Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    18-04-17
    Posts
    8

    Default Άυξηση ΜυΪκής Μάζας και Καύση Λίπους Ταυτόχρονα

    Γειά σας παιδιά,πρώτο μου post μιας και είμαι νέο μέλος στο φόρουμ,αν και το παρακολουθώ καιρό και με έχει βοηθήσει αφάνταστα!! Ας ξεκινήσω, πριν από 6 μήνες περίπου αποφάσισα να αρχίσω την γυμναστική,πάντα ήμουν αδύνατος με λίπος(κυρίως στα πόδια και γλουτούς αλλά και στην κοιλιά) .Όντας αρχάριος έκανα το λάθος να τρώω οτι νάναι και να κάνω βάρη για να πάρω όγκο με αποτέλεσμα να πάρω αρκετό λίπος μέσα σε 1 μήνα,βλέποντας αυτό το αποτέλεσμα τρελάθηκα και αποφάσισα να κάψω το λίπος ,εδώ έρχεται το δεύτερο λάθος μου, έτρωγα υπερβολικά λίγες θερμίδες και έκανα βάρη με πολύ αερόβιο μετά.

    Και ενώ τις πρώτες 2 εβδομάδες μου φάνηκε ότι χάνω μετά είδα τους μύες μου να μικραίνουν... έφτασα λοιπόν 82 κιλά με 1.86 ύψος αλλά με λίπος ,αυτό με ξενέρωσε αλλά με πείσμωσε κιόλας οπότε άρχισα να ψάχνομαι στο ιντερνετ(με βοηθήσατε πολύ σε αυτό το κομμάτι),να ρωτάω πιο έμπειρα άτομα κλπ...Ξεκίνησα λοιπόν το ξελίπομα. Έφτιαξα διατροφή μόνος μου,άρχισα να τρώω μόνο καθαρές τροφές,έκοψα ψωμιά,τυριά,ζάχαρη,τηγανητά κλπ.. Ζύγιζα τα πάντα και μέτραγα τα μάκρος (260 υδατ 160 πρωτ 70-80 λιπος) με είχε πιάσει μανία.Μετά από 3 μήνες καταφέρνω να στεγνώσω σχετικά(κυρίως στο πάνω μέρος του σώματος) δλδ φαίνονται σχεδόν και οι 3 σειρές κοιλιακών αλλά υπάρχει ακόμα λίγο λιπάκι στο πίσω μέρος των ποδιών και στους γλουτούς αν και έχω χάσει πολύ πράμα και από κει..Φτάνοντας 74 κιλά αποφάσισα να μπω στον όγκο(καθαρό πάντα χωρίς λίπος) ανέβασα σταδιακά τις θερμίδες αλλά συνέχισα να χάνω κιλά φτάνοντας στα 72 αλλά χωρίς να χάνω από μύες.

    Έχω φτάσει να καταναλώνω 2900 θερμίδες την ημέρα(360 υδατ 160πρωτ 80-85 λιπαρα) ,η διατήρηση μου βάση τα γνωστά calculators βγαίνει 2800 με μέτρια άσκηση(αν και το παρακάνω στη γυμναστική 6 φορές τη βδομάδα βάρη + αερόβιο) δεν έβαλα βαριά που με βγάζει 3100 διατήρηση διότι δεν θέλω να υπερεκτιμήσω την άσκηση που κάνω.Το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι αν είναι εφικτό να βάζω μύες και να κάψω το λίγο λίπος από τα πόδια που έχω ταυτόχρονα με 100-200 θερμίδες πλεόνασμα η ακόμα και με θερμίδες διατήρησης (πάντα ονειρευόμουν τέλεια πόδια και έχω λίγο κόλλημα),γιατί δεν με παίρνει να αδυνατίσω κιάλο θα γίνω σαν μπακαλιάρος στο τέλος :P.

    Όσο πειραματίζομαι μαθαίνω καλύτερα το σώμα μου,αλλά σκέτομαι να πάω και σε κάποιον ειδικό να μου πει ακριβώς τις θερμίδες διατήρησης,το λίπος μου κλπ ώστε να φτιάξω την τέλεια διατροφή για μένα,απλά με καίει να μάθω αν ισχύει η αύξηση μυών και καύση λίπους την ίδια στιγμη. Παρεμπιπτόντως είμαι 21 χρονών,συγνώμη για τα πολλά λόγια αλλά ήθελα να δώσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες.Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον το διαβάσει και μου πει τη γνώμη του.Με έχει βοηθήσει ήδη πολύ το φόρουμ ,συνεχίστε την καλή δουλειά που κάνετε!!!
    Last edited by Mani K; 19-04-17 at 04:53.

  2. #2

    Default

    Ειναι εφικτο ναι αλλα εξαρταται απο πολλους παραγοντες.Το να κινηθεις με το θερμιδικο πλεονασμα που σκεφτεσαι ειναι το καταλληλο ωστε να ελαχιστοποιησεις την πιθανοτητα να βαλεις λιπος...λιπος το πιθανοτερο ειναι οτι θα μπει απλα αν το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι μυικη μαζα θα φαινεσαι πολυ καλυτερος.Στην θεση σου θα πηγαινα στα 80 κιλα με σταθερο ρυθμο αυξησης μεχρι το τελος του ετους και αναλογως το αποτελεσμα ειτε θα εβαζα λιγο βαρος το επομενο τριμηνο ειτε θα επαιζα ισοθερμιδικα και στη συνεχια καθαρισμα για το καλοκαιρι.
    Life is to short to be small

  3. #3
    New Member
    Join Date
    18-04-17
    Posts
    8

    Default

    Πολύ σωστό μου ακούγεται,οπότε συνεχίζω έτσι να μπουν όσο πιο καθαρά κιλά γίνετε και γίνομαι φέτες του χρόνου.Να σαι καλά για την απάντηση αδερφέ και καλές προπονήσεις.Και κάτι άλλο, γιαυτό που είπα με το να πάω σε κάποιον ειδικό να με μετρήσει,επειδή είμαι καινούργιος στο θέμα και δεν ξέρω, διατροφολόγος πρέπει να είναι η μπορώ και κάπου αλλού;

  4. #4

    Default

    Tώρα γράφτηκα στο forum και ήθελα να ρωτήσω επειδή με απασχολεί πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό.Πάντα ήμουν αδύνατος σε υπερβολικό βαθμό.Είμαι 21 χρονών και πριν από λίγο καιρό αποφάσισα να ξεκινήσω προσπάθεια για να βάλω κιλά.Εχω ύψος 1,78 και ήμουν 58 κιλά(ναι καλά διαβάσατε).Μετά από έρευνα στο ίντερνετ σχετικά με συμπληρώματα διατροφής κατέληξα στο να πάρω ενα gainer για αύξηση κιλών.Το πήρα και ταυτόχρονα ξεκίνησα να τρώω όλο και πιο πολύ.Μέσα σε 10 μέρες πήρα 3 κιλά εύκολα και είχα αρχίσει να ενθουσιάζομαι.Όμως μετά από λίγο άρχισα να βλέπω την κοιλιά να φουσκώνει και κατάλαβα ότι προφανώς τα έπαιρνα σε λίπος.Γυμναστήριο πηγαίνω 3-4 φορές την εβδομάδα όμως για να είμαι ειλικρινής κοιλιακούς κάνω μια ή το πολύ δυο φορές την εβδομάδα.Στο υπόλοιπο σώμα τα πήρα μια χαρά τα κιλά όμως στην κοιλιά δεν φαίνεται ωραία.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρέπει να συνεχίσω το gainer και απλά να ξεσκιστώ και στους κοιλιακούς έτσι ώστε να πάρω κιλά σε όλο το σώμα και να μην ξεφύγει η κοιλιά αν γίνεται ή να σταματήσω και να αυξήσω την πρωτείνη ώστε να μπουν πιο όμορφα τα κιλά αν και σίγουρα πιο αργά;

  5. #5
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Τρως γενικα "πιο πολυ" ή εχεις καποιο πλανο αυτη τη περιοδο? Γραψε αν θες μια ενδεικτικη μερα. Το gainer αφου το πηρες τελειωσε το βαζοντας μια δοση μεταπροπονητικα και μην ξαναπαρεις. Τι προγραμμα εχεις στο τζυμ και τι διαχωρισμο? Κοιλιακους οχι δεν χρειαζεται να ξεσκιστεις,1-2/εβδ ειναι καλα.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  6. #6

    Default

    Γενικά τρώω πιο πολύ.Δεν είχα συγκεκριμένο πρόγραμμα δηλαδή το μεσημέρι έτρωγα από όλα σε μεγαλύτερες ποσότητες από ότι πριν πχ κοτόπουλο με ρύζι,μοσχάρι με ρύζι,μακαρόνια κλπ αύξησα το ψωμί βέβαια με κάθε φαγητό το πρωι ίσως έκανα το λάθος και έτρωγα ψωμί με βούτυρο,μαρμελάδες,κλπ ενδιάμεσα έπαιρνα απλά το Gainer οπως και το απόγευμα μετά την προπόνηση και βραδινό πάλι τα ίδια με πριν σε μεγαλύτερες ποσότητες(μισές μέρες πρωτεινικές τροφές και μισές με υδατάνθρακες κυρίως).Δεν έτρωγα πάντως φαστ φουντ και τέτοια.Στο γυμναστήριο κλασσικές ασκήσεις με βάρη και καθόλου αερόβια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση μυικής μάζας χωρίς αύξηση λίπους
    By Kakarot in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 12-09-16, 23:52
  2. Απώλεια λίπους-αύξηση μυικής μάζας
    By saimon1984 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 18-09-15, 18:18
  3. Αύξηση μάζας και χάσιμο λίπους ταυτόχρονα!
    By Youngbuilder in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 08-05-15, 23:26
  4. Αυξηση Μυϊκης Μάζας χωρις αυξηση του λίπους
    By dimi1991 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 29-10-13, 15:57
  5. Η Θεωρια του TheNext- Απωλεια λιπους και αυξηση μυικης μαζας ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ!
    By TheNext in forum Προετοιμασία Για Αγώνες Bodybuilding και Fitness
    Replies: 24
    Last Post: 14-06-11, 00:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •