Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Default Όγκος Ή Γράμμωση

    Γεια σας είμαι νέος στο σαιτ και δεν πρόλαβα να διαβάσω αυτά που έχετε στο φόρουμ που πιθανόν να καλύπτουν τις απορίες μου,οπότε συγχωρέστε με.Λοιπόν,είμαι 20 ετών, 1,75 ύψος και περίπου 73.5 κιλά.Αυτο που θέλω να μάθω είναι αν πρέπει να ακολουθήσω πρόγραμμα για όγκο ή για γράμμωση Και γενικότερα αν τα κιλά μου είναι καλά για το ύψος μου.Εδω και έναν μήνα έχω κόψει ότι χαζομάρα κατανάλωνα και άρχισα μια διατροφή που να έχει πολύ πρωτεΐνη.Δδενγνωγνωρίζω πολλά γενικά οπότε μη παρεξηγήσετε...Η διατροφή που κάνω καθημερινά δεν είναι απόλυτη αλλά είναι στάνταρ ότι μεσημέρι και βράδυ τρώω κρέας με υδατάνθρακα(συνηθως μπασμπατι).Καθε πρωί λοιπόν τρώω βρώμη με γάλα 1,5λιπαρα,3-4 αυγά ασπράδια(τρώω τον κρόκο μόνο όταν τα αυγά είναι από τις κότες του παππού μου),λίγα αμύγδαλα και μια μπανάνα...για δεκατιανο τρώω ένα τοστ με γαλοπούλα, πολύ σπάνια όμως γιατί το στομάχι δεν χωράει άλλο...μεσημέρι όπως είπα Κ πριν 6/7 μέρες θα είναι στήθος κοτόπουλο με ρύζι(η προπόνηση συνήθως γίνεται πριν το μεσημεριανό)...το απόγευμα(συνήθως μετά την προπόνηση)τρώω μια μπανάνα και αν δεν είχα φάει το δεκατιανο το τρώω το απόγευμα(δλδ το τοστ γαλοπούλα) διαφορετικά μπορεί να φάω ένα αυγό...και βράδυ το ίδιο με τ μεσημέρι και πριν πάω για ύπνο ένα γιαούρτι 2% με βρώμη και λίγα αμύγδαλα....Να πω ότι στο πρωινό βάζω και μέλι στο γάλα ενώ όταν κάνω προπόνηση εκτός από νερό πίνω και φυσικό χυμό πορτοκάλι...δεν ξέρω αν αυτό που κάνω είναι σωστό και περιμένω τη βοήθεια σας...το κάνω εδώ Κ έναν μήνα περίπου Κ αν είναι λάθος να το σταματήσω όσο είναι νωρίς..Γενικα πάνω μου δεν έχω μυική μάζα και αυτο είναι που θέλω να αναπτύξω. Ευχαριστώ για Τ χρόνο σας

  2. #2

    Default

    τα έχεις μπερδεμενα στο μυαλό σου αγορίνα. μόνος σου απάντησες. αφού δεν έχεις διαβάσει τίποτα μην περιμένεις από κανέναν να σου δώσει έτοιμη διατροφή. κάτσε και διάβασε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει και θα λύσεις αρκετές σου απορίες. για σένα δεν μας έχεις πει τίποτα. πόσο καιρό γυμναζεσαι; πόσες φορες; τι γυμναστική; τι ποσοστό λίπους εχεις; γενικά κατάλαβα ότι είσαι νέος με την γυμναστική γιατί είπες δεν έχεις μυικοτητα πάνω σου. εφόσον είσαι νέος ξέχασε οριστικά τους όρους <<ογκος>> και <<γραμμωση>> και κοίταξε να τρως καθαρό φαγητο, μπόλικο νερό και δουλειά και πάλι δουλειά, ΠΟΛΎ γυμναστική να δουλέψεις το σώμα σου.

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου.Ναι δεν ζήτησα έτοιμη διατροφή,απλά αν αυτή που ακολουθώ προς το παρόν είναι καλή για μυική μάζα γιατί την είχα βρει στο ίντερνετ σε ένα σαιτ (μπορεί να ήταν και σε αυτό το σαιτ δε θυμάμαι)και είχε πολύ θετικά σχόλια (βέβαια δεν την ακολουθώ στάνταρ όπως είπα)..οσον αφορά τη γυμναστική εντάξει δεν άρχισα να γυμνάζομαι και από χθες απλά Μ έχουν πει ότι είμαι σκινι φατ...Δεν θα μπω σε ιδιαίτερες λεπτομέρειες για την προπόνηση πέρα του ότι αποφεύγω αερόβια..εντσξει προπόνηση είναι αλλά η διατροφή είναι εκείνη που με ενδιαφέρει περισσότερο γιατί αυτή θα κάνει τη δουλειά από τι ξέρω..Δευτέρα δουλεύω στηθος,δικεφαλα,Τρίτη τραπεζοειδη, πλάτη, κλπ...η διατροφή με καίει

  4. #4
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Την αερόβια την αποφεύγεις για λόγους υγείας;

  5. #5

    Default

    Επειδή θέλω να βάλω κιλα μου είπαν να μην κάνω

  6. #6
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Πρέπει να κάνεις για να έχεις καλή αντοχή όμως. Επίσης, εφόσον λες ότι είσαι σκίνυ φατ, η αερόβια θα σε βοηθήσει σε πρώτο στάδιο να χάσεις το λίπος (σε συνδυασμό με τη διατροφή βέβαια).
    Δε χρειάζεται να κάνεις 5-6 φορές τη βδομάδα από μια ώρα, αλλά 3 φορές τη βδομάδα από 20 λεπτά, είναι μια νορμάλ ποσότητα πιστεύω.

  7. #7

    Default

    Εντάξει θα το εφαρμόσω ευχαριστώ...Ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος για τη διατροφή γτ για αυτή ανησυχώ;ρ

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by GoodPrince View Post
    Εντάξει θα το εφαρμόσω ευχαριστώ...Ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος για τη διατροφή γτ για αυτή ανησυχώ;ρ
    αγορίνα μιας και πιστεύεις τόσο πολύ στην διατροφή λέω να σταματήσεις το γυμναστήριο και την γυμναστική και να κάνεις μόνο διατροφή και να φτάσεις στον στόχο σου......αστειεύομαι φυσικά αλλά με αναγκαζετε.... ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΉ και πάλι ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΉ αγορίνα. για μένα είναι 100% γυμναστική 100% διατροφή!!! σε συνδυασμό μπορείς να κάνεις θαύματα μετά από σκληρή δουλειά και μακροχρόνια δουλειά και των 2! διάβασε τα sticky άρθρα για διατροφή και στρώσε μια καθαρή διατροφή αφού σε ενδιαφέρει τόσο πολύ και ποσταρε την να στην σχολιάσουμε ΑΦΟΥ πρώτα διαβασεις

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #9

    Default

    Ναι εννοείται είναι σε συνδυασμό με γυμναστική δε λέω,απλά δίνω προτεραιότητα στη διατροφή...θα διαβάσω με την πρώτη ευκαιρία που μπω από υπολογιστή γιατί με το κινητό θα μου βγουν τα μάτια

  10. #10

    Default

    προσωπικά αν χάσω γεύμα δεν θα με πειράξει. αν χάσω προπόνηση θα μου γυρίσει το μάτι. ο καθένας ότι νομίζει. καλό βράδυ φίλε μου

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #11

    Default

    Μπορείς Ν Ν πεις εμπειρικά τουλάχιστον πως σ φαίνεται εσένα η διατροφή που ακολουθώ;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Όγκος - Γραμμωση
    By Champion23 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 01-03-16, 20:16
  2. Όγκος ή Γράμμωση
    By johnh in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 27-09-14, 14:54
  3. Γράμμωση και όγκος
    By Το μουγκρί in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 03-03-12, 16:02
  4. Όγκος και γράμμωση
    By Clopyright in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 29-06-11, 10:03
  5. Γραμμώση ή Όγκος
    By Alex123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 15-06-09, 07:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •