Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-04-17
    Posts
    2

    Default Γεια σας!

    Γεια σας!

    Είμαι νέο μέλος, μου αρέσει η γυμναστική και γενικά η κίνηση αλλά έχω αρκετές απορίες και γι'αυτό γράφτηκα στο forum στο οποίο έχω διαβάσει και μάθει πολλά!
    Έχω όμως ακόμη μια απορία. Αρχικά να πω ότι είμαι 32 χρονών και έχω ύψος 1,62μ. Ξεκίνησα γυμναστηρίο πριν περίπου 7 μήνες και έχω παρατηρήσει άυξηση στο βάρος μου κατά 2 κιλά, από 55kg στα 57kg. Στο γυμναστήριο πηγαίνω συνήθως 3 φορές την εβδομάδα και κάνω μόνο ομαδικά προγράμματα. Συνήθως μια φορά power yoga, μια pilates και μια σουηδική (αεροβική με βαράκια και ασκησεις στο πάτωμα με λάστιχα, μπάλες και βαράκια). Από τα λίγα που ξέρω, υποθέτω ότι με βάση τη γυμναστική που κάνω αυτά τα δύο κιλά που πήρα δεν μπορεί να είναι μυς. Επίσης έχω διαβάσει ότι όταν κάποιος ξεκινάει γυμναστική συνηθίζεται μια μικρή αύξηση βάρους αλλά ότι είναι παροδική. Δυστυχώς δεν είχα κάνει λιπομέτρηση πριν ξεκινησω ούτε είχα μετρήσει διαστάσεις για να μπορώ να συγκρίνω. Από τις δικές σας γνώσεις και εμπειρίες θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πιθανες εξηγήσεις για την αύξηση βάρους (μυς, λίπος, κατακράτηση υγρών)? Όσον αφορά τη διατροφή, έτρωγα λίγο περισσότερο αλλά αυτό μου συμβαίνει κάθε χειμώνα λόγω κρύου χωρίς να παίρνω πάνω από 0,5kg. Επίσης να πω ότι όταν ξεκίνησα δεν ήμουν εντελώς αγύμναστη. Τον τελευταίο χρόνο όντως η γυμναστική που έκανα ήτανε πολύ λίγη λόγω περιορισμένου χρόνου αλλά πιο πριν έκανα στο σπίτι power yoga και αεροβική. Και από ότι κατάλαβα και όταν ξεκίνησα το γυμναστήριο ήμουνα σε ένα σχετικά καλό επίπεδο από άποψη αντοχής και δύναμης.
    Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ...

    Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Καλημερα και καλη αρχη.Παρατηρουσες μετα την ασκηση να εχεις αυξημενη ορεξη για φαγητο?

  3. #3
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Γεια σου και καλωσηρθες.
    Καλά έκανες και τα είπες αναλυτικά.
    Το διάστημα που παρατηρησες την αύξηση βάρους, τι άλλαξε στη διατροφή σου;

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-04-17
    Posts
    2

    Default

    Eυχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις άμεσες απαντήσεις!
    Όντως είχα κάπως αυξημένη όρεξη μετά τη γυμναστική στην αρχή (Σεπτέμβριος) και κυρίως του κρύους μήνες δηλαδή Δεκέμβριο μέχρι Φεβρουάριο. Από Μάρτιο θα έλεγα μάλλον όχι...
    Αλλά γενικά κάθε χρόνο το χειμώνα τρώω λίγο περισσότερο από τον υπόλοιπο χρόνο χωρίς κάποια αύξηση βάρους (το πολύ 0,5kg).


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •