Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Στόχοι Για Το Καλοκαίρι - Διατροφικά & Προπονητικά!

    ας ανοίξω και αυτό το thread για να δούμε ο καθένας σε τι φάση βρίσκεται. προσωπικά από αύριο μετά από ένα επικό 3ημερο διακοπών στοχεύω σε σταδιακή και αργή μείωση λίπους μέσα σε ένα 3μηνο για να μην χαθεί μυικη μάζα και όσο λίπος χάσω ας χάσω. ακόμα και 1%. διατροφικά ξεκινάω να κινούμαι ισοθερμιδικα και σιγά σιγά μειωνω θερμίδες με αρχική μείωση με ένα 5%... το πρόγραμμα της γυμναστικής μου περιλαμβάνει αρκετή αερόβια άσκηση (στοχεύω σε 40' γρήγορο περπάτημα 5 φορές την εβδομάδα) βάρη και ασκήσεις με βάρος του σώματος. ΚΑΙ Ο ΘΕΌΣ ΒΟΗΘΌΣ! καλή αρχή ή καλή συνέχεια σε όλους!

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2

    Default

    Εγώ επειδή είμαι ανυπόμονος κάνω μια εξωφρενική περίοδο γράμμωσης για 1-1,5 μήνα όπου τρώω ελάχιστες θερμίδες κάθε μέρα. Κυρίως θέλω να χάσω το πολύ λίπος και να ξαναμπώ σε περίοδο όγκου όσο το δυνατόν συντομότερα, εξάλλου δεν θα είμαι για πάντα στην εφηβεία

    Ξεκίνησα στα 77,5 kg πριν από 2 εβδομάδες και έχω κατέβει στα 75. Αρχίζουν να φαίνονται δειλά-δειλά κοιλιακοί, μερικές κόντρες σε ώμους και άνω στήθος Ο αγώνας συνεχίζεται!

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by NoobGains View Post
    Εγώ επειδή είμαι ανυπόμονος κάνω μια εξωφρενική περίοδο γράμμωσης για 1-1,5 μήνα όπου τρώω ελάχιστες θερμίδες κάθε μέρα. Κυρίως θέλω να χάσω το πολύ λίπος και να ξαναμπώ σε περίοδο όγκου όσο το δυνατόν συντομότερα, εξάλλου δεν θα είμαι για πάντα στην εφηβεία

    Ξεκίνησα στα 77,5 kg πριν από 2 εβδομάδες και έχω κατέβει στα 75. Αρχίζουν να φαίνονται δειλά-δειλά κοιλιακοί, μερικές κόντρες σε ώμους και άνω στήθος Ο αγώνας συνεχίζεται!
    αγορίνα να προσέχεις γιατί στην απότομη γραμμωση όπως λες με λίγες θερμίδες θα χάσεις εύκολα και μυικη μάζα! δεν θέλει σε τίποτα βιασύνη! έχεις όλα τα χρόνια μπροστά σου να πετύχεις ότι στόχους θέλεις! για τι θερμίδες μιλαμε;

    ΥΓ να σημειώσω ότι προσωπικά έχω πάρει 0.5 κιλά το πολύ από ένα εξωφρενικό τριήμερο με ποοοολυυυυ γλυκο ενώ το σώμα μου δεν έχει υποστεί αλλαγές παρα μονο λεπτομέρειες σε γλουτους για παράδειγμα... μέχρι το σκ τρώω πολύ πρωτεινη και λαχανικά και υδατάνθρακα γύρω στα 50γρ από βρωμη για να διωξω ότι πήρα το 3ημερο... και εκτός αυτού τόσο πολύ που έφαγα δεν πειναω καθόλου. από την επόμενη βδομάδα θα αυξησω σταδιακά υδατάνθρακα και λιπος και σκέφτομαι να παίζω μια βδομάδα στα 200γρ υδατανθρακες και την επόμενη 150, μετά 100 και πάλι από την αρχή. το σώμα μου ακούει πολύ καλά όταν θέλω να κόψω, και πιστεύω σε 2-3 μήνες αν συνεχίσω σε συνδυασμό με το personal training που μάλλον θα κάνω ένα 2μηνο τον Ιούνιο να κόψω αρκετά και μόλις φτάσω σε ένα 11% από τα 14% που είμαι, συνεχίζω να βάλω κρέας πάνω μου όσο το δυνατόν πιο άλιπο γίνεται.... μακαρι να πάνε όλα βάση σχεδίου αλλά και πάλι και σε μένα το ίδιο ισχύει... και να μην πάει κάτι καλά έχω όλα τα χρόνια μπροστά μου... 18 χρόνων είμαι.... λογικό και να έφαγα τον κωλο μου και να μην πήρα και λογικο να έχω εύκολα αλλαγές....

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by fitnesslife View Post
    αγορίνα να προσέχεις γιατί στην απότομη γραμμωση όπως λες με λίγες θερμίδες θα χάσεις εύκολα και μυικη μάζα! δεν θέλει σε τίποτα βιασύνη! έχεις όλα τα χρόνια μπροστά σου να πετύχεις ότι στόχους θέλεις! για τι θερμίδες μιλαμε;
    Μη φανταστείς κάτι επικίνδυνο, γύρω στις 1800 θερμίδες, απλά είναι πολύ κάτω από αυτές που είχα στο offseason (2800 περίπου). Το κακό είναι ότι δεν έχω αρχίσει ακόμα cardio, όταν γίνει αυτό τότε θα προσθέσω 100-200 ακόμα.

  5. #5

    Default

    μην κόβεις απευθείας θερμίδες... σιγά σιγά βδομάδα με την βδομάδα μειωνε ακόμα και 300 θερμίδες αφού βιάζεσαι..

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Οι στόχοι μου είναι κυρίως προπονητικοί και όχι διατροφικοί, αφού κάνω powerlifting κι όχι σωματοδόμηση. Λοίπον θα ήθελα στο τέλος του καλοκαιριού το deadlift μου από 175 που είναι τώρα, να είναι κοντά στο 190, οι πιέσεις πάγκου κοντά στο 120, το squat κοντά στο 160 και ίσως να ανεβάσω και 1-2 κιλάκια το overhead press που έχει κολλήσει εδώ και πολύυυυυυυυ καιρό.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ωραίο τόπικ!

    Στόχος μου είναι οι επόμενοι 6 μήνες να ετοιμαστώ για τον επόμενο αγώνα μου. Είχα στα σκαριά να κατέβω τώρα, αλλά βλέπω πως το σώμα μου θέλει περισσότερη ξεκούραση γιατί η προηγούμενη προετοιμασία ήταν πρόσφατη και δεν θέλω να το πιέσω. Πιστεύω πήρα σωστή απόφαση και θα βάλω τα δυνατά μου να είμαι στην καλύτερη δυνατή φόρμα.

  8. #8
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Προπονητικό στόχο δεν έχω, γιατί το πρόγραμμά μου δεν είναι πολύ συγκεκριμένο, και όσο πλησιάζει η εξεταστική οι προπονήσεις θα μειώνονται. Οπότε αυτό που θέλω είναι να αυξήσω όσο μπορώ τη δύναμη και την αντοχή μου. Δεν αποτελούν προτεραιότητα όμως για φέτος, τουλάχιστον όχι μέχρι περίπου μέσα καλοκαιριού. Θα γυμνάζομαι γιατί μου αρέσει, με χαλαρώνει, με τονώνει και για να είμαι καλά στην υγεία μου.
    Διατροφικά, ο στόχος είναι να βελτιώσω την παρούσα διατροφή μου, και στη συνέχεια να τη σταθεροποιήσω. Μέχρι στιγμής καλά τα πάω, αλλά φοβάμαι,γιατί έχουν υπάρξει κι άλλοι περίοδοι που τα πήγα καλά για 2 μήνες πχ και ξαναχαλάρωσα/τα παράτησα. Από τον άλλο μήνα θα γίνει πιο συγκεκριμένη, με γραμμάρια και μακρος (τώρα μετράω με παλάμες και φλυτζάνια ), πράγμα το οποίο θέλω να πιστεύω πως θα με βοηθήσει περισσότερο να καταναλώνω τις σωστές ποσότητες, και να ξεφεύγω λιγότερο. Με αγχώνει η περίοδος της εξεταστικής, εκείνος ο μήνας μέχρι να τελειώσει, γιατί είναι απρόβλεπτο πως θα ξεσπάσω, συνήθως τρώω γλυκά κάθε μέρα σε περιόδους άγχους, τώρα σε αυτή που πέρασε πριν 2 μήνες, δεν έτρωγα τίποτα. Οπότε είναι και λίγο πρόκληση εκείνο το διάστημα, να κρατηθώ όσο το δυνατόν πιο σταθερή.
    Το λες και λίγο γκρίνια το ποστ μου, όχι μόνο παράθεση στόχων, σ'μπαθάτε με :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Την Άποψή Σας Τι Να Ακολουθήσω Προπονητικά
    By zero84085 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 09-01-13, 00:43
  2. Δεξτρόζη Μετα Προπονητικά
    By jkalp in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-12, 20:41
  3. Αγαπημένα Προπονητικά Supersets
    By acop in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 12-04-11, 00:18
  4. Το Καλύτερο Γεύμα Προ-Προπονητικά;
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 17-01-10, 03:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •