Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default Μαγειρεύοντας Με Τον Ατμομάγειρα

    Προσφατα αγορασα εναν ατμομαγειρα (ειχε το Lidl εναν με τρεις οροφους και τιμη 25?). Εχω ηδη δοκιμασει να φτιαξω φιλετο στηθος κοτοπουλου και παρολο που ψηθηκε σωστα δεν βγηκε πολυ νοστιμο.
    Διαβασα αλλα θεματα που γραφουν σχολεια για τους ατμομαγειρες αλλα δεν βρηκα πουθενα συνταγες. Επειδη δεν εχω καμια ιδεα μπορει να μου γραψει καποιος μερικα πραγματακια πως το δουλευουμε αυτο το εργαλειο;
    Με ενδιαφερει κυριως στηθος κοτοπουλο και ρυζι. Εαν θελετε γραψτε και μαρκες προιοντων οπως σαλτσες, ρυζι κλπ
    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Παναγιωτης

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ όταν μαγείρευα στον ατμομάγειρα, επειδή τον αγόρασα με αυτόν τον σκοπό, δηλαδή το απόλυτα καθαρό μαγείρεμα, δεν έβαζα ούτε μπαχαρικά την ώρα του μαγειρέματος.

    Χρησιμοποιούσα μετά όμως πάπρικα, μουστάρδα σε σκόνη, πιπέρι κι άλλα μίγματα μπαχαρικών για να προσθέσω λίγη γεύση. Επίσης φρέσκο ελαιόλαδο ή και λεμόνι.

    Και δεν ξέρω γιατί, αλλά το θαλασσινό αλάτι (το φυσικό το χοντροσπασμένο) ταίριαζε πολύ με τα μαγειρεμένα του ατμού!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Μαγειρεύω σχεδόν αποκλειστικά στον ατμομάγειρα, όχι τόσο λόγο καθαρού μαγειρέματος, αλλά κυρίως λόγ ευκολίας. Αφού τα βάζεις όλα μέσα και τέλος, συν ότι μετά έχει να πλύνεις ελάχιστα.

    Το ρύζι το βάζεις σε ξεχωριστό πλαστικό υποθέτω στο οποίο βάζεις νερό απο πριν, να καλύψει την ποσότητα του ρυζιού.

    Ο χρόνος μαγειρέματος, σε αυτόν που έχω εγώ αν και δεν διαφέρουν πολύ νομίζω, είναι 40 λεπτά σχεδόν σε όλα, εκτός απ' τον σολωμό που θέλει τον μισό χρόνο.

    Όπως είπε και ο Σταύρος, πριν το μαγείρεμα δεν βάζω τίποτα, μετά όμως μπορείς να βάλεις ότι προτιμάς.

    Κοτόπουλο με ρύζι κατευθείαν μόλις βγει απ' τον ατμομάγειρα με ελαιόλαδο και μπόλικο λεμόνι είναι λατρεία!!

  4. #4
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default

    Το σωστο ψησιμο (να μην παθω τιποτα απο απο αποψη υγειας και τρεχω στα νοσοκομεια) το εχω, με τον δικο μου στα 20 λεπτα το κοτοπουλο εχει ψηθει, στο στηθος εχει ασπρισει ολοκληρο, αυτο νομιζω οτι αρκει. Δεν δοκιμασα ακομη να το αφησω παραπανω ωρα.
    Οντως το λαδολεμονο ειναι μια λυση. Ψαχνω εναλλακτικες για ριζυ και στηθος.
    Αυτη η μουσταρδα σε σκονη τι ακριβως ειναι; Νομιζω οτι εδω ειχα διαβασει ενα θεμα για μια δυσευρετη μουσταρδα που για καποιο λογο αξιζει, δεν θυμαμαι λεπτομεριες και δεν μπορω να βρω το θεμα ξανα.

    Σας ευχαριστω ολους.
    Παναγιωτης

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Το κοτοπουλο δε θελει σιγουρα παραπανω απο 25 λεπτά γιατι μετά στεγνώνει εντελώς εκτός βεβαια αν βαζεις πολύ μεγάλο και χοντρό κομματι αλλα 40 λεπτά θεωρώ ειναι υπερβολικά πολυ, επίσης τα λαχανικά σε ενα 20λεπτο ειναι ετοιμα. Εγω αφηνα 40 λεπτά τις πατάτες αλλα αν δεν εβαζα πιο μετά τα λαχανικά, στο μισο χρονο δηλαδη περιπου, ελιωναν μετα το 40λεπτο.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    16-04-17
    Posts
    42

    Default

    Πολύ ωραίος ο ατμομάγειρας κι εγώ εκεί φτιάχνω τα περισσότερα γεύματα. Στο ρύζι ταιριάζει πολύ το κάρυ. Τόσα μπαχαρικά υπάρχουν.Μπορείς επίσης να ανακατέψεις αναμεικτα λαχανικά κατεψυγμένα με το ρύζι ή λίγο αρακά. Δες συνταγές ονλάιν για ρύζι να πάρεις ιδέες. Επίσης και σως γιαουρτιού πάει. Φαντασία να έχει κανείς.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Quote Originally Posted by Amalia87 View Post
    Πολύ ωραίος ο ατμομάγειρας κι εγώ εκεί φτιάχνω τα περισσότερα γεύματα. Στο ρύζι ταιριάζει πολύ το κάρυ. Τόσα μπαχαρικά υπάρχουν.Μπορείς επίσης να ανακατέψεις αναμεικτα λαχανικά κατεψυγμένα με το ρύζι ή λίγο αρακά. Δες συνταγές ονλάιν για ρύζι να πάρεις ιδέες. Επίσης και σως γιαουρτιού πάει. Φαντασία να έχει κανείς.
    το ρυζι με τα λαχανικα πως τα βάζεις μαζί? εννοεις βαζεις ξεχωριστά τα λαχανικά και το ρυζι στο μπωλακι του και μετα τα ανακατευεις μαζί ή απευθειας στον ατμομαγειρα?

  8. #8
    New Member
    Join Date
    16-04-17
    Posts
    42

    Default

    Ξεχωριστά και μετά τα ανακατεύω. Κάθε τροφή έχει διαφορετικό χρόνο που μαγειρεύεται.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αγορά Ατμομάγειρα - Προτάσεις;
    By Hanos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 29
    Last Post: 27-10-16, 23:57
  2. Βοήθεια για αγορά ατμομάγειρα για γεύματα bodybuilding
    By perakis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 47
    Last Post: 17-04-12, 07:07
  3. Ερώτηση για αγορά ατμομάγειρα
    By Giorgos18 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 17-04-11, 14:18
  4. Πιτάκι Στον Ατμομάγειρα
    By d__george in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 22-01-10, 20:39

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •