται καποιος στην καθημερινοτητα του, εντος και εκτος γυμναστηριου, μετα απο τραυματισμο.

    Μπορειτε να το βρειτε εδω, και πιστεψτε με, αξιζει ολα τα χρηματα (που θα δινατε σε ενα ραντεβου με γιατρο), απο Amazon Αγγλιας: https://amzn.to/2DkCkjJ - θα πατησεις εκει που λεει "see all buying options" και στην επομενη σελιδα θα διαλεξεις "back fit pro uk" που ειναι η εταιρεια του ιδιου του συγγραφεα.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  28. #28
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Εξαιρετικές οι συμβουλές σου musclemar, κρίμα που ψάχνω το βιβλίο και δεν υπάρχει στα ελληνικά γιατί όσο να ναι δεν τα έχω τα αγγλικά τόσο άνετα για να το διαβάσω ξεκούραστα.
    Για την ορθή στάση έχεις απόλυτα δίκιο, εγώ έχω την τύχη να έχω μεγαλύτερη αδελφή γυμνάστρια μανιακή με την σωστή στάση του σώματος. Από μικρός όποτε με έβλεπε να καμπουριάζω, να γέρνω κλπ με διόρθωνε (και όχι μόνο εμένα), τελικά νομίζω τα κατάφερε αν και που και που ακόμα μου τραβάει καμιά διόρθωση.
    Η μεθοδος McKenzie που αναφέρεις αν κατάλαβα καλά είναι ένα σύστημα διατάσεων που σκοπό έχει να επαναφέρει το σώμα σε σωστή στάση και μπορεί να εφαρμοστεί και από τον καθένα μας, σωστά; Υπάρχει κάποιος οδηγός; Γιατί όσα βρίσκω στο ίντερνετ είναι απλώς περιγραφικά.

  29. #29

    Default

    Ναι σωστα, και θεωρειται ενα απο τα στανταρ για μεση/αυχενα. Δες στο amazon τα βιβλια Treat Your Own Back και Treat Your Own Neck: https://amzn.to/2qOmtDM . Ειναι στα Αγγλικα αλλα πολυ απλα, δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα καταλαβεις.

    Βρηκα και την ελληνικη εκδοση του ινστιτουτου McKenzie, που σιγουρα θα ειναι πολυ χρησιμο για ολους στην Ελλαδα με πολλες πληροφοριες: http://www.mckenzieinstitute.org/gr/el_GR/
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  30. #30
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    443

    Default

    Πρόκειται για κλασικά συγγράματα. Όντως τα αγγλικά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα. Η ορολογία είναι ελάχιστη.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τραυματισμός & Κήλη
    By Al exandro in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 28
    Last Post: 18-06-14, 17:09
  2. Γυμναστήριο και κήλη δίσκου στον L5-S1 / Λ5-Ο1 δίσκο....
    By W3rtY in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 17-03-14, 22:53
  3. Αδυνάτισμα & Τραυματισμός - Λύσεις;
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 06-04-11, 12:54
  4. drx9000 και κηλη δισκου
    By Nowitzki in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 25-06-10, 22:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •