Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16

Hybrid View

  1. #1
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default Overtraining-Απόψεις

    Αν κάποιος κάνει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ προπόνηση με φορτία της τάξεως 85-95% 1rm, αλλά προπονεί κάθε μέρα διαφορετικές μυικές ομάδες, θα οδηγηθεί σε overtraining; Τις απόψεις σας παρακαλώ.

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Η λογική λεει ναι.
    Αλλα εξαρταται απο το σωμα του καθενος, την καθημερινοτητα του, την ξεκουραση, κλπ κλπ.

    Γενικα, κατι που μπορει να ειναι υπερπροπονηση για μενα για αλλον μπορει να ειναι κατι νορμάλ.

    Το καλυτερο ειναι να ακουσεις το σωμα σου, εσυ θα κρινεις αν υπερπροπονεισαι.

    Μονο κ μονο ομως που λες για καθημερινη προπονηση εγω το βλεπω υπερβολικο και ανουσιο.

  3. #3
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Νομιζω οτι η υπερπροπονηση σε ενα τετοιο προγραμμα θα ρθει. Το ποσο γρηγορα θα ρθει ειναι θεμα υποκειμενικο. Δλδ αμα δεν δουλευεις,εισαι φοιτητης δεν εχεις τι κανεις και γενικα μπορεις να ξεκουραζεσαι οποτε θες οσο θες χωρις υποχρεωσεις και τρως και καλα τοτε η υπερπροπονηση θα ρθει πιο αργα.
    Αλλα απο την αλλη, θα προλαβαινει να αναρωνει η μυικη ομαδα που θα κανεις μεχρι την επομενη φορα;
    Obese To Fit

  4. #4
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Δεν κάνω τέτοιο πρόγραμμα, απλά το σκέφτομαι για κάποια στιγμή στο μέλλον, γι' αυτό ζητάω απόψεις.

  5. #5
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Ποιος θα ήταν ο σκοπός ενός τέτοιου προγράμματος;

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Αν κάποιος κάνει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ προπόνηση με φορτία της τάξεως 85-95% 1rm, αλλά προπονεί κάθε μέρα διαφορετικές μυικές ομάδες, θα οδηγηθεί σε overtraining; Τις απόψεις σας παρακαλώ.
    Eίναι το λεγόμενο Bulgarian system του Abadijiev. Είναι αποτελεσματικό σύστημα αν κάνεις πρώτα 2 υποθέσεις:
    1) Είσαι elite αθλητής με εξαιρετικά γονίδια
    2) Παίρνεις αναβολικά

    Χωρίς αυτά τα 2 και χωρίς έναν coach που να το ξέρει το σύστημα για να σε προπονήσει, δεν αξίζει.

    Επίσης αυτό που λες με τις διαφορετικές μυικές ομάδες, δεν παίζει. Το "κακό" με τια ασκήσεις που μπορείς να δουλέψεις στο 85%-95% του 1RM είναι ότι είναι μόνο 5-6 και σχεδόν όλες fullbody. Άρα δε γίνεται κάθε μέρα να δουλεύεις άλλη μυική ομάδα. Αναγκαστικά θα γυμνάσεις τις ίδιες μυικές ομάδες 2 και 3 φορές μέσα στη βδομάδα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Smiath Ο σκοπός ενός τέτοιου προγράμματος είναι πως τις off days μου λείπει τραγικά η προπονηση. Ότι άλλο και να κάνω(καφέ, βολτα κλπ) δεν νιώθω το ίδιο γεμάτος.

    Achilezzz Το bulgarian που λες είναι για να κάνεις pr κάθε μέρα και ασφαλώς δεν πιστεύω πως δουλεύει χωρίς αναβολικά. Δεν είπα πως θα κάνω 1 φορά κάθε εβδομάδα κάθε μυική ομάδα, αλλά μπορώ να βρω πρόχειρα 4 διαφορετικά workouts ¨ωστε να έχει περιθώριο 3 ημέρες recovery κάθε μυική ομάδα πχ:

    Δευτέρα: Bench press, Overhead press, Weighted dips
    Τρίτη: Deadlift, Weighted pull ups
    Τετάρτη: Squats, Lunges, Leg curls. Leg extentions
    Πέμπτη: Bicep curls, tricep extentions
    Παρασκευή: Bench press, Overhead press, Weighted dips
    Σάββατο: Deadlift, Weighted pull ups
    Κυριακή: Squats, Lunges, Leg curls. Leg extentions
    Δευτέρα: Bicep curls, tricep extentions

    Και ούτω καθεξής.
    Θεωρείτε πως με το παραπάνω πρόγραμμα θα επέλθει Overtraining;

  8. #8
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ναι νομίζω θα κλατάρεις αμέσως. Μπορεί αν μειώσεις πολύ το volume (πχ 3x3, 5x1) να την παλέψεις αλλά αυτό θα ήταν αντιπαραγωγικό.

    Νομίζω ότι 3ήμερο/4ήμερο για τον intermediate/advanced lifter είναι το ιδανικό. Μπορείς νομίζω μια 5η μέρα να πας για χέρια, ΗΙΙΤ και κανέναν κοιλιακό αλλά ως εκεί.

    Aν είσαι intermediate προς advanced και είσαι σε plateau, μπορεί για λίγο καιρό να σου δουλέψει αν κάνεις κάθε μέρα squat αλλά να πας συνειδητά σε ένα πρόγραμμα 7/7 δε νομίζω ότι θα σου αρέσει το αποτέλεσμα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Δεν εχω δει κανεναν να παθαινει ποτε συνδρομο υπερπροπονηση με την παθολογικη εννοια του ορου.Οτι θα κουραστεις,θα πονανε οι αρθρωσεις σου και θα ερθει ενα plateau στην αποδοση ειναι δεδομενο ομως.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Καλά, πραγματικό overtraining μπορεία να πάθει μόνο ένας elite επαγγελματίας αθλητής, έμεις με αυτή τη λέξη αναφερόμαστε περισσότερο στην κούραση, το Plateau και το πισωγύρισμα στην απόδοση.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Μπα εκει ειναι ακομα δυσκολοτερο Βας.Γιατι ο ελιτ και γενικα ο προχωρημενος δινει εμφαση στην παραμικρη λεπτομερεια και διαχειριζεται αριστα volume και intensity ωστε να αποφυγει τετοια φαινομενα.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Περισσότερο, φίλε Λάμπρο, αναφέρομαι σε elite αθλητές του στίβου, όχι σε bodybuilders/powerlifters. Oι επαγγελματίες αθλητές του στίβου "ψήνουν" το κνσ.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Σωστος.Με τα σπριντ στο παιχνιδι αλλαζουν εντελως οι παραμετροι.

  14. #14
    Junior Bodybuilder chrisgewrgi's Avatar
    Join Date
    30-03-15
    Posts
    135

    Default

    εγω φιλε τωρα δοκιμαζω ενα προγραμμα που αποτελειται πιο πολυ απο συνθετες ασκησεις. και μεσα στην εβδομαδα πεφτουν 2 προπονησεις ανα μυικη ομαδα. απλα η πρωτη ειναι με πολλα κιλα και 4-6 επαναλληψεις.. και η δευτερη ειναι με 10-12 πιο λιγα κιλα..πχ

    ΔΕΥΤΕΡΑ

    παγκο ισιο
    παγκο επικλινη
    ανοιγματα
    βυθισεις.

    ΤΡΙΤΗ

    τροχαλια μπρστα
    τροχαλια πισω.
    αρασε
    κωπηλατικη
    αρσεις θανατου.

