Καλημέρα και Καλή Ανάσταση,

Ποτέ έως τώρα δεν είχα κάποιο σοβαρό τραυματισμό ή κάποιο μυο-σκελετικό πρόβλημα (και ναι έκανα άρσεις, καθίσματα κλπ).

Μέσα Γενάρη έμεινα κλινήρης για περίπου 6 ημέρες λόγω ίωσης (γαστρεντερίτιδα). Παρατήρησα ένα σφίξιμο στη μέση. Δεν το θεώρησα σοβαρό και μετά από κάποιες μέρες επέστρεψα σε (ελαφριές) προπονήσεις,

Μιας και οι ενοχλήσεις παρέμεναν, ιδιαίτερα σε ένα σημείο πίσω δεξιά, σταμάτησα οποιαδήποτε γυμναστική πλην περπατήματος και αρχές Φλεβάρη επισκέφθηκα ορθοπεδικό. Η κλινική εικόνα καλή και η ακτινογραφία που έκανα την ίδια ήμερα δεν είχε ευρήματα. Με καθησύχασε, μου συνέστησε μειωμένη δραστηριότητα και μου έγραψε μια θερμαντική κρέμα.

Μετά από δυο εβδομάδες ενώ δεν είχα ενοχλήσεις στη μέση ένιωσα κάψιμο στο γλουτό πάνω σε περπάτημα. Νέα επίσκεψη στον ορθοπεδικό μέσα Φλεβάρη και αφού το απαίτησα παραπεμπτικό για μαγνητική.

Από γυμναστική μόνο περπάτημα χαλαρό και ψυχολογία στα τάρταρα.

Τέλος Φλεβάρη βγαίνουν τα αποτελέσματα: πρόπτωση δίσκου Ο4 - Ο5 με πιεστικό εντύπωμα επί του μηνιγγικού σάκου. Επίσκεψη στον ορθοπεδικό ο οποίος με καθησύχασε (δεν πιέζονται νεύρα κλπ), μου έδωσε αντιφλεγμονώδη για μια εβδομάδα και με έστειλε για 10 φυσιοθεραπείες. Διασταύρωση αποτελεσμάτων με δικό μου ορθοπεδικό (κουμπάρα) σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας ο οποίος έδειξε τα αποτελέσματα της μαγνητικής και σε νευροχειρουργό. Τα λόγια της : να το ξεχάσεις, δεν έχεις τίποτα.

Αρχές Μαρτίου αρχίζω φυσιοθεραπείες. Γνώμη του φυσιοθεραπευτή ότι δεν έχω κάτι σοβαρό, δίκη του γνώμη ότι προήλθε από μυικό σπασμό. Όντως ο δεξιός ραχιαίος είναι συνεχώς σφιγμένος. Περνάνε οι μέρες αλλά εγώ νιώθω χειρότερα. Οι ενοχλήσεις μέρα με τη μέρα διαφορετικές (δικέφαλο, γόνατο, γάμπα, δάχτυλα). Να διευκρινίσω ότι είχα πάντα ενοχλήσεις καμία σχέση με τον πόνο που περιγράφουν άλλα παιδιά.

Μέσα Μαρτίου ξανά στο γιατρό, υπομονή θα φύγουν μου λέει, τα ίδια και ο φυσιοθεραπευτής. Επίσκεψη σε έτερο ορθοπεδικό, επιβεβαιώνει ότι η κήλη δεν είναι σοβαρή και με ενημερώνει ότι έχω ελαφρά σκολίωση και ελαφρύ ευθυασμό στο κάτω μέρος της σπονδυλικής στήλης.

Οι δυο γιατροί και ο φυσιοθεραπευτής μου δίνουν το ελεύθερο να κάνω γυμναστική πλην υπερβολών (γι' αυτούς είναι άρσεις-καθίσματα-κωπηλατική με μπάρα) αλλά εγώ δε νιώθω έτοιμος.

Αποφασίζω να αρχίσω κολυμβητήριο (το γυμναστήριό μου διαθέτει κλειστή θερμαινόμενη πισίνα) με επίβλεψη ενός γυμναστή που έχει εμπειρία στο θέμα. Το κόστος σημαντικό (18ε η ώρα), αλλά μετά από περίπου ένα μήνα νιώθω σχετικά καλύτερα. Σκέφτομαι μετά το Πάσχα να αρχίσω κάποιες προπονήσεις.

Αν υπάρχουν παιδιά που έχουν περάσει ανάλογο τραυματισμό και έχουν επανέλθει, θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις τους.
Όπως και των έμπειρων παιδιών που κάνουν personal ή ειναι αθλητες και ταυτόχρονα επαγγελματίες υγειας.

Σόρρυ για το μακροσκελές post.

Καλή Ανάσταση.