    ΤΕΤΑΡΤΗ

    πιεσεις ωμους με μπαρα.
    στρατιωτικες
    επολε ζετε
    πεταγματα στο πλαι με αλτηρες.
    squat
    γαμπες
    εκτασεις τετρακεφαλου
    προβολες.

    ολα αυτα τα κανω 3 σετ επαναλληψεις 4-6 με πολυ βαρια κιλα.

    ΠΕΜΠΤΗ -ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΑΒΒΑΤΟ κανω ακριβος το ιδιο προγραμμα αλλα με πολυ λιγοτερα κιλα και 10-12 επαναλληψεις. μετα καθομαι αραχτος 2 μερες και ξεκιναω παλι. ΤΡΙΤΗ ασπουμε.


    εχω κανει 2 κυκλους μεχρι τωρα και βλεπω μεχρι τωρα πολυ καλα αποτελεσματα βεβαια μαζι με φορτωμα κρεατινης απο αρχη... προσπαθω να ξεκουραζομαι και να τρωω καλα..βασικα να πω την αληθεια το κανω και σαν πειραμα επειδη ειναι κατι διαφορετικο να δω πως θα δουλεψει.βεβαια αν καποιος πιο ειδικος μιας και δεν ειμαι προφεσορας θελει να προτινει διαφορες αλλαγες/αλλαγη, λαθος,λαθοι κτλπ ειναι ευπροσδεκτος/η

    και για να δικαιολογησω την κουβεντα που ειπα οτι βλεπω καλα αποτελεσματα ενοω οτι μεσα σε 20 μερες σχεδον εχω ανεβει κιλα σε παγκο dead lift kai squat που ειχα κολλησει παρα πολυ καιρο. επισης παρολο που ειναι δυσκολο προγραμμα και το κανω της 7:30 το πρωι για περιπου 45 λεπτα. ολη την υπολοιπη μερα στην δουλεια ειμαι με παρα παρα πολυ ορεξη που δεν ημουν ετσι μεχρι πριν αρχισω αυτο το προγραμμα. δεν ξερω τι ορμονες και τι ουσιες βγαζει αλλα δουλευει.. τωρα αν ερθει υπερπροπονηση θα το καταλαβω λογικα :P εξαλλου γιαυτο ειπα ειναι σε πειραματικο σταδιο..
    Last edited by chrisgewrgi; 20-04-17 at 19:32.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Να μας ενημερώσεις για την πρόοδο του πειράματός σου φίλε μου, ίσως αξίζει να το ακολουθήσουμε...

  16. #16
    Junior Bodybuilder chrisgewrgi's Avatar
    Join Date
    30-03-15
    Posts
    135

    Default

    Ναι αμε.σημερα εκανα μια αλλαγη και αποφασισα να εφαρμοσω αλλο ενα ρεπο αναμεσα στις προπονησεις.για καλητερη ξεκουραση κανα κοιλιακο και λιγη χαλαρη αεροβια.δηλαδη μετα τις 3 βαριες μερες,σταματημα μια μερα και μετα τις τρεις πιο ελαφριες μερες σταματημα 2 μερες για καλη ξεκουραση για να ανταπεξελθει το σωμα στο σοκ που θα ακολουθησει...για να δουμε πως θα παει.αυτο που μπορω να πω με σιγουρια μεχρι τωρα,ειναι οτι ενω εχω να κανω προπονηση χερια 20 μερες ,εχουν πριστει περισσοτερο με αυτες τις ασκησεις παρα οταν εκανα δικεφαλο τρικεφαλο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αερόβια, Overtraining Και Βάρος
    By ElenaB in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 30-06-16, 13:08
  2. Ye Nutrition - Απόψεις;
    By manwlis77 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 11-12-14, 10:03
  3. Να'μαι και'γω... ΑΠΟΨΕΙΣ ?
    By guardian4ce in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 28
    Last Post: 24-11-12, 22:04
  4. Overtraining
    By Alex in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 44
    Last Post: 04-11-08, 03:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •